Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

5 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Çevremizdeki arkadaşlar, hiç şüphesiz hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bizi tahminimizden daha büyük ölçüde etkilerler. Zor zamanlarda, yeni bir şeyler denemek istendiğinde, tavsiyeye ihtiyaç duyulduğunda arkadaşlarla iletişime geçeriz. Birçok durumda kişiye aileden bile daha yakın olabilirler. Çünkü aileyle konuşmaya cesaret edilemeyen konular yakın arkadaşlarla konuşulur. En derin sırlar onlarla paylaşılır. Arkadaşlık, her insanın ihtiyaç duyduğu ve yaşamından eksik etmemesini gerektiren bağları içerir. Bu noktada arkadaş seçimi çok önemlidir. Arkadaşlık değerleri, manevi yönleri öne çıkaran ve insanın hayatına yeni birini dahil ederken göz önünde bulundurması gereken değerlerdir. Her arkadaşta bulunması gerekir. Biz de dergiCE olarak, bu konuda yardıma ve tavsiyeye ihtiyacı olanlar için arkadaş seçerken dikkat etmeniz gereken değerler listesini derledik. İyi okumalar.

1. Meraklı Arkadaşlar Edinin

Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

Arkadaş seçerken dikkat etmeniz gereken değerler listesinin ilk sırasında merak var. Meraklı insanlar birçok şeyi bilmek ister. Her şey onlara büyüleyici gelir ve yeniliklere dalmaktan hiç korkmazlar. Yeni hobileri, mekanları, müzikleri, kıyafetleri, aktiviteleri ilk önce onlar deneyimler. Bu yüzden çok da bilgili olurlar. Yanınızda meraklı bir arkadaşınızın olması, sizin için çeşitli macera kapılarının açılmasını sağlar. Hiç beklemediğiniz bir zamanda kendinizi dünyanın öbür ucunda bile bulabilirsiniz. Onunla geçirdiğiniz süre boyunca kendinizi canlı ve genç hissedersiniz. Çünkü meraklı arkadaşınız giriştiği her işte yeni ve farklı olanı kovalamaktan hiç bıkmaz.

2. Olaylara Şüpheyle Yaklaşanları Seçin

Bazı olaylar ve durumlar karşısında şüpheli bir tavır sergilemek ya da kimi insanların davranışlarına şüpheyle yaklaşmak gelecekte yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilir. Şüphenin dozunu ayarlayabilen insanlar, karamsar ve kötücül olmaktan öte tedbirli ve öngörülü insanlardır. Yeni bilgiler edinirken onları hemen benimsemez, önce bir sorgu süzgecinden geçirir, daha sonra hayatını etkilemesine izin verir. Birçok konuda bilgisiz olduklarını kabul ederler. Bu tarz insanlarla arkadaşlık etmek, alınacak kararların iyi bir şekilde denetime tabi tutulmasını sağlar. Yeni bir iş, ilişki hatta para konularında bile temkinli davranıp akıllıca öneri sunabilen arkadaşlar, sizi hayatın her alanında güvende hissettirir.

3. Benzer İlgi Alanlarınız Olsun

Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

İlgi alanları, hobiler, sevilen aktiviteler, arkadaş seçiminde önemli faktörlerdir. Aynı ya da benzer şeylerden hoşlanan insanlar, daha uzun süre boyunca birlikte kalırlar. Birbirinden oldukça farklı ilgi alanlarına sahip insanların konuşacağı ve paylaşacağı konular sınırlıdır. Örneğin devamlı ders çalışan ve ders çalışmayı seven bir öğrenci, kütüphanelerde, öğrenci kulüplerinde yeni arkadaşlar edinebilir. Spor salonlarında, dil kurslarında veya iş yerlerinde arkadaş çevresinin meydana gelmesi, herkesin bir amaç etrafında toplanmasının sonucudur. Aynı ilgi alanları, aynı değerleri doğurur ve bu sayede güçlü arkadaşlıkların temeli atılır.

4. Karakterlerden Vazgeçmeyin

Arkadaş seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli değerlerden bir tanesi arkadaşınızın belirli bir karakter sahibi olmasıdır. Karakter meselesi burada iki yönlü olarak karşımıza çıkar. Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim özlü sözü bu konuda açıklayıcıdır. Birlikte olduğumuz yakın arkadaşlarımızın karakterleri, bizi de yansıtmaktadır. Çünkü zevklerimiz, düşünce tarzlarımız, ilgi alanlarımız onlarla benzerdir. Yani bir insan arkadaşıyla olan ilişkisinden yararlı çıkmak istiyorsa veya kaliteli özelliklere sahip birini arıyorsa, bu mevzulara önce kendinden başlamalıdır. Öte yandan çevremizdekilerin karakter özellikleri de bizi daima etkilemektedir. Yalan söylemeyi huy edinmiş, insan sağlığına zararlı bağımlılıkları olan, düşüncesiz ve bencil kişilerle arkadaşlık ettikçe bu özellikleri kendinizde görmeye başlamanız çok olasıdır. Hayatında mutluluğu ve başarıyı hedefleyen insanlar, iyi bir karaktere sahip olmalı ve kendi gibi insanları seçmelidir.

