2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

3 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkan grafik tasarım ile görsel öğeler uygun biçimde tasarlanıp bir iletişim aracı olarak bize sunuluyor. Satın aldığımız ürünlerin ambalajları, web siteleri, kurumsal kimlik ya da reklamlarda rastladığımız grafik tasarımın da bazı teknikleri trend oluyor. 2020 yılında ezber bozan grafik tasarım trendleri meraklılarına ve tasarımla iç içe olan herkese yeni fikirler sunacak.

1. Realist ve Üç Boyutlu

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Üç boyutlu tasarımlar özellikle yumuşak hatlı karakterleri ile çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Animasyonlarda ve daha çok teknolojik ürün tanıtımlarında sıkça rastlıyoruz. Bir diğer sıkça kullanılan tasarım ise realist görüntüler. Realizm gerçek etkisini vererek anlattığı konuyu yaşatmayı hedefliyor. Gerçekçiliğin tipografi kullanımında da yazılar görsellerle iç içe geçmiştir. Bu tarz tasarımların en büyük destekçisi gölgeler ve ışıktır. Aynı zamanda perspektif de devreye girerek gerçekçi etkiye ortam yaratır.

2. Monokrom

Tasarımda tümünün tek renk üzerinden ilerleyerek oluşturulmasıdır. Genelde siyah, beyaz ve gri ara tonlarıyla tasarımlara uygulansa da sadece mavi ya da sadece kırmızı gibi farklı renkler ile de tek renkler uygulanarak yeni görsel etkiler oluşturulabilir. Tabi ki renk seçimine göre de tasarımın etkisi farklı olacaktır. En çok fotoğraf alanında siyah beyaz olarak karşımıza çıkan tek renkli tasarım monokrom, 2020 yılında ezber bozan grafik tasarım trendleri arasından sıyrılarak ilk sıralara yerleşiyor.

3. Parlak Malzemeler

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Çoğunlukla kurumsal kimlik veya ürün tasarımlarında bu tarz tasarımları görmemize rağmen illüstrasyon alanlarında da konuya uygun biçimde kullanılabilir. Burada dikkati çeken materyaller parlak, cam, saydam gibi ışık oyunlarına izin veren ürünlerdir. Bu nedenle parfüm, takı, aksesuar gibi ürünlere sahip kurumsal kimliklerin fotoğraflarında bunu çok sık görmekteyiz.

4. Her Yerde Tipografi

Grafik tasarımın görselden sonra vazgeçilmez malzemelerinden biri olan tipografi şekliyle duruşuyla başlık veya metin olarak tasarıma destek çıkmalıdır. Ancak 2020 yılında ezber bozan grafik tasarım trendleri söz konusuysa sadece destek çıkmıyor başrole geçiyor. Birçok tasarımda hiyerarşiyi ona bırakarak yazıyı odak noktası yapabilirsiniz. Modern tasarımlarda tipografi artık daha çok görselin bir parçası ya da görselin kendisi oluyor.

5. Yazı Maskeleme

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Tipografide ikinci bir trend olan maskeleme basit gibi gözükse de sadece doğru kullanım ile etkili bir tasarım oluşturur. Harflerin içinden fotoğrafın ya da illüstrasyonların bize göz kırptığı bir tasarım modelidir. Yazı maskeleme ile hem metin hem de görsel aynı anda odak noktası olabilir. Özellikle Helvetica ya da Futura Bold fontlarını kullanarak doğru lekesel etki yakalanabilir.

6. Çizim ve Fotoğraf Aşkı

Tasarımda çizgilerin gerçeklikte dolaşması olarak anlatılabilir. Aslında bu tasarımlarda grafik tasarımın çizimden kopamadığını algılayabiliyoruz. Hatta bu çizimlerin hareketlilerine müzik kliplerinde bile rastlar hale geldik. Siyah beyaz fotoğraflara da renkli çizgilerin uygulanışı çok sıra dışı sonuçlar verebilir. Aynı zamanda bu çizgilere el yazısı fontu şekliyle film afişlerinde de rastlıyoruz.

7. Minimal Çizimler

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Minimalizm, aslında görselleri minimum seviyeye indirmektir. Sadeliğin gücü mantığıyla ilerleyerek sade renkler, az ve öz materyaller kullanmaktır. Beyaz boşluğa önem vererek tasarımın nefes almasını sağlar. Sade tasarım ile ferah bir iletişim alanı, düşünce ortamı yaratır. En çok beyaz ve gri renkleri bünyesinde barındıran minimal tasarımları 2020’de daha fazla görebiliriz. Hayat tarzına da uygulanabilecek minimalizm, gözü yormayan geometrik şekiller ya da light, serifsiz tipografi seçimleriyle desteklenebilir. Boşluklarda doluluğu gösterir ve açık alanlar her zaman daha baskındır.

8. İzometrik

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Bu tasarımlarda farklı bir perspektif algısı hakimdir. İki boyutta üç boyut etkisini veren en iyi tasarım şeklidir. Açıklama ve detaylı bilgileri daha rahat vermekte kullanılan izometrik tasarımlar illüstrasyon haliyle kullanıldığı gibi fotoğraflarda da çok daha farklı ve güzel görüntüler ortaya çıkartabilir. Nesneyi üç yerden de görmemizi sağlayan izometri neredeyse tamamını görmemize olanak sağlamış olur.

9. Vintage ve Retro

Ara sıra moda alanındaki grafik tasarımlarda rastladığımız 50’li yılları hatırlatan afişler, nostaljik etkileriyle vazgeçilmez tasarımlardır. 60’ların illüstrasyonlarıyla, 70’lerin tipografisiyle, 80’lerin renkleriyle vintage ve retro 2020 yılında kartvizitlerde ve film afişlerinde de yerini alabilir. Bu tarz tasarımlarda en çok görülen ise daha pastel renk seçimleri ve el çizimi illüstrasyonlardır.

10. Dokular ve Desenler

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

Özellikle sade çizimli vektörlerin kullanımıyla hoş arka planlar oluşturuluyor. Aynı zamanda tekrar desenleri de dijital illüstrasyonlarda sıkça kullanılmaya başlandı. Markaların logolarıyla hazırlandığı desenler ve ürünlere ait fotoğraflarla doku örneklerini görüyoruz. Üstelik bu desenler sadece simetrik ya da tekrar olmak zorunda değil farklı görsellerle doğal desenlerde yaratılabilir.

11. Tasarımda Geometri

Zamanında kübizm akımıyla sanatta yerini alan geometrik şekiller yine günümüzde grafik tasarımda da devam ediyor. Geometriye üç boyutlu tasarımlarda ya da logo tasarımlarında sıkça rastlıyoruz. Temel şekillerimiz daire, üçgen ve dörtgenler renkler ve dokularla da birleşerek baskılı ya da sanal ortamlarda çokça gezmeye başladı.

12. Pastel Renkler

2020 Yılında Ezber Bozan Grafik Tasarım Trendleri

2020’de en çok göze çarpanlar arasında pastel renkler geliyor. Pantone’nin 2020 yılı için “klasik mavi” rengini seçmesinden yola çıkarak diyebiliriz ki; sakinleştirici ve gözü yormayan ‘soft’ renkler web tasarımları, kartvizitler, broşürler, afişler ve logolarda dinginlik izlenimi nedeniyle tercih ediliyor. Seçilen parlak bir renk de arkada kullanılan pastel renklerle birlikte daha göz alıcı hale gelebilir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç