Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem - dergiCE.com

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

4 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Yeni biriyle tanıştığınızda beyniniz, siz daha farkına varmadan karşı tarafı analiz etmeye ve bir profil çizmeye başlar. Saniyeler içinde gerçekleşen bu değerlendirmeyle olumlu veya olumsuz bir hisse kapılırsınız. İşte ilk izlenim olarak adlandırılan bu durum, hem sosyal hem de kariyer hayatınızda önemli bir yerde durmaktadır. İnsanların içinden önce dışı konuşur ve çoğu zaman beden dilinin sinyalleri, sözü bastırır. dergiCE olarak hazırladığımız ilk izlenim için 10 etkili yöntem listesine göz atarak siz de ilişkilerinizde doğru ve etkin bir başlangıç yapabilirsiniz. Unutmayın, ilk izlenim tek kullanımlıktır!

1. Asla Geç Kalmayın

ilk izlenim için 10 etkili yöntem

Önceden belirlenmiş bir tarih ve saat için randevu planladıysanız mutlaka gitmeniz gereken saatten birkaç dakika önce orada olun. Özellikle iş görüşmelerinde dakik ve planlı olmak sizin o görüşmeyi ne kadar önemsediğinizi yansıtır. Yeni tanışacağınız herhangi biri için de geçerli olan bu durum, sizin karşı tarafa vereceğiniz ilk olumlu izlenim olacaktır. Geç kalmanızı gerektirecek acil bir durum olduğunda ise mutlaka önceden haber verin. Sözünde duran biri olduğunuzu gösterin.

2. Uyumlu ve Şık Giyinin

ilk izlenim için 10 etkili yöntem

Bulunacağınız ortama uygun giyinmek en önemli noktalardan biridir. İnsanların sizi önce gözleriyle tanıyacağını unutmayın. Özenli, temiz ve ortama uygun bir giyim, verdiğiniz değeri gösterecektir. Kimse iş görüşmesine kot pantolonla gelen birine veya gündelik bir aktiviteye abartılı bir kıyafet ve makyajla gelinmesine olumlu bakmayacaktır.

3. Öz Güveniniz Dengeli Olsun

ilk izlenim için 10 etkili yöntem

Yeni tanıştığınız biriyle konuşurken duruşunuz, kişiliğinizin önüne geçmesin. Kendinize güvendiğinizi göstermekten çekinmeyin. Ancak aşırı güven, karşı tarafta kibirli olduğunuza dair bir izlenim bırakabilir. Ne eksik ne fazla, kendinizi olduğunuz gibi yansıtın.

4. Beden Dilinin Gücü Adına

ilk izlenim için 10 etkili yöntem

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ilk izlenim yaratmada beden dilinin %55, ses tonunun % 38, sözcüklerin ise %7 etkili olduğunu görmekteyiz. Siz çok mantıklı ve tutarlı konuştuğunuzu düşünürken sesiniz ve duruşunuz tam tersini yansıtabilir. Sesinizi, karşı tarafı rahatsız etmeden cümlelerinizi doğru bir tonlamayla vererek açık ve anlaşılır biçimde kullanın. Karşı tarafla mutlaka göz teması kurun. Dinlediğinizi belli edin. Elleriniz, mümkün olduğunca karşınızdakinin görebileceği şekilde dursun. Oturuyorsanız bacaklarınızın açıklığına ve dik durmaya dikkat edin. Ayaktaysanız karşı tarafın özel alanına girmeden uygun mesafeyi oluşturun. Tokalaşırken avuç içini kavrayarak ne sert ne de yumuşak olacak şekilde tokalaşın.

5. Gerçek Bir İletişim Kurun

Bazı insanlar, karşısındaki konuşurken dinliyormuş gibi yapmayı tercih ederler ve sıranın bir an önce kendilerine gelmesini beklerler. Gerçekten dinlemeyen biriyle sağlıklı iletişim kuramazsınız. Bu durum sizin için de geçerli, karşınızdaki sizin onu dinlemediğinizi fark ettiği an kötü bir ilk izlenim bırakarak başarılı bir ilk izlenim kapısından geçemeyecek ve sizi keşfetmesini engellemiş olacaksınız. Bu yüzden benmerkezci olmaktan kaçının. Diyalog kurduğunuzu unutmayın. Dinlediğiniz kişiyi ilgiyle takip edin ve ona sorular sorun.

