Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

4 dk okuma süresi


22
24 Paylaşım, 22 puan

Avrupa hakkında birçok bilgiye sahip olduğumuzu düşünürüz. Ancak çoğu genel itibariyle doğru değildir veya eskidir. Etimolojik olarak “Güneşin battığı yer” anlamına gelen Avrupa’nın yüzölçümü 10 milyon km² kadardır. Yarımada şeklindeki bu kıta içinde 50 ülke ve yaklaşık 225 yerel dil bulunmaktadır. Bu büyük kıta birçok insana ev sahipliği yaparken birçok bilginin de kaynağını oluşturur. Avrupa ülkeleri arasından sizler için seçtiğimiz 10 tanesi hakkında bilinmesi gereken genel ama önemli bilgiler bu içeriğimizde yer almaktadır. Keyifli okumalar!

1. Romanya

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

Romanya; Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın kesiştiği noktada bulunur. Orta kesimlerinde Karpatlar ve Transilvanya Alpleri yer alır. Güneyi ovalık olan ülkenin en önemli akarsuyu Tuna’dır. Ülke genelinde karasal iklim görülürken Karadeniz kıyıları ılımandır. Tarım ve hayvancılıkla ekonomik faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu karşılayan Romanya, yer altı kaynakları bakımından zengindir. Bu kaynaklar arasında en önemlileri petrol, doğalgaz ve demirdir. Turizm açısından gelişmiş olan ülkenin demiryolu ulaşımı kara yolu ulaşımına kıyasla daha gelişmiştir.

2. İspanya

İber Yarımadası’nda bulunan İspanya, Akdeniz ve Atlas Okyanusu’na kıyıdır. Ülkenin orta kesimi platoluk olup etrafı Pirene, İber ve Betik dağları ile çevrilidir. Kuzeyinde okyanus, güneyinde ve doğusunda akdeniz, iç kesimlerinde karasal iklim görülür. Tarımın katkısı büyük olmasına rağmen turizm, ekonomisinin temelini oluşturur. İspanya; zeytin, narenciye ve üzümde dünyanın önemli ülkelerinden biridir. İspanya, yer altı kaynakları bakımından zengin olan İspanya, sanayi alanında gelişmektedir. Otomotiv, demir-çelik, gıda ve tekstil alanlarında gelişmiştir. Ülkede nüfus daha çok kıyılarda toplanmıştır.

3. Fransa

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

“Aşıkların Ülkesi” olarak bilinen Fransa; ovalar, alçak tepeler ve platolardan oluşur. Masf Central, Pireneler, Alpler ve Jura önemli dağları arasındadır. Avrupa’nın en yüksek noktası olan Mont Blanc, Fransa’nın simgelerinden biridir. Nüfus artış hızı düşük olan ülke geniş tarımsal alanlara sahiptir. Bu nedenle tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Ayrıca AB’nin tarımsal ihtiyacının %25’ini de karşılamaktadır. Alüminyum ve demir üretimi yüksek olmasına rağmen Fransa, yeraltı kaynakları bakımından fakirdir. Sanayide dünya dördüncüsü olan ülkenin turizmi de gelişmiştir. Öyle ki Dünyada üçüncü sırada yer alır. Şarap üretiminde ise birinci sıradadır.

4. Danimarka

Danimarka; Jutland Yarımadası, Grönland adası ve 500’e yakın küçük ada olmak üzere geniş bir coğrafyaya sahiptir. Tamamen düzlük olan Danimarka’nın büyük çoğunluğu ovadır. Ülkenin iklimi ılıman okyanus iklimidir. Fazla yağış alan ülkenin başkenti Kopenhag’tır. Tarıma elverişli toprakları olan Danimarka intansif tarımı tercih etmiştir. Sanayisi gelişmiş olan ülkede hayvancılık ve balıkçılık da gelişen ekonomilerdendir. Nüfus artış hızı düşük olan Danimarka, sınırlı yeraltı kaynaklarına sahiptir. Avrupa ülkeleri arasında yer alan Danimarka’nın hakkında bilinmesi gereken genel bilgiler oldukça fazladır.

