Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Alzheimer, beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir nörolojik hastalıktır ve çoğunlukla yaşlılarda görülmektedir. Bu hastalıkta bellek, konuşma ve motor becerilerde bozukluklar görülmektedir. Alzheimer hastalığında kesin bir tedavi yoktur. Ancak bu hastalığa yakalanmadan önce yapacağınız bazı şeylerle hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Alzheimer riskini daha da azaltmak, hayat kalitenizi yükseltmek ve fiziksel semptomları tedavi etmek için uygulayabileceğiniz 10 öneri bu içeriğimizde yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz.

1. Zihinsel Egzersizler Yapın

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüksek oranda azaltmak için yapabileceğiniz 10 öneri içerisinden ilki zihinsel egzersizlerdir. Zihnimizde aynı bedenimiz gibi çalıştıkça güçlenir ve sahip olduğu becerileri korur. Daha iyi düşünme, daha temiz, saf bir görünüş ve tabii daha hızlı bir kavrayış için zihinsel egzersizleri ihmal etmeyerek beynin zinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Zihinsel egzersiz olarak yapabileceğiniz şeylerden biri bulmacalardır. Çünkü bulmacalar hafızasını geliştirmekte en başarılı etkenlerden biridir. Bunun dışında sudoku ya da rubik küpü yaparakta hem görsel hafızanızı güçlendirebilir hem de üç boyutlu düşünme yeteneği kazanarak hafızanızı koruyabilirsiniz.

2. Yeni Şeyler Öğrenin

Öğrenme olarak adlandırılan şey beyinde yeni bağlantılar oluşturmak olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlantılar ne kadar artarsa zihnin korunması da o kadar güçlü olacaktır. Sürekli öğrenme çabasında olmak beyni genç tutar ve bu Alzheimer’a karşı önemli bir silahtır. Araştırmalara göre yeni bir beceri öğrenmenin, işleyen bellek, uzun süreli bellek ve diğer üst düzey bilişsel süreçlerin katılımını gerektirdiğini ve bunların hepsinin belleği uzun süreli koruduğu gözlemlenmiştir. Sizde hastalıklara karşı zihninizi güncel tutmak korumak için yeni bir dil öğrenebilir, hobi olarak yeni bir aktiviteye başlayabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Önemli olan sürekli öğrendiğinizden emin olmanızdır.

3. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Alzheimer hastalığının oluşmasının nedenlerinden biri beyinde oluşan “amiloid beta” adı verilen zararlı proteinlerdir. Bu proteinler beyin için gereklidir ancak beynin bu proteini işleyip hazır hale getirmesi yalnızca ve yalnızca uyku esnasında gerçekleşmektedir. Yeteri kadar uyumayan kişilerde bu protein miktarı artmaktadır ve bu durum beyinde iltihaplanmalara yol açarak zamanla Alzheimer olma riskini fazlasıyla artırmaktadır. Ayrıca yetersiz uykunun zayıf hafıza ve depresyon gibi birçok hastalığa da yol açtığı da ek olarak kanıtlanmıştır ve bilinmektedir. Bu sorunlara karşı uykunuzu düzenleyebilir ve yeteri kadar uyuyarak Alzheimer’a yakalanma riskinizi büyük oranda azaltabilirsiniz.

4. Stres Seviyenizi Azaltın

Fiziksel ve zihinsel sağlığımıza en çok zarar veren etkenlerden biri ise fazla ve aşırı stresin yarattığı zararlı yan etkilerdir. Yoğun ve stresli iş hayatı ve genetik faktörler Alzheimer’ın artmasına yol açan etkenlerin her araştırmada başında gelmektedir. Stresli yaşam, uyku düzeninin bozulmasına neden olduğu için, hücrelerin yeterince dinlenememesi ve yenilenememesi sonucunda kısır bir stres döngüsüne giren vücudumuzda olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Dikkat eksikliğine de yol açan stres, erken yaşlarda unutkanlık sorunuyla karşılaşılmasına da neden olmaktadır. Stres ve zararlarına karşı zihin dinlendirici yogalar, meditasyonlar yapabilir ve stresle başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.

5. Düzenli Egzersiz Yapın

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmak için yapmanız gereken 10 öneri içerisinde düzenli egzersiz ilk sıralarda yer almaktadır. Düzenli yapılan egzersizler ile kalp damar sistemi ve bağışıklık sisteminde gelişme sağlarken kas gücü ve dayanıklılığında da artırmayı sağlar. Bunun yanı sıra depresyon ve davranışsal problemleri gözle görülür ölçülerde azaltır, hafıza ve sosyal becerilerde gelişme ve özgüven sağlar. Bu yüzden düzenli olarak tempolu yürüyüş, yüzme, ağırlık kaldırma veya bisiklet sürme gibi faydalı sporları ve fiziksel aktiviteleri yaptığınızdan emin olun. Çünkü yapacağınız 2 saatlik bir egzersiz Alzheimer riskini büyük ölçüde geciktirmektedir.

