Akıllı Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

2 dk okuma süresi


3
15 Paylaşım, 3 puan

Gün içinde elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, yoğun kullanım sonucu şarjı bitiyor ve bizi yarı yolda bırakabiliyor. Peki, bu durumu yaşamamak için akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları neler biliyor musunuz? dergiCE olarak sizler için hazırladığımız, akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları listemiz, gününüzü kurtaracak ipuçları barındırıyor.

1. Parlaklığı Azaltın

akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları

Özellikle son zamanlarda karşımıza çıkan Süper Amoled ve Oled ekranlar, telefonunuz pilini tek başına sömürmeye yetiyor. Ekran parlaklığını gerektiği kadar kısarak kullanırsak, hem telefon pili daha uzun süreyle dayanacaktır hem de gün içinde, telefonunuz sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

2. Konum Özelliğini Kapatın

akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları

Sürekli arka planda konumunuzu kullanmaya devam eden programlar, pil ömrünü hızlıca tüketebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için konum paylaşma özelliğini kapatmanız gerekiyor. Fakat dikkatli olmakta fayda var, zira konumunuzu kullanarak çalışan programları da kapatırsanız, sağlıklı bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

3. Klavye Sesi ve Titreşimini Kapatın

akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları

Çoğunuzun aklına bile gelmemiş olabilir. Fakat klavye sesi ve titreşimini kapatmak, akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları arasında. Eğer gün içinde sıkça mesajlaşıyor ve klavyenizi sık sık kullanıyorsanız, bu işlevleri kapatmak yarar sağlayacaktır.

4. Doğru Zamanda Şarj Etmek

Lityum iyon piller her ne kadar çok dayanıklı ve akıllı olsalar da onları da kalibre etmenin yolları mevcut. Telefonunuzu şarj etmek için pilinizin bitmesini beklemeyin, genellikle %70-%30 arasında telefonu şarj etmek gerekiyor. Bu şekilde pil kalibre olacak ve performansı artış gösterecektir.

5. Isınmaya Dikkat!

Eğer telefonun ram miktarını zorlayacak uygulamalar kullanıyorsanız, bunları dikkatli yapmanız gerekiyor. Zira aşırı ısınan telefon, pil ömrünü de olumsuz yönde etkiliyor. Lityum iyon piller oldukça hassas üretilmiştir ve ısıya karşı duyarlıdır. Eğer yüksek oranda ram tüketen bir uygulama kullanıyorsanız, telefonu kılıfsız kullanmak en doğrusu olacaktır.

6. Arka Plandaki Uygulamaları Kapatın

Artık çoğu telefon, arka plandaki uygulamaları tam kapasite çalıştırmıyor olsa bile, bazı uygulamalar ram miktarını fazlasıyla kullanıyor. Harcanan ram arttıkça telefona fazla güç gerekir, bu da pil ömrünü olumsuz olarak etkiler. Eğer güçlü ve pil performansı yüksek telefonlar arıyorsanız, 2019 yılında en çok satan telefonlara göz atmayı unutmayın.

7. Hareketli Arka Duvar Kağıdı Kullanmayın

Hareketli duvar kağıtları her ne kadar şık ve estetik dursa da tam bir pil düşmanı. Telefonun ekranını her açtığınızda aktif hale gelen hareketli arka planlar, aynı oranda pil tüketimini de arttırıyor.

8. Güncellemeleri Aksatmayın

Her ne kadar bazı firmalar, planlı eskitme olaylarıyla gündemi gelip, yoğun eleştiri alsa da çoğu teknolojik aletin güncellemelerin yapılması çok önemli. Telefonunuza güncelleme geldiğinde, ufak bir araştırma ve bekleme süresinden sonra cihazını mutlaka güncelleyin.

9. Wi-Fi Kullanmaya Özen Gösterin

Mobil olarak kullandığımız internet, telefon için tam bir pil düşmanı diyebiliriz. Özellikle LTE teknolojisi bir hayli pil tüketiyor. Akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları arasında belki de en önemli madde, Wi-Fi ağı üzerinden internete erişmektir.

10. Bluetooht’u Kapatın

akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları

Kablosuz veri aktarımı teknolojisi olan bluetooth, oldukça fazla pil tüketen bir işlem. Kullanmadığınız zamanlar da bluetooth’un kapalı olması, pil performansını oldukça arttıracaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!