Ankara’da Gidilebilecek 10 Özel Tiyatro Sahnesi

3 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in dediği gibi tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır. Tiyatro, insanlarla etkileşimin en yoğun olduğu ama ne yazık ki günümüzde hak ettiği değeri göremeyen bir sahne sanatıdır. Sürekli değişen ve gelişen insanoğluyla iç içe olan tiyatro, bu yönüyle insan bilimi olma niteliği de taşır. Tiyatronun gelişmesi ve değerinin bilinmesi için tiyatroya gidin, gitme alışkanlığı kazanıp, kazandırın! İşte bunun için sizlere Ankara’da gidilebilecek 10 özel tiyatro sahnesi listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Ankara Sanat Tiyatrosu

Ankara’da gidilebilecek 10 özel tiyatro

Türkiye’nin en eski ve en köklü özel tiyatrolarının başında gelir. 1963 tarihinde Asaf Çiyiltepe ve arkadaşları tarafından kurulan bu sahne birçok oyuncu, yazar, yönetmen, sahne çalışanı yetiştirmiştir. Hem oyunların sergilenip hem de eğitimlerin verildiği önemli bir sahnedir. Kuruluşundan bu yana kapatılma ve yasaklanma mücadeleleriyle uğraşılan bu sahnede Rutkay Aziz de oyunculuk ve yönetmenlik yapmıştır.

2. Ankara Simurg Oyuncuları Sahnesi

Kurulduğu 1997 yılından itibaren politik tiyatronun önemli bir odak noktası olan Simurg Tiyatrosu, ele aldığı konularla toplumu derinden etkilemeyi başarıyor. Turnelere de çıkan bu oyunlar daha çok izlenerek etkisini arttırıyor. Bu topluluk, yaşamın zorluklarına, hak, adalet, emek gibi kavramlara dikkat çekerek duyarlılık sağlamaya çalışıyor. Yetenekli ve işini severek yapan oyuncuların olduğu bir sahnedir.

3. Acil Tiyatro Sanat Merkezi

Ankara’da gidilebilecek 10 özel tiyatro

Alanında eğitimli ve idealist kişilerin tiyatroyu halkla buluşturduğu bir yer. Hatta adının “Acil” olması da toplumun her zaman sanata ihtiyacı olduğu ve bunun acilen yapılması gerektiği bakış açısıyla oluşturulmuş. Tiyatroya farklı bir soluk getiren, işini iyi yapan kişilerin olduğu kaliteli bir sahnedir.

4. Tatbikat Sahnesi

Ankara Gidilebilecek 10 Özel Tiyatro Sahnesi

Ankara Devlet Konservatuvarı’na bağlı olarak 1940’da kurulan bu topluluk, 1949’da devlet tiyatrolarının kurulmasıyla kapandı. İlk çalışmalarını Carl Ebert ve Muhsin Ertuğrul yürütmüştür. 2013 yılında, oyuncu Erdal ve Elvin Beşikçioğlu çiftinin kurdukları sahnedir. Çağdaş tiyatroyu geliştirme ve topluma sanatı kazandırma amacıyla oyunlar sergilenmektedir. Oldukça iyi oyuncuların ve oyunların olduğu, kendisine ait bir kafe bölümü de olan güzel bir yerdir.

5. Yakin Tiyatro

2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu’nun mezunları tarafından oluşturulmuştur. Gittikçe kendilerini geliştiren oyuncuların olduğu, özellikle çağdaş tiyatroyu geliştirmeye çalışan bir sahne olduğu söylenebilir. Çok büyük bir sahnesi olmasa da izleyicilerin oyunlara olan ilgisi oldukça büyüktür.

6. Sahne 367

Ankara'da Gidilebilecek 10 Özel Tiyatro Sahnesi

Yetenekli ve bir o kadar da kaliteli oyuncuların kurduğu bir sahnedir. 367 adı ise ekiptekilerin sınıf arkadaşı olmalarıyla ilgilidir. Bu isim tiyatroyla ilgili çalışma ve girişimlerinin temellerini attıkları yer olan dersliğin numarasıdır. Dersliğin sayısını kullanmalarının diğer sebebi de daha çok gelişmek daha çok öğrenmek istedikleri için sahneyi eğitim yeri olarak görmeleridir. Küçük bir salonda büyük uğraşlar veren oyuncuların olduğu ve oldukça güzel oyunların oynandığı bir sahnedir.

7. Düş Kapanı Sanat Merkezi/ Necdet Ersan Sahnesi

Ankara’da gidilebilecek 10 özel tiyatro sahnesi listemizin yedinci maddesinde Necdet Ersan Sahnesi var. Merkezi konumda, çok da küçük olmayan bir sahnedir. Oynanan oyunlar dışında verilen eğitimleri de önemlidir. “düşünü kapan gelsin” bakış açısıyla amatör ve özel tiyatroyu halka sevdiren, iyi oyuncuların olduğu bir yerdir. Oynanan oyunlar da gayet başarılı ve güzeldir.

8. Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu (AÇS Tiyatrosu)

Ankara'da Gidilebilecek 10 Özel Tiyatro Sahnesi

1985’te Fazıl ve Aydan Ufuktepe tarafından kurulan, hem eğitim verilen hem de keyifli oyunların oynandığı bir sahnedir. Özellikle çocuklu ailelerin tercih edip çok sevdiği bir yerdir. Küçük bir salon olmasına rağmen oldukça rağbet görmektedir. Turnelerle birlikte diğer illerde de gösterim yapan bu topluluğun normal oyunlarının dışında farklı yaş grupları için oynadıkları çocuk oyunları da vardır.

9. Tiyatro Tempo

Ankara Gidilebilecek 10 Özel Tiyatro Sahnesi

1985 yılından beri özelikle çocuklar için yaptıkları kukla ağırlıklı oyunların oynandığı bir sahnedir. Geleneksel biçimleri önemseyen ve geliştirmeye çalışan bu topluluk, meddahlık ve gölge oyunları sergiler. Kukla alanındaki başarısıyla tanınmış ve 2015 yılında başlamış olan bir gelenekle Uluslararası Ankara Kukla Festivali düzenlemektedirler. Çok küçük olmayan bu sahnede özgün ve kaliteli oyunlar oynanıyor.

10. Farabi Sahnesi

Ankara’da gidilebilecek 10 özel tiyatro

2014 yılında dört sanatseverin girişimleriyle kurulmuştur. Sadece oyun oynanan bir sahne değil aynı zamanda eğitim veren ve kendine has kafeteryası olan bir yer. Farklı türde oyunların sergilendiği ve kaliteli oyuncuların olduğu bir sahnedir. Küçük bir salona sahip olan bu yer gerek kafeteryası gerek konseptiyle, sanat yuvası niteliğindedir. Ankara’da gidilecek 10 özel tiyatro listemizin sonuna geldik. Eğer İstanbul’da yaşıyor ve oradaki özel tiyatro sahnelerini merak ediyorsanız, İstanbul’daki özel tiyatro sahnelerini yazdığımız yazıya göz atmayı unutmayın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!