Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

4 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

İlk izlenimi yaratmanın sadece saniyenin onda biri kadar sürdüğünü biliyor muydunuz? Başka bir deyişle, biriyle ilk kez tanıştığınızda, en başından itibaren oyunun içinde olmanız gerekir. Bu, seçtiğiniz kelimelerden ilettiğiniz beden diline kadar her şeyin farkında olmayı içerir. Başarılı ve iyi bir ilk izlenim bırakmak için 10 etkili yöntem sayesinde siz de yeni bağlantılar, ekip üyeleri, potansiyel işverenler veya insanlarla tanışabilirsiniz.

1. Beden Dilinize Dikkat Edin

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

Etkili beden dili, sadece dik durmanın ve sıkı bir el sıkışmanın ötesindedir. Ancak dik duruşunuz da kesinlikle önemlidir. Biriyle ilk kez buluşacağınız zaman, duruşunuzu açık tutun. Kollarınızı veya bacaklarınızı sıkıca çaprazlamayın, ellerinizi yumruk haline getirmeyin ve koltuğunuzda kambur durmayın. Aktif olarak dinlediğinizi ve sohbete katıldığınızı göstermek için konuşurken eğilebilirsiniz. Ayrıca masada biraz yer kaplamaktan da korkmayın. Normalde el hareketlerini kullanıyorsanız veya iletişim kurmak için hareket ediyorsanız, geri adım atmayın. Bu sözel olmayan ipuçları güçlü bir bilinçaltı etkisi yaratabilir.

2. Kelimelerinizi Akıllıca Seçin

Kelimeler sandığınızdan daha önemlidir. Olumlu ve ikna edici kelimeler ve ifadeler genellikle fırsat kapılarını açar ve insanları sizin yanınızda rahat hissettirir, bu da onları sizinle çalışmaya daha istekli hale getirebilir. İlk izleniminizi yaparken pozitif kelimeler seçtiğinize emin olmalısınız. Uzun süre negatif konuşursanız, karşınızdaki insan size olan ilgisini kaybedebilir. Bu nokta, özellikle bir iş görüşmesinde ilk izlenim bırakıyorsanız değerlidir. Potansiyel işverenlerin sizi olumlu, esnek ve yetenekli bulmasını istemelisiniz. Bu nedenle olumsuzluk yerine iyimserliği ve aracılığı yansıtan bir dil kullanın.

3. Sesinizi İyi Tonlayın

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

Tiz bir ses tonu sizi çocuksu veya gergin gösterebilir. İnsanların gerçekte ne söylerlerse söylesinler, yükselen bir tonlamaya sahip olanları daha az bilgili olarak algıladıkları gösterilmiştir. Buna sahip olup olmadığınızdan emin değilseniz sorun değil. Sunumlarınızın önceden pratiğini yapabilir veya yüksek sesle konuşurken kendinizi kaydedebilirsiniz. Bu sesin başkalarına ne kadar farklı geldiğinize şaşıracaksınız. Öte yandan, yapılan bir araştırmaya göre, daha hızlı konuşanların daha özgüvenli olduğu düşünülüyor. Ancak hızlı konuşuyor olsanız bile, tereddüt gösteren “yani”, “şey”, “gibi” ve benzeri tamamlayıcı sözcüklerden kaçının.

4. Ne Giydiğinize Önem Verin

Modaya veya stile kişisel olarak ne kadar az önem veriyor olursanız olun, ne giydiğiniz önemlidir. Temiz ve düzenli görünmek modadan çok ayrı bir şeydir. Biriyle ilk buluşmanıza da gitseniz, bir iş görüşmesine de katılıyor olsanız formaliteye uygun giyinmeniz ve aşırıya kaçmamanız çok önemlidir. Görünüşünüz sizin kim olduğunuzun bir yansıması olmalıdır. Kişiliğinizi göstermek istiyorsanız, unutulmaz bir öğe veya hatta bir sohbet parçası olarak kabul edilebilecek bir aksesuar takmayı deneyin. Bu, benzersiz bir mücevher parçasından süslü bir kravata ve bir çift eğlenceli çoraba kadar her şey olabilir.

5. Göz Teması Kurun

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

Konuştuğunuz kişi veya kişilere odaklanın. Çok kolaymış gibi görünse de çoğu kişi bunu uygulamaz. Uzaklara bakarak bir şeyler anlatmak yerine, göz teması kurmak çok önemlidir. Eğer biraz daha utangaç bir yapıya sahipseniz bu size zor gelebilir. Ancak biri sizinle göz teması kurmadığında, söylediklerinize odaklanmadığını gösterebilir. Belki de aklı başka yerdedir ya da konuşma onu içine çekmemiştir. Bu yüzden en azından ara sıra karşınızdaki insanla göz teması kurmayı denemelisiniz. Özellikle elinizin altında bir telefon ya da tablet varsa, o ekrana bakarak karşınızdaki kişiyle konuşma hatasına düşmeyin.

