50 Yıl İçinde Nesli Tükenecek Canlı Türleri

3 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

İnsanların yayılmacılığı, aç gözlülüğü ve gezegenini kirletmekte inat etmesi gibi özellikleri birçok türün yok olmasına sebep olmuştur. Bu özelliklerini bir kenara bırakmaya, inatla gezegenine zarar veren insanlar, diğer türleri tehdit etmeye devam ediyor. Henüz nesilleri tükenmemiş olsa da bu kötü sona uzak olmayan canlı türleri hakkında sizleri bilgilendirmek adına dergiCE olarak 50 yıl içinde nesli tükenecek canlı türleri listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. Sumatra Kaplanı

nesli tükenecek canlı türleri

Yalnızca Endonezya’nın Sumatra adasında bulunan Sumatra kaplanlarının nüfusları 400’den daha azdır. 1986’dan nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde bulunan Sumatra kaplanları için bu tehdidin her geçen gün arttığını söylemek yanlış olmaz. Yaşayan kaplan türlerinin en küçüğü olan Sumatra kaplanlarının nüfuslarının bu denli tehlikeye girmesinin sebebi doğal yaşam alanlarını kaybetmek ve kaçak avlanmak olarak gösterilmektedir.

2. Mavi Balina

nesli tükenecek canlı türleri

Hayvanlar aleminin en büyük hayvan türü olan mavi balinalar da listemizde yer alıyor. Ortalama 25 metre uzunluğunda olan mavi balinalar 150 ton civarında ağırlığa sahiptirler. Dinozorlardan daha ağır olan mavi balinalar 20. yüzyılda nüfuslarının çoğunu kaçak avcılık sebebiyle kaybettiler. 1960 yılından önce 200.000’den fazla nüfusa sahip oldukları tahmin edilen mavi balinaların sayısı günümüzde 10.000’i bulmuyor.

3. Deniz Samuru

nesli tükenecek canlı türleri

14 ila 45 kilogram arasında ağırlığa sahip deniz samurları, deniz memelilerinin en küçük üyeleri olmalarına rağmen sansargillerin en ağır üyeleridir. 1900 yılı öncesinde 300.000 olduğu tahmin edilen nüfuslarının sayısı kürk ticareti, petrol döküntüleri gibi sebeplerle 2.000 sayısına kadar düştü. Günümüzde nesli tükenen hayvanlar listesinde olan deniz samurları ülkemizde de birkaç kez görüntülenmiş ve görenleri heyecanlandırmıştır.

4. Kar Leoparı

nesli tükenecek canlı türleri

Orta Asya’nın dağlık bölgelerinde yaşayan kar leoparlarının diğer bir isimleriyle kar parsları, doğadaki nüfuslarının 5.000 civarında olduğu Kar Parsı Vakfı tarafından açıklandı. Kar leoparlarının nesillerinin tehlikeye girme sebebi tahmin edilebileceği gibi kemik ve kürk ticareti amacıyla kaçak avcılık.

5. Tazmanya Canavarı

Keseli sansargillere ait bir tür olan Tazmanya canavarı vahşi doğasıyla çizgi dizilere bile konu olmuş bir hayvan türüdür. 1996 ile 2008 yılları arasında yüz tümörü hastalığı nedeniyle %60’ını kaybetmelerinin ardından nüfuslarının sayısı 10.000 civarındadır. Nüfuslarının azalmasının ve koruma altına alınmak zorunda kalmalarının bir diğer nedeni de Avustralya’da evcil ev hayvanlarının korunması politikası uygulanıp 1500’lü yıllarda Tazmanya canavarlarının av kurbanı olmasıdır.

6. Sumatra Orangutanı

Yaşama alanlarının Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo ve Sumatra adalarından ibaret olan Sumatra orangutanları da listemizde yer alan türlerden. 2004 yılında yapılan çalışmada nüfuslarının 60.000’den daha az olduğu görülmüştür. 2004 yılından beri artan hayvan ticaretleri, avlanma, yer işgali ve hayvanların kaçak yakalanmaları gibi sebeplerle nüfusları daha da azalmıştır. Kendilerine benzeyen türlerden onları ayıran en büyük özellikleri en fazla üç kişilik gruplar halinde bulunmalarıdır. Bu özellikleri de gözlemlenmelerini zorlaştırıp avlanmalarını kolaylaştırıyor.

7. Saola

Neslinin tehlike altında sayılmasına rağmen saola türünün keşfinin üzerinden henüz 30 yıl geçmedi. 1992 yılında keşfedillen Asya unicornu olarak da bilinen saolalar, Vietnam ve Laos ülkelerinde bulunuyor olmalarına rağmen o ülkelerde bile nadiren görülürler.

8. Cava Gergedanı

En kısa boynuzlu gergedan türü olan cava gergedanları 60’tan az tahmin edilen nüfuslarıyla nesli tükenecek canlı türleri listemize girdi. Kanıtlanmamış olmakla beraber Çin’de gergedan boynuzunun şifalı etkisinin olduğuna inanılması sebebiyle nesilleri tehlike altına girmiştir. Önceleri Çin’in güneyine kadar bir alanda yaşayan cava gergedanları ne yazık ki günümüzde sadece Ujung Kulon Milli Parkı’nda yaşıyor.

9. Çita

Hafif ince kemikleri sayesinde kazandıkları hızlı koşu yetenekleriyle bilinen çitalar 1800’lü yıllara kadar ülkemizde de yaşıyorlardı. Genellikle Güney ve Doğu Afrika’da yaşayan çitaların minik bir kesimi de İran’da bulunur. Çitalar 7.000’in altına düşen nüfuslarıyla tehlike altında olan canlı türlerinden.

10. Kutup Ayısı

nesli tükenecek canlı türleri

Diğer bilinen adıyla beyaz ayı, kuzey kutup bölgelerinde yaşar. Karada, denizde, buzda avlanabilen kutup ayısı kalın kürküyle de soğuktan korunur. Her ne kadar soğuğa dayanıklı olsalar da iklim değişikliğine dayanıklı değillerdir. İklim değişikli nedeniyle eriyip azalan buz kütleleri kutup ayılarının avlanmak ve dinlenmek için kullandıkları temel zemindir. İklim değişikliği sebebiyle buz kütleleri azalmıştır dolayısıyla kutup ayıları da kendilerine yaşayacak ve avlanacak yer bulamayıp nüfuslarını ciddi oranda kaybetmişlerdir. Bu oran bizlere son 10 yıl içinde kutup ayılarının nüfuslarının yarıdan fazlasını kaybettiğini söylüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!