Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

5 dk okuma süresi


2
16 Paylaşım, 2 puan

Ülkemize ve dünyaya birçok fikir katmış pek çok değerli insanımız bulunmaktadır. Bu değerler arasında yer alan Ulus Baker ile ilgili bilinenler ise çok azdır. Biz de bu içerikte sizler için farklı ve aykırı bir ruha sahip olan Türk filozof Ulus Baker hakkında bir takım enteresan bilgiler hazırladık. Yaşamı da en az kendisi ve çalışmaları kadar farklı olan Ulus Baker’i isterseniz biraz daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar!

1. Ulus Baker ve Ailesi

Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

14 Temmuz 1960 yılında Ankara’da doğan Ulus Baker, Kıbrıslı bir Türk ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ulus Baker’in babası (Sedat Baker) ruh hastalıkları hekimi, annesi (Pembe Marmara) ise bir şairdir. Kıbrıs’ta sürekli olarak devam eden savaş yüzünden ailesi Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Tüm bunlardan sonra Ulus Baker annesini kanserden kaybetmiş ve babası da bir otelin lokantasında ölü halde bulunmuştur. Ardından ise Ulus Baker’in hayatı tamamen değişmiş ve kendine alkol, sigara gibi alışkanlıklar edinmeye başlamıştır. Bunların yanı sıra Ulus Baker ailesinden kendisine miras kalan şairlik yeteneğine daha sıkı sarılmıştır.

2. Ulus Baker’in Eğitim Hayatı

Ulus Baker’de tıpkı annesi ve babası gibi bir entelektüel olma yolunda adımlar atmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümü okumuştur. ODTÜ’den mezun olduktan sonra orada öğretim üyeliği yapmaya başlamıştır. Aykırı ve sıra dışı Türk filozof Ulus Baker hakkında bilinmeyen en enteresan bilgiler arasında ana dili gibi bildiği diller de bulunmaktadır. Ulus Baker yedi dil ve çok iyi düzeyde Fransızca, Rusça ve İngilizce bilmekte hatta yabancı uyruklu öğrencilerini sürekli olarak sorular sormaları için teşvik etmektedir. Tüm bunların yanı sıra Ulus Baker sosyoloji ve felsefe üzerine birçok yabancı kaynaklardan çeviriler yapmış ve makaleler de yazmıştır.

3. Sigara ve Alkol Alışkanlığı

Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

Ulus Baker hayatında problemlerin ve tersliklerin başlamasıyla beraber alkol ve sigaraya daha bağımlı hale gelmiştir. Ulus Baker’in alkol ve sigaraya olan aşırı tutkusu çevresindeki bazı insanlar tarafından fazlasıyla eleştirilse de kendisi bu alışkanlıklarından hiç vazgeçmemiştir. Bazı öğrencilerinin anlattıklarına göre Ulus Baker’in bir ders boyunca bir paket sigarayı bitirdiği de bilinmektedir. Alkole olan bağlılığı ise sigaradan daha az kalır seviyede değildir. Çünkü aykırı Türk filozof Ulus Baker hakkında bilinen enteresan bilgiler arasında kahvaltılarda içecek olarak bira tercih etmesi de bulunmaktadır.

4. Ulus Baker ve Sadeliği

Kendini hep işine ve kitaplarına adamış olan bu aykırı filozof kılık kıyafetine, saçına önem vermezdi. Kılık kıyafetlerine çok özen göstermediği, dikkat etmediği gibi kimseyi de giydiği kıyafetler ile yargılamaz ve ona göre davranışlarda bulunmazdı. Ulus Baker alışveriş yaparken kıyafetlerin bedenlerine bakmadan aldığı için bu nedenle birçok kıyafeti kendi beden ölçülerinde olmamaktadır. Bunun yanı sıra Ulus Baker saç düzenine de önem vermez ve saçları her zaman dağınık dururdu. Fakat Ulus Baker sakal tıraşına olabildiğince önem verir ve neredeyse hiçbir zaman tıraş olmayı ertelenmezdi. Aynı zamanda etrafındaki insanlar söylemese duş almaya da çok ehemmiyet vermezdi.

5. Spinoza Hayranlığı

Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

Ulus Baker hayatı boyunca hep büyük bir Spinoza hayranı olmuştur. Hatta Türkiye’de Spinoza’yı en iyi çözümleyebilen ve yorumlayabilen nadir filozoflar arasında da yerini almıştır. Ulus Baker’in büyük Spinoza hayranlığı özel hayatında da yer tutmuştur. Beslediği iki kedisine de “Spinoza” adını vererek aslında Spinoza’ya ne kadar hayran olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Aynı zamanda Ulus Baker Türkiye’de felsefeyle ilgili çalışmalarda sadece teorik olarak değil bunun yanı sıra pratik olarak da Spinoza’nın felsefe üzerindeki çalışmalarının uygulanması gerektiğini düşünmüş ve bunun için çalışmalar gerçekleştirmiştir.

