Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

4 dk okuma süresi


21
12 Paylaşım, 21 puan

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, birçok alanda olduğu gibi ulaşımda da kolaylıklar sağlanmıştır. Özellikle kalabalık şehirlerde pek çok toplu taşıma aracıyla günlerini idame ettiren bireyler, çoğu zaman olumsuz durumlarla karşılaşmaktadır. Şehir içerisinde toplu taşıma ile bir noktadan başka bir noktaya gitmekte zorluk yaşayanlar için teknolojinin önemi yadsınamaz. Her an gelişmeye devam eden birçok mobil uygulamaların, bu konuda bizlere büyük bir yardım sağladığını söyleyebiliriz. Sizler için derlediğimiz toplu taşımada imdadınıza yetişen mobil uygulamalar yazımızda, en bilinen 10 mobil uygulamaya yer verdik. İyi okumalar dileriz!

1. Moovit

Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

Toplu taşımada imdadınıza yetişen mobil uygulamalar arasında yer alan Moovit, neredeyse tüm toplu taşıma araçları için kolaylık sağlıyor. Moovit, kentsel yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan tren, metro, otobüs, tramvay, vapur ya da metro gibi pek çok ulaşım araç bilgisine sahip. Bu mobil uygulama sayesinde ulaşım araçlarının geliş ve varış saatlerini kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda favori hat ve konumlarınıza ulaşmanıza da katkı sağlıyor. Moovit, canlı yol tarifiyle ne kadar süre sonra ineceğinizi ya da ineceğiniz yere kaç durak kaldığını adım adım takip etmekte ve bu da büyük kolaylık sağlamaktadır.

2. Yelp

Geniş çaplı bir özelliğe sahip olan Yelp, gittiğiniz yerlerdeki işletmeler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Uygulamanın işletmeler için yazılmış 100 milyon görüşü de içerisinde barındırdığını da söylemeden geçmeyelim. Birçok yerel işletmeleri bir telefon kadar yakından takip etmek ve buralarda rezervasyon yapmak mümkün. Bulunduğunuz şehirdeki restoranları, alışveriş yerlerini, kafeleri bu mobil uygulamada bulabilirsiniz. Dilerseniz arama sonuçlarını filtreleme sayesinde, bulunduğunuz semte ve fiyata göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu işletmelerde birçok fırsatlar sunan mobil uygulamanın Android ve Apple sürümleri mevcut.

3. Airbnb

Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

Özellikle tatilciler için oldukça popüler bir role sahip olan Airbnb, konaklama sorununda size yardımcı oluyor. Bu uygulama tatile gideceğiniz yerlerde, kendinize göre kiralık evler bulmanızda oldukça işe yaramaktadır. 191’i aşkın ülkede 6 milyondan fazla dönemsel kiralık evlere dilediğiniz gibi ulaşabilir ve kendinize uygun yerleri kiralayabilirsiniz. 34 bini aşkın şehirde kullanımda olan Airbnb, yeni deneyimlere fırsat yaratmaktadır. Kendi kriterlerinize göre yaptığınız aramalarda, kiralık evlerin fiyatını, konumunu ve daha birçok özelliğini ayarlamanız da mümkün. Apple ve Android sürümleri de bulunan bu uygulama tatilciler için oldukça faydalıdır.

4. TripAdvisor

Oteller, restoranlar, hatta uçak biletleri gibi olanakları içerisinde barındıran TripAdvisor, pek çok deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır. Özellikle gezginler için faydalı olan bu uygulamada, bilinmeyen tatil yerlerini keşfetmeye ilişkin fayda sağlayan gezginlerin tavsiyeleri de yer almaktadır. TripAdvisor, birçok tur ve etkinliklere katılmanızda ve buralarda rezervasyon yapmanız konusunda yardımcı olur. En düşük fiyatlarla otellerde konaklama imkânı elde edebilir, yerel restoranlarda rezervasyon işlemi yapabilirsiniz. Android ve Apple sürümleriyle de uyumlu TripAdvisor ile seyahat esnasında pek çok detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5. Citymapper

Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

Citymapper İstanbul’un da yer aldığı, Paris, Londra gibi 40 popüler şehirde kullanılmaktadır. Ülkemizde, özellikle İstanbul için geliştirilmiş en kapsamlı toplu taşıma aracı olarak bilinen Citymapper, en hızlı rotaları oluşturmaktadır. Bununla beraber canlı otobüs sefer saatlerine de yer veren uygulamada, kapsamlı minibüs ve dolmuş haritaları yer alır. Pek çok toplu taşıma aracına erişebileceğiniz bu uygulama, sizlere çevrimdışı hizmet de sunmaktadır. Bisiklet rotalarına bu uygulama yoluyla erişebilmeniz mümkün. Her iki sürümü de bulunan Citymapper, ‘Yılın En İyi Uygulaması’ gibi pek çok ödül de almıştır.

