Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

4 dk okuma süresi


13
12 Paylaşım, 13 puan

Aile içi şiddet, eş ve çocukların yanı sıra yakın akrabalar arasında gerçekleşen, aile bireylerinden herhangi birinin fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik yönden zarar görüp acı çekmesidir. Aile içinde gerçekleşen tehdit, baskı ya da özgürlüğün keyfî engeli aile içi şiddete dahildir. Her birey mutlu bir yaşam ve sağlıklı bir konfor alanı isteği içerisindedir. Aile içi şiddeti önceden farkedip önlemenin etkili yolları keşfedilerek bireylerin aradıkları yaşama ulaşmaları sağlanabilir. Daha mutlu bir yaşam için aile içi şiddeti önceden önlemenin etkili yolları listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Şiddetin Belirtilerini Farketmek

Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

Aile bireyleri, birbirleri arasında derin ilişkiler kurmaktadırlar. Derin ilişkiler, alışkanlıklar ve aralarındaki duygusal bağ aile arasındaki şiddet unsurlarını görmelerini zorlaştırabilmektedir. Aile içi şiddet, önlenmesi için öncelikle fark edilmelidir. Bir ilişkide bireylerden herhangi birinde sürekli suçluluk ve değersizlik hissi mevcutsa, karar verme ve ifade hakkının gasp edildiğini düşünüyorsa aile içi şiddet sinyalleri mevcuttur. Kontrolsüz korku, utanç, kıyaslanma, sözlü tehdit, bireyin istemediği cinsel yaklaşımların sık gerçekleşmesi aile içi şiddetin sinyalleri olup önlem gerektiren durumlardır.

2. Şiddet Döngüsünü Kırmak

Aile içi şiddet genel olarak döngüsel bir olgudur. Şiddet uygulayan çeşitli sorunlarla gerginlik yaratır ya da açık şiddet tavırları sergiler. Bu durumda madur kötü atmosferi dağıtmaya, kendi davranışlarını düzeltmeye gider. Açık şiddet tavırları karşısında ise üzgün, aşağılanmış hisseder. Şiddet uygulayan pişmanlık yaşayıp kendini affettirmeye çalıştığında ise madur ona inanır, çabalarını olumlu karşılar ve algılarından şüphe ederek kendini sorumlu tutar. Bu döngü tekraren yaşanır fakat madur şiddeti göremez. Şiddetin döngüsünü farketmek ve kırmak aile içi şiddeti önlemek için kritik değere sahiptir.

3. Değerler Eğitimi Vermek

Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

Uzaya çıkmak, başarılı bir bilim insanı olmak, milyonları peşinden sürükleyen ünlü biri olmak ve bunlar için bireylerin kendini yetiştirmesi çok önemlidir. Harika erdem ve başarılara sahip olmaktan çok daha önemli bir şey vardır, o da insan olmaktır. Günümüzde eğitim dendiğinde okullarda öğretilen formal eğitim anlaşılmaktadır. Formal eğitim dışında kalan değerler eğitimi göz ardı edilebilmektedir. Bireyler her şeyden önce insana değer vermenin, saygı duymanın, yardım severliğin, anlayışın, empatinin eğitimini almalı ve şiddetin insan yaşamında yeri olmadığını kavramalıdırlar.

4. Aile İçi Empati Kurmak

Aile içi şiddeti en doğal biçimde önceden önlemenin etkili yolları arasında empati bulunmaktadır. Aileye sahip biri olarak ergenlik çağında abartılı giyinen çocuğun yerine ebeveynler kendilerini koymalıdır. Bir koca, daha konforlu bir ev beklentisiyle işlerinin kolaylaşmasını isteyen eşinin yerine kendini koymalıdır. Bir ev hanımı, ev işleri için destek beklediği fakat işten yorgun bir halde evine dönen eşinin yerine kendini koymalıdır. Her iki eş de çalışıyor ise yorgunlukların üstesinden gelmek için güçlerini birleştirmeleri gerektiğini anlamalıdırlar. Anlayış, aile içi şiddet için en etkili silahtır.

5. Nedenleri Ortadan Kaldırmak

Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

Zararlı alışkanlıklar aile içi şiddetin kaynakları arasında önemli bir orana sahiptir. Alkol, uyuşturucu kumar gibi bağımlılıklar iki yönlü şiddete yol açabilir. Bağımlı birey, ailenin diğer üyelerine karşı bağımlılık gösterdiği kaynağa kavuşmak için ekonomik, psikolojik hatta fiziksel şiddete başvurabilir. Ailenin diğer üyeleri de bağımlı bireye karşı baskı, tehdit, ekonomik kısıtlama hatta durdurmak için fiziksel şiddet davranışları sergileyebilir. Zararlı alışkanlıkların aile bireylerini soktuğu çıkmaz ancak bağımlılığı kabul edip tedavi ya da irade yoluyla bağımlılıktan kurtulmak ile mümkün olabilir.

