Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Teknolojinin ve eğitim imkânlarının gelişmesiyle beraber akademi alanına olan ilgi giderek artmıştır. Bu ilginin artmasıyla birlikte de akademik kariyer yapmak isteyen bireyler çoğalmıştır. Aynı zamanda internet dünyasında akademik kariyer yapmak isteyenler için oldukça fazla kaynak bulunmaktadır. Biz de bu içerikte akademik kariyer yapmak isteyenlere özel bir takım önemli ve faydalı tavsiyeler hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Eğitim Hayatında Başarılı Bir Öğrenci Olmak

Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Akademik kariyer yapabilmenin en önemli aşamalarından biri bireyin kendi eğitim hayatında başarılı bir öğrenci olmasıdır. Üniversitede eğitim hayatınıza özen göstermeniz, sizin hem akademi alanında daha görünür bir konuma gelmenizi hem de alanınızda uzman olmanızı sağlar. Bu nedenle de akademik kariyer yapmak isteyenlere verilen özel tavsiyeler arasında herkesin kendi eğitim hayatında olabildiğince başarılı bir konumda yer almasıdır. Aynı zamanda eğitimini başarıyla bitirmesidir. Bu da sizin eğitim sürecinde başarılı olmanız için bölümünüze ve bölümünüzün alt konularına gerekli ilgiyi ve çabayı göstermenizden geçmektedir.

2. Yeterli Seviyede Yabancı Dil Bilmek

Eğer akademik kariyer yapmak istiyorsanız bir konuyla ilgili birçok kaynaktan bilgi edinmek zorundasınız. Bunun için de yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Hatta akademik kariyer yapmak için artık bir yabancı dil bilmekte yeterli değildir. Bir tez yazarken yazdığınız konuyla ilgili yapacağız araştırmalarda sadece kendi dilinize ait kaynakları değil birçok farklı dilden kaynakları kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca ne kadar çok dil bilir ve bu dilleri ne kadar aktif bir şekilde konuşabilirseniz rakiplerinizin önüne geçmeniz de bir o kadar kolay olacaktır. Kısacası akademide dil bilmek büyük bir önem taşır.

3. İyi Bir Araştırma Yeteneğine Sahip Olmak

Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Araştırma yapmayı sevmek ve bu konuya özel bir ilgi duymak, akademik kariyer yapmak isteyenlere verilen önemli tavsiyeler arasındadır. Akademi alanı, eğitim hayatında büyük başarılar elde etmekle veya birkaç tane yabancı dil bilmekle oluşan bir süreç değildir. Akademik kariyer yapmak istiyorsanız her konuda araştırma yapmak, bilgi edinmek, edindiğiniz bilgileri doğru ve özgün bir şekilde karşı tarafa aktarabilmek zorundasınız. Planlı ve iyi bir araştırma becerisine sahip birisi olmanız sizi akademi alanında başarılı biri yapmakla kalmaz, araştırma yaptığınız konu hakkında uzman olmanızı da sağlar.

4. Mutlaka İkinci Bir Plan Oluşturmak

Akademik kariyer yapmak istiyorsanız kendinizi her türlü şartlara hazırlamalısınız. Bu yüzden tüm olumsuz ihtimalleri göz önünde bulundurmalı ve kendinizi farklı alanlarda da geliştirmelisiniz. Akademi alanında planlarınız her zaman olduğu gibi gitmeyebilir. İkinci bir planınızın olması ve sadece akademi alanına bağlı kalmamanız ilerleyen zamanlarda planlarınızın ters gitmesi durumunda sizi daha az etkisi altına alacaktır. Aynı zamanda ikinci bir planınızın olması, akademi alanı dışında bu alana da ağırlık vermeniz sizin birçok farklı alanda gelişmenizi ve bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu nedenle de akademik kariyerin yanı sıra ikinci bir planınızın olması önemlidir.

5. Belirlediğiniz Alanda Uzmanlaşmak

Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Akademik anlamda daha iyi ve güçlü bir kariyer istiyorsanız çalıştığınız alanda olabildiğince çok bilgi sahibi olmalısınız. Birçok farklı düşünceleri kendi fikirlerinizle sentezleyerek bu bilgileri kitlelerle paylaşabilmelisiniz. Bunun için de çalıştığınız alan hakkında farklı kaynaklardan araştırma yapmalısınız. Aynı zamanda yaptığınız bu araştırmaları dikkatli bir şekilde okuyabilmeli ve belirlediğiniz alan hakkında olabildiğince çok fazla ve farklı bilgiler edinebilmelisiniz. Üzerinde çalıştığınız alan hakkında yaptığınız araştırmalar doğrultusunda kendi düşüncelerinizi de oluşturabilmeli, farklı yorum katabilmelisiniz.