6. Linebee

Toplu taşımada imdadınıza yetişen mobil uygulamalar arasında yer alan Linebee, İzmir, İstanbul ve Kocaeli’ne özel geliştirilmiştir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bu bölgelerde kullanışlı bir mobil uygulama olduğunu söyleyebiliriz. En yüksek performansla bir yolculuk planlama algoritmasına sahip olan Linebee, kafadaki birçok soru işaretini de gidermektedir. Şehir içerisindeki duraklarda zaman kaybını düşüren uygulama ile otobüsün kaç dakika sonra geleceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca harita bölümünde yer alan ‘Canlı Takip Seçeneği’ ile şehir içi yolculuğunuzu anlık takibe alabilme özelliği sayesinde rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz.

7. Trafi

Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

Trafi, toplu taşımada çevrimdışı kullanım sağlayan tek uygulama olarak bilinmektedir. İnternetiniz olmadan da yararlanabileceğiniz bu uygulama sayesinde, birçok ulaşım seçeneğine sahip olabiliyorsunuz. Pek çok yabancı ülkede kullanılan bu uygulama, ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da kullanıma açıktır. Alternatif güzergahlar listeleyen ve gerçek zamanlı yollar sayesinde anlık durum bilgisine göre rotalar oluşturmanızı sağlayan Trafi, oldukça kullanışlıdır. Dilediğiniz güzergahları favorilerinize eklemenize de fırsat sunan bu uygulama, sizin zamandan tasarruf etmenizde de oldukça fayda sağlar.

8. Google Maps Go

Gerçek zamanlı trafik güncellemeleri, yol tariflerini ve pek çok toplu taşıma araçları hakkında güvenilir bilgi aldığınız diğer bir uygulama, Google Maps Go. 70’ten fazla dilde ve 200’ü aşkın bölgede kullanılan bu uygulama, yeni yerler keşfetmenizi de sağlamaktadır. Pek çok yerel işletmeler hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayan Google Maps Go, buralardaki müşteri yorumlarına ve yemek fotoğraflarına ulaşmanızda yardımcı olur. Milyonlarca farklı işletmelerle ilgili numaraya ve adres bilgisine ulaşmanıza da yardımcı olan uygulamanın oldukça işlevsel özelliği vardır. Ayrıca rota önizlemesi sayesinde adım adım yol tarifinde kullanılmaktadır.

9. Mobiett

Akıllı durak sayesinde toplu taşıma ile ilgili bilgilere anında ulaşılan Mobiett, başta İstanbul olmak üzere birçok dünya kentlerinde kullanılmaktadır. Mobieet, otobüsün konumuna, duraktan geçen hat bilgilerine ve otobüsün ne zaman durağa varacağına ilişkin pek çok bilgi vermektedir. Aynı zamanda bu uygulama ile, toplu taşıma araçlarıyla bir noktadan başka bir noktaya nasıl gideceğiniz ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Uygulama, kişiselleştirme sayesinde favori hat, durak ve konum ekleme gibi pek çok özelliği de barındırmaktadır. Durakta bekliyorum butonu sayesinde, şoföre bilgi verebilirsiniz. Özellikle engelli bireyler için bu, faydalı bir özellik olmaktadır.

10. Yandex Maps

Toplu Taşımada İmdadınıza Yetişen Mobil Uygulamalar

İstediğiniz adrese çevrim dışı özelliği sayesinde ulaşmanızda işe yarayan Yandex Maps, oldukça geniş kapsamlı bir uygulamadır. Bu uygulama da diğerleri gibi toplu taşıma araçlarının durağa geliş zamanı hakkında bilgi vermektedir. Güncel trafik kazaları, yol gelişmeleri gibi bilgilere de sahip olabileceğiniz bu uygulamada gerçek zamanlı bilgiler de mevcuttur. Uygulamayı kullananlar pek çok yer bilgisine ulaşabileceği gibi, burada filtreleme özelliği sayesinde kapsamlı kurum veri tabanı hakkında da bilgi sahibi olmaktadır. Yandex Maps, bu kurumlarla ilgili pek çok iletişim bilgileri, kullanıcı yorumları gibi işe yarar özelliklere de ulaşmanızı sağlamaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!