Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Bal porsuğu hakkında çoğu insan bilgi sahibi değildir. Oysa bu hayvan dünyanın en korkusuz hayvanı olarak Guinness rekorlar kitabına adını altın harflerle yazdırmıştır. Bal porsuğu adeta kendini tanımamız için farklı yönleriyle çaba gösteriyor. Normal porsuk türü ile çokça karıştırılsa da bal porsuğu oldukça ilginç bir canlı türüdür. Biz de bilinmeyen birçok özelliğe sahip bal porsuğu hakkında sizler için doğal yaşamındaki ilginç gerçekler üzerine araştırmalar yaptık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Bal Porsuğu Nedir?

Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Bal porsuğu (Mellivora capensis), 12 adet alt türü bulunan bal porsuğu sansargiller familyasının Mellivorinae alt familyasındaki Mellivora cinsine ait bir türdür. Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde asgari endişe altındaki yer almaktadır. Bal porsuğu Güney Fas’tan Güney Afrika’ya Hazar Denizinden Hindistan’a kadar olan yerlerde yaşayabilirler. Bal porsuğu olarak nitelendirilip porsuğa benzediği düşünülse de aksine gelinciğe benzeyen bir hayvandır. Bal yemeyi sevdiği için adına bal porsuğu denilmektedir. Bal yemeği öyle severler ki yiyebilmek için arı sokmasına dahi katlanabilirler.

2. Bal Porsuğu Nasıl Yaşar?

Bal porsuğu gelinciğe benzeyen yapısıyla aynı aileden gelmektedir. Bal porsukları genelde yalnız yaşayan hayvanlardır. Bazı kaynaklarda sadece çiftleşmek için bir araya geldiklerinden bahsederken bazı kaynaklarda da çiftler halinde yaşayabildiği öne sürülmektedir. Bal porsukları doğduklarında yiyecek ve barınma ihtiyaçları için on iki ile yirmi iki ay arasında anneleriyle birlikte geçirirler sonrasında ise bağımsız ve yalnız yaşamaya başlarlar. Erkek bal porsuğu ise evlatlarının yetiştirilmesinde görev almazlar. Bal porsukları aynı zamanda çok eşlidirler. Çocukları doğduğunda da yanlarında bulunmazlar.

3. Bal Porsukları Kötü Koku Yayar Mı?

Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Bal porsuklarının kuyruklarının tabanında kokmuş bir sıvı içeren salgı bezine sahiptirler. Bu hoş olmayan kokuyu yerlerini belirlemek için kullanırlar veya bal yemeği seven bal porsukları arıların kovanlarına yaklaştığında arıları korkutmak için kullanırlar. Bal porsuğu korkarsa, kendisini sıkıntı içinde hissederse veya tehdit edilirse bu gibi durumlarda da kokuyu etrafa salar. Bal porsuğu kokarcalardan farklı şekilde kokuyu yayar. Kokarcalar püskürtme yöntemini seçerken bal porsuğu ise koku bombasını etrafa salar. Bunun yanında kokarcaların etrafa saldığı koku uzun sürerken bal porsuğunun saldığı koku kısa sürelidir. Fakat ikinin de vermek istediği mesaj aynıdır.

4. Bal Porsuğunun Becerileri Nelerdir?

Bal porsuğu çok iyi kazıcı olan bir hayvan türüdür. Bal porsuğu uzun pençelere sahip hayvanlardır. Bu sayede çok güzel kazı yapabilirler. Bazen dinlenmek istediklerinde günlük olarak kazı yaparlar. Bazen de yuvalarını ve yaşam alanlarını oluşturmak için kazarlar. İstedikleri her yerde kazı yapabilme özelliğine sahiptirler isterlerse bir ağacın gövdesine isterlerse de eski bir termit höyüğünde kazı yapabilirler. Saklanmak istediklerinde ise birkaç dakika içinde saklanmak için bir delik kazarlar. Bunların yanında yer altında beslenmesi için bulunan avlarına ulaşmak için kazı becerilerini kullanırlar. Bu becere bal porsuklarına korkusuz olma özelliğini de elde etmelerini sağlar.

5. Bal Porsuğu Ne Anlama Gelir?

Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Bal porsukları sert ve zorlu hayvanlardır. Bunun yanında saldırgan bir yapıya sahip olmalarına rağmen genellikle mücadele içinde bulunmak istemezler. Bal porsukları bir zorluk ile karşı karşıya durdukları zamanlarda ise geride durmazlar. Böyle durumlarda ise bal porsuğu karşısında bulunan düşmanıyla yüzleşir, çıngıraklı bir kükreme sesi çıkarır, saçlarını diken diken yapar, sonrasında ortama koku bombası yayar böylece rakibinin dikkatini dağıtır ve rahatsız eder ve sonunda hücum eder. Bal porsukları korkusuz hayvanlardır. Vahşi hayvanlardan olan aslanlardan, leoparlardan, pitonlardan ve sırtlanlardan hiçbir korkusu yoktur.

