Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Yetenekleri

5 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Shaolin bir savunma sanatıdır. Bu sanatın eğitimleri Çin’de Shaoshi adlı dağda bulunan Shaolin Tapınağı’nda verilmektedir. Bu tapınakta eğitim alan kişilere keşiş denir. Keşişler yaklaşık 6 yaşında tapınağa adım atar ve tüm yaşamlarını orada sürdürürler. Shaolin Tapınağı keşişlerinin akıllara durgunluk veren ve olağanüstü denebilecek yetenekleri vardır. İçlerinde bulunan bu yetenekleri ortaya çıkarmak için çok ciddi ve ağır antrenmanları hayatları boyunca devam ettirirler. Bir dövüş değil, savunma sanatı yapan bu keşişlerin eğitimi, günümüzde Japonya ve Kore gibi ülkeleri etkilemiştir. Gelin şimdi bu keşişlerin olağanüstü denebilecek yeteneklerine ve eğitimlerine bakalım. Keyifli okumalar!

1. 72 Farklı Beceriye Sahip Olmak

Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Olağanüstü Yetenekleri

Shaolin keşişleri 72 farklı beceriyi uygulama konusunda çok ciddi bir şekilde yetiştirilmektedirler. Ayrıca bu eğitimlerde en az 36 farklı silah kullanmayı öğreniyorlar ve seçmiş oldukları iki hayvanın yetenekleri üzerinde uzmanlaşıyorlar. Shaolin keşişlerinin diğer insanlardan en büyük farkı, var olan gücün tamamen zihinden geldiğine inanmalarıdır. Bundan dolayı eğitimlerde bedenlerini herhangi bir güç sınırı düşünmeden zorluyorlar. Shaolin keşişlerinin vücutları normal bir insanın dayanabileceği acıdan çok daha fazlasına dayanabiliyor. Budizm inancında olan bu keşişlerin hayattaki amacı, tüm dünyevi zevklerden kendilerini arındırmak olup, yaptıkları Shaolin Kung Fu sanatını en doğru ve üst seviyede uygulayabilmektir.

2. Su Üzerinde Yürümek

Shi Liliang, Shaolin Tapınağı keşişlerinin arasında olan bir Çinli keşiştir. Kendisi Shaolin Keşişlerine çocukken izlediği Kung Fu filmleri sonrasında katılmaya karar vermiştir. Shaolin tapınağında, suyun üzerinde yürüyebileceğini düşünüp bunun üzerinde tam dokuz yıl çalışmıştır. Dokuz yılın sonunda suyun üzerine dizilen ve üstünde 1 saniyeden fazla durulamayacak olan ince ahşaplara basarak 125 metreyi 50 saniyede gitmeyi başarmıştır. Suda koşmanın çok zor olduğunu belirten Çinli keşiş, bu esnada herhangi bir destek mekanizması olmadan hem dengede durup hem de kendini ileriye atabilmenin çok zor olduğunu söylüyor. Bu yürüyüşte bir sonraki hedefinin 150 metre olduğunu açıklamıştır. Bu yeteneğinin yanında Çinli keşiş, önce iki parmak sonra da tek parmakla baş aşağı durma tekniği üzerinde ustalaşmıştır.

3. Vücut Isısını Kontrol Etmek

Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Olağanüstü Yetenekleri

Keşişlerin geliştirdiği her farklı yetenek ciddi bir meditasyon sayesinde olmuştur. Hatta keşişlerin girdikleri bir meditasyondan haftalar, aylar sonra çıktıkları söylenmektedir. Shaolin Tapınağı keşişlerinin meditasyon sayesinde gerçekleştirdikleri bir diğer akıllara durgunluk veren olağanüstü yetenekleri arasında, vücut ısısını yükseltip azaltabilmeleri vardır. İnsanlarda vücut ısısının ortalama bir seviyesi vardır. Vücut ısımızın 35 derecenin altına düşmesine hipotermi, 37 derecenin üstüne çıkmasına da ateş denir. Shaolin Tapınağı keşişlerin vücut sıcaklıklarını kontrol edebileceğini düşünüp yetenekleri üzerine çalışmalar geçekleştirmişlerdir. Söylentiye göre bazı keşişler, yaptıkları meditasyon sonucunda vücut sıcaklıklarını 17 derece yükseltebilmişlerdir.

4. Matkapla Bile Delinemeyecek Kafaya Sahip Olmak

Kafaya alınan darbeler insan hayatı için ciddi riskler taşıyabilir. Savunma sanatı olarak adlandırılan bu sanatta keşişler tüm vücutlarını, özellikle zayıf yerlerini, demir kadar güçlendirmeye çalışmaktadır. Oluşabilecek herhangi bir kazanın kötü sonuçlar doğurmaması için Shaolin Tapınağı’nın keşişleri ilk andan beri sürekli vücut güçlendirici eğitimlerden geçmektedir. Daha genç yaşlarında keşişler kafalarına gelebilecek darbelere karşı kafataslarını demir kadar sertleştirmek için çalışmaya başlarlar. İlk olarak kum torbası gibi kuvvete göre şekillenebilen maddelere kafalarını vurarak başlanan bu eğitimler sonrasında daha sert, tuğla gibi, maddelere geçilerek kafataslarının kırılamayacak kadar kuvvetlenmesini sağlarlar. Söylenenlere göre eğitimler sonrasında keşişlerin kafatasları matkapla delinemeyecek kadar sert olur.

