Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

5 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Seksenli yıllarda pek çok oyuncu sinema dünyasında yer almıştır. Kariyerinin zirvesine çıkanlar olduğu gibi kariyerine yeni başlayanlar da olmuştur. Bu isimlerden biri olarak Ethan Hawke karşınıza çıkmıştır. 1989 yapımı Dead Poets Society ile ilk çıkışını yakalayan oyuncu, birçok rolle oyunculuk kariyerini ilerletmeye devam etmiştir. 1970 doğumlu Hawke, Seymour: An Introduction belgeseli ve The Hottest State ile yönetmenlik deneyimi de yaşamıştır. Broadway tecrübesini de tatmıştır. Yer aldığı birbirinden esaslı yapımlarla bağımsız film kralı olarak anılan Ethan Hawke’ın kariyerinin dikkat çeken filmleri içeriğimizde derlenmiştir. Keyifli okumalar!

1. Before Sunset

Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

Romantik film severlerin listelerinin başında gelen filmlerden biri Before Sunrise olmuştur. 1995 yılında yayınlanan filmin devamı ise 9 yıl sonra yayınlanmıştır. 2004’te yayınlanan Before Sunset’in hikayesi de dokuz yıl sonrasında geçenleri anlatmıştır. Richard Linklater’in tekrar yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin senaryosunda Hawke ve partneri Julie Delpy de katkıda bulunmuştur. İkili bu film ile En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ına aday olmuştur. Hikayenin kahramanları Jesse ve Céline’in yolları bu sefer Paris’te kesişmiştir. Aradan geçen dokuz yılda hayatları değişmiştir. Tekrar bir araya gelen ikili eski günleri ve yeni hayatlarını değerlendirdikleri bir öğlen yaşamışlardır.

2. White Fang

White Fang, Jack London’ın Beyaz Diş romanından uyarlanmıştır. 1991 yılında yayınlanan filmin yönetmenliğini Randal Kleiser üstlenmiştir. Başroldeki Ethan Hawke’a Klaus Maria Brandauer ve Seymour Cassel eşlik etmiştir. Yapım, genç bir altın araştırmacısı ile bir kurt köpeği arasında gelişen arkadaşlık ilişkisine odaklanmaktadır. Devam filmi White Fang 2: Myth of the White Wolf ise 1994 senesinde yayınlanmıştır. Serinin ilk kısmı Jack Conroy’un Alaska’ya gelmesiyle başlamıştır. Jack, hayatını kaybetmiş babasının son arzusunu gerçekleştirmek için gelmiştir. Yukon Vadisi’nde altın bulmaya çalışırken kendisine yeni bir dost edinmiştir.

3. Hamlet

Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

2000 yapımı bağımsız film Hamlet, Ethan Hawke’ın yapımların kralı olarak anılmasındaki birbirinden esaslı filmleri arasında yerini almıştır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Michael Almereyda üstlenmiştir. Adından anlaşılacağı üzere, Shakespeare’in aynı adlı ünlü oyunundan uyarlanmıştır. Hamlet 2000 olarak da bilinen film, klasik hikayenin o yıllarda New York’ta yaşansaydı nasıl olacağı düşünülerek hazırlanmıştır. Shakespeare diyaloglarının filmdeki yeri modern ayarlamalarla korunmuştur. Video kamera, polaroid kamera gibi dönemin teknolojik cihazları da yapımda yer almıştır. Bu versiyonda krallık, Danimarka Şirketi olarak seyirci karşısına çıkmıştır.

4. Training Day

Training Day, artık herkesçe bilinen bir yapım haline gelmiştir. 2001 yapımı suç-gerilim filminin yönetmeni Antoine Fuqua iken senaryoyu üstlenen isim David Ayer olmuştur. Ethan Hawke’ın polis memuru Jake Hoyt’u canlandırmıştır. Partneri Alonzo Harris’e ise Denzel Washington hayat vermiştir. Yan rollerde ise Scott Glenn, Cliff Curtis, Dr. Dre ve Snoop Dogg yer almıştır. İkili Los Angeles’ta 12 saatten uzun süren devriyelerle şehrin güvenli olmayan bölgelerinde çalışan iki narkotik polisini canlandırmıştır. İki oyuncu da performanslarıyla Oscar adaylığı elde etmiştir. Filmdeki rolüyle ödülü kazanan isim ise Washington olmuştur.

5. Before Midnight

Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

Sevilen romantik serinin üçüncü ve şimdilik son filmi 2013 senesinde yayınlanmıştır. Richard Linklater yine yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Oyuncuların da katkılarının olduğu senaryo ile bir kez daha Oscar adaylığı kazanılmıştır. Hikaye, ikinci filmin bıraktığı yerin 9 yıl sonrasında devam ettirilmiştir. Kahramanlarımız Jesse ve Céline yaz tatillerini ikiz kızlarıyla beraber Yunanistan’da geçiren bir çift olmuşlardır. Jesse, Chicago’da eski eşiyle yaşayan oğlu Hank ile iletişim kuramaz hale gelmiştir. Céline’e ise Fransız hükümetinde çalışma teklifi gelmiştir. İkilinin istedikleri yaşamlar çok farklılaşmıştır. Yaşadıkları ve gelecekleri hakkındaki düşüncelerini gece yarısından önce açıklamışlardır.