6. Çağa Uyum Sağlamak

Dünya, hızlı bir değişim içindedir. Kadınların çalışması, genç aile bireylerinin arkadaşlıkları, giyimlerin farklılaşması değişimin nedenlerindendir. Aile bireyleri arasında genellikle genç olanlar değişimleri daha hızlı kavrar ve ayak uydururlar. Yaşlı aile bireyleri ise değişimleri kavrayamayabilirler. Aile bireyleri arasında oluşan kuşak farkı aile içinde çatışmalara yol açar. Çağa uyum sağlamayarak geride kalan bireyler aile içi şiddete neden olabilir. Aile içinde çağa ayak uydurmakta yaşanan eşitsizlikler şiddete dönüşebilir. Aile içi şiddeti önlemek için çağın gerektirdikleri doğru kavranmalıdır.

7. İfade Özgürlüğü Sunmak

Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

Aile içi şiddetin nedenlerinden biri aile bireyleri arasında ifade özgürlüğünün bulunmamasıdır. İfade özgürlüğü bulunmayan herhangi bir ortamda iletişim engelleri yaşanır ve çatışmalar meydana gelir. Ailedeki her bireyin düşüncelerini özgürce ifade etmesine önem verilmelidir. Farklı karakterlerde insanlar aynı ortamda yaşadığında sorunların olması kaçınılmazdır. Kendini doğru şekilde ifade etmek, düşünceleri dışarıya çıkarmak sorunların çözümünde oldukça faydalıdır. Bunun için aile bireylerin bir araya gelerek düşüncelerini yazılı ya da sözlü dile getirdikleri rutinler oluşturulabilir.

8. Farklı Olana Saygı Duymak

Farklı olmayana saygı duymak “ben” olmayanı olduğu gibi kabul etmektir. Aile içi şiddetin nedenleri arasında düşünce ve beklenti yönünden farklı olanı kabul etmemek bulunabilir. İnsanlar deneyimleri yoluyla edindikleri yargılarla yaşamlarını sürdürmektedirler. Yargılar belli kalıpları oluşturur. İnsanlar da özellikle yakınlarındakileri bu kalıplara sokma çabasına girerler. Aynı aileye ait olsalar dahi her bireyin kendine ait bir dünyası olduğu unutulmamalıdır. Farklı tercihler, alışkanlıklar ve istekler farklı bireyler olmanın sonucudur. Aile içi şiddeti önlemek farklı olana saygı duymakla mümkündür.

9. Profesyonel Destek Almak

Toplumda yalnızca psikolojik yönden sorunlu kişilerin psikolojik destek almaları gerektiğine dair yanlış bir inanç vardır. Bu inanç, kendini doğru değerlendirmek, profesyonel bir yön verici bulmak, içsel dengesini her daim dengede tutmak isteyenleri psikolojik yardım almaktan uzak tutmaktadır. Aile içi denge içinde günümüzde çift terapileri ve aile terapileri yapılmaktadır. Bu tür terapiler irili ufaklı sorunlar için uygulanabileceği gibi aile bireylerini dengede tutmak için de uygulanabilir. Bir check-up yaptırmak gibi aralıklı rutinler halinde alınan profesyonel destek aile içi şiddeti doğmadan önleyebilir.

10. Aile İzleme Kurulları Oluşturmak

Aile İçi Şiddeti Önceden Önlemenin Etkili Yolları

Toplumun en küçük grubu aile olarak kabul edilmektedir. Sosyal devlet anlayışı vatandaşlarına iyi bir yaşantı vadetmektedir. Aile içi şiddete doğru tanı koyma, öngörme ve engelleme amacıyla sağlık birimleri aracılıyla aileler için hizmetler verilebilir. Bu hizmetler düzenli olarak ailelerle iletişim içinde olacak, ailelere ziyaretler gerçekleştirecek görevlilerle sağlanabilir. Yapılacak ziyaretler sayesinde aile içi şiddete dönüşecek unsurlar saptanabilir. Ailede gizlenen şiddet davranışları gün yüzüne çıkarılabilir. Unutulmamalıdır ki aile içi şiddet aynı zamanda toplumsal bir sorundur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!