6. Sosyal Olun

Bedenin ve zihnin aktif tutulduğu bir yaşlanmanın Alzheimer riskine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Bunlarla beraber sosyal bir hayatta Alzheimer olma riskini azaltmak için yaşam tarzınıza uyarlamanız gereken 10 öneri içerisinde yer almaktadır. Çünkü sosyal ilişkiler içinde olmak eğlenceli olduğu kadar zihnimizi zinde de tutmaktadır. İnsan ilişkileri yanında doğayla ve hayvanlarla temas içinde olmakta zihinsel sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre geniş ve çeşitli sosyal ağ içinde olan kişilerin pasif kişilere göre daha sağlıklı kaldığı ortaya çıkmıştır. Bu arkadaşlıkların insanları hareketsiz hayat tarzından uzaklaştırarak bunama riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

7. Beslenmenize Dikkat Edin

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Dengeli ve doğru beslenme sağlıklı bir vücut için olduğu kadar Alzheimer’dan korunmak için de oldukça önemlidir. Sağlıksız ve hazır gıdaların tüketilmesi kalp ve beyin damarlarına zarar vermekte ve Alzheimer hastalığının ortaya çıkma ve gelişme riskini hızla artırmaktadır. Sağlığınız için uzmanlar tarafından özellikle Akdeniz Tipi beslenme tavsiye edilmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki meyve, sebze, kuru baklagiller, balık, zeytinyağı ve düşük düzeydeki kırmızı et tüketiminin bilişsel gerileme riskini azaltmada umut verici olduğunu söylenmektedir. Ayrıca araştırmalar sonucu bu diyetin Alzheimer’ı ve depresyon riskini azalttığı gibi beyin sağlığını da arttırdığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

8. Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak, Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için yapabileceğiniz 10 öneri içerisinde doktorunuz veya sağlık danışmanınız tarafından size verilebilecek tavsiyelerin arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre tüketilen sigara miktarı arttıkça Alzheimer’a yakalanma riskinin de arttığını ortaya çıkmıştır. Sigara içen kişilerin içmeyenlere kıyasla daha fazla bunama riski taşıdığı gözlemlenmiştir. Aşırı alkol ve sigara kullanımı beyinde küçülmeye ve özellikle de hafızada yer alan bir bölümün zarar gördüğü söylenmiştir. Bu yüzden sigara ve alkol tüketimini azaltıp bırakarak Alzheimer ve başka pek çok hastalıktan korunabilirsiniz.

9. Tansiyonunuza Dikkat Edin

Alzheimer olma riskinizi artıran faktörlerden biri de yüksek tansiyondur. Uzun süre yüksek seyreden ve tedavi edilmeyen tansiyon hem organ hasarlarına hem de hafızaya zarar vermektedir. Tansiyon dışında kolesterolde hastalığa yakalanma ihtimalinizi artırmaktadır. Daha sağlıklı tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyelerine ulaşmak için bitkisel beslenmek, işlenmiş yiyeceklerden kaçınmak ve omega-3 yağ asitleri gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Tansiyonda yediklerinize dikkat ederken egzersizi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye başladığınızda, beden kitle indeksiniz, tansiyon, kan şekeri ve kolesterol seviyeleriniz normal ölçülerde olacaktır.

10. Fazla Kilo Alımından Kaçının

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 10 Öneri

Alzheimer olma riskini artıran faktörlerden biri de fazla kiloya sahip olmaktır. Araştırmalar sonucunda fazla kiloya sahip kişilerin, sağlıklı kilodaki kişilere göre Alzheimer gelişme riskinin daha yüksek olduğu sonucu gözlemlenmiştir. Fazla kiloya sahip kişilerde yüksek oranda bulunan yağ dokusunun iltihabı tetikleyen maddeleri serbest bıraktığı ve damar hastalıkları, dolaşım bozuklukları gibi hastalıkları ortaya çıkardığı belirlenmiştir. Ayrıca çok fazla yağ dokusunun metabolizma yollarını da etkileyerek, beyindeki bazı zararlı proteinlerin oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden hastalığa yakalanma riskini azaltmak için kilo alımına ve düzenli egzersiz yapmaya dikkat etmek gerekmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!