Aşkın Esir Alınma Hali: Stockholm Sendromu

2 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Birçok film ve kitaba konu olan stockholm sendromuna hepimiz bir yerlerde rast geldik. İlk defa 1973 yılında ortaya çıkan sendrom Psikiyatr Bejerot tarafından tanımlanmıştır. Bir esir alınma hali durumunda ortaya çıkan ünlü stockholm sendromu ve tüm bilinmeyenlerini sizler için derledik. İyi okumalar…

1. Stockholm Sendromu Nedir?

esir alınma stockholm sendromu

Rehine ile rehin alan kişi arasındaki sempati oluşumuna Stockholm Sendromu denir. Burada rehine kötü koşulları benimsemeye başlar. Kendisini rehin alan kişiyi savunmaya başlar. Rehine kendisiyle saldırganın varlığını özdeşleştirir, tüm bu duruma Stockholm Sendromu denir.

2. Ne Zaman Ortaya Çıktı?

esir alınma stockholm sendromu

İlk defa 1973 yılında ortaya çıkan Stockholm Sendromu bir banka soygunu sürecinde gerçekleşti. İsveç’in başkenti Stockholm’da bir soygun gerçekleşti. Soyguncular bankada 4 banka görevlisini 6 gün boyunca 131 saat rehin tuttular. Soyguncular, rehinelere 6 gün boyunca çok iyi davrandı. Rehineler olay sonrasında yakalanan soyguncular aleyhine ifade vermekten kaçındılar. Soyguncuların avukatlık masraflarını karşılamak için aralarında para topladılar. Gazeteler, “soyguncular bankadan para çalamadılar ama bazı insanların kalbini çaldılar” diye manşet attı. Rehinelerden birisi bu sendroma yakalandı ve nişanlısını terk ederek soygunculardan biriyle evlendi. Hastalık ilk defa Psikiyatr Bejerot tarafından tespit edildi.

3. Sendromun Görüldüğü Gruplar

Taciz ve tecavüz olaylarında, ensest ya da cinsel tacize maruz kalan çocuklarda, savaşta bulunma, toplama kamplarında yaşama durumlarında, zorla fuhuşa sürüklenen kadınlarda, aile içi şiddet durumlarında, dini tarikatlarda, uzun süre hapiste kalma durumunda bu sendrom daha fazla görülmekte.

4. Konu Alan Popüler Yapıtlar

Bu sendrom çok fazla popüler film ve kitaba konu oldu. Bunlardan biri de en çok okunan kitaplardan biri olan George Orwell, 1984 isimli romanı oldu, kitabın ana karakteri Winston’ın kendisine işkence yapan kişiye aşık olduğunu anlatmaktaydı. La Casa De Papel dizisinde de soyguncuya aşık olan bir kadın yer aldı. Ayrıca kült bir yapım haline gelen V For Vendetta adlı yapımda da Stockholm Sendromu’na yer verildi.

5. Tedavisi Var Mı?

esir alınma stockholm sendromu

Esir alınma olarak görülen stockholm sendromu hastalığının bir tedavisi var mı peki? Her hastalıkta olduğu gibi bu durumun da bir çaresi var. Fakat tedavi uzun ve zor bir süreç. Sendromu yaşayan kişi ilk önce olayı idrak etmeli ancak bu şekilde tedavi olabilir. Hasta uzun süre psikolojik bir tedavi görür ve suçlunun suçlu kendisinin mağdur olduğunu yaşanan tüm bu olayın şiddet olduğu hastaya anlatılır ve ikna edilmeye çalışılır. Ancak bu şekilde hasta iyileşir ve öz güvenini geri kazanır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç