Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

4 dk okuma süresi


40
34 Paylaşım, 40 puan

Asperger sendromu, genellikle Otizm spektrumunda yüksek işlevsellikli olarak kabul görülen bozukluklardan biridir. Aspergerliler olarak bilinen Asperger sendromlu bireyler, sosyal hayat başta olmak üzere birtakım sınırlamalara maruz kalabilmektedirler. Bazen çok kısıtlayıcı olabilirken bazen de kendi kendine empoze edilen kurallara veya kalıplara sahip olabilirler. Biz de Asperger Sendromu sahibi bireyler hakkında farkındalık oluşturmak için sizlere hayret verici 10 bilgi ve detayı sıraladık. Keyifli okumalar!

1. Entelektüel veya Sanatsal İlgi

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Teşhis konulmuş Aspergerliler’in çoğunun en az bir entelektüel veya sanatsal ilgiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Erken yaşlarda ilgi alanlarında büyük beceri gösterirler ve daha sonraki yaşamlarında bu alanda etkileyici bir şekilde ilerlemeye devam ederler. Ünlü besteci Wolfgang A. Mozart, Asperger benzeri özelliklere sahip bireylerin harika bir örneğidir. Her ne kadar bir genelleme olsa da Aspergerliler’in fotoğrafçılık, web tasarım, muhasebe, mühendislik veya veri girişi gibi alanlarda başarılı oldukları görülmüştür. Örnek verilebilecek bir başka isim ise ünlü İngiliz film yapımcısı, fotoğrafçı ve yazar olan Chris Packham’dır.

2. Konuşma Farklılıkları

Sözel ritim eksikliği, tek tonlu ses perdesi ve belirli kelimelerde tuhaf bir bükülme gibi konuşma farklılıkları çoğu Aspergerliler’i etkileyebilir. Bazen seslerinin seviyelerini çevrelerine göre kontrol edemeyebilirler. İbadet yerleri ya da kütüphane gibi sessiz yerlerde yüksek sesle konuşan bir Aspergerli görmek oldukça olasıdır. Ancak bu durum günlük hayatlarında bir engel teşkil etmeyebilir hatta dünyayı değiştirmelerine bile yardımcı olabilir. 2018 yılında Birleşmiş Milletler toplantısında konuşma yapan ve dünyada büyük yankı uyandıran Asperger sendromlu Greta Thunberg iklim krizi hakkında tüm dünyanın gözlerini açmasını sağlamıştır.

3. Gecikmiş Motor Kabiliyet Gelişimi

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger sendromu hakkında az bilinen ve hayret verici 10 bilgi arasında spektrumdaki bazı çocukların motor becerilerin gelişimindeki gecikme de bulunabilmektedir. Gecikmiş motor becerileri olan çocuklar kalem gibi nesneleri tutmakta zorlanabilirler ya da atletik becerilerden bir süre yoksun kalabilirler. Bu özellik çok değişkenlik göstermekle birlikte hafif ya da şiddetli bir şekilde yaşandığı da görülebilir. Ancak bu durumdan hiç muzdarip olmayan Aspergerli atletler de mevcuttur. Sörfçü Clay Marzo, Beysbol oyuncusu Jim Eisenreich ve Paralimpik olimpiyatlarda 24 altın madalyası bulunan İngiliz yüzücü Jessica Applegate, Asperger sendromu bulunan atletlere örnek gösterilebilir.

4. İletişim Farklılıkları

İletişim eksikliği Asperger sendromlu kişiler için günlük yaşamı etkileyebildiği iddia edilmektedir. Asperger sendromlu bireyler, sosyal etkileşimin temel unsurlarında, arkadaşlıklar geliştirmede veya başkalarıyla ortak zevkler aramada zorluk yaşayabilirler. Göz teması, yüz ifadesi, duruş ve jest gibi sözel olmayan alanlarda zorlanabilseler de Asperger sendromlu kişiler, otizm spektrumundaki diğer bireyler ile karşılaştırıldığında daha sosyal olabilirler. Asperger Sendromlu bir kişi, sevdiği bir konu hakkında tek taraflı ve uzun soluklu bir konuşma yaparken dinleyicinin konuyu değiştirme ya da etkileşimi bitirme isteği gibi taleplerini yanlış anlayabilir ya da tanımayabilir.