5. Özel Bölgeyi Korumak

Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Olağanüstü Yetenekleri

Shaolin tapınağındaki keşişlerin bu denli insanüstü denebilecek kadar yetilere sahip olması için vücutlarının normal bir insan vücuduna göre çok daha dayanıklı, güçlü olması gerekmektedir. Bu sebeple kafatasını güçlendirmenin yanında vücudunda zayıf diye gördükleri diğer tüm bölgeleri güçlendirmek için özel antrenmanlar yaparlar. Demir vücut niteliğinde olunması istenen vücutlarının antrenmanları oldukça ağır ve acı vericidir. Shaolin keşişleri ilk olarak özel bölgelerine gelebilecek herhangi bir tekme gibi darbelere karşılık bu bölgeyi güçlendirmek için özel eğitimler alırlar. Eğitimlerin sonucu keşişlerin stimülasyon seviyeleri artar ve erkek anatomisinin en savunmasız kısımları demir kadar sertleşir.

6. Tek parmak üzerinde baş aşağı durmak

Shaolin Tapınağı keşişlerinin akıllara durgunluk veren bir diğer olağanüstü yetenekleri de baş aşağı çok uzun süre kalarak meditasyon yapmalarıdır. Bu baş aşağı durmalar bir süre iki parmak ile yapıldıktan sonra şu anda birçok keşiş tarafından tek parmak olarak yapılmaktadır. Tek parmakları üzerinde baş aşağı durabilen keşişlerin, ayak parmaklarını güçlendirmek için ağaçları ayak parmaklarıyla delme antrenmanları yaparlar. Burada amaç yine, parmakları demir kadar sert yapma çabasıdır. Ayrıca tüm vücudunu demir gibi yapmaya çalışan keşişlerin dişleri ile masayı kaldırıp yer değiştirdiği görülmüştür.

7. Saatlerce Aynı Pozisyonda Durmak

Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Olağanüstü Yetenekleri

Keşişler için denge çok önemlidir. Tapınaklara gittiğinizde denge sorunu yaşayan bir keşiş görmeniz mümkün değildir. Bir cisim üzerinde ya da farklı bir hareket yaparak dengede durabilmenin temel iki yolu vardır. Bunlardan ilki meditasyondan gelen konsantre ikincisi de vücudun fiziksel yeterliliği. Bunun için keşişler, çok ciddi ve ağır koşullar altında antrenmanlar geçekleştirirler. Bunlardan bir tanesi, Pillar becerisi dediğimiz antrenmandır. Squat pozisyonunda bir ayağı bir çubukta diğer ayağı da ikinci çubukta olmak üzere, iki elinde ve başında su kasesi gibi materyaller taşıyarak yaklaşık iki saat kadar durarak yapılır.

8. Sarhoş Gibi Davranmak

Sarhoş bir adam rolüne girilerek yapılan bir eğitimdir. Bu eğitimde keşişler, ilk olarak kendilerini tamamen sarhoş bir adam olmak için zihinlerini kamufle ederler. Sonrasında, içinde su bulunan ağır yükleri kaldırıp, onları bir sarhoşun yürüyüşü gibi sarsılarak taşırlar. Shaolin becerilerinin en önemlilerinden biri olan bu eğitimde, kolları ve parmakları en güçlü hale getirmek amaçlanır. Keşişler bu eğitimi karşılaştıkları bir savunma dövüşü durumunda rahatlıkla kullanır. Su dolu kutuları kaldırmaya alışık olup kendini sağa sola sarsarak, yükleri düşürmeden belli bir yere kadar yürüyerek hatta koşarak devam ettiren bu keşişler, bu eğitim sayesinde rakibini kaldırıp, incitene kadar kucaklarında tutabilirler.

9. Mızrakla Delinmeye Dayanmak

Keşişlerin meditasyon sayesinde acılara dayanma kapasitesi normal insanlara oranla çok daha fazladır. Bu meditasyonlar sayesinde keşişler odaklarını başka yöne çevirerek vücudun algıladığı acıyı hissetme durumunun önüne geçebiliyorlar. Bu acıların normal bir insanda yoğun olarak hissedildiği, ancak keşişler için artık bunun acı değil de normal bir durum olduğunun kanıtı, keşişlerin mızrak üzerine durma becerisidir.Burada keşişlerin vücudu bir mızrak ile belli bir seviyeye kadar delinmeye dayanabilmektedir. Bu tarz mızrak üstünde durma videolarına internette bolca rastlamak mümkündür. Birçok insan bunun hile olabileceğini, mızrağın normal mızraklar gibi olmadığını öne sürerken birçok insan da keşişlerin aldıkları zorlu eğitimler sonucunda bu duruma dayanabileceklerini söylüyorlar.

10. Sayıca Ve Cüsse Olarak Üstün Kişileri Alt Etmek

Akıllara Durgunluk Veren Shaolin Tapınağı Keşişlerinin Olağanüstü Yetenekleri

Shaolin keşişleri normal bir insana göre çok daha farklı ve güçlü yeteneklere sahiplerdir. Bu şekilde güçlü olmaları onları inançları doğrultusunda savaşçı değil, barışçı yapmıştır. Budizm inancına sahip olan bu keşişlerin hayattan beklentileri sadece dünyevi zevklerden arınıp huzura varmaktır. Yaptıkları meditasyon ve aldıkları eğitimleri düşündüğümüzde vücudu demir gibi olan bir Shaolin keşişi, eğer isterse tek başına kendinden cüsseli onlarca insanı dövüş esnasında yenebilme potansiyeline sahiptir. Barıştan yana olan Shaolin Tapınağı keşişleri tarihte bazı zamanlar savaşmak zorunda kalmıştır. Geçmişte gerçekleşen bir Moğol saldırısında birkaç keşiş 100 e yakın Moğol savaşçının saldırısında tapınaklarını korumayı başarmışlardır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!