6. Birçok Konuda Bilgi Sahibi Olmak

Tez yazarken bir konuyu ele aldığınız zaman bile aralarda farklı konularla da karşı karşıya kalırsınız. Karşılaştığınız konularla ilgili bilgilerinizin olmaması durumunda ise tez yazmanız daha zor bir hal alabilir. Bu yüzünden tez yazımında zorlanmamak için ve çalıştığınız konuya daha iyi adapte olabilmek için o konuyla ilgisi olan veya olmayan tüm konular üzerinde de bilgi sahibi olmalısınız. Bu konularda, asıl konunuzda olduğu kadar uzmanlaşmalısınız. Bunun sayesinde konunuzu daha iyi anlamakla kalmayıp kitlelere de bu konuyu daha iyi açıklayabilir hale geleceksiniz. Yani akademik kariyer yaparken bir konu üzerine temel atıp sadece o konu ekseninde düşünmemeniz gerekir.

7. Okumayı Sevmek

Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Akademik kariyer yapmak isteyenlere verilen en özel tavsiyelerden biri de okumayı sevmektir. Eğer akademi alanında kendinize bir yol çizmek istiyorsanız kitaplardan ansiklopedilere, gazetelerden farklı analiz ve istatistiklere kadar çok fazla kaynak araştırmak ve okumak zorundasınız demektir. Bu da okumayı sevmeyen biri için mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle akademik kariyer yapmak isteyen bir bireyin konusuyla alakalı veya farklı konularla alakalı önüne her ne gelirse gelsin bıkmadan okuması ve yorumlaması gerekmektedir. Eğer okumayı ve yorumlamayı sevmeyen biriyseniz akademik kariyer yapabilmeniz imkânsız bir durum haline gelecektir.

8. Sabırlı Olmak/Pes Etmemek

Tez yazmak, araştırma yapmak, dil öğrenmek her ne kadar akademik kariyer yapmakta önemli tavsiyeler olsa da tüm bunların en başında sabırlı olmak gelir. Çünkü akademik kariyer yaparken birçok zorlukla karşılaşacaksınız. Hatta o kadar emek vermenize rağmen anlık bir yanlışınızla tüm emekleriniz yerle bir bile olabilir. Bu nedenle de çok sabırlı ve çok azimli olmanız gerekmektedir. Sadece araştırma, yazma işlerini değil tüm bunların yanı sıra yeri geldiğinde sunum, anlatım gibi işleri de yapmak zorunda kalacaksınız. Bazen derslere girecek ve öğrencilerle yüz yüze anlatımlar gerçekleştireceksiniz. Sabırlı olmanız ise bu ve bu gibi noktada çok önemlidir.

9. Yurtdışında Akademik Kariyer Yapmak

Eğer akademik kariyer yapmak istiyorsanız, yüksek seviyede bir yabancı diliniz ve maddi durumunuz varsa yurtdışında akademik kariyer yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Nedenleri ise yurtdışında eğitim almak hem kültürel, toplumsal olarak size daha fazla ve daha farklı şeyler katmakta hem de yabancı dil konusunda daha çabuk ilerlemenizi sağlamaktadır. Hatta eğitim seviyesi ileri düzeyde olan ülkelerde (İngiltere, Amerika gibi) akademik kariyer yapmak size bilgi katmakla kalmaz iş bulma imkânınızı da arttırır. Yani akademik kariyer ile ilgili planlar yaparken maddi durumunuzu da göz önünde bulundurarak yurtdışında eğitim almayı da düşünmeniz önemli olacaktır.

10. Kendinize Güvenmek

Akademik Kariyer Yapmak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Siz akademi alanında kariyer yapmaya çalışırken veya buna karar verirken tabi ki önünüze çok fazla engel çıkacaktır. Akademiye girmek de bir nevi hayatın ortasına düşmek gibidir. Akademi alanında başarı elde etmeyi en az sizin kadar isteyen rakipleriniz olacaktır. Hatta bazı kişiler bu konuda sizden daha ileri konumlarda bile yer alabilecektir. Bu da sizin daha geriden ilerlemenize yol açabilir. Ama sabırlı olur ve kendinize olan güveninizi kaybetmezseniz başarılı biri olabilir ve iyi bir akademik kariyer elde edebilirsiniz. Akademide aksi bir durum olduğunda da kendiniz için seçtiğiniz ikinci bir planı uygulayarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!