6. Bal Porsuklarının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Bal porsuğu fiziksel olarak gövdeleri uzun, bacakları ise kısa olan hayvanlardır. Vücutlarının uzunluğu 55-77 cm arasında olurken, kuyruklarının uzunluğu ise 12-30 cm aralığındadır. Erkek porsuklar kadın porsuklardan daha büyüktür. Bu hayvanlar deri yapıları itibari ile kalın ve gevşek derilere sahiptirler. Bu deri yapısı bir avcı tarafından avlandıklarında kurtulmalarına yardımcı olur. Bal porsuğu bir hayvanın ağzında yakalanırsa kıvrılıp gevşer veya geriye dönüp keskin dişleriyle avcıya vurabilir. Bal porsukları kalın derileri sayesinde yılan zehrine karşıda direnç gösterirler ve zehirden etkilenmezler.

7. Bal Porsuğu Akıllı Mıdır?

Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Pek çok yırtıcı ve vahşi hayvan bu özelliğe sahip olamayabiliyor. Bal porsukları oldukça akıllı ve zeki hayvanlardır. Vücutlarına göre beyinleri oldukça büyüktür. Bazı alet ve eşyaları istedikleri gibi kendi amaçları doğrusunda kullanabilirler. Kendileri esaret altında hissettiklerinde ise bir şekilde yolunu bulup kaçabilirler. Kapıları açabilirler, duvarlardan kurtulmak için taşlarlar yığınlar hazırlayıp kaçabilirler veya etrafında bulunan bir dal parçasını, bir tekerleği veya her hangi bir aleti duvara yaslayıp kaçmayı başarabilirler. Zekiliklerini kanıtlamış korkusuz ve olağanüstü hayvanlardır.

8. Bal Porsuğu Yuvasını Nasıl Kurar?

Bal porsukları yer yer dinlenmek amacıyla veya yuva kurmak amacıyla kazı yapmayı tercih etseler de çoğu zaman bu hayvanlar başkalarının yuvalarını ele geçirmeyi isterler. Bal porsuğu diğer hayvanların yaşadıkları yerleri istila edip oraları keyfine göre dinlenmek veya yuva yapmak için kullanırlar. Tilkilerin, domuzların ve firavun farelerinin yuvalarını ele geçirerek burada uyumayı tercih ettikleri ve oldukça da rahat ettikleri bilinmektedir. Bu durumda hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler arasında bu özelliğiyle bal porsuğu hayvanı, bilinmesi gereken ve araştırılmaya değer bir canlı türüdür.

9. Guinness Rekorlar Kitabına Nasıl Girdi?

Çoğumuzun bildiği üzere Guinness rekorlar kitabı her yıl yayınlanır. İnsanlar tarafından kırılan rekorların yanında doğanın aşırılığına sebep olan içerisinde dünya rekorlarının bulunduğu bir kitaptır. Aynı zamanda dünyada en çok satan kitap serisi rekorunu kırmıştır. Şimdi konumuza dönelim; hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler barındıran bal porsuğu bu rekorlar kitabına da girmiştir. Birçok vahşi hayvandan daha korkusuz bal porsuğu, ne kadar küçük cüsseli veya güçsüz kuvvetsiz gibi görünse de karşısına hangi hayvan gelirse gelsin korkusuz bir şekilde saldırıp rakibini yenebilir. Bu yüzdende ismi Guinness rekorlar kitabında “en korkusuz hayvan” olarak geçmektedir.

10. Bal Kılavuzu Kuşuyla İlişkisi Nedir?

Bal Porsuğu Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

Birçok yerde bal porsuğunun bal kovanını bulmak için bal kılavuzu kuşundan yararlandığını kovanı bulduktan sonra ise kovanı yok edip, onu yediğini duymuşsunuzdur. Fakat bu durum, yapılan araştırmalara bakıldığında efsaneden ibaret olduğu gösteriyor. Araştırmalarda bal kılavuzu kuşlarının bal porsuğuna yol gösterici olduğuna dair herhangi bir kanıt bulmak mümkün değil. Korkusuz, yalnız yaşayan, karşısında bulunan düşmanı yenebilen ve hiçbir zehirden etkilenmeyen bal porsuğu hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için listeleyerek sıraladık.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!