Baharat Diyarı: Hint Mutfağının En Sevilen Yemekleri

3 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Dünya mutfağı, yemek yemeyi veya yapmayı seven herkes için müthiş bir zenginliktir. Bazen ortak tatlar bulunsa da her ülkenin kendine has bir mutfağı vardır. Damak zevkine uygun, lezzetli bir yemek yemenin hazzı, yaşamı güzelleştiren büyük hazlardan biridir. Gurme olmasak bile, yeni lezzetler denemek, yemek kültürü açısından ufkumuzu genişletecektir. Sizin için baharat diyarı olarak bilinen Hindistan’ın, yani Hint mutfağının en sevilen yemekleri ile ilgili bir liste hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

1. Chicken Dum Biryani

Baharat Diyarı: Hint Mutfağının En Sevilen Yemekleri

Özellikle Hindistan ve Pakistan’da oldukça sık tercih edilen bir pilav olan Biryani, ana yemek olarak menülerde yerini alır. Ancak biryani, Anadolu Mutfağı’nda alışkın olduğumuz ana yemeğin yanında yenen pilavlardan değil. Bu lezzetli pilavın içine çoğunlukla kırmızı et, tavuk eti veya balık ekleniyor. Hint Mutfağı’nın olmazsa olmazı baharatları es geçmek de olmaz tabii ki. Karanfilden safrana, tarçından defne yaprağına birçok baharat bu yemeğe lezzet katıyor.

2. Masala Dosa

Dosa, Hint Mutfağı’nda hepimizin özellikle kahvaltıda severek yediği krep ile neredeyse aynıdır. “Masala” da, Hintçe’de “baharat” anlamına gelir. Özellikle Güney Hindistan’da tercih edilen masala dosa yapımında, ana malzeme olarak pirinç ve mercimek kullanılır. Pirinç ve mercimekten hamur hazırlanır ve bu hamurun içine baharatlı ve soğanlı haşlanmış patates doldurulur. Bu lezzetli yemek, yanında hindistan cevizi sosu, domates sosu ve Güney Hint çorbası olarak bilinen sambar ile servis edilir.

3. Chole Masala + Butter Kulcha

https://dergice.com/profil/candanakyol/submissions/

Chana Masala ismiyle de bilinen bu yemek, görünüş itibariyle Anadolu Mutfağı’na ait olan nohut yemeğine benziyor. Ancak, içerik itibariyle neredeyse ana malzeme nohut dışında oldukça farklı. Kişnişten zerdeçala, kimyondan kakuleye birçok yöresel baharat kullanılarak hazırlanıyor. Chole Masala’nın yanında servis edilen Kulcha ise ülkemizde kebap servisinde sıkça kullanılan pideye benziyor. Hatta pidenin Hint baharatları kullanılmış hali desek çok da yanlış bir tanım olmaz. Hindistan’a yolunuz düşerse bu lezzetli yemeği denemenizi tavsiye ederiz.

4. Paneer Butter Masala

Hint Mutfağı’nın en popüler vejetaryen yemeklerinden biri olan Paneer Butter Masala yapımının belirli genel geçer bir tarifi yoktur. Genellikle her restoran kendine has yöntemler kullanır. Öncelikle ana malzeme olan paneer, Hindistan’da tüketilen bir peynir çeşididir. Dilerseniz paneer yerine tofu (soya peyniri) da kullanabilirsiniz. Yine bolca baharat kullanılarak yapılan bu yemeğe rengini veren malzemeler domates ve kuru kırmızı biber tozudur.

5. Rajma Chawal

Baharat Diyarı: Hint Mutfağının En Sevilen Yemekleri

Genellikle pilav ile servis edilen Rajma Chawal, ülkemizde sıkça kullandığımız barbunya ile ortak bir çeşit olan Hint yarımadasında yetişen kırmızı fasulye ile hazırlanıyor. Neredeyse her Hint yemeğinde olduğu gibi bu yemekte de çeşitli baharatlar kullanılıyor. Soğan ve sarımsak da Hint mutfağındaki neredeyse her yemekte bulunduğu gibi rajma chawalda da yer alıyor. Besin değeri olarak oldukça yüksek olan bu yemek, denemeye değer görünüyor.

6. Pani Puri

Hindistan restoranlarında ara yemek olarak yerini alan Pani Puri, içi boş çıtır hamur toplarının içerisi çeşitli malzemelerle doldurularak hazırlanır. Hindistan’da oldukça popüler bir atıştırmalıktır. Golgappa ismiyle de bilinen bu lezzetin iç püresini hazırlamak için ana malzeme olarak nohut ve patates kullanılır. Bu arada belirtelim, golgappa kelimesi, gevrek atıştırmalık manasına gelmektedir. Bu çıtır toplarını, içindeki pürenin elinize bulaşmaması için tek lokmada ağza atmanızı tavsiye ediyoruz.

7. Samosa

Baharat Diyarı: Hint Mutfağının En Sevilen Yemekleri

Görünüş itibariyle mutfağımıza pek de uzak görünmeyen Samosa, Hindistan’da oldukça popüler bir yemek. Hardal tohumu eklenerek hazırlanan hamurunun içine patates, bezelye veya isteğe göre et dolduruluyor. Baharatları atlamadan olmaz tabii. Bu seçtiğiniz malzemeleri lezzetli Hint baharatlarıyla karıştırarak hamurun içine dolduruyorsunuz. Ardından hazırladığınız bu üçgen formda bohçaları yağda kızartıp yemek için hazır hale getirin. Bu çıtır lezzet Samosa’yı naneli yoğurt ile servis etmenizi öneririz.

8. Pav Bhaji

Hindistan’da bir fast food yemeği olarak bilinen Pav Bhaji, 1850’lerde Mumbai’deki fabrika işçileri tarafından bulunmuştur. Daha sonra beğenilerek restoranlar tarafından da servis edilmeye başlandı. Yumuşak bir Hint ekmeği olan pav ile servis edilen bu lezzetli yemek, bhaji isimli baharatlı bir sebze püresidir diyebiliriz. Bu pürenin yapımında ise çeşitli baharatların dışında patates, bezelye ve karnabahar gibi sebzeler kullanılır.

9. Vada Pav

Oldukça lezzetli bir atıştırmalık olan vada pav, vejetaryen fast food yemeği olarak biliniyor. Pav, az önce söylediğimiz gibi yumuşak bir Hint ekmeğidir. Bu ekmeğin arasına kızartılmış olan baharatlı patates hamuru yerleştirilir. İsteğe göre yanında biber çeşitleri ile de servis edilebilir. Bu sokak atıştırmalığı “Bombay Burger” olarak da bilinir. Hem lezzetli hem sağlıklı bir atıştırmalık arayanlar için mükemmel bir seçim olabilir!

10. Bhel Puri

Baharat Diyarı: Hint Mutfağının En Sevilen Yemekleri

Baharat diyarı Hint mutfağının en sevilen yemekleri listemizin sonunda özellikle Hindistan’ın batısında oldukça popüler olan bhel puri var. Az yağlı, besleyici ve lezzetli bir yemektir. Ana malzeme olarak Hindistan mutfağında sıkça kullanılan kabartılmış pirinç ve nohut unundan yapılan bir erişte çeşidi olan sev kullanılır. Bu malzemeler daha sonra soğan, patates ve baharatlarla karıştırılır. Bhel puriyi özel kılan şeylerden biri tadındaki çok yönlülüktür. Tadı tatlı ve aynı zamanda da tuzludur. Damak tadına uygun olanın vazgeçemeyeceği bir yemek olduğunu söyleyebiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak