Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

4 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

Son zamanlarda karşımıza çıkan Koronavirüsü ve çeşitli enfeksiyonlarla bağışıklık sisteminin korunması oldukça önem kazandı. Bağışıklık sistemi tek bir mekanizma olmadığı için günlük yaşam tarzınız bu sistemi etkilemektedir. Zaten doğal olarak işleyen bu çarka yardımcı olmak adına bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalardan, takviyelere kadar pek çok alternatif bulunmakta. Ancak vücudunuzu hastalıklardan korumak ve immün sistemini desteklemek için atılacak gerekli adımları en iyi şekilde planlanmak gerekiyor. Bunu başarılı bir şekilde sağlamanızın yolu aşağıda sıraladığımız bağışıklık sistemini güçlendirmek için 10 altın öneri listemizde! Hazırsanız başlayalım.

1. Dengeli Beslenmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

Bağışıklık sistemimizin bizi daha iyi koruması için dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu süreçte sisteme gerekli olan enerji ihtiyacı da sağlıklı karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan karşılanmalıdır. Tabağınızda mutlaka çeşitlilik görmelisiniz. Günde 5 öğün çiğ veya pişmiş sebze tüketmek temel adımlarınızdan sadece biri. Haftada 1 öğün balık tüketmeli, kırmızı veya beyaz et tüketemediğiniz durumlarda yumurtadan faydalanabilirsiniz. Zararlı maddeleri uzaklaştırmak, dolaşımınızı arttırmak ve daha birçok yararı için günde en az 2 litre su içmek hedefiniz olsun. Antimikrobiyal özellikler gösteren karanfili, kekiği, tarçını, kimyonu yemeklere ekleyebilirsiniz.

2. A,B,C,D ve E Vitaminlerini Almak

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerde aramamız gereken A, B, C, D ve E vitaminleri kombinasyonudur. Bu vitaminleri doğru bir şekilde almak için hangi besinlerde bulunduğunu iyi bilmek gerekiyor. Havuç, brokoli, ıspanak, kırmızı, kayısı, narenciye (portakal, greyfurt, mandalina gibi) ve çilek A ve C vitamini deposudur. C vitamini herkes tarafından bilindiği gibi en büyük bağışıklık sistemi güçlendiricilerinden biridir. Vücudumuzda üretilemediği ve depolanamadığı için günlük önerilen miktar kadar alımına dikkat edilmelidir. Diğer bağışıklık sistemi desteklerinden biri olan B6 vitamini ise kümes hayvanlarında, somon, ton balığı gibi soğuk su balıklarında, koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve nohut gibi kuru baklagillerde bulunur. D vitamini ise vücudumuzda virüs veya bakterilerle savaşan proteinlerin yapısına katılır. En çok somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda, süt ve süt ürünlerinde, yumurta sarısında karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmasında güçlü bir antioksidan olan E vitamini, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlarda ve ıspanakta bulunur.

3. Enfeksiyona Karşı Temizlik

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

Büyüklerimizin de dedi gibi her şeyin başı temizliktir. Eğer vücudumuzu yaşadığımız yeri ya da yediğimiz yiyeceklerin temizliğine dikkat edilmezse mikropların yaşam alanını kendi ellerimizle hazırlamış oluruz. Günlük ve haftalık temizlik rutinleri oluşturabilirsiniz. Kirlendiğini düşündüğünüz ellerinizi devamlı olarak dikkatli bir şekilde 30 saniye yıkamalıyız. Yemek yapmaya başlamadan önce gıdaları su altında iyice temizlemeliyiz. Gıdalardan bize bulaşan hastalıkları önlemek içinse her besini ideal sıcaklıkta pişirmeliyiz.

4. Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz, vücudu enfeksiyona karşı koruyan bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerini harekete geçirir. Ayrıca ağrıyı azaltan ve mutluluk veren hormonların salınımını arttırır ve stresi kontrol altına alır. Uzun vadede obezite, tip 2 diyabet, kalp vb. hastalıkların gelişme riskini de azaltır.

