Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

5 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Arjantin Güney Amerika’nın ikinci, Dünya’nın ise sekizinci büyük ülkesidir. Bu vatan coğrafi olarak sert çöllerden nemli ormanlara kadar her şeyi kapsayan son derece çeşitli bir yerdir. Arjantin Dünya’nın her yerinden kültürel, sanatsal ve mimari fikirlere sahiptir. Yerel kültürü koruyan Avrupa etkisindeki şehirler ve bölgeler ülkeye çeşitlilik sağlamaktadır. Doğal yapıları ve insan yapımı sanat eserleri bu kenti bir turizm ülkesine dönüştürmüştür. Sizler için Arjantin’de hayran kalacağınız gezilecek en güzel, tarihi ve turistik yerler listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Iguazú Şelaleleri

Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

Etkileyici Iguazú Şelaleleri, Arjantin ve Brezilya sınırında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan şelale, şüphesiz Güney Amerika’nın en muhteşem doğal manzaralarından biridir. Iguazú Şelalelerinin en ünlü özelliği nehrin birkaç kilometre yukarısında bulunan şelalesidir. Dünyanın en büyük şelalesi volkanik bir patlama sonucunda oluşmuştur. Bu büyülü manzarayı ziyaret için en uygun dönemse ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Turistlerin çoğu, bu güzel manzarayı görmeye ve deneyimlemeye fazlasıyla değecek Iguazú Şelalelerine gitmeye can atmaktadır. Bu paha biçilmez gözlem bittiğinde ise geriye sadece akan suyun huzur veren sesi aklınızda kalıyor olacak.

2. Perito Moreno Buzulu

Bölgedeki Perito Moreno Buzulu geçmişte savaşlara neden olmuş ve boyutuyla oldukça dikkat çekmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş, koruması altına alınmıştır. Dünyanın en ünlü buzullarından biridir ve ününü bu devasa büyüklüğüne borçludur. Bu buzul kütlesi Antarktika ve Grönland dışında bilinen birkaç buzuldan biridir, sürekli büyüyen bir buzuldur. Bir yandan erirken diğer yandan da kendini sürekli yenilemektedir. Bunun nedeni Pasifik Okyanusu’ndan gelen bulutların And Dağları’ndan geçememesi ve burada çok kuvvetli yağış bırakmasıdır. Bölge turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Gözlem için yollar ve tekne turu imkanları da bulunmaktadır.

3. Buenos Aires

Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

Buenos Aires Arjantin’in başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir Güney yarım kürenin Paris’i olarak da bilinmektedir. Güney Amerika kıtasının güneydoğu kıyısında, La Plata Nehri ağzının batı kısmında yer alır. Güney Amerika’nın en çekici şehirlerinden biridir. Arjantin’e gelenler için Patagonya bölgesine gitmeden önce bir süre Buenos Aires’te kalmak güzel bir fikirdir. Müzeler, sanat galerileri ve festivaller ilk buluşma için yeterli heyecanı sağlamaktır. Ülkenin en iyi alışveriş mağazası da buradadır, şehirde dolaşırken butiklerde enfes ürünler bulabilirsiniz. Buenos Aires Arjantin’de yer alan gezilecek ve herkesin görmesi gerektiği en güzel turistik yerler listesinde böylelikle yerini almıştır.

4. Ushuaia – Dünyanın Sonu

Ushuaia, Dünya’nın en güneyinde yer alan heyecan verici bir şehirdir. Patagonya’daki muhteşem doğal manzarasıyla tanınır. 20. yüzyılın başlarında çetin geçen kışlar nedeniyle sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Bugünse Antarktika ve Cape Horn’a seyahat etmek için kullanılmaktadır. Beagle Kanalı üzerindeki Ushuaia dağların, okyanusların, buzulların ve ormanların kenarında eşsiz manzaralarla çevrilidir. Bir süre sonra buraya dünyanın sonu ismi takılmıştır. Bunun nedeni ise kuzey ve güney kavramlarına göre bu bölgenin ikisinin de çok altında olmasıdır. Birçok insanın yaşadığı bu şehirdeki deniz feneri bölgenin önemli sembolüdür ve çoğu turistin sıklıkla gezip gördüğü muhteşem bir yerdir.

