Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

4 dk okuma süresi


40
34 Paylaşım, 40 puan

Hepimizin hayat boyunca karşılaştığı çeşitli zorluklar ve farklılıklar vardır. Ancak hiçbirimiz farklılıklarımızdan dolayı hayallerimizden vazgeçmeyi göze alamayız. Asperger sendromu olan bireyler de bazı farklılıklara sahiplerdir. Bu durum; ailelerince, bu bireylerin hayattan kopmalarına sebep olacak bir hale getirilmemelidir. Doğru yönlendirmelerle, çözümü oldukça kolay olan Asperger Sendromu hakkında, biz de hayret verici 10 bilgi topladık ve sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Otizm Bozukluklarının Bir Çeşididir

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger Sendromu (AS); Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) arasında bulunan nörogelişimsel bir bozukluktur. Birçok yönüyle diğer Otizm Spektrum Bozuklukları’na benzese de tam olarak aynı olduğu söylenemez. Bu bozuklukta, diğer sendromlardan farklı olarak dil gelişimi ve zihinsel gelişimde herhangi bir gecikme durumu söz konusu değildir. Bu sendrom, daha çok sosyal ve ilişkisel alanlardaki problemleri içerir. Ek olarak bu bozukluğun fark edilmesi, diğer sendromlara göre biraz daha dikkat gerektirebilir.

2. Adını Bir Doktordan Alır

Bu sendrom ismini Avustralyalı çocuk doktoru Hans Asperger’den almıştır. Doktor Hans, 1944 yılında dil gelişiminde normal, geriye kalan gelişim alanlarında ise gecikme olan ve empati yeteneği az gelişmiş çocukları tanımlamıştır. Bundan 50 yıl sonra da Asperger Sendromu resmi şekilde tanımlanan bir bozukluk olarak kayıtlara geçmiştir. Henüz Asperger Sendromu hakkındaki tanı kriterleri kesin değildir ama bazı belirleyici özellikler, Asperger’li bireyleri tanımlarken sık kullanılan belirtiler arasındadır.

3. Sosyal İlişkilerde Yetersizlik Olabilir

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Asperger Sendromunun standart tanı ölçütleri arasında; sosyal ilişkiler ve etkileşimlerde eksiklik söz konusudur. Bu bireyler uyarılmalarına rağmen, aynı davranışları ısrarla tekrar edebilirler ya da defalarca arka arkaya aynı kelimeleri kullanabilirler. Asperger’li çocukların hobi ve ilgi alanları dardır. Çoğunlukla kendilerine belli bir odak noktası belirleyip, onun etrafında dolanır dururlar. Örneğin bir çizgi filmin tekrarlarını gün içinde sıkılmadan ve pek çok kez seyredebilirler veya bir oyuncağa bağlı kalıp diğerleriyle ilgilenmezler. Algılama ve konuşma konusunda genellikle sorun yaşamazlar ancak çoğu zaman sizi dinlemiyormuş gibi görünürler. Aynı zamanda bu bireyler isteklerini ifade ederken çığlık atma seçeneğini sık kullanırlar.

4. Yetişkinlere de Tanı Konulabilir

Asperger Sendromu’nun tanısı, genellikle 4 ile 11 yaşları arasında konulur. Ancak çocukken fark edilemeyip, yetişkinlik döneminde Asperger tanısı almış bireyler de vardır. Örneğin hepimizin Hannibal Lecter olarak bildiği, Anthony Hopkins’e de 70 yaşındayken Asperger Sendromu tanısı konulmuştur. Ayrıca Asperger Sendromu, sıklıkla Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile karıştırılır. Yanlış tanı konulma ihtimali bu açıdan yüksek olan bir bozukluktur. Eğer sizde veya çocuklarınızda benzer belirtiler var ise, alanında yetkin bir psikiyatriste muayene olmanızda fayda var.

5. Genetik Faktör Önemli Bir Nedenidir

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Yapılan ailesel araştırmalara göre Asperger Sendromu’nun, kalıtsal bir yönü olduğu düşünülür, fakat yine de herhangi bir AS geni varlığından söz edilmemiştir. Ancak Otizmli bireylerde gözlenen fiziksel özellikler, aspergerli bireylerde de gözlenebildiğinden, genetik faktörlerin etkili olabileceği savı desteklenmiştir. Birkaç Asperger vakasında da ortak olarak doğum öncesi dönemde sakatlıklara sebep olan “teratojenlere” rastlanmıştır. Bazı araştırmacıların fikirleri ise, doğumdan sonraki çevresel faktörlerin bu sendromun oluşumunda etkili olabileceği yönündedir. Ancak yeterli araştırma verisi bulunmadığından bu görüş henüz kanıtlanmış değildir.

