10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

5 dk okuma süresi


13
10 Paylaşım, 13 puan

Partnerinizle arada bir tartışıyorsanız endişelenmeyin. Bu genellikle ilişkinizi önemsediğiniz anlamına gelir. Fakat her küçük tartışmadan sonra yanında trip bir paket olarak geliyorsa ve bu bir kavga döngüsüne yol açıyorsa bu çok sağlıklı değildir. Bu tripleri en aza indirmek düşündüğünüz kadar sancılı değil. 10 adımda trip yemekten kurtulmanın basit yolları vardır. Bu sayede tartışmalarınızı azaltarak daha sağlıklı bir ilişki yaratabilirsiniz. İyi okumalar!

1. Durumdan Uzaklaşın

10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

Genellikle bir tartışma sırasında düşünceleriniz ve duygularımız bulanık veya mantıksız hale gelebilir. Bu zihniyette karşı taraf ile laf dalaşına devam etmek zararlıdır. Çünkü bu durumlar, genellikle gerçekten kastetmediğiniz şeyleri söylemenize neden olabilir. Eğer bir tartışmanın içindeyseniz bir süre uzaklaşın ve olayın soğumasına izin verin. Bir yürüyüşe çıkabilir ya da tek başınıza vakit geçirerek zihninizin yeniden şarj olmasına izin verebilirsiniz. Kafanızı boşaltmak, tartışmadan sonra size yönelecek tribi tamamen silebilir. Çünkü bir ara verdiğinizde duruma daha mantıklı bir tavırla bakabilir ve karşı tarafla empati kurabilirsiniz.

2. Sorunları Zamanında Çözün

Bir sorun olduğunu hissettiğinizde sorunu sürekli ertelemek ya da yokmuş gibi davranmak yerine hemen sorunla ilgilenmelisiniz. Belki de büyük tripler yemenizin asıl sebebi ortada büyük sıkıntılar varken hiçbir şey yokmuş gibi davranmanızdır. Eğer problemleri hiçe sayıp hayatınıza devam ederseniz, partneriniz onu ya da içinde bulunduğunuz durumu önemsemediğinizi düşünebilir. Araştırmalara göre sorunların yığılmasına izin veren çiftler, sorunu hemen çözmeye çalışan çiftlerden daha çabuk ayrılıyorlar. Bu yüzden konuşmamak ya da her şeyi içinizde yaşayıp partnerinize duygularınızı açmamak size sadece zarar verir.

3. Yüz Yüze Konuşun

10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

Bulunduğumuz dijital dünyada, yüz yüze konuşmaktan çok mesajı tercih edebilir ya da mesajlaşarak konuşmaya mecbur kalabiliriz. Ancak herkes mesajlarda yazan yazıları ve bu yazıların tonlarını aynı şekilde okumaz. O yüzden biriyle mesajlaşıyorken o kişi sizin sözde söylediklerinizi tamamen yanlış anlayarak kavgaya ya da büyük bir tribe zemin hazırlayabilir. Bunları engellemek için en ideal yol biriyle yüz yüze konuşmaktır. Biriyle yüz yüze konuştuğunuzda vücut dili çok daha nettir ve ses tonunu algılamak daha kolaydır. Bu yüzden eğer yüz yüze konuşabilme seçeneğine sahipseniz, çok daha berrak bir konuşma yapabilirsiniz.

4. Söylediklerinize Dikkat Edin

Eğer çoktan kendinizi ve karşı tarafı bir kavganın içine sokmuşsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü ortada olan bir sorun hakkında konuşmak yerine kişinin karakterine saldırırsanız kavga kontrolden çıkar. Kavga ettiğiniz insana bağırmak ya da küfretmek gerçek sorunları konuşmanızı engeller. Bu yüzden tartıştığınız zamanlarda bile karakterinizi elden bırakmadan hala saygı çerçevesinde konuşmaya çalışmalısınız. Kavganın ortasında bu size zor bile gelse daha sonradan pişman olacağınız yıkıcı şeyler söylememelisiniz. Bu şekilde sadece güvensiz bir alan yaratırsınız ve hem tribe hem de kırgınlığa kapı açmış olursunuz.

5. Savunmadan Kaçın

10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

Bir kavga çıktığında hemen savunmaya geçmeyi istemek çok doğaldır. Yapmadığınız bir şey için saldırıya uğramış veya suçlanmış hissedebilirsiniz. Bu şekilde haksızlığa uğradığınızı hissettiğinizde durumu objektif olarak değerlendirmek için savunmadan kaçmalısınız. Hemen savunmaya geçmek yerine karşı tarafın haklı olabileceği ihtimalini gözden geçirin. Belki de karşı tarafa neden belirli bir şekilde düşündüğünü, ya da bu düşünceyi değiştirmek ve düzeltmek için neler yapacağınızı sorabilirsiniz. Gerekli soruları sorduğunuz taktirde karşı taraf sizin de bir çaba içinde olduğunuzu anlayacaktır.

