Dünya Genelinde Nesli Tükenen 10 Hayvan Türü

2 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

İklim, doğal afetler, yerküre değişimleri, bilinçsiz avlanma, sanayileşme gibi sebeplerden dolayı birçok canlının nesli tükenmekte ve her geçen gün bu canlılara bir yenisi eklenmektedir. Doğanın dengesi bozuldukça, yaşam mücadelesine yenik düşüp ekosistemden doğal olarak ayrılan yüzlerce canlı türü bulunmaktadır. Sizler için nesli tükenen 10 hayvan türünü araştırdık ve bu hayvanlara ait bilgileri bir araya getirerek listeledik. Hadi hep birlikte inceleyelim. İşte, nesli tükenen hayvanlar!

1. Dinazorlar

Nesli tükenen hayvanlar arasında listenin başında en bilinen tür dinazorlar yer alıyor. Bazı bilim adamlarına göre dinazorlarının neslinin tükenmesinin en çok kabul görmüş nedeni 65 milyon yıl önce bir göktaşının dünyaya çarpması sonucudur.

2. Hazar Kaplanı

Hazar kaplanı, tahmin edeceğiniz üzere ismini aldığı Hazar Denizi etrafında, Moğolistan, Türkmenistan ve Türkiye gibi belirli bölgelerde yaşamıştır.

3. Moa

Yeni Zelanda’da yaşamış olan bu tür, dünyanın en büyük kuş türü olarak kabul edilmiştir. Moaların neslinin insanlar tarafından bilinçsiz avlanma sonucu yok edildiği bilinir.

4. Tazmanya Kurdu

Avustralya’ya özgü olan bu türün de aşırı avlanma sonucu neslinin tükendiği bilinmektedir.

5. Kuzey Pasifik Balinaları

Bu balinaların dişleri sayesinde yaşlarının ortaya çıktığı bilinmektedir. 1960 yıllarında başlayan balina avları nedeniyle hızla nesli tükenmiştir.

6. Mamut

Bu cinsin son üyeleri M.Ö. 1700’lü yıllarda yaşamış olup, en eski mamut kalıntısının 4 milyon yıl öncesine dayandığı bilinmektedir.

7. Çizgili Sırtlanlar

Afrika kıtasının kuzey bölümünde, Asya kıtasının batısında ve Hindistan’da yaşadığı öngörülen bu türünde artık neslinin tükendiği kabul edilmektedir.

8. Mersin Balığı

Bu cinsin farklı bir çok türü olup çoğunun nesli tükenmiştir. Bu türler yüksek su kalitesine ihtiyaç duyarlar. Kirlenen ırmaklardan dolayı yaşam alanları onlara uyumlu olmayacak hale geldiği için nesilleri tükenmiştir.

9. Kafkas Bizonu

Kafkas bizonu 19. yüzyıl sonlarına doğru insanlar tarafından bilinçsiz yapılan avlanmalardan ve türün sağlıklı üreyememesinden  dolayı nesli tükenmiştir.

10. Beta Kobrası

Moda sektöründe kullanılan yılan derinden çanta, mont vb. gibi eşyaların yapımında tercih edilen asıl yılan türü Beta Kobrasıdır. Afrika bölgesinde yaşamış olan bu türün neslinin bilinçsizce avlanmadan kaynaklandığı bilinmektedir.

Duyarsız Kalmayın!

“Dünyayı Değiştiriyoruz” sloganı ile harekete geçen 6. Gazprom (Çocukların Dünya Kupası) Dostluk için Futbol Şampiyonasında, farklı ülkelerden gelen çocukların oluşturduğu 32 takıma, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin isimleri verilerek, tehlike altında olan hayvanlara dikkat çekip, farkındalık yaratmışlardır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!