5. Empati

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger sendromuna sahip bireylerin empati yapamadığı düşünülebilir ancak bu tamamen yanlıştır. Çoğu Aspergerli derin bir empati duyarlar, ancak bu duyguları yüz ifadeleri veya dil yoluyla dışa aktaramazken bazıları da duygulara ulaşmak için ve mantık ve akıl yürütmeyi kullanarak entelektüel süreçler yoluyla empati yaparlar. Asperger sendromuna sahip pek çok kişinin küçük yaşlarda akranları tarafından zorbalığa uğradığını ya da dışlandığını ve bu nedenle çevresindeki insanlar tarafından korunduğunu, dolayısıyla empati yapamadıkları düşünülebilir. Aslında Asperger sendromuna sahip kişiler son derece ilgilidir ve insan refahı, hayvan hakları ve çevre hakkında derin endişe hissederler.

6. Erkeklerde Daha Fazla Görülmesi

Asperger sendromu erkeklerde kadınlara göre beş kat daha sık görülür. Son yıllarda dünyada otizm spektrum bozukluklarının sayısı çarpıcı bir şekilde artmıştır. Artışın nedeni tam olarak açık değildir ancak tanı sürecindeki gelişmeler ve değişikliklerin gelişmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Dünyada her 54 çocuktan biri otizm teşhisi alırken Asperger sendromunun otizm bozukluğu teşhisi konulan her 1000 çocuktan 2.5’inde görüldüğü tahmin edilmektedir. Erkeklerde daha çok görülmesinin sebebi tam olarak bilinmese de bir çeşit genetik yatkınlıktan kaynaklandığı düşünülmektedir.

7. Kararlılık

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger sendromlu bireylerin hayatlarını idame ettirmek için ya da bir hobi olarak seçtiği uğraşlarda başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri kararlılıklardır. Kararlılık Asperger sendromu hakkında az şaşırtıcı ve hayret verici 10 bilgi arasında yer alan özelliklerden birisidir. Başkasının başarısız olabileceği yerde ısrar etme yeteneği Asperger sendromuna sahip olmanın yaygın bir avantajıdır. Üstlendikleri görevi neredeyse her ne pahasına olursa olsun, başarmak ve başarırken de her türlü sorunun üstesinden gelmek herhangi birini mesleki ve kişisel olarak inanılmaz yerlere götürebilir. Asperger sendromlu bireylerin de seçtikleri alanlarda bu kadar iyi olmalarının başlıca sebeplerinden birisi sebat ve kararlıktır.

8. Dürüstlük

Asperger sendromlu birçok kişinin sahip olduğu ve biz nörotipiklerin hayran olduğu bir diğer önemli özellik, yüksek düzeyde dürüstlüktür. Aspergerli çoğu birey, karmaşık ve gereksiz dramlara karışmaz, başkalarını manipüle etmeye çalışmaz ve niyetleri ya da bağlılıkları konusunda oldukça açık olur. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri yalan söylemenin otizm spektrumunda herhangi birisinin zihninde yeni bir şema açacağı düşüncesi ve o yalanı hatırlamak için harcanılacak eforun yalan söylemeye değmemesinden kaynaklanması olarak görülebilir. Sebebi ne olursa olsun bir arkadaşta, ortakta ya da çalışanda olması harika özelliklerin başında muhtemelen dürüstlük gelmektedir.

9. Rutin Sevgisi

Asperger sendromu hakkında az bilinen hayret verici 10 bilgi arasında çoğu Aspergerli’nin beslenme, günlük hayat, hobi ve işlerinde rutinlerinde büyük bir şevkle bağlı kalmaları bulunmaktadır. Nörotipik insanlar belirli rutinlere ve o rutinlerin bileşenlerine uymakta zorlanabilirken Asperger sendromu bireyler rutin modellerine son derece düşkündürler. Bu düşkünlük pek çok açıdan kolaylık sağlayabilirken bazen zor durumlar yaşamalarına sebep de olabilir. Örnek olarak Aspergerli bir birey kahvaltıda her zaman yemek istediği bir şeye ulaşamadığında, bu kötü bir gün geçirebileceği anlamına gelebilmektedir.

10. Tedavi

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger sendromunun tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak söz konusu işlevsellik olduğu zaman bazı bireyler yardıma ihtiyaç duyabilir. Bunun için önerilen yöntemler arasında en başta sosyal beceriler eğitimi bulunmaktadır. Bireylerin kendisi ve çevresiyle nasıl etkileşime geçeceği hakkında yardımcı olmaya çalışır. Konuşma terapisi de bireylerin iletişim becerilerini geliştirmek amacıyla uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bir diğer terapi yöntemi ise bilişsel-davranışsal terapidir. Bu tedavi yönteminde bireylerin duyguları ve tekrar eden davranışları üzerinde kontrol sahibi olması amaçlanmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
44
Beğen
Mutlu Mutlu
32
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!