Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

7 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Tarihte başarısıyla hepimize ilham olmuş birçok kadın vardır. Kimisi başarısını bilimde göstermiş kimisi ise sanata gönlünü vermiştir. Ama hepsinin ortak bir özelliği vardır: Diğer insanlara örnek olmaları. Bu başarılı kadınlar yaşadıkları zorlukların üstesinden gelerek tarihe isimlerini yazdırabilmişlerdir. Kendilerine imkan tanınmasa bile kendi imkanlarını yaratmışlardır. Öyle ki imkansız görünen başarılara bile imza atabilmişlerdir. Kendi başarılarının yanı sıra daha fazla kadının başarılı olması için de çaba göstermişlerdir. Türkiye’de birçok alanda ilklerin sahibi olan kadınların verdiği cesaretle adlarını dünyaya duyurabilmişlerdir. Tarihin gidişatını değiştiren bu yenilikçi kadınlar daha iyi bir dünya için çaba göstermişlerdir. Adını dünyaya duyurmuş ve tarihe yeni bir yön vererek hepimize örnek olmuş 10 Türk kadını sizlerle!

1. Feryal Özel

Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

İstanbul doğumlu Feryal Özel 2020 itibariyle Arizona Üniversitesi’nde Astronomi Bölümü’nde profesörlük yapmaktadır. Bilim insanı lise eğitimini İstanbul’da tamamlayarak üniversite eğitimi için Amerika’ya gitmiştir. Avrupa’da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra CERN’de çalışmıştır. Özel, kompakt nesneler ve yüksek enerjili astrofiziksel fenomenler alanında uzmanlaşmıştır. Colombia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Harward Üniversitesi’nde doktora derecesini tamamlamıştır. Nötron yıldızlar ve kara delikler alanına yaptığı katkılarıyla tanınan astrofizikçi, bir kara deliğin ilk görüntüsünü yayınlayan EHT’nin (Event Horizon Telescope) üyesidir. Nötron yıldız yarıçaplarının ilk doğru ölçümlerini yapmıştır. Öyle ki farklı dalga boylarındaki süper kütleli kara deliklerin görüntülerinin boyut tahminini yapan ilk kişidir. Feryal Özel, nötron yıldızı astrofiziğine yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Fizik Derneği’nden ödül almıştır.

2. Burcu Özsoy

Burcu Özsoy, Türkiye’nin ilk kutup araştırma merkezinin başkanıdır. Antarktika’da deniz buzu alanında çalışmalar yapmıştır. Yıldız Teknik Üniversitesinde Jeodezi-Fotogrametri Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlamıştır. San Antonio Teksas Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını yaparken Antarktika’ya giderek deniz buzunun uzaktan algılanması alanında deneyimler elde etmiştir. Burada edindiği tecrübelerle Antarktika’daki deniz buzunun uzaktan algılanması konusundaki büyük bilgi boşluğunu doktora tezini tamamlayarak doldurmuştur. 2011 yılında Türkiye’ye döndükten sonra iklim değişikliğinin neden olduğu tehditlere dikkat çekmek için çalışmalarda bulunmuştur. Bu doğrultuda İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırma Merkezi’ni (ITU PolReC) kurmuştur. Azmiyle herkesi kendine hayran bırakan isim başarılarıyla adını dünyaya duyurmuştur.

3. Sevil Atasoy

Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

İstanbul doğumlu profesör doktor Sevil Atasoy kriminologdur. “Kanıt” adlı dizide “Kusursuz cinayet yoktur.” sözüyle hafızalarımıza kazınmış olan bilim insanı, İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü’nden lisans derecesini almıştır. Ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Biyokimya alanında doktorasını tamamlayarak doçent ve profesör unvanını almıştır. Sevdiği bir hocasının tavsiyesi üzerine Adli Tıp alanında çalışmalar vermeye başlamıştır. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağlı bir kurum olarak Adli Tıp Enstitüsü’nün kurulmasında öncülük etmiştir ve 17 yıl boyunca bu kuruma başkanlık etmiştir. Türkiye’de ilk defa Adli Bilimler dalında lisans bölümü Atasoy’un çabalarıyla açılmıştır. Sevil Atasoy, 2010 yılında Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu başkanı seçilmiştir. Atasoy, kurulun ilk Türk başkanı ve dünyanın ikinci kadın başkanı unvanlarının sahibi olmuştur.