6. Uygun Tedavi İle Çözümü Kolaydır

Otizm Spektrum Bozuklukları’nda olduğu gibi bu sendromda da öncelikli olarak en büyük görev aileye düşmektedir. Çocuktan önce aile, bu farklılığı kabul etmeli ve bir uzman desteğiyle en uygun rehabilitasyon yöntemlerini belirlemelidir. Çocuk yaşıtlarıyla kaynaştırılmalı, sosyalleşebileceği ortamlar yaratılmalı ve becerisine uygun görevler verilmelidir. Bu sendrom; doğru yaklaşımlarla kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilecek bir bozukluktur. Gereken özveri ve ilgiyi çocuğa aktarmak, tedavinin kilit noktasıdır.

7. Okulda Başarı Sağlanabilir

Aspergerli bireylerin okul başarısını arttırmada düzen ortamı ilk şarttır. Bundan dolayı aileler takvim, kontrol listesi veya notlar kullanarak bu çocuklara düzenli olmayı öğretebilirler. Ayrıca yeni okul ortamlarına alışmaları için de okula ait resimler evde bulundurulmalıdır. Burada amaç görsel sistemlerini uyararak yeniliklere adapte olabilmelerini kolaylaştırmaktır. Okuldaki akranlarından zorbalığa maruz kalmamaları için öğretmenlerle veliler sık sık bir araya gelmeli ve iş birliğini elden bırakmamalılardır.

8. Becerilerin Geliştirilmesi Gerekir

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Aspergerli çocuklara bir hayat rutini sağlamak tedavide büyük önem taşır. Bu bireyler stres seviyelerini minimum düzeyde tutacak kurallardan ve beklentilerden hoşlanma eğilimindedirler. Bu bireylere direktifler doğrudan ve açık bir biçimde verilmelidir. Kurallar öğretilirken, afişlerden, posterlerden ve resimlerden yararlanarak daha kalıcı öğrenme sağlanabilir. Aspergerli bireyler sözel ve dilsel alanlarda daha başarılı olduklarından bu alanlardan doğan spesifik mesleklere yönlendirilebilirler. Doğru yönlendirme ile Aspergerli bireylerin diğer bireylerden gelişimsel anlamdaki farkları nispeten ortadan kalkacaktır.

9. Bazı Ünlüler Asperger İle Yaşamaktadır

Chris Packham, ünlü İngiliz film yapımcısı, fotoğrafçı ve yazardır. Bu listeye ekleyebileceğimiz, hayatta birçok rolü üstlenmiş olan Packham, Aspergerli bir bireydir ve sendromunun hayatını istediği şekilde yaşamasını engellemesine izin vermemiştir. Motosiklet yarışçısı ve TV programcısı olan Guy Martin ve İngiliz müzisyen Gary Numan da Aspergerli ünlüler arasındadır. Belki şu an bilmediğimiz, kendi farklılığını kabul etmiş ve hayatta başarılı işlere imza atmış daha birçok Aspergerli birey vardır.

10. Asperger Bir Engel Değildir

Asperger Sendromu Hakkında Hayret Verici 10 Bilgi

Dünyada Asperger Sendromu’ndan muzdarip çok sayıda yetişkin ve çocuk vardır. Ancak bu kişiler yaşadıkları sendromun, sadece bir farklılık olduğunu kabul ederek hayatlarını gönüllerince yaşamaya devam etmişlerdir. Neden farklı olduğumuz için hayallerimizi gerçekleştiremeyelim ki? Bizce doğru olan da bu… Asperger Sendromu hakkında verdiğimiz hayret verici 10 bilgi sonrası, sizin de bu bireylere karşı farkındalığınızı arttırmak istedik. Her ne sendrom olursa olsun, bizler istedikten sonra her şeyi gerçekleştirebilir ve yapabiliriz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
44
Beğen
Mutlu Mutlu
32
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
8
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!