Aklınızda Bulunsun: Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

3 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Hepimizin bildiği üzere toplum olarak yaşamanın getirdiği belirli yazılı ve yazılı olmayan kurallar var. Bunlardan biri olan yazılı olmayan görgü kuralları, kültürden kültüre değişmekle birlikte çoğunlukla ahlaki ve sosyal boyuta sahiptir. Hukuki bir yaptırımı bulunmamaktadır ancak biz yine de riayet etmenizi öneririz. Çünkü insanlar üzerinde güzel bir izlenim bırakmanın, saygılı, modern ve toplum içinde uyumlu bir birey olmanın ve etkili bir iletişimin yolu görgü kurallarından geçiyor. Sizler için hazırladığımız yazılı olmayan görgü kuralları listemize göz atarak doğru bir başlangıç yapabilirsiniz!

1. Selam Verin

Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Bir ortama girdiğinizde tanımasanız bile insanlara selam verin. İletişime açık olduğunuzun ilk göstergelerinden biri olan selamlaşma, karşı tarafı gördüğünüzü ve önemsediğinizi gösterir. Selamlaşmanın sözel olmasının yanı sıra gülümsemek, baş eğmek ve el sallamak gibi birden fazla yolu olduğunu unutmayın.

2. Sohbet Ederken Güneş Gözlüğünüzü Çıkarın

Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

İletişim kurarken özellikle karşınızdaki kişi sizden üst rütbeli biriyse mutlaka güneş gözlüğünüzü çıkarın. Sohbet esnasında göz teması kurmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlayın.

3. Esnerken Ağzınızı Kapatın

Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Esnerken ağzı kapatmak, ortaya çıkabilecek kötü görünümü engeller. Unutmayın, kimse bu manzaraya şahit olmak zorunda değil. Aynı kural öksürük için de geçerli. Özellikle toplu taşıma araçlarında, kalabalığı ve kişisel mesafeyi göz önünde bulundurmanız hijyen açısından daha sağlıklı olacaktır.

4. Ölçülü Olmaya Özen Gösterin

Yazılı Olmayan Görgü Kuralları

Restoran, okul, iş yeri, hastane gibi kamusal yerlerde gürültülü konuşmaktan, gürültülü kahkaha atmaktan, diğer insanları rahatsız edecek şekilde davranmaktan kaçının. Tavırlarınız ve ses tonunuz ölçülü olsun. Ayrıca yemekli ortamlarda diğer insanlara bakılması hoş bir davranış olmayacaktır. Bu yüzden bakışlarınızın da ölçülü olduğuna emin olun.

5. El Sıkışırken Büyüklere Öncelik Tanıyın

El sıkışmak için sizden yaşlı veya üstünüz olan kişinin elini uzatmasını bekleyin. Benzer şekilde eğer erkekseniz önce kadınların elini uzatmasını bekleyin. Fiziksel temastan hoşlanmasanız bile profesyonel yaşamda el sıkışmanın güven ve dostluk belirtisi olduğunu unutmayın.

6. Ağız Seslerinize Dikkat Edin

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız görgü kurallarından biri de sofra adabı. Yemek yerken konuşmamaya ve yemeğinizi küçük lokmalar halinde yemeye özen gösterin. Ağzınızı mümkün olduğunca kapatarak yiyin. Çatal, bıçağı kullandıktan sonra masaya değil, her zaman tabağınıza bırakın. Dirseklerinizi masaya koymayın. Yemek yeme hızınızı, masadaki diğer kişilere göre ayarlayın.

7. Garsonların İşini Yapmasına İzin Verin

Yemek demişken, gittiğiniz bir restoranda garsonlara karşı tavrınız görgülü olup olmadığınızı belirleyen önemli göstergelerden biridir. Olabildiğince nazik davranmaya, teşekkür etmeye ve bir sorun olduğunda kibarca uyarmaya çalışın. Masanızı toplayan garsona doğrudan yardım etmeyin ancak işini yapabilmesi için izin vermeye özen gösterin.

8. Sinema ve Tiyatroda, Telefon Kullanmayın

Film ya da oyun başlar başlamaz telefonuna sarılan o kişiyi hatırladınız mı? Hepimiz mutlaka karşılaşmışızdır ya da belki o kişi olmuşuzdur. Ancak bu, kimsenin hoşuna gitmeyen bir görgüsüzlük çeşidi. Diğer insanların dikkatini dağıtmamak adına telefonunuzu bu tür ortamlarda kullanmayın ve sessize alın.

9. Dinliyormuş Gibi Yapmayın, Dinleyin

Karşı taraf sizi ciddiye almakta ve sohbet etmekte iken yapılacak en büyük saygısızlıklardan biri de dinliyormuş gibi yapmak. Dikkat verememek, çoğu insanın başına gelebilecek bir iletişim aksaklığıdır. Ancak bunu kibar bir şekilde ifade ederseniz karşı taraf kendini boşa yormasına izin vermediğiniz için anlayışla karşılayacaktır. Beden dilinin sinyalleri çoğu zaman iletişimde etkili olduğundan muhtemelen gerçekten dinlemediğinizde fark edilecektir.

10. İltifata, İltifatla Karşılık Vermeyin

dergiCE olarak hazırladığımız yazılı olmayan görgü kuralları listemizin son maddesinde iltifat etme problemi yer alıyor. Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de iltifat aldığımızda iltifat etme ihtiyacı hissederek karşı tarafa benzer şekilde yaklaşmaktır. Ancak, böyle bir durumda kibarca teşekkür etmek her zaman daha gerçekçi ve yeterli olacaktır. Eğer iltifat eden taraf sizseniz düşüncelerinizde samimi olduğunuza emin olun.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak