Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

4 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan

Dünya çapında en iyi sağlık gıdalarından biri olarak kabul edilen bal, harika faydalara sahiptir. Bal, aynı zamanda en popüler ve yaygın olarak kullanılan tatlandırıcılardan biridir. Hatta bazı yerlerde geleneksel tıbbın temeli olarak hizmet verir ve dünya çapında çeşitli kültürler tarafından kullanılmaktadır. Bal tüketmeniz ya da cildinize sürmeniz için 10 neden ile siz de balın mucizevi yararlarını öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Doğal Bir Enerji İçeceğidir

Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

Balın içinde doğal, işlenmemiş bir şeker bulunur. Bu şeker, doğrudan kan dolaşımına girer ve bu da hızlı bir enerji artışı sağlar. Bu yüzden bal mükemmel bir doğal enerji kaynağı olarak bilinir. Bu hızlı enerji güçlendirmesi, özellikle uzun süreli egzersiz yapacağınızda ve bir mucize gibi çalışır. Bal tüketmeniz için 10 mucizevi neden listesindeki pek çok şeyden habersiz olabilirsiniz. Ancak balın size enerji vererek hareketlendirebileceğini mutlaka birkaç kez duymuşsunuzdur. Hatta belki de denemişsinizdir. Eğer spor ya da antrenman yapmadan önce hızlı bir enerjiye ihtiyaç duyarsanız, balı tercih edebilirsiniz.

2. Sinüsünüze Yardımcı Olur

Artan kirlilik ve tozla birlikte bu günlerde birçok insan sinüsle ilgili sorunlardan muzdarip. Sinüsler, solunum sistemini alerjilerden ve enfeksiyonlardan korumak için mukus üreten kafatasındaki küçük boşluklardır. Enfeksiyonlardan muzdarip olduğumuzda virüsler sinüsü tıkar, havayı ve mukusu hapseder ve bu da gerçek sıkıntıya neden olur. Bal ise enfeksiyonları temizlemeye ve iltihapları azaltmaya yardımcı olan doğal bir bakteri önleyici ve antiseptiktir. Bal ayrıca boğazı yatıştırır ve öksürüğü azaltır. Böylece bal, bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirerek daha az sinüs atağına neden olur.

3. Kilo Yönetiminde Faydalıdır

Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

Balı kilo yönetimi için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İnanmakta zorluk çekebilirsiniz ama bal, siz uyurken bile vücut yağını yakar. Kilo vermek için en iyi besinlerden biridir. Doktorlar yatmadan önce bir kaşık bal almanızı tavsiye ediyor. Ayrıca sabah erken saatlerde aç karnına ılık su ile biraz bal tüketebilirsiniz. Sabah ilk iş olarak bal yemek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve bu da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bal, genel sağlığınızı iyileştirmek için de iyidir. Bu yüzden sporla ilgili olan insanlar tatlı istediklerinde besinlerine şeker yerine genellikle bal koyarlar. Böylece tatlı yerken bile fit kalabilirler.

4. Yaraları İyileştirmek İçin Birebirdir

Bal tüketmeniz için 10 mucizevi neden arasında birçok çarpıcı (ve belki de çoğumuz için şaşırtıcı) madde vardır. Ancak tahmin edemeyeceğiniz bir madde, balın yaralarınızı iyileştirdiğidir. Balın antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikleri vardır, bu nedenle yaraları iyileştirmek için kullanılır. Herhangi bir cilt yaralanmasından sonra, cildinizde yaşayan bakteriler yara bölgesine bulaşabilir ve nüfuz edebilir. Balın bu bakterileri yok ettiği bulunmuştur. Tabii ki bal, açık yaraların üzerine sürülmemelidir. Ancak doğru kullanıldığı zaman bal, yaralarınızın iyileşmesinde büyük bir yardımcı olabilir.

