Akademiye Yolculuk: Oscar Ödülleri Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

2 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Oscar adıyla bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Akademi Ödülleri, her yıl milyonlarca insan tarafından ilgiyle takip ediliyor. 5000’den fazla üyesi olan akademi, yılın en iyi filmini, kadın ve erkek oyuncusunu, yönetmenini ve daha birçok kazananı Oscar heykelciğiyle buluşturuyor. İlk defa 1929’da Kaliforniya’da 270 kişinin katılımıyla özel bir akşam yemeğinde verilmeye başlanan ödüller bugün herkesçe biliniyor. Tören kendi içinde rekabeti, ilginçlikleri ve çeşitli rekorları da barındırıyor. Biz de Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek listesini sizler için derledik.

1. En Küçük Kazanan

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek

Tatum O’Neal, Ay Beyazdır (Paper Moon) filmiyle 1973 yılında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldığında henüz 10 yaşındaydı.

2. En Yaşlı Kazanan

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek

Christopher Plummer, Yeni Başlangıçlar (Beginners) filmindeki performansıyla Oscar’a layık görülmüştü. Aktör bu ödülü kazandığında tam 82 yaşındaydı.

3. Aile Boyu Oscar

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek

Liza Minelli, 1972’de Kabare (Cabaret) filmindeki oyunculuğuyla en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştı. Onu ilginç yapan şey ise annesi Judy Garland’ın ve babası Vincente Minelli’nin de filmleriyle Oscar kazanmış olmaları.

4. Oscar’ın En İyileri

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek

Ben-Hur (1959), Titanik (1997) ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) filmlerinden her biri tam 11 ödül olarak Akademi tarihinin en başarılı filmleri olmuştu.

5. Hitchcock’un Kaderi

Korku filmlerinin ustası olan ve 70 tane film yapan Alfred Hitchcock en iyi yönetmen kategorisinde 5 defa aday gösterildi fakat hiçbirini kazanamadı.

6. 59 Adaylık ve 22 Ödül

Amerikalı yapımcı, yönetmen ve senarist Walt Disney’in kardeşiyle kurduğu film şirketinin yıllık geliri bugün 30 milyar doları aşmış durumda. Yaptığı filmlerle 59 adaylık alan Disney, bu adaylıklardan 22 tanesini kazanarak günümüzde en çok Oscar sahibi kişi olma unvanını korumakta.

7. Heykelciğin Değeri

Oscar kazananlarının heykellerini satmaları 1950’den beri yasak. Yapabilecekleri tek şey ise sadece 1 dolar karşılığında Akademiye geri vermek.

8. En Çok İzlenen Tören

2014’te Amerikalı komedyen Ellen tarafından sunulan ve Pharrell Williams’ın sahne aldığı tören sadece ABD’de 43 milyon kişi tarafından izlenerek bir rekora imza attı. Ayrıca törende Bradley Cooper tarafından çekilen selfie o dönemde Twitter’ın en çok beğeni alan tweeti oldu ve dünyada topluca selfie çekilme alışkanlığını arttırdı.

9. En Çok Adaylık Alan Kadın

Meryl Streep kendi kategorisinde bir rekora imza atarak 19 defa en iyi kadın oyuncu kategorisinde adaylık kazandı fakat bunlardan 2 tanesini evine götürebildi.

10. En Çok Adaylık Alan Erkek

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek

Oscar ödülleri hakkında 10 şaşırtıcı gerçek listemizin son maddesinde ünlü bir oyuncu var. Cinnet (1980), Guguk Kuşu (1975) gibi filmlerle tanınan 82 yaşındaki aktör Jack Nicholson 12 Oscar adaylığıyla en çok adaylık alan erkek olma unvanını koruyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç