Analitik Zekanızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Analitik zekâ bir problemi kavrayabilme, değerlendirebilme ve çözebilme kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Profesyonel ve sosyal hayatınızın pek çok alanında hareket kabiliyetine sahip olan bu zekâ; araştırma, karşılaştırma, değerlendirme ve mantıksal çıkarımda bulunduğunuz her aktivitede aktif olarak kullanılmaktadır. Analitik zekânızı geliştirmenize yardımcı olacak yöntemler ile hayatınızda; iletişim, organizasyon, hesaplama, planlama ve raporlama gibi son derece önemli alanlardaki başarılarınızı bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Gelin bu konuda size yardımcı olacak yöntemleri birlikte inceleyelim!

1. Detaylara Dikkat Edin

Analitik Zekânızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

En temelinde problem çözebilme kabiliyeti olarak tanımlanan analitik zekâ, kullanıldığı alan itibariyle yalın olarak çalışamaz! Nasıl bir öğrencinin bir problemi çözmesi için bu problemi ihtiva eden soruyu okuması, anlaması ve içerisindeki bilgilerin farkındalığına varması gerekiyorsa; analitik zekânızın harekette bulunacağı alanda da; sistemlerin, olayların ve kişilerin detaylarını bilmek, ilgili problemi daha iyi çözebilmenize olanak sağlayacaktır. Sistemin ayrıntılarını ve işleyişini bilmek, problemin bu sistem içerisindeki net bir tanımını yapabilmek sizin önünüzü aydınlatacak ve daha başarılı bir plan oluşturmanızı sağlayacaktır.

2. Sorular Sorun, Araştırmacı Olun

Öğrendiğiniz her yeni bilgiyi ve çözdüğünüz her problemi kendinize, “peki ya şöyle olsaydı ben bunu nasıl çözerdim?” sorusunu sorarak pekiştirebilir ve kendinizi gelecekteki problemlere daha iyi bir seviyede hazırlayabilirsiniz! Unutmamak gerekir ki gelişmeniz için sizi olumlu yönde zorlayacak problem ve engellerle yüzleşmeniz gerekmekte. Hali hazırda öğrendiğiniz bilgilerin ışığında kendinize sorular sorarak bunları cevaplamanız sizin için çok değerli bir egzersiz olacaktır. Burada bilgi ve tecrübelerinize göre soracağınız soruların türü ve ağırlığı değişecektir. Konuların başında olduğunuzu fark ettiğinizde moralinizi kaybetmeyin. Unutmayın, herkes aynı aşamalardan geçerek belirli bir seviyeye ulaşmakta!

3. Farklı Konularla İlgilenin

Analitik Zekânızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

Bir alanda edindiğiniz bilgi ve tecrübenin karşılaştığınız farklı bir alanda içgörü veya kavrayışınızı etkilediğini, ya da bir alandaki bir anlayışınızı farklı bir alana taşıyabildiğinizi hiç fark ettiniz mi? Teknik olmayan bilgi ve beceriler farklı alanlarda farklı seviyelerde kullanılırlar. Analitik zekânızı geliştirmenize imkân sağlayacak planlama, sorun giderme, hesaplama ve organizasyon gibi bu teknik olmayan uygulamaları birbirinden farklı alanlarda görmek ve incelemek size yardımcı olacak yöntemlerin en başında gelmektedir. Bu sebeple hem farklı alanlarda kitap, kurs gibi kaynaklarla kendinizi kişisel olarak geliştirebilir ve zihninizi aktif tutabilir hem de analitik zekânızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz!

4. Dinleyici ve Gözlemleyici Olun

Sorular sormalı ve cevaplarının yolunda araştırmacı olmalısınız. Fakat iletişim ve etkileşim, kendi içerisinde sorunlarla birlikte gelebilir! Çalıştığınız kaynaklar subjektif bilgileri içerebilir, soru sorduğunuz insanlar sorunuzu tam anlayamamış ya da cevaplarını istediklerini gibi verememiş olabilirler. Bu sebeple iyi bir dinleyici olmak, belirttiğiniz ve aldığınız bilgilerin geri dönüşlerini yaparak onları teyit etmek pek çok iletişim problemlerinin önüne geçebilmenizi sağlayacaktır! İyi bir gözlemleme ile de daha objektif bilgilerin yolunu açabilir ve ilgilendiğiniz kaynaklar hakkında daha doğru sonuçlara varabilirsiniz!