5. Kepek İçin Doğal Çaredir

Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

Balın saçlar için ne kadar faydalı olabileceğini biliyor musunuz? Bal, kepek için en iyi doğal ev ilaçlarından biridir. Sadece kuru saçı beslemekle kalmaz, aynı zamanda saçlarınızın pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önlemek için yeşil çay ile bal ve lavanta da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken 2 yemek kaşığı bal ile eşit miktarda bitkisel yağı karıştırıp saçınıza uygulamaktır. Bu saç maskesini 15 dakika saçınızda tutun ve şampuanlamadan önce durulayın. Sayısız saç kürlerinden çoğunun bal içerdiğini görebilirsiniz. Bu kürlerden birini deneyerek değişimi siz de görebilirsiniz.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Balın boğaz ağrısını iyileştirmede doğal olarak yardımcı olan sayısız tıbbi özelliği vardır. Antioksidanları ile bal, bakterilerle savaşabilir. Aynı zamanda virüslerin ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur. Doktorlara ve bilim adamlarına göre, karabuğday balı en fazla antioksidan içerir ve günlük tüketildiğinde uzun vadede bağışıklığı artırmak için faydalı olabilir. Bu nedenle balın en iyi bağışıklığı artıran gıdalardan biri olduğu bilinmektedir. Her sabah kahvaltıdan önce bal tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca bal, çocuklarda da bağışıklığı artıran temizleyici göreve sahiptir.

7. Öksürük İçin Kesin Çözümdür

Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

Balın kuru öksürük ve ıslak öksürük için en iyi ilaçlarından biri olduğu bilinmektedir. Gün içinde öksürüğünüz sizi rahatsız edecek raddeye geldiğinde, evinizden bile çıkmadan bunu çözebilirsiniz. Araştırmalar ayrıca bir yemek kaşığı bal içmenin boğazdaki tahrişi azaltabileceğini göstermiştir. Bal, özellikle çocukların öksürüğü için tercih edilen doğal çaredir, çünkü gece öksürüğünü hafifletmeye yardımcı olur ve düzgün bir uyku sağlar. Ayrıca çocuklar için lezzetli bir alternatif sağlar. Eğer boğazınızın tahriş olduğunu hissediyorsanız ve ilaç almak istemiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey bir kaşık bal yemektir.

8. Cildinizi ve Yüzünüzü Besler

Balın cilt için kullanılması, nemlendirici ve besleyici özelliklerinden dolayı çok faydalıdır. Bal, özellikle kuru cildiniz için en iyi doğal nemlendiricidir ve uygulaması da çok kolaydır. Ham bal sadece gözenekleri açmakla kalmaz, aynı zamanda kavrulmuş cildi nemlendirmeye de yardımcı olur. Ayrıca kış aylarında çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olur. Birçok kişi cilt tonunu düzeltmek için bal maskeleri de kullanır. Ayrıca doğal bir antiseptik olduğu için yara, morluk, kesik, yanık ve diğer enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Bu yüzden evde yaptığınız maskelerde rahatlıkla bal kullanabilirsiniz.

9. Hafızanızı Güçlendirir

Eski bir söz der ki “Ne yiyorsan osundur.”. Doğruluğuna inanıyorsanız, zihinsel sağlığımızı sürdürmek ve güçlü hale getirmeye yardımcı olmak için güzel yiyecekler tüketmek önemlidir. Bal, sayısız sağlık yararına sahiptir. Bunlardan biri hafızayı ve konsantrasyonu artırmayı içerir. Bal sadece beyin gücünü ve hafızayı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi daha sağlıklı bir insan yapar. Bal tüketimi, metabolik stresi önler ve beyni sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur. Bu da uzun vadede hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Baldaki doğal antioksidanlar ve tedavi edici özellikler, hafıza kaybına neden olan hücrelerin azalmasına yardımcı olur.

10. Egzamayı Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Bal Tüketmeniz İçin 10 Mucizevi Neden

Egzama, huzursuzluğa neden olan kırmızı, kaşıntılı, pul pul deriye neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle küçük çocuklar ve gençler, egzamadan şikayetçidir. Kesin bir tedavisi olmayabilir ancak egzamadan şikayetçi olanlar, ham bal ve soğuk sıkım zeytinyağı karışımı yapıp cilde uygulayarak bu sorunu azaltabilir ve hatta sorundan kurtulabilir. Bal, kiri temizleyerek ve cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirerek doğal bir temizleyici görevi görür. Ölü hücrelerin atılması için yulaf ile karıştırılarak cildin pul pul dökülmesi için de kullanılabilir. Düzenli bal kullanımı egzamanın oluşmasını veya tekrarlamasını engelleyebilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!