Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

6 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Aşkın bedenimizde bıraktığı etkileri anlamak ve anlatmak zordur. Çünkü aşkın her insanda bıraktığı etkiler farklı olabilir. Genelde midede kelebeklerin uçması, kalbin yerinden fırlayacak gibi atması ve benzeri benzetmelerle açıklamaya çalışırız. Aşık olduğunuzda kişinin göstermiş olduğu tepkiler vücudunuzun farklı yerlerini uyarır. Bugüne kadar şair, edebiyatçı ve bilim insanı gibi birçok kişi tarafından sorgulanan bir duygudur. Aşkın kimyası bilim insanlarının yüzyıllar boyu araştırdığı bir konu olmuştur. Bilime göre aşk beynin bazı bölgelerinin etkisiz hale gelmesidir. Aşk hem fiziksel hem de kimyasal gerçekleşir. Sevgi ve bağlılık gibi duyguları hissetmemizi sağlayan hormonlar salgılanır. Aşkın vücudunuzdaki bu etkilerini öğrenmek için sizi muhteşem içeriğimizle baş başa bırakıyoruz.

1. Aşkın Başlangıçtaki Etkileri

Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

Aşık olduğunuzda vücudunuzun göstermiş olduğu tepkiler bunlardır demeden önce aşkın nasıl başladığını anlamak lazım. İlk görüşte aşka inanan da var inanmayan da fakat bilimsel olarak aşk ilk görüşte başlar. İlk olarak görsel uyaranlar devreye girer. Daha sonrasında ses, zeka, statü, para, kültür veya konuşma üslubu gibi etmenler konuya dâhil olur fakat ilk aşama çoktan geride kalmıştır. Aşık olmak aslında sanılanın aksine kolaydır ve 1.5 saniyede gerçekleşen en kısa süreli aktivite olma özelliğindedir. Yapılan araştırmalara göre aşk beden diliyle de ifade edilebilir. Aşık olunduğu zaman vücudunuzun gösterdiği tepkiler aşkın habercisidir.

2. Koku Duyusunun Etkisi

Anne karnında ilk oluşan duyu olma özelliğindedir koku duyusu ve aşık olmada etkisi şaşırtıcıdır. Filmlerde, sevdiğinin bıraktığı mendili veya ceketini koklayan kahramanların ne kadar çok olduğunu düşününüz. Bunu nedeni aşık olmayı sağlayan feromon denilen koku sinyalleridir. Feromon, ter bezinden salgılanan aslında kokusuz olan koku molekülleridir. Bu feromonlar karşımızdaki kişiye sizin hakkınızda bilgi sağlar. Genetik yapınız veya olası biyolojik uyumunuz gibi sinyaller gönderir. Bu şekilde aslında burnunuz seçim yapmanızı sağlar. Parmak izinizin benzersizliği gibi kokunuzun da eşi benzeri yoktur. Ayrıca araştırmalara göre kadınlar koklayamadıkları erkeklere daha az güvenirler. Çünkü kadın, eşinin kokusundan başkasına değip değmediğini anlayabilir ve koklayamadığı durumda da bir güvensizlik durumu oluşabilir.

3. Aşkta Fiziksel Tepkiler

Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

Aşık olduğunuz zaman farkında olmadan bir takım hareketlerde bulunursunuz. Mesela o kişinin yanındayken sürekli ona bakmak istersiniz. Bunun nedeni aşıkken sinir sistemindeki uyarılar gözlerinizi yönetir ve siz istemeseniz bile sevdiğinize bakmak durumunda kalırsınız. Göz bebekleriniz onu gördüğü zaman büyüdüğü gibi sadece onu düşündüğünüzde bile büyüme özelliğindedir. Bu da sinir sisteminin bir komutudur. Aşık olduğunuz zaman salgılanan stres hormonu olarak geçen norepinefrin hormonu midedeki kelebeklerin sebebidir. Kalp hızınızı arttırır, vücut sıcaklığınızı yükseltir ve karnınızda kelebekler uçuyormuş gibi hissetmenize sebep olur. Ayrıca aşıkken uyuyamamanızın nedeni de o dönemde aşırı hormon salgılanmasıdır.

4. Aşkın Mutlu Etmesi

Aşk, sevgi ve mutluluğu kontrol eden, serotonin, oksitosin, dopamin, endorfin ve testosteron olarak beş temel hormon bulunmaktadır. Bu hormonlardan aşık olduğunuz zaman salgılanan dopamin, serotonin ve noradrenalin hormonları bedensel ve zihinsel olarak farklı bir deneyim yaşamanızı sağlar. Bu his beyni tamamen sardığında beynin çalışma sistemi değişir. Çoğunlukla faydalı olan bu hormonlar çok güçlüdür. Kişinin mantık ve kendi kendisini korumasını sağlayan bilinçaltı savunma mekanizmalarını etkisiz kılar. İnsanların aşk uğrunda kendi hayatlarını feda etmeleri, mutsuzlukla gelen depresyonda kişilerin kendi canlarına kıymaları bu hormonların gücünün göstergesidir. Ayrıca karanlık bir tarafının da olduğu inkâr edilemez.

5. Güzelleştirme Özelliği

Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

Aşkın özellikle kadınları daha çok güzelleştirdiği yapılan araştırmalara göre tespit edilmiştir. Aşk esnasında salgılanan hormonlar duygusal değişimlere etki ettiği kadar fiziksel farklılıklara da neden olur. Bu hormonlar cilde ve saçlara parlaklık katar. Gözlere canlılık verirken ayriyeten kişiye pozitif enerji verir. Seven insan yaydığı pozitif enerji ile ortamda dikkatleri üzerine çeker. Bunların yanında aşık olan kişi daha güzel görünme isteği içerisine girer. Daha güzel görünme isteği kişisel bakımı da arttırır. Bu sayede aşık olan insanlar daha dinç ve canlı bir görünüme sahip olurlar. Aşk sadece fiziksel görünüşümüzde bir güzelliğe neden olmaz. Bu duygu dünyayı daha güzel bir yer olarak görmenizi de sağlar.