4. Burçin Mutlu Pakdil

Kendi adında bir galaksisi bulunan Burçin Mutlu Pakdil, Arizona Üniversitesi’nde astronom ve astrofizikçidir. Cüce galaksiler, süper kütleli kara delikler dahil olmak üzere astrofiziksel nesnelerin dinamikleri ve yapıları konularında çalışmalar yapmaktadır. Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamlayan Pakdil, yüksek lisans eğitimi için Texas Tech Üniversitesi’ne gitmiştir. 2017 yılında doktora derecesini de başarıyla kazanmıştır. Ardından Arizona Üniversitesi’ne doktora sonrası araştırma görevlisi olarak atanmıştır. Doktora çalışmaları sırasında “PGC 1000714” galaksisini keşfederek “Burçin’in Galaksisi” adını vermiştir. Keşfedilen galaksi nadir görülen benzersiz bir yapıya sahiptir. Pakdil’in bu çalışmaları sayesinde çift halkalı eliptik bir galaksinin tanımı sağlanmış oldu. Çeşitli platformlarda aktif görev alan Burçin Pakdil, Müslüman kadınların bilimde daha fazla adlarının duyulması için kampanya yürütmektedir.

5. Dilhan Eryurt

Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

Güneşin ve yıldızların evrimi konularında katkılar yapan araştırmalarıyla tanınmış Dilhan Eryurt, Türk astrofizikçidir. 1961-1973 yılları arasında NASA’da görev almıştır. Böylece Eryurt, NASA’da görev alan ilk Türk bilim insanlarındandır. Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladıktan sonra burs kazanarak Indiana Üniversitesi’nde bulunmuştur. Bu deneyimin ardından Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde görev almıştır. Böylelikle “Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde görev alan tek kadın” unvanının sahibi olmuştur. Eryurt’un yaptığı araştırmalar güneş hakkında o zamana kadar bilinen yanlışları ortaya çıkarmıştır. Güneşin parlaklığının gün geçtikçe azaldığını ortaya koyan astrofizikçi, aya ilk iniş için yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. Burada yaptığı çalışmalarla birlikte “Apollo Başarı Ödülü” sahibi olmuştur. Adını gururla dünyaya duyurmuş olan Dilhan Eryurt, Türkiye’ye döndükten sonra ODTÜ Astrofizik Anabilim Dalı’nı kurarak 10 örnek Türk kadını arasında önemli bir yer edinmiştir.

6. Özlem Türeci

2020 yılı itibariyle yaşanan pandemi krizine umut olan Özlem Türeci, bağışıklık üzerine çalışan bilim insanıdır. Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı olarak görev yapmakta olan Türeci, BioNTech firmasının kurucularındandır. 2008 yılında kurulan şirket kanser tedavileri için çalışmalar yapıyorken 2020 yılında patlak veren Covid-19 nedeniyle covid-19 aşısı geliştirmeye yönelmiştir. 2021 yılında Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde 48. sırada yer almıştır. Değiştirilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemini kansere karşı mücadele ettirmeyi amaçlayan çalışmalarda bulunmuştur. Eşi Uğur Şahin ile birlikte 2001 yılında “Ganymed” adlı firmayı kurmuştur. Böylelikle çalışmalarını bu firmada sürdürmeye devam etmiştir. Bağışıklık sisteminin anlaşılmasına büyük katkıda bulunan Türeci, çeşitli ödüllerle onurlandırılmıştır. Korona virüs aşısıyla adını dünyaya duyurmuş ve herkese örnek olan Türeci, 10 başarılı Türk kadını listemizde yer almaktadır.

