Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Yer çekimine meydan okuyarak havada süzülmek isteyenlerin tercihi olan hamak yogası, ipek bir kumaşla yapılan bir yoga çeşididir. Sağlam kumaştan kurulan hamakla havada asılı kalarak yapılan hareketler, bedeni rahatlatırken sağlık açısından da fayda sağlar. Ruh ve bedeni toksinlerden arındıran hamak yogası bir yaşam felsefesi haline getirilmelidir. Böylece ruhunuzu ve bedeninizi arındırarak daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Kasların ve sinirlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Hareketlerin kolay olması nedeniyle bedeninizi zorlamadan istediğiniz esnekliğe kavuşabilirsiniz. Ayağınızı yerden kesecek olan hamak yogasının ve hareketlerinin rahatlatıcı yönleri bu listemizde sizlerle! Keyifli okumalar dileriz.

1. Esnekliği Artırır

Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

Gergin bir vücut gergin bir ruh hali demektir. Bu gerginlik uzun vadede vücudunuza olumsuz etki eder ve yaşam kalitenizde düşüş yaşanır. Vücudunuzun esnekliği ne kadar artarsa o kadar gerginliğiniz düşer ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Havada yapılan hareketler sıkışan sinirlerinizi gevşetir ve daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olur. Havada hamakta asılı kalmak omurga ve omuz esnekliğinizi de geliştirir. Hamak yogasının bir diğer rahatlatıcı özelliği ise bütün bedenin hareket edebilir olmasıdır. Hamak yogası sayesinde yer çekimine meydan okuyan bedeniniz git gide daha esnek hale gelirken günlük aktivitelerinizi yapmak kolaylaşacaktır.

2. Sırt Ağrılarını Azaltır

Günümüz iş hayatının içinde olanlarının en büyük derdi sırt ağrılarıdır. Bütün gün oturulan veya sırta fazla baskı yapılan işler sırt ağrılarına sebep olabilir. Hamak yogası sayesinde sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz. Omurga sorunlarına iyi gelen hamak yogasıyla omurga sorunlarınızı iyileştirebilirsiniz. Hamak yogasıyla yapılan hareketler esnasında sırta yüklenilen baskı azalır. Bu nedenle diğer yoga çeşitlerine göre sırt ağrılarına daha iyi gelmektedir. Ayaklarınızı yerden kesen hamak sayesinde havada asılı kalmak omurganızın yer çekimine meydan okuyarak esnemesini sağlar. Bu hareketler sayesinde sırt ağrıları ve gerginlikler rahatlayacaktır.

3. Ruh Halini İyileştirir

Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

Hamak yogası ruh halinizi iyileştirerek size daha iyi bir yaşam sunabilir. Yoganın bütün çeşitleri sizi daha iyi bir ruh haline sokarken bu durum hamak yogasında daha etkilidir. Havada özgürce asılı kalırken sakinleştiğinizi ve rahatladığınızı fark edebilirsiniz. Doğru nefes hareketleriyle bu rahatlama artırılırken kaslarınızız gevşediğini hissedebilirsiniz. Meditasyon ihtiyacınızı da karşılayabileceğiniz hamak yogası sayesinde hormonlarınız da devreye girmeye başlar. Rahatlama ve sakinlik sonrasında stresle ilgili hormonlarda azalma olurken oksitosin gibi uykuyu etkileyen hormonların seviyeleri artmaktadır. Uzun süre yapılmaya devam edilen hamak yogası sayesinde stres ve anksiyete gibi problemlerinizin üstünden gelebilirsiniz.

4. Başarı Hissini Canlandırır

Hamak yogasının rahatlatıcı yönleri arasında hareketlerin tamamlanmasıyla gelen başarı hissi vardır. Yapılan hareketlerle beraber beden ve zihninizi iyileştirirsiniz. Ayrıca yapılabilen her hareket sonrası başarı hissiniz de artar. Vücudunuzu çeşitli seviyelerde esnetebildiğinizi görmek kendinizle gurur duymanızı sağlar. Bu gurur duygusuyla beraber hamak yogası sizin için vazgeçilmez haline gelir. Düzenli yapıldığı takdirde gelişiminizi görmek başarı hissinizi kamçılar. Seviye seviye ilerlemenizi kaydederken bir sonraki seviyede öğreneceğiniz hareketler sizi heyecanlandırır. Gelişim evrelerini her aştığınızı da başarı hissinizle beraber özgüveninizde de artışlar görebilirsiniz. Başarı duygusunun yanı sıra ayaklarınızı yerden kesecek olan hamak yogası size özgürlüğünüzü de hatırlatacaktır.

5. Dengeyi Güçlendirir

Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

Ruhsal olarak sizi iyileştirecek olan hamak yogası fiziksel olarak da size iyi gelecektir. Spor salonlarına gitme imkanı olmayanların evlerinde kolaylıkla yapabilecekleri hamak yogası beden dengenizin güçlenmesini sağlar. Ayaklarınızı yerden keserek yer çekimine meydan okursunuz. Havada asılı kalmak sizi heyecanlandırırken yapılan hareketler bedeninize ve ruhunuza iyi gelir. Hamakta yapılan hareketler sayesinde vücudunuza hakim olursunuz. İpte asılı kalarak hareketleri doğru bir şekilde yapmaya çalışmak bedeninizin dengesini güçlendirir. Dengenizin kuvvetlenmesiyle günlük hayatınızda yaptığınız birçok aktiviteyi daha kolay hale getirmek mümkündür.