6. Bağımlılık Yapıcı Olması

Aşık olmak getirdiği değişiklikler açısından çok farklı bir duygudur. Aşık olduğunuz kişiden asla ayrılmak istememek gibi farklı duygular yaşamaya sebep olur. Oksitosin ve vazopressin hormonları özellikle “bağlanma” ile ilgili konularda görevlidirler. Oksitosin, vazopressin hormon karışımına bir de dopamin eklendiğinde kişide bağımlılık yapıcı duygular oluşur. Aşık olduğunuz zaman dopamin seviyesi yükselir ve bu da aşık olduğunuz kişiye şiddetle bağlanmanızı sağlar. Aynı durum madde bağımlılığında veya kumar oyunlarında da geçerlidir. Dopamin salgısı, aşkın ilk zamanlarından başlayarak uzun zamanlara kadar salgılanmaya devam edebilir.

7. Hormonları Çalıştırması

Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

Yapılan birçok araştırmaya göre aşık olmanın tepkileri olarak belirli hormonlar salgılanır. Aşkın ilk aşamalarında stresli ve heyecanlı durumlarda adrenalin hormonu salgılanır. Bu nedenle kalbiniz küt küt atar, terlersiniz ve ağzınız kurur. Yeni aşık olan kişilerin beyinleri incelendiğinde ise dopamin seviyesinin arttığı gözlemlenmiştir. Dopaminin vücudunuzda oluşturduğu tepkilerden bazıları ise enerji seviyesinin artması, uykuya ve yemek yemeğe daha az ihtiyaç duymadır. Aşkın en önemli hormonlarından birisi mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonudur. Bu hormon araştırıldığında depresyon hastalarında oldukça az olduğu bulunmuştur. Vazopressin hormonu ise aşıkken vücut sağlığınızı iyileştiren bir başka hormondur. Sadakat hormonudur, bağlılık duygusunu yükseltir. Ayrıca kan hacmini ve konsantrasyonu düzenler.

8. Korkularla Başa Çıkması

Aşık insanlarda korku yerine cesaret gelir. Aşık olunca daha önce yenemediğiniz korkularınız yerini öz güven ve cesarete bırakır. Size birçok kez korkunç gelen bir şeyi gözünüzü kapatıp sevdiğiniz kişi ile denemek isteyebilirsiniz. Aşkın çoğu zaman korkutucu özellikleri göze çarpsa bile fiziksel olarak cesaret getirdiği de bir gerçektir. Salgılanan hormonlar sizi kimsenin yenemeyeceğini düşündüğünüz bir insana dönüştürür. Vücudunuzun göstermiş olduğu bu tepkiler aşık olduğunuzda sizi bambaşka bir insan yapar. Bu değişiklikleri iyi tarafından değerlendirecek olursak korkusuz bir insan olma fikri kulağa güzel gelir. Tabii ki bu duyguyu tamamen ortadan kaldırmaz fakat size korkularla yüzleşme cesareti verir.

9. Ağrıları Geçirmesi

Aşık olduğunuz zaman vücudunuzun getirdiği tepkiler sürekli değişir. Aşık bir beyinde, normal bir beyne göre oksitosin çok daha fazla salgılanır. Bu hormon sadece aşık olduğunuz kişi ile aranızdaki bağı güçlendirmekle kalmaz. Özellikle baş ağrısı olmakla birlikte birçok ağrınızı hafifleterek geçirme özelliğine sahiptir. Aşkın iyileştirme özelliğinin buradan geldiği söylenir. Sadece o kişinin fotoğrafına bakmanız bile ağrılarınızı hafifletmeye yeter çünkü beyniniz sevdiğiniz kişinin görüntüsünü hoş bir oyalanma olarak kabul eder. Dayanıklılık eşiğinizi arttırarak ağrılarınızı azaltır. Yapılan bir araştırmada on beş öğrenci incelenmiştir ve sonuç olarak kişiler aşık oldukları kişinin fotoğrafına bakarken ağrılarının azaldığını söylemişlerdir.

10. Vücudu Güçlendirmesi

Aşık Olduğunuzda Vücudunuzun Göstermiş Olduğu Tepkiler

Bilim adamlarına göre aşk bir beyin aktivitesidir. Vücudunuza birçok fiziksel faydası vardır. Kan akışını düzenler, tokluk merkezini uyararak açlık hissini kaldırır ve stres hormonu olan noradrenalin yağ yıkımını sağlar. Ayrıca dikkat ettiyseniz beyniniz yakın geçmişte yaşanılan bir olayı anımsayamazken, çocukluk aşkınıza dair pek çok detayı hatırlaması daha kolaydır. Çünkü oksitosin, beyindeki hafıza merkezini güçlendirir. Yani bir nevi aşk anılarınızı güçlendirir, netleştirir. Bu hormon salgılanırken yaşadıklarınızı uzun yıllar sonra bile hatırlarsınız. Aşkın psikolojik faydaları da bulunmaktadır. Mesela antidepresan etkisindedir, motivasyonu arttırır, özgüvenli dışa dönük bir yaşam sağlamak gibi büyük ölçüde kişiliğinizi etkiler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!