6. Reality Bites

Reality Bites, Ethan Hawke’ın birbirinden esaslı oyuncuların yer aldığı bağımsız film sektörünün kralı olarak ilan edilmesinde etkili olan filmleri arasında yer almıştır. 1994 senesinde yayınlanan romantik komedinin yönetmenliğini bir başka ünlü oyuncu olan Ben Stiller üstlenmiştir. Helen Childress’in senaryosunun ekrana taşındığı filmde Winona Ryder, Stiller ve Hawke başrolleri paylaşmıştır. Hikaye, arkadaşlarının kariyer ve yaşam tarzı seçimleriyle ilgili “Reality Bites” adında bir belgesel hazırlayan Lelaina’ya odaklanmıştır. Bu insanların karşılaştıkları zorluklar X jenerasyonunun sorunlarına ışık tutmuştur. Çıktığı zaman karışık eleştiriler alan film, zamanla kült bir yapım haline gelmiştir.

7. The Truth

Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda’nın son filmi The Truth, Fransızca ismiyle La Vérité, 2019 yılında yayınlanmıştır. Kadroda Hawke’ın yanı sıra Catherine Deneuve, Juliette Binoche ve Ludivine Sagnier yer almıştır. Yapım, Fransa’da gerçekleşmiştir ve Fransızca-İngilizce olarak çekilmiştir. Bu anlamda yönetmenin Japonya’nın dışında geçen ve Japonca’dan farklı bir dilde çekilen ilk işi olmuştur. İlk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılmıştır. Hikaye ünlü Fransız aktris Fabienne Dangeville ve onun yayınlanmak üzere olan kitabı üzerinden başlamıştır. Fabienne’in ziyaretine gelen kızı Lumir, damadı Hank ve torunu Charlotte ile beraber bazı sorunlar da ortaya çıkmaya başlamıştır.

8. A Midnight Clear

Keith Gordon’un yazıp yönettiği savaş filmi A Midnight Clear, 1992 senesinde yayınlanmıştır. Hawke ile beraber Gary Sinise, Peter Berg, Kevin Dillon ve Arye Gross da yapımda yer almıştır. Film, William Wharton’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında geçen hikayede teslim olmak isteyen bir Alman askerini bulan Amerikan istihbarat timi anlatılmıştır. Yapım, olumlu eleştirilerle karşılanmıştır. Hatta bir eleştirmen filmi “daha önceki örneklerine hiç benzemeyen bir savaş filmi, kan ve mermiden çok ruh barındıran ilgi uyandırıcı bir başarı” olarak değerlendirmiştir. Film, savaşın saçmalığı ve adaletsizliği üzerine odaklanmıştır.

9. Maggie’s Plan

2015 yapımı romantik komedi Maggie’s Plan, bir yıldızlar geçidine sahne olmuştur. Bağımsız filmleri Angela ve Personal Velocity: Three Portraits ile tanınan Rebecca Miller yönetmenliği üstlenmiştir. Lady Bird’ün yönetmenliğini üstlenen ve Frances Ha ile de bilinen Greta Gerwig, Hawke ile beraber başrolleri canlandırmıştır. SNL’deki çalışmalarıyla bilinen Bill Hader ve Maya Rudolp, Vikings ile tanınan Travis Fimmel ve Oscar ödüllü Julianne Moore da filmde yer almıştır. Hikaye çocuk sahibi olmaya karar veren Maggie’nin John ile tanışmasından sonra karmaşıklaşan hayatını anlatmıştır. Maggie, John ve John’un eski eşi Georgette arasında pek de normal olmayan şeyler yaşanmıştır.

10. Tesla

Bağımsız Film Kralı Ethan Hawke’ın Birbirinden Esaslı Filmleri

Ethan Hawke ile yönetmen Michael Almereyda’nın üçüncü kez buluşması Tesla filminde gerçekleşmiştir. Biyografik drama, 2020 senesinde yayınlanmıştır. Almereyda yönetmenliğin yanı sıra senaristlik görevini de üstlenmiştir. Hawke’ın başrolde olduğu filmde Tesla’nın rakibi Edison’ı Kyle MacLachlan canlandırmıştır. Eve Hewson, Ebon Moss-Bachrach ve Jim Gaffigan da kadroda yer almıştır. İlk gösterimi Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirilmiştir. Bir anlatıcının yer aldığı yapımda hikaye Tesla’nın çocukluğundan başlatılmıştır. İlerleyen bölümlerde bilim insanının Edison ile ilişkisi ve bilim dünyasına katkıları seyirciye sunulmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!