5. Önce Sağlık Diyenleri Seçin

Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

Bütün tekli ve ikili ilişkilerde sağlık en başta gelir. Sağlığına önem vermeyen insanların hayatları boyunca çekeceği birçok sıkıntı vardır. Listenin bu maddesinde insanların arkadaşlarını sağlıklı olmaya, belirli yiyeceklerle beslenmeye, spor yapmaya zorlaması kast edilmiyor. Fakat sağlıklı olduğunu düşünen, düzenli beslenen ve belirli aralıklarla spor yapan insanlar, çevrelerinde de böyle insanların olmasını bekleyebilirler. Burada tercihten ziyade bir seçilim söz konusu. Güçlü bağlar kurduğunuz ve sağlıklı yaşam konusunda aynı değerleri paylaştığınız kişiler günün sonunda arkadaşınız olarak kalacaktır.

6. Disiplinli Arkadaşlar Edinin!

Disiplinli olmak kulağa sert ve sıkıcı gelebilir. Fakat yaşamımızdaki kısa ve uzun vadeli işlerin karlı bir biçimde yürütülmesi için disiplinli olmak şarttır. Arkadaş çevrenizin de disiplin sahibi insanlar olması gerekir. Disiplinli olmak kurallara riayet etmeyi, özverili ve sıkı çalışmayı, planlı olmayı ifade eder. Bu özellikleri barındıran insanlar, arkadaşlık ilişkilerinde de özverili ve duyarlı olurlar. Örneğin bir buluşma planlandığında vaktinde orada olmayı bilirler. Sizin hatırlamanız gereken bir durum olduğunda yardımınıza koşabilirler. Küçük şeylerin büyük değişimler yaratabileceğinin farkındadırlar.

7. Cömertlik Kalıcıdır

Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

Fazla paragöz ve cimri insanlar hayatın her alanında karşımıza çıkar. Eğer bu tarz insanlarla bir ilişki kuramayacağınızı düşünüyorsanız, onlardan uzaklaşın. Çünkü bağları güçlü olan bir arkadaşlık, elinizde olanı vermekle ilgilidir. Paylaşım arttıkça bağın kuvvetlendiğini görürsünüz. Cömert insanların daha rahat ve doğal olduğunu görürsünüz. Örneğin bir akşam yemeğinde size çeşitli yiyecekler ısmarlarlar. Doğum günlerinde hediyeler alırlar. Akıllarında ufak hesaplar yoktur. Kalıcı arkadaşlık için cömert olun ve yanınızda cömert insanları barındırın.

8. İlham Kaynağı Arkadaşlara Sahip Olun

Hayatta herkesin belirli bir ilham kaynağı olması gerekir. Her insan zaman zaman yaptığı işlerde veya günlük yaşamın sıradan rutininde bazı çıkmazlara girer. Ne yapacağını bilemez. Kafası karışır ve yardıma ihtiyaç duyar. Burada devreye hareketleriyle ilham veren, çözüm önerileri sunan, yapıcı arkadaşlar girer. Herkesin imreneceği, kişiyi ileriye taşıyan, motive eden ve onu zorluklara hazırlayan arkadaşlara ihtiyacı vardır. Çünkü o arkadaşlar üzgün, umutsuz, yorgun zamanlarda bizi ayağa kaldırmak için çabalar. Varlıklarıyla bile ilham kaynağı olurlar. Onlarla konuştuğunuz zaman kendinizi iyi ve güçlü hissetmemeniz olanaksızdır.

9. Yaş Ayrımcılığından Kaçının

Arkadaşlarınızın daima sizinle aynı yaş grubunda olması gerekmez. Aranızda 10 yaş bulunan bir insanla bile arkadaş olabilirsiniz. Eğer o sizden 10 yaş büyükse onun deneyimlerinden faydalanırsınız. Tavsiyeleriyle size yeni bakış açıları kazandırabilir. Ona da sizin cesaretiniz ya da meraklılığınız iyi gelebilir. Üniversitelerde, aldığınız kurslarda, spor salonları gibi mekanlarda her yaştan insan bulunur. Kendinizi onlara kapatmamak önemlidir. Arkadaş seçerken yaş konusunda aşırı tutucu olmadığınızda çevrenizin genişlediğini ve hayat tecrübenizin arttığını göreceksiniz.

10. Güven ve Dürüst Dostlar Edinin

Arkadaş Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Değerler

Büyük arkadaşlıklar karşılıklı güven ve dürüstlük üzerine kurulurlar. Arkadaşlık seçimi söz konusu olduğunda size güven veren insanlar ön plana çıkmalıdır. Çünkü onlarla sırlarınızı paylaşabilir, sırtınızı onlara yaslayabilirsiniz. Gerçekleri dürüstçe ve korkmadan söyleyebilen insanlar sizin iyiliğinizi arzulayanlardır. Sizi kaybetmekten korkmaksızın olaylar hakkında yorum yapmaları gerekir. Günün sonunda yalnızca en yakınlarınız sizinle kalır. Arkadaşlarınızla geliştireceğiniz ilişki güven üzerine olmalıdır ki aynı ortamda olmadığınız zamanda bile sizi savunup kollasınlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!