5. Stresten Uzak Durmak

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

Modern tıpta, duygu durumu ve beden arasındaki ilişkiden doğan nedenlerin pek çok hastalığın alt yapısına zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir. Baskı altındayken, vücudumuz stres hormonu dediğimiz Kotizol hormonu salgılar. Bu hormon bağışıklık sistemimize baskı yapar. Bağışıklık sistemi savaşçıları olan beyaz kan hücrelerine müdahale eder. Güçlü bir bağışıklık sistemi için stresi kontrol altına almaya, stresi kontrol altına almak için düzenli egzersiz ya da meditasyon gibi yöntemlere başvurulabilir.

6. Uyku Düzeninizi Korumak

Uyurken vücudumuz iyileşir ve yenilenir. Uyku sırasında enfeksiyonla savaşan protein türleri, bağışıklığı düzenleyen bazı beyaz kan hücreleri üretildiği gibi bu elemanların vücuda da dağıtıldığı bir evredir. Yeterli bir uyku alınmadığında vücut daha savunmasız hale gelebilir. Bağışıklık sistemimiz yıprandığında hastalıktan kurtulmak için daha az kaynağımız kalacaktır. Ulusal Uyku Vakfı her yetişkinin günlük en az yedi saat uyumasını öneriyor.

7. Aşırı Alkolden Kaçınmak

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

Çoğu araştırmada alkol alımının bağışıklık sistemine karmaşık bir şekilde etkilediği belirtilmiştir. Alkol alımıyla, başta ikinci beyin dediğimiz bağırsaktaki bağışık sisteminin yapıtaşlarından olan yararlı mikroorganizmalar değişir. Aşırı alkol, akciğerlere zarar verebilir bunun sonucunda vücudun patojenleri tanıyamamasına ve enfeksiyonla savaşmak için yardımcı olan mukozanın bozulmasına neden olur. Eğer aşırı alkol alışkanlığınız varsa ve kronik bir hastalığınız yoksa ancak o zaman ılımlı alım (en fazla günlük kadınlar ¼ erkekler ise ½ kadeh) yapılabilir.

8. Sigaradan Uzak Durmak

Toksin içeriği olan alkol ve sigara gibi her madde bağışıklık sistemimizi tehlikeye atabilir. Sigara dumanı, nikotin ve kadmiyum gibi kimyasallar bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin büyümesini ve salınımını engelleyebilir. Bu durum sadece sigara içenleri değil pasif içicileri de etkilemektedir. Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak, bakteriyel enfeksiyonları ve ameliyat sonrası enfeksiyonları kötüleştirir. Sigarayı bırakmakta zorluk yaşıyorsanız, nikotin replasman ürünleri ya da davranış terapisi gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

9. Kronik Hastalığınızı Kontrol Etmek

Astım, koah, diyabet ya da kalp rahatsızlığı gibi hastalık geçmişiniz varsa bu başlığı önemle okumalısınız. Çünkü bu tür kronik hastalıklar, bağışıklık sistemini zayıflatabilir dolayısıyla enfeksiyon riskini arttırabilir. Kronik hastalığınız varsa ilaçlarınızı ve kontrollerinizi aksatmamalısınız. Bu durumu iyi yönetirseniz, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için fazla depo üretebilirsiniz. Yeterli önlem almazsanız hastalığınız, uzun vadede başka bir kronik hastalığa zemin hazırlayabilir.

10. İlaç Takviyelerinden Kaçınmak

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 10 Altın Öneri

Bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmek için altın öneri listemizin 10. maddesinde, ilaç takviyelerinden uzak durmayı değerlendirdik. Unutmayın ki mucizevi bir ilaç yoktur. Önemli olan her şeyi dengeli alabilmektir. Vitamin veya mineral takviyeleri, beslenmenizdeki boşlukları doldurur. Ancak gerekli besinleri vücuda yüklemenizin en iyi yolu onları doğrudan yiyeceklerden karşılamaktan geçer. Takviyeler ilaç olarak değil, gıda olarak değerlendirildiği için Gıda ve İlaç İdaresi takviyelerin kalitesini veya vücut üzerindeki etkilerini değerlendirmez. Eğer bir takviye kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalı ve ürün etiketlerini iyice incelemelisiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!