6. Güvenilir Bir Bağ Oluşturun

Kendinizi başarılı ve etkili bir şekilde ifade etmenizin karşı tarafı kandırmak anlamına gelmediğini unutmayın. İyi bir ilk izlenim yaratmak için en önemli aracınız dürüstlüğünüz olmalı. Kendinizi sürekli övmeniz ve öne çıkarmanız karşınızdakinin sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece iyi yönlerinizden değil, kusurlarınızdan ve küçük hatalarınızdan bahsetmeniz de karşı tarafın sizi doğru şekilde değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

7. Boş İltifatlardan Kaçının

Yeni tanıştığınız biriyle hemen samimiyet kurmayı beklemeyin. Zaman ve mesafe tanıyın. Bazı insanlar hızlıca kendilerini açmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle özel konulara ilk görüşme esnasında girmemeye özen gösterin. İlk görüşmede karşı tarafa yapılan iltifatların da gerçekçi olmayacağını unutmayın. Yeni tanıştığınız birine nazik ve saygılı olmak için abartılı iltifatlara ihtiyacınız yok. Doğal olmaya çalışın.

8. Gülümsemeniz Akılda Kalsın

Gülümsemek karşınızdaki kişi için sizin güvenilir ve pozitif bir insan olduğunuza dair en etkili eylemlerden biridir. Bu, aynı zamanda sizin de gerginliğinize azaltmanıza yardımcı olacaktır.Araştırmalara göre gülümsemek endorfin salgılamanıza ve kendinizi daha mutlu hissetmenize neden olmaktadır. Bu yüzden içten bir gülümsemeyle karşınızdakini selamlayın. İletişimdeki mesafenin büyük bir kısmı aşılmış ve karşı tarafa ulaşılabilir bir insan olduğunuzun sinyalini vermiş olacaksınız.

9. Telefonunuz Bir Kenarda Durmalı

İletişimdeki en büyük dikkat dağıtıcılardan biri de telefon. Karşı tarafta olumlu bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız telefonunuza göz atmayı ertelemelisiniz. Hem mesaj yazmak hem de karşınızdaki kişiyi dinlemeye çalışmak son derece ilgisiz bir görüntü yaratacaktır. Bu nedenle telefonu şimdilik bir kenara koyun, mümkün olduğunca sohbetin içinde kalmaya ve tadını çıkarmaya çalışın.

10. Konuşacak Şeyleriniz Olsun

ilk izlenim için 10 etkili yöntem

Başarılı bir ilk izlenim için 10 etkili yöntem listemizin son maddesinde entelektüel birikiminiz var. Evet, bütün adımları doğru ve başarılı şekilde uyguladınız. Ancak müthiş şekilde girdiğiniz sohbeti bir türlü ilerletemiyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kendinizi olabildiğince donanımlı tutun. Aceleci davranmayın, önce kendinizi tanımaya çalışın. Güncel olayları takip edin. Seyahat edin. Kitap okuyun. Yeteneklerinizi geliştirin. Genel olarak dünyayla ve insanlarla iç içe kalmaya çalışın. Ufkunuzu genişletmeye başladıkça sohbet konularınızın da genişlediğini ve anlatacaklarınızın çeşitlendiğini göreceksiniz. Örneğin en sevdiğiniz film, kitap, ülke, renk, yemek, sizi en çok heyecanlandıran veya korkutan şey, en yetenekli olduğunuz alan gibi konuların bir cevabı olsun. İnsanlar farklılıklardan ve samimiyetin ölçüsü içinde kendilerine bu tür sorular sorulmasından hoşlanırlar. Sohbeti ilerletmek ve ilk izlenimi kalıcı hale getirmek için siz de bunlardan yararlanabilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!