Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

5 dk okuma süresi


27
14 Paylaşım, 27 puan

Avrupa’nın güneyinde yer alan Akdeniz’in gözdesi Malta Adası, dünyaca ünlü sahil kıyılarıyla dikkatleri üstüne toplayan eşsiz bir yer. Tarihi çok önceye dayanan ve uzun süre İngiliz sömürgesi olarak kalan Malta, sonradan bağımsızlığını kazanmış bir keşif merkezi. Dünyaca ünlü tarihi yapıları da içerisinde barındıran bu gizemli adada, Game of Thrones gibi ünlü yapımların çekiminin gerçekleştiğini de söyleyebiliriz. Bu da Malta’ya olan ilgiyi arttırmakta ve ziyaret edenleri büyüleyici doğasıyla baş başa bırakmaktadır. Eğer siz de bu cennet adasını keşfetmek istiyorsanız, Akdeniz’in gözdesi Malta Adası’nda keşfedilecek yerler listesini mutlaka incelemelisiniz. Keyifli okumalar!

1. Valletta

Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

Malta Adası’nda keşfedilecek yerler listesinin ilk adresi, Valletta. Adını Malta Şövalyeleri Tarikatı’nın Büyük Üstadı Jean de Valetta’dan alan bu yer, Malta’nın başkenti olarak bilinir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren bu şirin yerde, sanatın sihirli dokunuşlarını hissetmek mümkün. Dar ara sokakları ve antika dükkanlarıyla beraber sadece yürüyerek kısa sürede keşfedeceğiniz bu sevimli başkent, çeşitli bahçelerini de içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda ada içerisindeki yapıların, adadan çıkarılan sarı renkli kalker taşından yapıldığını da söylemeden geçmeyelim! Meşhur Saint John (Aziz John) Katedrali’nin de yer aldığı bu küçük ve sevimli başkenti gezmek oldukça keyif verici olacaktır.

2. St Elmo Kalesi

Valletta şehrinde yer alan St Elmo Kalesi (National War Museum- Fort St Elmo), bir yarımadanın kıyısında yer almaktadır. İki limanı da birbirinden ayıran ve kontrollerini sağlayan bu kale, büyük tarihi izler taşımaktadır. Başlangıçta bir savaş makinesi olarak tasarlanan kale, Osmanlı saldırılarına karşı inşa edildiği bilinmektedir. Bu kale, Malta’nın Polis Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca kalenin bir kısmı Ulusal Savaş Müzesini de içerisinde barındırmaktadır. Dünya Anıtlar Fonu, St. Elmo Kalesi’nin bakım ve güvenlik eksikliği nedeniyle dünyanın en çok tehlikeli yüz alan listesine yerleştirdi.

3. San Anton Gardens

Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

Akdeniz’in gözdesi Malta Adası’nda keşfedilecek yerler arasında yeni rotamız, rengarenk ve sayısız bitki örtüsüyle bizi karşılayacak olan San Anton Bahçeleri! Bu bahçe, Malta’nın orta Bölgesi’nde, Attard kasabasında yer almakta. Çocuklar için de geniş bir oyun alanına sahip bu bahçede, ziyaretçiler diledikleri gibi keyfini çıkarabilir. Kuğulu göletlere, devasa büyüklükteki olgun ağaçlara, taş heykellere burada rastlamak ve yürüyüş yaparak bu büyülü manzarayı keşfetmek mümkün. Ayrıca bu bahçenin içerisinde yer alan San Anton Sarayı, büyük Usta Antoine de Paule tarafından inşa edilen oldukça dikkat çekici bir yapı.

4. St Julian’s

Malta’nın en ihtişamlı yerlerinden birisi olan St Julian’s kasabasında birçok otellerin, restoranların ve gece kulüplerinin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bu kasabanın sınırları içerisinde yer alan Paceville bölgesi, gece hayatına yön vermekte. Burada oldukça güzel körfezlere de rastlamak mümkün. Bunlardan birisi olan Balluta Körfezi, kafelerle çevrili ve erguvan ağaçlarıyla örtülü bir yer olmakla birlikte burada çeşitli su sporları da yapılmakta. Kayalık sahil şeridiyle de çarpıcı bir güzelliği var. St Julian’sı Sliema’ya bağlayan sahil şeridinde yürüyüş yapmak ve mavinin her tonuna sahip muazzam sahilinde doğanın tadını doyasıya çıkarmak isteyenler için bulunmaz bir nimet.