6. Vücudu Canlandırır

Hamak yogası zihne olduğu kadar vücuda da yararlı bir spordur. Havada asılı kalırken bütün bedeniniz çalışır. Dengede durmaya çalışırken elinizden ayaklarınıza kadar vücudunuzun tüm bölgeleri çalışmaktadır. Yer çekimine meydan okuyan yoga; dolaşım, solunum ve sindirim sistemlerinin işleyişini düzenler. Vücudun fiziksel olarak iyileşmeye başlaması zihinsel yeteneklerin artmasına imkan sağlar. Gevşeyen zihin bedeninize olumlu olarak geri dönerken cildinizde de iyileşmeler görebilirsiniz. Birbirini etkileyen bu sistem, hamak yogası sayesinde vücudunuzdan zihninize bütün varlığınızı canlandırmayı sağlar.

7. Hafızayı Geliştirir

Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

Hücrelerin yenilenmesine destek olan hamak yogasının hafızayı geliştirmeye de etkisi bulunmaktadır. Hamak yogasında baş aşağı durmak diğer yoga çeşitlerine göre yapması daha kolay bir harekettir. Bu ters duruş sayesinde beyne giden kan akışı artmaktadır. Kan akışının artması ise beyne giden oksijenin fazlalaşması anlamına gelmektedir. Bu ise beyninizin daha hızlı ve daha etkili çalışmasını sağlamaktadır. Hamak yogasında yapacağınız her hareket konsantrasyonunuzu artırırken hafızanızı da geliştirmektedir. Sinirsel bağlantıları güçlendirerek daha iyi bir belleğe sahip olmanızı sağlar. Ayaklarınız yerden kesilirken daha zeki biri olmak hamak yogasıyla mümkün hale gelmektedir.

8. Sindirime Yardımcı Olur

Hamak yogasının rahatlatıcı yönleri saymakla bitmez. Bir diğer önemli faydası ise sindirim sisteminedir. Çoğu kişi, baş aşağı duruş ve esneme hareketlerinin sindirim sisteminin işleyişini bozacağına veya sekteye uğratacağını düşünmektedir. Bu yaygın görüşün aksine hamak yogası sindirim sistemine iyi gelmektedir. Gevşeme hareketleriyle karın bölgenizi esneterek bölgeyi harekete geçirebilir ve sindirim sisteminin işleyişini kolaylaştırabilirsiniz. Şişkinlik veya kabızlık gibi şikayetleriniz varsa hamak yogasının ters askı pozları size iyi gelecektir. Anti-yerçekimi yoga ile hazımsızlık gibi sindirimle ilgili birçok sorunu iyileştirebilirsiniz. Ayağınızı yerden kesecek hamak yogasının sindirim sisteminize rahatlatıcı yönleri sayesinde daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

9. Kalp Sorunlarıyla Mücadele Eder

Hamak yogasının diğer spor dallarında olduğu gibi sayısız faydaları vardır. Anti-gravity yoga olarak da bilinen hamak yogası kan dolaşımını iyileştirerek yaşlanmayı geciktirici görev üstlenmektedir. Bununla beraber kalp sorunlarına neden olabilecek bütün nedenlerle mücadele ederek kalp sorunu riskini ortadan kaldırmaktadır. Sağlıklı kan dolaşımını sağlaması nedeniyle hamak yogası kalp hastalıklarıyla savaşmakta başarı gösterir. Vücutta detoks görevi görerek kalp sorunlarının başlangıcını ciddi oranda azaltır. Gençleşirken vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar. Hamak yogasının ayağınızı yerden kesecek hareketleriyle beraber kalp sorunlarına karşı rahatlatıcı yönleri göz ardı edilemez.

10. Kalorileri Yakar

Ayağınızı Yerden Kesecek Hamak Yogasının Rahatlatıcı Yönleri

Kilo vermek için pahalı spor salonlarına gerek duymayanlar için evlerinde rahat bir şekilde kilo vermek mümkündür. Tavana asılmış bir hamakla vücudunuzu yenilerken kilo vermek de imkansız olmaktan çıkar. Hamak yogası zahmetsiz ve kolay görünse de yapılan her hareketle vücut belirli oranlarda harekete geçer. Kolay ama etkisi fazla olan hamak yogası sayesinde önemli miktarda fiziksel çalışma yapılmış olur. Bu hareketler sayesinde sadece kaslarını geliştirip bedeninizi esnetmiş olmazsınız. Aynı zamanda vücudunuzdaki fazla kilolardan da kurtulmuş olursunuz. Yer çekimine meydan okuyan hamak yogası bütün kaslarınızın çalışmasını sağlayarak saate yaklaşık 400 kalori yakmanıza yardımcı olabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!