6. Kiminle Görüşeceğinizi Bilin

Bu iş görüşmeleri için geçerli madde olsa da bazen tanışacağınız yeni insanlara da uygulayabilirsiniz. Araştırmanınızı yapın. Görüşmeniz önceden planlanmışsa, görüşmeye gideceğiniz kişi ya da işletme hakkında daha gelmeden çok şey bilmelisiniz. Emin olun ki, onlar sizin hakkınızda bir şeyler biliyorlardır. Hazırlıklı gelmek, size yöneltilecek sorularda çok işinize yarayacak. Hazırlıklı gelmek demek, odaya girmeden önce buluşacağınız kişileri, şirket kurucularını/kurucu ortaklarını, geçmişlerini, rekabetlerini, ana ürünlerini ve diğer ilgili bilgileri Google’da aramanız anlamına gelebilir.

7. Zamanında Gidin

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

İster biriyle ilk randevunuza çıkıyor olun isterseniz de bir sunum için ilk kez bir ofise girecek olun geç kalmak hiçbir zaman yararınıza olmayacaktır. Siz bekletilmek istemezdiniz, bu yüzden başkalarını da bekletmemelisiniz. İlk kez buluşacağınız biri, geç kalışınız için sunduğunuz makul mazeretinizi duymak istemeyebilir. Birkaç dakika erken gelerek trafik gecikmelerine ve hata yapma olasılığına yer açın. Erken gelmek, geç gelmekten daha iyidir ve olumlu bir ilk izlenim yaratmanın ilk adımıdır. Eğer bir saatiniz yoksa zamanı telefonunuzdan sık sık kontrol ederek geç kalma payını ortadan kaldırabilirsiniz.

8. Özgün Olun

Biriyle ilk kez tanışırken, olmadığınız biri olmaya çalışmayın. Karşınızdaki insanı etkilemeye çalışıyor olsanız bile. Sordukları bir şeyin cevabını bilmiyorsanız, numara yapmayın. Zayıf yönlerinizi kabul etme, kendinizin farkında olduğunuzu gösterir. Ancak eksikliklerinizi aşırı vurgulamadığınızdan emin olun. Şaşırtıcı derecede basit görünebilir ancak zayıflıklarınızı ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi vurgulamak, yalnızca olumsuz yanlarınızı sergilemenize neden olabilir. Herhangi bir zayıflığı gizlemek istemiyor olsanız da (insanlar muhtemelen bunu zaten anlayacaktır) dürüst olmak isteyebilirsiniz.

9. Kibarlığı Elden Bırakmayın

İyi bir ilk izlenim bırakmak söz konusu olduğunda, görgü kurallarına uymanız ve kibar davranmanız sizi uzun bir yol götürecektir. İlk izlenim anında başarılı olmak için 10 etkili yöntem arasında özenli ve nazik bir yaklaşım mutlaka vardır. Örneğin, telefonunuzu kapatarak modern dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın, böylece karşınızdaki kişiye tüm dikkatinizi verebilirsiniz. Ayrıca diğer insanlar tarafından dikkatinizin dağılmasından kaçının. Sonuçta başka bir şeyle meşgul olursanız nasıl iyi bir ilk izlenim bırakabilirsiniz? Yeni tanıştığınız kişi tüm dikkatinizi hak ediyor. Karşınızdaki insanı rahatsız hissettirmemeye çalışın.

10. Bağlantı Kurun

Başarılı Bir İlk İzlenim İçin 10 Etkili Yöntem

İlk kez kiminle buluşacağınıza çok dikkat edin ve sizinle paylaştıklarına göre bir bağlantı kurmaya çalışın. Mezun oldukları okul veya doğdukları şehir olsun, profesyonel konuşmanın dışında bir bağlantı kurmak, bir yakınlık kurmanın harika bir yolu olabilir. Etkili ve başarılı bir ilk izlenim için 10 yöntem listesinde en çok dikkat etmeniz gereken madde budur. Çünkü biriyle bağlantı kurarken ürkütücü olmak istemezsiniz. Karşınızdaki insanın görünüşü hakkında uygunsuz olarak algılanabilecek yorumlar yapmaktan kaçının ve ortak olabileceğiniz bağlantılara bağlı kalın. İltifat etmek isterken kötü durumda kalmak istemezsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!