5. Blue Grotto

Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

Malta’nın güneyinde yer alan Blue Grotto, falezlerin oluşturduğu mistik bir mavi cennet! Güneş ışınlarıyla birleşen mağaranın konumu, deniz suyuna yansımakta ve mağara tavanlarında sayısız mavi tonlarını gözler önüne sermekte. Tekne turlarıyla gezilebilecek olan bu mavi mağara, ziyaretçilerine tüm ihtişamıyla kapılarını açmaktadır. Ayrıca bu teknelerle mağaranın içerisine girebilir ve mavinin her tonuna burada şahit olabilirsiniz. Buraya gelen ziyaretçiler, bu muhteşem görüntüyü Wied iz – Zurrieq izleme noktasından izleyebiliyor. Ayrıca ada artık bir kuş cenneti olarak da hizmet veriyor.

6. Marsaxlokk

Malta’nın Güneydoğu Bölgesi’nde, geleneksel bir balıkçı kasabası olan Marsaxlokk, adeta kartpostalı andıran manzarasıyla insanı içine çekiyor. Bu kasaba öncelikle, zamandan tasarruf etmek isteyen balıkçıların deniz kıyısına evler inşa etmesiyle kurulmuş. Malta’nın balıkçı teknelerinin limanda fazlasıyla yer almasıyla birlikte, bu rengarenk manzara karşısında büyülenmemek imkânsız! Bu rengarenk teknelerin adının “Luzzu” olduğu ve üstünde Osiris Gözü’nün yer aldığı da bilinen bir gerçek. Marsaxlok, sahil çevresindeki restoranları, yürüyüş alanlarıyla birçok yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olma niteliğinde.

7. Gozo Adası

Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

Malta Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adası olarak bilinen Gozo Adası, oldukça sakin bir yer. Bu adanın başkenti eski adıyla Rabat’tır ve adanın yerli halkına Gozitan denmektedir. Zaman içerisinde kuşatmaların da etkisiyle göç hareketlerinin fazla olması, bu adanın nüfusunun az olmasının nedenini açıklamaktadır. Gozo Adası’nın sessiz olması, şehir hayatından sıkılmış kişilerin bir kaçamak adresi olma niteliğinde. Baş döndüren deniz manzarasıyla bu adada zaman adeta donmuştur. Game of Thrones dizisinin bazı çekimlerinin bu adada gerçekleştiğini söylemeden de geçmeyelim. Sakin bir şehirde kafa dinlemek ve huzuru tatmak isteyenler için Gozo Adası adeta biçilmiş bir kaftan!

8. Popeye Village

Temel Reis Köyü adıyla da bilinen bu yer, film setinden kalan bir masal köyü olarak ifade ediliyor. Adeta masallardan fırlamış bu mekân, 1980 yılında Robin Williams’ın başrolde yer aldığı Popeye (Temel Reis) filmi için inşa edilen ve sonrasında masal müzesine dönüşen şirin bir köy. Buraya gelen ziyaretçiler denize girip, güneşlenebilmekte ve evleri ziyaret edip doyasıya resim çekinebilmektedir. Aynı zamanda bu şirin köyde düğün, doğum günü partisi gibi çeşitli organizasyonlar yapmak mümkün. Rengarenk masalımsı evleri ve berrak sularıyla dikkat çeken bu yeri kesinlikle ziyaret etmeyi unutmamak gerek.

9. Mdina

Malta’nın en çok ziyaret ağırlayan turistik yerlerinden biri olan Mdina, başkent Valleta’ya sadece yarım saat uzaklıkta cezbedici yeni adresimiz. M.Ö. 700’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kurulan Mdina, UNESCO Miras Listesi’nde yer alıyor. Dar sokakları ile dikkat çeken ve surlarla örülü bu yer, tarihi de yaşatıyor adeta. Surlarla çevrili Mdina’nın ana giriş noktası, Mdina Gate adıyla biliniyor. Bu kapının ardından sizi geniş bir meydan karşılıyor. Burada tarihin mistik dokunuşlarını da hissetmeniz mümkün. Buraya gelmişken, St. Paul Katedrali’ne de uğramayı unutmayın ve bu sessiz şehrin sokaklarında kaybolmanın tadını çıkarın!

10. Sliema

Akdeniz’in Gözdesi Malta Adası’nda Keşfedilecek Yerler

Akdeniz’in gözdesi Malta Adası’nda keşfedilecek yerler listesinin son durağı, Sliema. Adanın en yoğun nüfuslu bölgesi olarak bilinen bu şehir, aynı zamanda bir ticaret bölgesi. ‘Barış, konfor’ anlamına gelen Sliema, adanın en hareketli ve popüler şehri olarak da bilinir. Sahil boyunca sıralanan şirin otelleri, villaları ve berrak sularıyla dikkat çeken şehir, sosyal yaşam için de oldukça güzel bir olanak sağlıyor. Şehrin etrafında fazlasıyla koy ve plajların yer aldığını, bu sebeple de deniz turizminin göze çarptığını söylemek mümkün. Burası, sosyal hayatı doruklarda yaşamak ve denize girmek isteyenler için tercih edilmesi gereken yerler arasında.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!