Aklınızda Bulunsun: Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

4 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Sosyal bir varlık olan insanın toplumsal hayatını düzenleyen bazı kurallar vardır. Bunlar hukuk kuralları gibi yazılı olan kurallar ve görgü kuralları gibi yazılı olmayan kurallar olarak iki şekildedir. Görgü ve nezaket kuralları, toplumsal yaşamda sosyal hayatı düzenleyen ayrıntılı ve önemli kurallardır. Sizler için hazırladığımız yazılı olmayan ancak aklınızda bulunsun dediğimiz görgü kuralları listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Toplu Taşımada Büyüklere Yer Verilmeli

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Toplu taşıma araçlarında dayanması zor bir insan görürseniz, mutlaka ona yer vermelisiniz. Yazılı olmayan bir görgü kuralı, her şeyden önce yaşlılara, hamile olanlara, çocukları olan yolculara ve engeli olan insanlara yer verilmelidir. Bunların yanı sıra bir başka kuralda erkeklerin kadınlara için yer açmasıdır.

2. Yerlere Çöp Atılmamalı

Aklınızda bulunsun bazı yazılı olmayan ancak herkes tarafından yapılması gereken görgü kuralları vardır. Bunlardan biri de; yol kenarlarına, parklara, piknik alanlarına çöp atılmamalı. Atanları da çöp kutusuna atmaları için uyarmalıyız. Yere tükürme gibi yerleri kirletecek davranışlardan da kesinlikle uzak durmalıyız.

3. Merdivenlerde Sağdan İnmeli ve Çıkmalı

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Toplum için merdiven kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken bir husus merdivenlerden içerken sağdan inip sağdan çıkmaktır. Herkes tarafından bilinip bazı insanlar tarafından yapılan bir davranıştır. Ancak bu davranış bir görgü kuralıdır. Çoklu ortamlarda bir aksilik olmaması için bu kuralı herkes uymalıdır.

4. Toplu Taşımada Önce İnenlere Yol Vermeli

Her insan toplu taşıma da davranış kurallarını bilmelidir. Toplu taşımaya binmeden önce ilk öncelik inenlere yol verilmelidir. Binen yolcuları bekletmemek için inen yolcular da dikkatli ve hızlı bir şekilde inmelidir. Özellikle bu davranış metro, tramvay gibi toplu taşımalarda dikkat edilmesi gereken bir görgü kuralıdır.

5. Konuşurken Araya Girilmemeli

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Birisi ile konuşurken, konuşan kişinin sözü kesilmemeli, söz arasına girilmemelidir. Konuşan kişinin sözünü bitirmesi beklenmelidir. Ayrıca iki kişi konuşurken aralarına girmek, konuşmalarını dinlemek ya da konuşmalarına kulak misafiri olmak doğru bir davranış değildir. Konuşmaları bittikten sonra izin isteyerek konuşmak daha doğru bir davranış olacaktır.

6. Bir Ortama Girildiğinde Selam Verilmeli

Selam vermek, saygı, nezaket ve sevgi ifade eden kibar ve insancıl bir davranıştır. Yeni bir ortama girdiğinde insanları tanımasanız bile selam vermelisiniz. Verilen her selam, selam veren kişiyi tanınmasanız bile mutlaka selamı almalısınız. İlk karşılaşma anından ve son ayrılmada selam vermek bir görgü kuralıdır.

7. El Öpmek

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Kültürümüzün önemli unsurlarından biri bayramlaşmadır. Dini bayramlarda sevginin, saygının ve birlikteliğin, dayanışmanın pekiştiği zamanlardır. Küçükler büyüklerin elini öper ve büyükler de küçüklere bayram harçlığı vererek onları sevindirirler. Bu davranış Türk kültüründe yüzyıllardan beri süren bir davranıştır.

8. İnsanlara Karşı Nazik Olun

Konuşmalarınızda, lütfen, teşekkür ederim, rica ederim veya peki demeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Olabildiğince nazik olun rahatsız bir sorunla karşılaştığınızda da kibarca uyarmaya çalışın. Aklınızda bulunsun bu gibi davranışlar yazılı olmayan ancak toplum içinde yapılması gereken görgü kuralları arasındadır.

9. Bisiklet Yolundan Yürümeyin

Bisiklet yolu; diğer taşıt yollarından fiziksel bir engel ile ayrılmış durumdadır. Bu yüzden bisiklet yolunda oturmayın ve bu yoldan yürümeyin. Bisiklet yolu yaya yolu değildir. Bisiklet süren kişiler nasıl yaya yolunda bisiklet sürmemesi gerektiği gibi yayalarında bisiklet yolundan yürümemesi gerekir. Herhangi bir kazaya yol açmamak için herkes kendine ayrılan yolda yürümelidir.

10. Ayakta El Sıkışılır

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Birisiyle el sıkışırken ya da tokalaşırken ayağa kalmalısınız. Oturarak el sıkışmak karşınızdaki kişiye üstünlük davranışı sergilemiş olursunuz. Hem nezaket için hem de üstünlük davranışı sergilememek için ayakta el sıkışmalısınız. Aklınızda bulunsun bu davranış yazılı olmayan bir görgü kuralları arasında yer almaktadır.

11. Gece İnsanlar Aranmaz

Akşam saat 22.00’den sonra insanlar telefonla rahatsız edilmez. Tabi önemli bir şey olması halinde aranması gerekiyorsa aynı şey geçerli değildir. Hal hatır sormak için aranmaz. İnsanlar korkup, panikleyebilirler. Ayrıca yine aynı şekilde sabah 10.00’dan önce de arama yapılmaması gerekir.

12. Konuşurken Güneş Gözlüğü Çıkarılır

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Aklınızda bulunsun bir takım yazılı olmayan herkes tarafından yapılması gereken görgü kuralları vardır. Bunlardan bir tanesi de konuşurken güneş gözlüğü çıkartılmasıdır. Yaz aylarında özellikle kullandığımız güneş gözlüğünü birisi ile konuşurken çıkartmalıyız. İnsanlarla göz teması kurduğumuzu ve onu dinlediğimizi göstermemiz gereklidir.

13. Misafirin Arkasından Hemen Kapı Kapatılmaz

Misafir evinizden giderken kapıdan çıkar çıkmaz kapı kapatılmaz. İyice uzaklaşmasını beklemelisiniz. “Çabuk gidin” anlamına gelebilir bu durum bu anlam çıkmaması için biraz beklemelisiniz. Bu görgü kuralları yazılı olmayan ama aklınızda mutlaka bulunsun dediklerimizdendir. Herkes tarafından dikkat edilmese de siz dikkat etmelisiniz.

14. Esnerken Ağzınızı Kapatın

Öksürürken ya da hapşururken ağzınızı kapattığınız gibi esnerken de ağzınızı kapatmalısınız. Esnerken elinizle, peçete ya da mendil yardımıyla ağzınızı kapatmalısınız. Özellikle toplu taşıma araçlarında, kalabalığı ve sosyal mesafeyi düşünerek hijyen açısından bu hareket sizin için daha sağlıklı bir davranış olacaktır.

15. Toplu Mekânlar Telefonu Sessize Alın

Aklınızda Bulunsun Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Konferans salonlarında, törenlerde, sınıflarda, sinema salonunda ve tiyatro salonu gibi toplu mekânlar da cep telefonunuzu mutlaka kapalı ya da sessiz tutmalısınız. Sinema da ya da tiyatro da oyun başlarken telefonunuzu sessize alıp diğer izleyicileri rahatsız etmemek için telefonunuzu kullanmamalısınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!