7. Leyla Gencer

Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

20. yüzyılın en önemli sopranolarından görülen Leyla Gencer, “La Diva Turca”, “La Regina” olarak tanınmaktadır. Gencer, Devlet Tiyatroları Ankara Operası’nda koristken “Cavalleria Rusticana” operasında “Santuazza” rolüyle opera kariyerine başlamıştır. Bunun ardından opera, hayatında büyük yer edinmeye başlamıştır. ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın da içinde bulunduğu birçok önemli ismin karşısında sanatını icra etmiştir. Türkiye ve İtalya arasında gerçekleştirilen kültür anlaşması neticesinde İtalya’da resitaller vermiştir. Bunun sonucunda Napoli’de bulunan San Carlo Operası’nın dikkatini çekmiştir. Beğenilen usta soprano, Napoli’de “Madam Butterfly” operasında baş rol oynamıştır. 23 kez sahnelenen eserle Gencer, Napolili Türk olarak anılmaya başlanmıştır. Paris, Londra, New York, Köln gibi birçok büyük kentte sahne alan sanatçı, kariyeri boyunca 23 bestecinin 72 eserini repertuvarına almıştır.

8. Yasemin Adar

Yasemin Adar, Dünya şampiyonu ve dört kez üst üste Avrupa şampiyonu olmuş Türk serbest güreşçidir. İlk uluslararası başarısını 2013 yılında Akdeniz Oyunları’nda kazanan Adar, 2016 yılında Letonya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır. Böylece başarılı güreşçi Türkiye’de “Kadınlar Serbest Stilde ilk Avrupa Güreş Şampiyonu” unvanının da sahibi olmayı başarmıştır. 2017 yılında Paris’te düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türkiye’de “Kadınlar Serbest Stilde ilk Dünya Güreş Şampiyonu” unvanının sahibi olmuştur. 2018 Dünya Güreş Şampiyonası’nda rakibinin sakat dizine hiç hamle yapmayarak “Dünya Fair Play Özel Diploması” ödülüne layık görülmüştür. Gülle atmada Türkiye dördüncülüğü bulunan Adar, Dünya şampiyonluklarıyla güreşe gönül vermiş kadınları cesaretlendirmektedir.

9. Şahika Ercümen

2021 yılında Antalya’nın Kaş ilçesinde 100 metre dalış yaparak dünya rekorunu kıran Şahika Ercümen, serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusudur. Milli sporcu aynı zamanda serbest dalış eğitmenliği de yapmaktadır. Bu özelliğiyle Türkiye’nin kadınlar arasında ilk dalış eğitmeni unvanına sahiptir. 1998 yılından beri sualtı sporlarına devam eden başarılı isim 100 üzerinde madalya ve ödüle sahiptir. 2018 yılında 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle İtalya’daki en dip noktası 40 metreyi bulan dünyanın en derin havuzuna dalmıştır. 2019 yılında 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde tüpsüz dalış yapmıştır. Böylece tüpsüz dalış yapan ilk Türk kadın olarak adını tarihe kaydetmiştir. Buzul döneminden kalıntılar taşımasıyla önemli bir yer olan Gilindire Mağarası’nda 2 dakika 5 saniye süreyle yatay olarak 100 metre su altında giderek bir dünya rekoru daha kırmıştır.

10. Yeşim Ustaoğlu

Adını Dünyaya Duyurmuş 10 Örnek Türk Kadını

Birçok ödülün sahibi Yeşim Ustaoğlu yaptığı filmlerle dünyaya adını duyurmaktadır. Yönetmenliğinin yanı sıra senaristlik ve yapımcılık da yapan Ustaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunudur. Eğitim hayatının ardından atıldığı sinema yolculuğuyla kendine farklı bir yol seçmiştir. Bu yolculuğa ise 1994 yılında çektiği “İz” filmiyle başlamıştır. Film, İstanbul, Köln, Nürnberg film festivallerinden ödüller kazanmıştır. Ardından çektiği “Güneşe Yolculuk” filmiyle Berlin Film Festivali’nde “En İyi Avrupa Filmi”, “Mavi Melek” ve “Heinrick Böll Barış Ödülü” sahibi olmuştur. 2003 yılında prodüksiyon hizmeti vermek amacıyla Ustaoğlu Film’i kurmuştur. 2004 ve 2008 yıllarında çektiği “Bulutları Beklerken” ve “Pandora’nın Kutusu” ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanmıştır. 2017 yılında 36.’sı düzenlenmiş olan Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülüne layık görülmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!