Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

6 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Babalar günü’nde babanıza film hediye etmek ya da birlikte film izlemek isteyenler için en iyi baba ve çocuk konulu filmler bu listede bulunmaktadır. Babalar günü, babanızla daha çok vakit geçirmek için güzel bir fırsattır. Babalar günü’nde, insanlar genellikle aileleri ile birlikte daha fazla vakit geçirmek istemektedirler. Ne olursa olsun babanızla dopdolu bir gün geçirirken bir film de izlemek isterseniz, aksiyondan, aile dramlarına kadar farklı türlerde filmleri burada bulabilirsiniz. Duygusal filmler kadar aksiyon filmleri de seven baba ve çocuklara özel babalar günü’ne has izleyebileceğiniz filmler sizi beklemektedir. Tabii ki temasında baba ve çocuk sevgisi yer alan filmler bugün için daha anlamlı olacaktır. Keyifli okumalar!

1. I Am Sam (2001)

Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Sam Dawson beyninde bir gelişme problemi vardır ve bu nedenle yedi yaşındaki bir çocuğun zekasına sahiptir. Sam bir kafeteryada part time olarak çalışan zihinsel engelli bir adamdır ayrıca karısı tarafından terk edilmiş ve kızıyla birlikte yaşayan bir babadır. Zihinsel engellerine rağmen iyi bir hayatı olan Dawson’ın kızı yedi yaşına geldiğinde sorunlar başlar. Artık kızının yaşı babasının zeka yaşıyla aynıdır ve Lucy okula başlamak üzeredir. Kızı Lucy’nin doğum günü partisinde eve gelen sosyal güvenlik çalışanı bu baba kız arasında trajik olaylara neden olacaktır. ABD yapımı dram türündeki bu film Oscar gibi çeşitli ödüllere aday gösterilmiştir. Filmin başrollerinde ünlü oyunculardan Sean Penn ve Michelle Pfeiffer bulunmaktadır.

2. Kramer vs Kramer (1979)

Ted Kramer başarılı bir reklamcı fakat ihmalkar bir aile babasıdır. Onun düşünce tarzına göre kendisi eve ekmek getiren kişi, karısı ise evde kalması gereken kişidir. İşine son derece bağlı olan Ted Kramer bu düşüncelerini bir gecede değiştirmek zorunda kalacaktır. Eve geç döndüğü bir gün, karısı Joanna onu terk etmek istediğini dile getirir. Joanna, kocasından ayrılarak kendisini bulmaya çalışacaktır. Altı yaşında olan oğullarını ise bakması için babasında bırakacaktır. Ted ise bir taraftan işini sürdürmeye çalışırken diğer yandan da oğlunu tanımaya çalışmaktadır. Ona yemekler pişirip, parkta gezmeye çıkarlar ve onun her ihtiyacının yanında onun korkularını da anlamaya çalışmaktadır. Babalar günü’ne özel bu film izleyebileceğiniz dram ve duygusal filmler arasındadır.

3. Road to Perdition (2002)

Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Tom Hanks bu filmde Michael Sullivan karakterine hayat vermektedir. Büyük ekonomik bunalım yaşayan otuzların Amerika’sında bir İrlanda çetesi için çalışan kiralık bir katildir. Hayatını tetikçilik yaparak kazanan Michael, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır. Sullivan’ın bulaştığı kötü işler yüzünden karısı ve oğlu hayatını kaybeder. Yaşanan olayların sonrasında ise Sullivan intikam alma savaşı içerisine girer. Bu savaşta hayatta kalan diğer oğlu da onunla beraber yer almaktadır. Oğlunun onunla beraber bu intikam ve kan dolu savaşa girmesini istememektedir. Olayların ilerlemesiyle birlikte peşinde olan adamların sayısı da artar. Artık hem cinayet mahalli fotoğrafçısı hem de suikastçı olan Maguire, Sullivan’ın peşindedir. Fakat Sullivan sonuçları ne olursa olsun oğlunu korumak zorundadır.

4. Father of Bride (1991)

George Stanley Banks iyi bir işi olan ve çoğu kişiye göre sıradan bir hayat yaşayan, çocuklarını çok seven bir babadır. Çok sevdiği kızının yurt dışından döneceği gün George hemen kızının en sevdiği bisikletini bulur ve onu müthiş bir şekilde karşılamak için hazırlanır. George üniversiteden yeni mezun olan kızı ile daha fazla vakit geçireceğini düşünerek sevinirken işler onun beklediği gibi gitmez. George ve karısı Nina’nın kızı Annie geldiğinde artık 22 yaşındadır. Sohbet sırasında Annie ilginç bir haber verir. George’un minik kızı Annie evlenecektir. Bu habere Nina çok sevinir fakat George biraz garip olur. Sonuçta damadını tanımıyordur ve kızını kaybetmekten ayrıca onun zarar görmesinden çok korkuyordur. Daha sonra Bryan McKenzienzi yani George’un damadı olacak kişi eve gelir, George her fırsatta Bryan’ın bir hatasını bulmaya çalışsa da bu pek kolay olmaz. George artık iyi bir düğün yapmak zorundadır.

5. Beginners (2010)

Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Beginners filmi Amerika bağımsız sinemasının bir örneğidir. Çok modern ve dürüst bir baba oğul ilişkisi hakkındadır. Filmin yönetmeni ise Mike Miles’tır. Eşcinsel bir baba ile oğlunun ve bu oğul ile onun sevgilisinin ilişkilerini anlatmaktadır. Karısının ölümünden sonra Hal oğlu Oliver’a eşcinsel olduğunu söyler. Hal, kimliği konusunda kendisine ve başkalarına karşı dürüst olmaya başladığında bu dürüstlük sayesinde oğluna daha da yakınlaşır. Han, genç bir adama âşık olmuştur ve bu duygunun peşinden gitmek istediğini dile getirir. Oliver ise babasının bu yeni karşısına çıkan yönleri ile yüzleşir. Gerçeklerin her zaman istenildiği gibi olmamasına rağmen dürüstlüğün her zaman en iyisi olduğunu keşfeder. Han’ın Olivar’a bıraktığı miras, kimi sevdiği ve hayatının geri kalanını nasıl geçirmek istediği konusunda dürüst olma yeteneğidir.