6. İletişim Kurmayı Öğrenin

Uygun bir zaman bulduğunuzda partnerinizle aranızdaki iletişimi nasıl geliştireceğinizi konuşmaya çalışın. Birçok insan, etkili bir şekilde iletişim kurmayı tam olarak öğrenemediği için geçmişteki hatalarını tekrarlamaya mahkûm olurlar. Fakat siz bu engelleri aşabilir ve partnerinizle aranızda hiçbir sorun yokken sakin kafayla iletişim yollarından konuşabilirsiniz. Bu şekilde eğer ileride bir gün tartışırsanız belirli sınırlar çizmiş olursunuz. 10 adımda trip yemekten kurtulmanın yolları arasında seçebileceğiniz en sağlam seçeneklerden biri budur. Çünkü henüz ortada bir problem bile yokken, siz gelecekte olabilecek bir problemin önünü kesmiş olursunuz.

7. Neden İlişkide Olduğunuzu Hatırlayın

10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

Bazen uzun dönemli ilişkilerde, “balayı” zamanı bittiğinden ve birbiriniz ile uzun süredir birlikte olduğunuzdan dolayı ilişkinize eskisi kadar değer veremeyebilirsiniz. Partnerinize ne söylerseniz söyleyin zaten ayrılmayacağınızı düşünürsünüz. Karşı taraftan büyük tavırlar ya da tripler yemenizin en büyük sebebi bu olabilir. Uzun dönemli bir ilişki de ya da evlilikte olsanız bile karşı tarafa hala yumuşak yaklaşmanız gerekir. En başta neden partnerinizi seçtiğinizi ya da neden onunla beraber bir ilişkiye başlamak istediğinizi hatırlayın. Bu sayede sorunlarınız olsa bile beraber olmanızın nedenlerini hatırlayarak söylediklerinizi iki kez düşünebilirsiniz.

8. Her Şeyi Eleştirmeyin

Eğer partnerinizi sürekli eleştiriyorsanız, sağlıklı bir ilişkiye sahip olmayı bekleyemezsiniz. Sık sık yıkıcı eleştiriler kullanıyorsanız, ya da her şeyde bir pürüz arıyorsanız bir kavga ve trip döngüsünden çıkmanız zorlaşabilir. Çünkü yaptığınız eleştiriler savunmayı doğurur ve bu da size gergin bir ortam yaratır. Bu yüzden her şeyden şikâyet etmeyi bırakmanız gerekiyor. Başkası yapsa rahatsız olmayacağınız bir şeyi partneriniz yapınca rahatsız oluyorsanız sorunun kaynağı siz olabilirsiniz. Bu yüzden eğer bir eleştiri yapacaksanız yıkıcı değil yapıcı konuşarak karşı tarafla uzlaşmayı hedeflemelisiniz.

9. Mola Verin

Hayatımızın stresleri bazen ilişkilerimize sızabilir. İlişkilerinizin dışındaki şeyler strese neden oluyor olsa da ilişkinin kendisinin de stresli olduğu doğrudur. Eğer küçük tripler birikip büyük sessizliklere dönüşüyorsa ve partnerinizle artık düzgün bir konuşma bile yapamıyorsanız bir süre birbirinden ayrı zaman geçirmeyi düşünün. Yalnız başınıza veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz sakin bir hafta sonu size iyi gelebilir. Aynı şekilde partnerinizi de sizden ayrı zaman geçirmeye cesaretlendirin. Ayrı geçirdiğiniz vakit ilişkiniz hakkında size farklı bir bakış açısı sağlar. Belki de her iki tarafın da tek ihtiyacı küçük bir moladır.

10. Özür Dileyin

10 Adımda Trip Yemekten Kurtulmanın Yolları

10 adımda trip yemekten kurtulmanın yolları arasında bir sürü seçenek vardır ama her zaman seçeneklerin hepsi işe yaramayabilir. Ya çoktan bir trip döngüsünün içine girmişseniz ve çıkamıyorsanız? Böyle zamanlarda yapabileceğiniz en basit ama en efektif yok özür dilemektir. Bazen karşı taraf sizden bahaneler ya da açıklamalar duymak istemeyebilir. Böyle zamanlarda karşı tarafa neden üzgün olduğunuzu anlatmalısınız ve pişmanlığınızı dile getirmelisiniz. İçten dilediğiniz bir özür, karşı tarafı yumuşatabilir. Eğer barışçıl bir tavırla nerede hatalı olduğunuzu kabul edebilirseniz, durumu çözersiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!