6. Boş Zamanlarında Gökyüzünü İzlemesi

Hayatını işine ve kitaplarına adamış olan aykırı filozof Ulus Baker’in televizyonu yoktu. Onun yerine gökyüzünü seyreder hatta gökyüzünden daha çok ve güvenilir bilgiler aldığı söylerdi. Filmleri gökyüzünde göç eden kuşlardan, reklamları da bir yerden başka bir yere doğru giden uçaklardan ibaretti. Dünyayla ilgili olup biten her şeyi televizyondan değil gökyüzünden aldığını söylerdi. Bu nedenledir ki kitaplardan ve çalışmalarından boş bulduğu zamanlarda televizyonu olmadığı için izlemeye başladığı gökyüzüne karşı özel bir bağ kurmuştu. Gökyüzünde de tıpkı kitaplarda olduğu gibi farklı bir dünya bulmuş ve kendini o dünyanın akışına bırakmıştı.

7. Alçakgönüllü Olması

Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

Ulus Baker her ne kadar ülkemiz ve dünya adına gelmiş geçmiş en iyi filozoflardan biri olarak yer alsa da aslında olabildiğince samimi ve alçakgönüllü biriydi. Ulus Baker’i yakından tanıyan insanların anlattıklarına göre Ulus Baker, karşılaştığı herhangi bir insanın statü ve konumuna bakmaksızın sohbet eden ve sorularına cevap veren, onları dinleyen bir filozoftu. Sadece Türk öğrencileri için değil aynı zamanda yabancı ülkelerden gelen öğrencileri için de aynı özeni gösterirdi. Bunu hem onları hem de kendisini daha fazla bilgilendirmek için yaptığı da söylenmektedir. Tüm bunlarla beraber Ulus Baker oturduğu bir barda herhangi biriyle uzun zamandır arkadaşlarmış gibi konuşmaktan da geri durmazdı.

8. Araştırmacı Ruha Sahip Olması

Uus Baker’i bu kadar dahi hale getiren özelliklerinin en başında şüphesiz ki araştırmacı bir ruha sahip olması yer almaktadır. Sadece araştırmayı değil araştırdığı konuları çözümleyip, eleştirip, anlatabilmeyi de bir o kadar başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi onu diğer filozoflardan farklı hale getirmiştir. Hayatı boyunca kendisini yalnızca sosyolojiyle sınırlandırmamış felsefe, sinema gibi birçok farklı alanlarda da araştırmalar yapıp, eleştiriler yazmıştır. Özellikle sinema alanında Dziga Vertov’u ele alarak yaptığı eleştiriler Avrupa tarafından büyük ilgili görmüş ve Avrupa’daki sinema okullarında okutulmaya başlanmıştır.

9. Ulus Baker ve Sağlığı

Ulus Baker kılık kıyafetlerine takılmadığı gibi sağlık durumuna da o kadar takılmaz, önem vermezdi. Sağlığı ne kadar kötüye gitmeye devam ederse etsin ağzından sigarasını, elinden birasını düşürmez, bu durum da sağlığını daha kötü bir hale getirirdi. Bu gidişat kısa zaman sonra kendisine karaciğer rahatsızlığı olarak geri dönmüş olsa da o yine de alışkanlıklarını bırakmamıştır. Sadece alkol ve sigara konusunda değil bunun yanı sıra gözlüğünün camlarının düşmesine rağmen yeni bir gözlük alma veya gözlüğüne yeni cam taktırma zahmetinde bulunmazdı. Bunun yerine daha iyi gören gözüyle idare ederdi.

10. Böbrek Yetmezliği ve Vefatı

Aykırı Türk Filozof Ulus Baker Hakkında Enteresan Bilgiler

Uzun yıllar devam eden sigara ve alkol bağımlılığı nedeniyle hayatının son dakikalarına kadar böbrek ve kalp yetmezliğiyle mücadele etmek durumunda kalmıştır. Fakat bu rahatsızlıkları İstanbul’a geldiği zaman daha görünür ve tehlikeli bir hal almış, durumu iyice kötüye gitmeye başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise sağlık durumu daha da ciddileşmiş ve evinde ağır hasta bir şekilde bulunmuştu. Bu durum her ne kadar erken bir zamanda fark edilmiş olsa da Ulus Baker 12 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul’da hayata veda etmiştir. Ondan geriye ise bize bıraktığı başarılı ve düşündürücü kitapları kalmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!