5. İsveç

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

İskandinav Yarımadası’nda yer alan ülkenin batısı İskandinav Dağları’yla çevriliyken doğusu ovalıktır. Coğrafi yapısının oluşmasında buzulların önemli bir etkisi olan ülke, zengin akarsu ağına sahiptir ve hidroelektrik potansiyeli yüksektir. Ülkenin kuzeyinde karasal sert iklim, güneyinde ise ılıman karasal iklim görülür. Topraklarının yarıdan fazlası ormanlık olan ülkenin sanayisi gelişmiştir. Nüfusunun büyük bölümü güneyde toplanan İsveç, tarım alanı bakımından fakir olup intansif tarımı geliştirmiştir. Balıkçılık alanında da gelişmiş olan ülke, Avrupa’nın en büyük demir üreticisidir.

6. İsviçre

Dağlık bir coğrafyada bulunan İsviçre, dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Alpler ve Jura dağları ülkenin en önemli dağlarındandır. Leman, Zürih ve Konstanz ise en büyük gölleridir. Karasal iklimin hakim olduğu ülkenin kışları uzun ve sert geçer. Orman bakımından zengindir. Özellikle kış turizmi gelişmiş olan İsviçre’de tarım alanı oldukça azdır. Nüfus artış hızı düşük olmasına rağmen nüfus yoğunluğu fazladır. Sanayi alanında gelişmiş olan ülke saatleri ve çikolatalarıyla tanınmaktadır. Dünya para piyasasının merkezi olan İsviçre’nin ulaşım ağı gelişmiştir.

7. Macaristan

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

Büyük çoğunluğu ovadan oluşan Orta Avrupa ülkesi Macaristan’ın denize kıyısı yoktur. Balaton Gölü, Tuna ve Tisa nehirleri önemli su kaynaklarındandır. Karasal iklimin görüldüğü ülkede tarım alanları fazladır ve hayvancılık gelişmiştir. Sanayisi, ulaşımı ve turizmi gelişmiş olmasına rağmen yeraltı kaynakları bakımından fakirdir. Nüfus artış hızı düşük olan Macaristan, Balkanları Batı Avrupa’ya bağlayan noktada yer alır. Bu nedenle önemli bir geçiş alanıdır. Başkenti Budapeşte olan ülke; OECD, NATO, AB, Vişegrad Grubu ve Schengen üyesidir.

8. Norveç

Avrupa ülkeleri arasında yer alan İskandinav Yarımadası ülkesi Norveç hakkında bilinmesi gereken bazı genel bilgiler bulunur. Bunlar arasında coğrafi şekilleri, iklimi ve ekonomisi gibi alanlar bulunur. İsveç gibi Norveç’in de coğrafi şekillerinin oluşumunda buzulların etkisi vardır. Fiyort oluşumlarına sıkça rastlanan ülkenin hidroelektrik potansiyeli büyüktür. Ülkenin güneyine ılıman okyanus hakimken kuzeyinde sert karasal iklim görülür. Topraklarının yarısından fazlası ormanlık olan İsveç, sanayi alanında gelişmişlik gösterir. Nüfusunun büyük bölümü güneye toplanmış olan ülke balıkçılık alanında gelişmiştir.

9. Almanya

Tarihi en çok bilinen ülkelerden olan Almanya; ova, dağ ve platolardan oluşur. Elbe, Tuna Weser ve Ren ülke sınırlarında yer alan akarsulardandır. Ülkenin kuzeyinde ılıman okyanus güneyinde ise karasal iklim görülür. En gelişmiş sanayilerden birine sahip olan Almanya, dış ticarette dünyada ikinci sıradadır. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan ülke; tarım, hayvancılık ve ormancılık alanında da gelişmiştir. En önemli yeraltı kaynakları arasında taşkömürü ve linyit yer alır. Avrupa’nın en kalabalık ülkesi olan Almanya, aynı zamanda Türk nüfusunun da en fazla olduğu ülkedir.

10. İrlanda

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Genel Bilgiler

Avrupa’nın en batısında bulunan İrlanda, ada ülkesidir. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti olmak üzere 2 ülkeye ev sahipliği yapar. Serin ve ılık bir okyanus iklimine sahip olan İrlanda’da kışlar hafif, yazlar ise serin geçer. Geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık bulunan ülke; gıda, dokuma, giyim, yapı malzemeleri, kimya, elektrik ve tütün gibi sektörlerde gelişmiştir. İrlanda topraklarının çoğu çayır ve meralardan oluşur. Orman ise yok denecek kadar azdır. İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri Dublin’dir. Diğer şehirleri ise küçük ve az nüfusludur. Ayrıca İrlanda, Avrupa’nın finans merkezleri arasında yer alır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
34
Beğen
Mutlu Mutlu
23
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
27
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!