Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

3 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Alzheimer, beyin hücrelerinin yok olmasına sebep olan ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Aynı zamanda en yaygın görülen demans (bunama) türüdür. Genellikle 65 yaş ve üstü bireyleri etkilese de daha genç yaşlarda da görülebiliyor. Yakın geçmişte yaşanan olaylar ile kişi ya da nesne isimlerinin unutulmasıyla başlayan süreç, günlük yaşam aktivitelerinin (yemek pişirmek, giyinmek vb.) bozulması, yürüyememe, idrar ve dışkı kaçırma, konuşma güçlüğü, vücudun fetüs pozisyonunda kıvrılması ve son olarak da ölümle sonuçlanıyor. Peki alzheimer nedir? Alzheimer tedavisi mümkün mü? Alzheimer hastalığı belirtileri neler? dergiCE olarak sizlere, tüm bu sorulara cevap niteliğinde bir liste hazırladık. İşte Alzheimer riskini azaltmak için 10 öneri!

1. Fiziksel Egzersiz Yapın

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Düzenli yapılan egzersizlerin fiziksel ve zihinsel sağlığı korumada önemi büyüktür. Egzersiz yapmak, sizi birçok hastalıktan koruduğu gibi alzheimer riskini azaltmak için de önemlidir. Elbette sadece spor salonlarına giderek yapılan egzersizleri kastetmiyoruz. Evde yapılan basit egzersizler, yürüyüş, yüzme ya da dans gibi aktiviteler sizi zinde tutmaya yardımcı olacaktır.

2. Zihinsel Egzersiz Yapın

Alzheimer riskini azaltmak

Fiziksel egzersizler kadar zihinsel egzersizlerin de önemi çok büyük. Alzheimerdan korunmak için düşünsel yeteneğinizi arttıran oyunlar oynayın, bulmaca çözün, kitap okuyun ya da bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenin.

3. Yeni Şeyler Öğrenin

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Yeni şeyler öğrenmek beyninizi aktif tutmanıza yardımcı olur. Meraklı olun ve sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Yeni ilgi alanları yaratmak ya da yeni bir yabancı dil öğrenmek bunlara örnek olarak gösterilebilir.

4. Uyku Kalitenizi Arttırın

Alzheimer riskini azaltmak

Alzheimer hastalığının oluşma sebebi beyinde biriken “amiloid beta” adı verilen proteinlerdir. Bu proteinler beyin için gereklidir ancak beyin proteini işledikten sonra parçalayıp yeniden kullanıma hazır hale getirmelidir. Bu işlem uyku sırasında gerçekleşir. Yeterince uyumayan insanların beyninde “amiloid beta” birikimi artar. Bu durum da Alzheimer riskini arttırır. Düzenli ve yeterli uyuyarak Alzheimera yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

5. Beslenmenize Dikkat Edin

Dengeli ve doğru beslenme sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan. Hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri beyne zarar vererek alzheimer riskini arttırıyor. Mümkün olduğunca doğal gıdalarla beslenmek gerekiyor. Uzmanlar, alzheimerdan korunmak için Akdeniz diyeti ile beslenmeyi öneriyor. Akdeniz beslenme tarzında, yüksek miktarda meyve, sebze, kuru baklagiller, balık ve zeytinyağı; düşük düzeyde de kırmızı et ve tavuk yer alıyor.

6. İdeal Kilonuzu Koruyun

Birçok hastalığa sebep olan aşırı kilo ve obezite alzheimer riskini de arttırıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi beslenmenizde yapacağınız bazı değişiklikler kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız ve sonrasında da ideal kilonuzu korumanız hastalık riskinizi azaltacaktır.

7. Olabildiğince Sosyal Olun!

Sosyalleşmek, dil becerinizi, farkındalığınızı ve zihninizi kullanma kapasitenizi arttırdığı için alzheimera karşı koruyucu etki sağlıyor. Sadece insanlarla değil, doğayla ve hayvanlarla temas halinde olmak da zihinsel sağlığınız için önem taşıyor.

8. Tansiyonunuzu İyi Yönetin

Yüksek tansiyon çok yaygın bir sağlık sorunu. Tedavi edilmeyen ve uzun süre yüksek seyreden tansiyon hem organ hasarlarına neden oluyor hem de demans riskini arttırması nedeniyle kişinin hafızasına zarar veriyor.

9. Depresyondan Kurtulun

Depresyon hastalığında beyinde bazı değişiklikler oluşur. Depresyondaki kişinin beynindeki bilgi akışı yavaşlar. Beyindeki bu değişikliklerin uzun sürmesi dikkat sorunlarına ve öğrenme güçlüğüne sebep olur. Uzun süren depresyonlar tedavi edilmezse alzheimer için bir risk grubu olarak değerlendirilir.

10. Sigarayı Bırakın

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Alzheimer riskini azaltmak için 10 öneri listemizin son maddesinde, zararları saymakla bitmeyen sigaraya yer vermek istedik. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WTO) araştırmaları, sigara tüketimiyle alzheimer riski arasında sıkı bir ilişki olduğunu ve tüketilen sigara miktarı arttıkça riskin de arttığını ortaya çıkarıyor. Sigara içen bireylerin içmeyenlere kıyasla %45 daha fazla bunama riski taşıdığı bildiriliyor. Alzheimer riskini azaltmak ve daha birçok hastalıktan korunmak için sigarayı hayatınızdan çıkarın.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!