5. Zekâ Oyunları Oynayın

Analitik Zekânızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

Şimdiye kadar okuduğunuz tavsiyeleri uygulamak zaman zaman size sıkıcı gelebilir, işte bu zamanlarda zekâ ve kutu oyunlarını devreye sokmalısınız! Bu oyunlar hem karşınıza sizi geliştirecek zorlukları çıkartacak, hem de ilgilendiğiniz alanların dışında olmalarıyla sizi çözümlere farklı yönlerden bakmaya itecektir. Farklı bir ortam ve seviyedeki bu egzersizler aynı zamanda beyniniz için tatlı bir atıştırma olacaktır! İnternet üzerindeki çok kısa bir araştırma ile farklı kutu oyunları hakkında bilgiler edinebilir ve telefonunuzdan ulaşabileceğiniz çeşitli zekâ oyunlarını öğrenebilirsiniz, unutmayın, araştırmacı olun!

6. Gönüllü Olun

Sorumluluk, üzerinizde uygun seviyede stresin oluşmasını sağlayan en önemli etmendir. Çünkü toplumda genel olarak bilinenin aksine stres, doğru miktarda olmasıyla hayatımıza katkı sağlayan bir elementtir! İş yerinde sizi zorlayacak ve geliştirecek bir projeye gönüllü olmak, okulda zor bir ödevi kabul etmek sizi öğrenmeye, çalışmaya ve düşünmeye itecek sorumluluk bilincini aşılayacaktır. Dışarıya verilmiş bir söz, sizi o konuda motive edecek ve karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak enerjiyi kendinizde bulmanızı sağlayacaktır. Projenin sonunda ise bir adım ilerlemiş olarak siz, en önemli kazancı sağlamış olacaksınız!

7. Günlük Tutun

Analitik Zekânızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

Gün içerisinde yaptıklarınızın ve bunların sırasındaki duygularınızın kaydını tutmak size o gününüzün üzerinde özdüşünüm yapabilmenizi sağlayacaktır. Almış olduğunuz aksiyonlarınızın üzerine düşünebilir, doğru ve yanlış olay ve hareketlerden ders çıkartabilirsiniz. Olayın içerisindeyken görmediğiniz, duygusal davrandığınız yerlerin farkına vararak düşünce becerilerinizi geliştirebilir ve gelecekte daha etkili olacak davranışlarınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, problemler karşınıza her zaman çıkacaktır. Fakat olaylar, çoğu zaman yaşandığı an içerisinde hissedildikleri kadar önemli değillerdir!

8. Üretici Tartışmalardan Çekinmeyin

Şimdiye kadar bireysel olarak yapılabilecek tavsiyeleri okudunuz, fakat “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözümüze bu konu bünyesinde de anlam bulabilirsiniz! Başka insanlarla girebileceğiniz üretici tartışmalar sizi düşünmeye ve planlamaya zorlamak, konuşulan konuyu karşıdakinin bakış açısından anlamaya çalışmak gibi çok önemli aksiyonları gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Analitik zekânızı geliştirmenize yardımcı olacak yöntemler içerisinde sosyal becerilerinizi kullanabilmeniz de mümkün! Üretici tartışmalara açık olan, sizin gibi kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlarınızla etkileşimde kalın. Hatta bu tartışmaları düzenli bir sosyal aktivite haline getirebilir, belirlenen bir konuda farklı bakış açılarını seçerek onlar üzerinde araştırma yapabilir ve sonrasında kurallı bir sözlü tartışma gerçekleştirebilirsiniz!

9. Bir Programlama Dili Öğrenin

Bir programlama dili öğrenmek, onun çalışma sistemlerini anlamaya çalışmak, istediğiniz bir yapıyı kurmak ve karşılaşacağınız problemlere çözümler üretmek analitik zekanızı geliştirmede ciddi adımlar atabilmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında artık hayatımızın her alanında girmiş programlama hakkında bilgi sahibi olmak, kariyerinizde de çok büyük bir artı puan olarak parlayacaktır! Düşünme eylemine yaklaşımınızı etkileyecek bu uygulamayla günümüzde her yerde olan ve durmadan gelişen teknolojinin takibinde ekstra bir sebebe de sahip olacaksınız!

10. Öncelik Sıralamaları Oluşturun

Analitik Zekânızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak Yöntemler

Karşılaştığınız problemin içerisinde bulunduğu sistem hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olmanız bu problemi çözebilmenizde etkili olduğu gibi; kendinize yeterli zamanı vermeniz, sıralı düşünmeniz ve çözümü oluşturma ya da uygulama sırasında önceliklerinizin farkında olmanız da son derece etkilidir. Bu sebeple, bir problem veya zorlukla karşılaştığınızda kendinize verebileceğiniz ve yeterli miktardaki düşünme süresini verin, bir adım geriye gidip büyük resimdeki değişkenleri görün ve problemin doğru bir tanımıyla çözüme gidiş aşamalarınızı belirleyin, enerjinizi doğru uygulamalara ayırın ve öncelik sırasıyla çözüme odaklanarak yanlış zamanda diğer ya da gelecekteki adımlarınızın sizin veriminizi düşürmesine izin vermeyin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!