5. Tarihi Côrdoba Katedrali

Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

Cordoba’daki tarihi yapıların birçoğu kentin ana meydanı olan San Martin’in etrafında toplanmıştır. Bunlardan en önemlisiyse 1580 yılında Barok ve Neoklasik üsluplarda inşa edilen Cordoba Katedrali’dir. Mekana zamanla Arjantinli sanatçıların elleri de değmiştir. Cordoba, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e sadece birkaç saat uzaklıktadır. Ülkenin en büyük ikinci şehridir ve genellikle And Dağları’na yapılan seyahatlerde mola yeri olarak kullanılmaktadır. Şehrin eski binalarının çoğu 16. yüzyılın başlarındaki sömürge dönemine kadar uzanmaktadır. Güney Amerika’nın en güzel ülkelerinden olan Arjantin muhteşem yapılarıyla birçok yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

6. Mal de plata

Bu muhteşem yer Arjantin’in Buenos Aires eyaletinde yer almaktadır. Atlantik Okyanusu kıyısında konumlanmıştır. Aynı zamanda Buenos Aires eyaletinin ikinci büyük şehridir. 2010 yılı itibarıyla şehir 614.350 kişilik bir nüfusa çıkmıştır ve bu da onu Arjantin’deki yedinci en büyük şehir yapmaktadır. Arjantin’in en ünlü tatil beldesi Mar del Plata, kuzeyde aile odaklı La Perla merkezde Bristol güneyde Faro ve 10 Uzun kumlu plaj ile çevrilidir. Bütün bu plajlar özellikle yaz aylarında insanlarla dolup taşmaktadır. Bölge bir zamanlar elit bir yerleşim bölgesiyken şimdiyse turistlerin uğrak noktası olmuştur. Yeni insanlarla tanışmak için dünyanın en hareketli yerlerinden biridir.

7. Recoleta Mezarlığı

Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

Mezarlığın Neoklasik tarzda bir giriş kapısı mevcuttur uzun Yunan sütunları ve kapının üzerinde yazan huzur içinde yatsınlar kelimeleriyle oldukça dikkat çekicidir. Arjantin’in tüm başkanları Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarlar, Evita Peron, Napolyon’un torunu ve daha bir sürü kişi bu harika sanat eserleri arasında derin ve sessiz bir uykudadır. Buenos Aires’in en güzel bölgelerinden biri olan Recoleta Mezarlığı, CNN ve BBC kanalları tarafından dünyanın en güzel mezarlıklarından biri olarak tanımlanmıştır. Ayrıca turistlerin akın ettiği herkesin fotoğraf çektirdiği, gençlerin toplandığı ünlü bir mezarlıktır. Arjantin’de gezilecek en muhteşem ve güzel turistik yerler listesindedir.

8. Talampaya Milli Parkı

Arjantin’in La Rioja Eyaletinde Orta Doğu’da bulunan bir milli parktır. 1975’te sit alanı, 1997’de milli park ve 2000’de UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Bu doğa harikası, çöl ortamına sahiptir kırmızı toprak renginde doğal bir güzelliktir. Jarilla ve kaktüs gibi ağaç türleri vardır. Parkın ortalama yüksekliği 1.500 metre ve 2.150 kilometrekare bir alanı kaplamaktadır. Parkın amacı bölgedeki önemli arkeolojik ve paleontolojik alanları korumaktır. Dağ manzarası görenleri hayran bırakacak kadar muhteşemdir. Milyonlarca yıl önce dinozorların yaşadığı Tarampaya Nehri’nin kuru yatağında fosiller bulunmuştur. Bunlar 200 milyon yıl öncesine ait kaplumbağa, kertenkele gibi hayvanların fosilleridir.

9. Laguna Mar Chiquita

Kendi kendini üreten ve nehirleri olmayan, Dünya’nın en büyük beşinci Arjantin’in ise en büyük gölüdür. Göl, suyunun tuzlu olması ve içerdiği bol miktardaki minerallerin birçok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle önemli bir tatil ve tedavi merkezidir. Tuz içeriği su seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Suyun tuz oranı sıradan deniz suyuna eş değer olan litre başına yaklaşık 80 gramdır. Bu özellikleri nedeniyle Mar Chiquita, turistler için her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Birçok göçmen kuş türü, Patagonya’dan kuzey Arktik bölgesine giderken burada kalmaktadır. Göl, her zaman burada olan ancak değişen koşullara uyum sağlamada sorun yaşayan flamingo habitatıyla da tanınır.

10. Buenos Aires Dikilitaşı

Arjantin’de Gezilecek En Güzel Turistik Yerler

Başkent Buenos Aires’teki dikilitaş, Arjantin’in kuruluşunun 400. yıl dönümünü anmak için 1936’da inşa edilmiştir. Bu eserin yapılmasına karar verilmesinin nedeni, şehirde başkentin önemini gösteren bir anıtın olmamasıdır. Dikilitaş ünlü mimar Alberto Prebisch tarafından tasarlanmış ve 67 metre yüksekliğindedir. Yapı Buenos Aires ve Arjantin’in en değerli simgelerinden biri haline gelmiştir, şehre gelen ziyaretçilerin de ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Kentin en önemli caddelerinden birinde yer alır ve insanlar arasında klişeleşmiş buluşma noktalarındandır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği dikilitaşın piramidal çatısının altında küçük bir oda ve dört pencere bulunmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!