6. Mrs. Doubtfire (1993)

Bazı durumlarda baba sevgisi, çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için olmadığı biri gibi giyinmek anlamına gelir. Bu filmde de bu durum işlenmektedir. Danial ile Miranda’nın evlilikleri iyi gitmemektedir ancak Miranda, Daniel’in ne kadar iyi bir baba olduğunun farkında olsa da onu çok sorumsuz bulmaktadır. Boşanan Daniel Hillard’a çocuklarıyla sınırlı yüz yüze zaman geçirme hakkı verilir. Bunun üzerine onların ebeveyni olmaya devam edebilmek için bir plan hazırlar. Yaşlı bir kadın gibi giyinerek ve dadı olarak işe alınır. Mrs. Doubtfire, oyuncu Williams’ın ikonik rollerinden biridir. Filmde babanın kendisi ile ikinci kişiliği arasında geçiş yapmasını, peruklara girip çıkmasını ve yüzünü keklere sokmasını izlemek oldukça eğlencelidir. Ayrıca En İyi Makyaj dalında Oscar sahibi olan Mrs. Doubtfire filmini Chris Columbus’un yönetmiştir.

7. The Tree of Life (2011)

Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Babalar günü’ne özel duygusal filmler arayanlarınız için izleyebileceğiniz Terrence Malick imzalı The Tree of Life filmi başarılı bir yapıttır. Oyuncuları Brad Pitt, Sean Penn ve Jessica Chastain’dir. Film, bir ailenin en büyük oğlu olan Jack’in çocukluktan yetişkinlik evresine geçişini konu almaktadır. 1950’li yıllarda, Orta Batılı bir aileyi merkezine almaktadır. Ailenin en büyük oğlu Jack’in yetişkinlik evresine olan yolculuğu, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak buruk bir yetişkinlik evresine geçişi şeklindedir. Bu geçiş sürecinde de babası ile yaşadıkları çalkantılı baba oğul ilişkisi filmde yer almaktadır. Filmin ilerleyen dakikalarında Jack’in olgun hali artık modern çağda yolunu yitirmiş bir birey halindedir. Kaderin varlığını sorgularken diğer bir yandan da hayatının anlamını bulmaya çalışmaktadır.

8. Toni Erdmann (2017)

Uluslararası bir şirkette danışmanlık işi yapan Ines kariyerinden başka bir şeyi düşünmeyen hırslı bir iş kadınıdır. Babası Winfried ise yaptığı yersiz şakalar ve tavırlarıyla adeta çocuk gibi bir karakterdir. Kızının kısa ziyaretinden sonra baba, habersiz bir şekilde yurt dışındaki kızını ziyarete gider. Kızının neşesini kaybettiğine inanmaktadır ve ona sürekli sürprizler ve şakalarla yaklaşmaya çalışır. Kızının yaşadığı manasız hayattan dolayı endişe duyan baba, burada kızını hem neşelendirmeyi hem de kaybettiklerini hatırlatmayı amaçlamaktadır. Baba kızı bundan sonra absürt olaylar beklemektedir. Maren Ade’nin yazıp yönettiği filmin başrollerinde Peter Simonischek ve Sandra Hüller gibi Avusturya sinemasının tanınmış isimleri bulunmaktadır.

9. Parenthood (1989)

Steve Martin ve babalık hakkındaki bir film daha. Parenthood bir güldürü filmidir fakat dram da içermektedir. Başrollerinde Steve Martin, Dianne Weist, Dennis Dugan, Rick Moranis ve Keanu Reeves’in oynadığı filmin yönetmeni Ron Howard’dır. Çok büyük bir ailede herkesin yaşadığı olaylar konu alınmaktadır ayrıca filmin iki akademi ödülüne adaylığı bulunmaktadır. Buckman ailesi kendi dünya görüşleri doğrultusunda çocuklarını yetiştiren ve arada sırada da bu konuda zorluklarla karşı karşıya kalan sıradan bir ailedir. Gil, kendi içinde sorunlar yaşayan, iş ve çocuklarıyla başı belada olan bir satış yöneticisidir. Karısı Karen ise dördüncü çocuklarına hamile olduğunu açıklar. Gil, bir çocukla daha başa çıkamayacağından korkar ama asıl en büyük korkusu kendi babası gibi işkolik bir baba olmaktan korkmasıdır.

10. The Descendants (2012)

Babalar Günü’ne Özel İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Altın Küre alan ve 5 dalda Oscar adayı olan The Descendants, yönetmeni Alexander Payne’dir. Filmde George Clooney, Shailene Woodley ve Amara Miller gibi isimler yer almaktadır. Filmin konusu ise karısının geçirdiği bir kaza sonucu bitkisel hayata giren ve iki kızının sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan bir babanın hikayesidir. Hawaii’li ve zengin toprak sahibi Matt King, eşi Elizabeth’in ciddi bir tekne kazası geçirmesi sonrasında tüm hayatını gözden geçirmeye karar verir. Bu olayların yanında Mett, iki genç kız babasıdır. Kızlarını da alarak Kauai’ye tatile götürür. Ailesinden kalan büyük mal varlığını satmak ile uğraşırken bir yandan da aile arasındaki bağlar yeniden şekillenmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!