Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

3 dk okuma süresi


11
19 Paylaşım, 11 puan

Tam anlamıyla ifade edilemeyen karmaşık bir haldir aşk. İnsanın bu duygunun etkisi altındayken normal bir psikolojide olmadığı artık bilimsel olarak da ispatlandı. Aşık olan kadın ve erkeklerin beyinleri incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlar şaşırtıcı. Aşık bir insanın beyni ile takıntılı bir insanın beyni aynı şekilde çalışmaya başlıyor. Yapılan bu çalışma sonucu aşkın bir takıntı yani bir çeşit hastalık olduğu sonucuna varılmış. Aşk hakkında yapılan araştırmalar bununla sınırlı değil aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey listemizi daha yakından inceleyelim.

1. Aşk İyileştirir

aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Aşık olduğunuz zaman sevdiğiniz kişinin sadece fotoğrafına bakmak yada sesini duymak bile kendinizi daha iyi hissetmenize neden olur. Sevgilinin fotoğrafına bakmak ağrı kesici etkisi yaratır. Başınız ağrıyor ve ilaç içmek istemiyorsanız sevgilinizle çekilmiş fotoğraflarınıza bakmak ağrınıza iyi gelecektir.

2. Aşk Ömrü Uzatıyor

aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Aşık olan kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskleri ilişkileri olmayanlara göre daha düşük. Aşk aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Hayatta yaşanabilecek olumsuz durumları paylaşabileceğiniz birinin varlığı da insanı psikolojik anlamda olumlu etkiler.

3. Aşkın Gözü Kördür

aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Aşık kişi, aşık olduğu kişi hakkında hiçbir olumsuz durumu görmez.Yapılan eleştiri ve uyarıların da hiçbir etkisi yoktur. Aşkın etkisi geçinceye kadar, bu süre de yaklaşık 2 yıl, aşık olan kişi hakkında hiçbir negatif durum dikkatinizi çekmez.

4. Aşkın Türleri Vardır

aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Son zamanlarda aşk hakkında yapılan bazı araştırmalar sonucu aşkın türleri olduğu ortaya çıkmıştır. Tutkulu aşk, bağımlı aşk, tamamlayıcı aşk, mantıklı aşk, arkadaşça aşk. Sizce sizin aşkınız hangisi? Tutkulu bir şekilde başlayan aşk zamanla sevgiye dönüşür. Sevgi; aşk kadar yoğun olmazsa da ömrü aştan daha uzun süren bir duygudur.

5. Filofobi

aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Aşık olmaktan korkma halinin bilimsel karşılığı filofobidir. Bu durumun neden yaşandığı bilinmiyor fakat kişinin geçmişte yaşadığı bazı ilişkilerle ilgili kötü tecrübelerin bu duruma sebep olabileceği tahmin ediliyor. Filofobisi olan kişiler yeni bir ilişkiye başlamaktan kaçınır.

6. Kırık Kalp Sendromu

Karşılıksız aşkın etkileri sadece psikolojik değil. Üzüntüden kalbi kırılmak deyiminin gerçek hayattaki karşılığı kırık kalp sendromudur. Aşık olduğu kişiden ayrılan veya aşkına karşılık bulamayan kişilerin kalpleri de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Ritim bozukluğu ve damar sertliği de yaşanılabilecek diğer olumsuz durumlar.

7. Kalp Kalbe Karşı

Aşık çiftler birbirlerinin gözlerinin içine birkaç dakika aralıksız bakarlarsa bir süre sonra kalpleri aynı ritimde atmaya başlar. Gözler kalbin aynasıdır sözü de bu durumu destekliyor.

8. İlk Bakışta Aşk

Karşı cinsin kokusunu ve ses tonunu beğendiysek o kişiye aşık olma ihtimalimiz de artıyor. Göz teması da karşınızdaki kişiye karşı yakınlık hissetmenize neden olabilir. Hoşlandığınız kişi ile bir konuşma başlatmak istiyorsanız karşılaştığınız zaman içten bir gülümse ile göz teması kurmaya çalışmak ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmaya çalışmak doğru bir davranış olacaktır.

9. Aşk İlgi İster

Genellikle tutku kelimesi ile beraber söylense de aşk sadece tutkudan oluşmaz. Emek, ilgi, sabır ister. Karşılaşılan sorunları partneriniz ile birlikte çözemiyorsanız, kendinizi onun yanında güvende ve huzurlu hissetmiyorsanız yaşadığınız şey gerçek aşk değildir.

10. Feminizm Aşkta Kazandırır

Aşk hakkında bilmeniz gereken 10 şey listemizin son maddesinde feminizm var. Savundukları fikirler nedeni ile bazı konularda zaman zaman yanlış anlaşılan feministler aşk konusunda da sanılanın aksine bir durum yaşarlar. Toplumsal baskılara ve cinsiyet eşitsizliğine karşı olmaları feministlerin aşık oldukları kişilere daha objektif bakabilmelerine yardımcı olur. Sanılanın aksine feminist kadınlar erkeklere düşman değillerdir. Aşkta mutluluğu yakalayabilirler. Tarif edilmesi en zor duygu olan aşk, kadın erkek hepimizi etkisi altına alan, değiştiren bir duygu. Etkisinin uzun yıllar sürüp süremeyeceği tartışma konusu. Hakkında söylenen her şeye rağmen aşık olmanın insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu belli. Mutlu aşkın da mümkün olduğu artık kabul ediliyor. Unutmayın, tutkulu ve mutlu bir aşk yaşamak sizin elinizde.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!