Zeka Aşıkları Buraya: Sapyoseksüellikle Tanışın!

5 dk okuma süresi


3
29 Paylaşım, 3 puan

İnsanların birbirinden hoşlanması için yüzlerce değişken faktör ve belirleyici unsur vardır. Fiziksel görünüş, duygusal yapı, bazen koku, güzellik gibi her şey etken olabilir. Ancak bazılarımız zekaya önem verir. Karşı taraf ne kadar entelektüel ise o kadar çekici olur. Hazırcevap, ince espriler, bilgi birikimi ve bilginin yerinde kullanımı gibi zekanın haz vermesi durumu yani sapyoseksüellik, bu duygu durumundaki insanların etkilendikleri durumlardan yalnızca birkaçı. Biz de zeka aşıkları için sapyoseksüellikle tanışın diye konuyu detaylandırdık ve aklınıza takılabilecek tüm soruları buraya bıraktık. Keyifli okumalar!

1. Sapyoseksüel Nedir?

Zeka Aşıkları Buraya Sapyoseksüellikle Tanışın!

Latince “sapien” ile “sexualis” sözcüklerinin birleşmiş hali olan sapyoseksüellik, zeki kişilerden hoşlanan, zekanın cinsel ve duygusal haz vermesi durumunu kişide oluşturan cinsel bir yönelim. Bu durum sapyofili olarak da adlandırılıyor. Böyle insanlar için politika, felsefe, edebiyat gibi konuların masaya yatırılması ve sıkılmadan saatlerce konuşulması hayatlarının temel taşı. Bazı ilişkiler vardır, ben onun beynini seviyorum cümlesinin tam karşılığıdır. İşte bu ilişkide taraflardan biri ya da ikisi sapyoseksüeldir. Zekâsı yüksek olan biriyle karşılaştıklarında cinsel olarak uyarılmaları sapyofili insanları diğerlerinden ayıran en büyük özellik.

2. Sapyoseksüel Olunur Mu?

Doğuştan ya da sonradan kazanıldığına dair bir bilgi olmayan sapyoseksüellik aslında bir kıstas. Ailenizin ve sizin kendinizi nasıl yetiştirdiğinizle alakalı. Hayat şartları çok iyi durumda olup, sapyoseksüel olmayan insanlar da oldukça fazla. Bir nevi hayat görüşü diyebileceğimiz sapyoseksüellik tanımı okumak, dinlemek, izlemek, bakmak değil de görmekle olabilecek bir olgu. Bu olguyu tamamlayan durum ise, etkileneceğiniz kişide de bunları aramak. Sapyoseksüel kişiler diğer insanlarla iyi iletişim kurabiliyor olsa da ilgisini çeken kişiler yine kendisi gibi sapyoseksüel kişiler oluyor.

3. Sapyoseksüellerin Özellikleri Neler?

Zeka Aşıkları Buraya Sapyoseksüellikle Tanışın!

Bahsetmemiz gerekir ki sapyoseksüel bireyler detaylara oldukça dikkat eder. Bir kitap hakkında konuştuğunuz zaman ayrıntılara ne kadar dikkat ettiğinize bakarlar. Kitabın olay örgüsü değil aynı zamanda karakterlerin duygu dünyasındaki değişimler bile konuşulmaya değecek konulardır. Kültür düzeyiniz ne kadar yüksekse o kadar zevk veren sohbetler içerisinde bulunurlar. Bundan da yüksek keyif alırlar. Önceden de bahsettiğimiz gibi ayrıntılar ve mükemmeliyetçilik sapyoseksüeller için olmazsa olmazdır. Fiziksel olarak ne kadar iyi olursanız olun onlar ne kadar zeki olduğunuzla ilgilenirler kısacası. Zeka aşıkları sapyoseksüellikle ilgili bilgiler edinmek için nasıl buraya toplandıysa siz de benzer kişilerle tanışın ve arkadaşlık kurun.

4. Sapyoseksüeller Neleri Sever?

Karşı cins için düşünecek olursanız, gönderdiğiniz fotoğraftan çok gönderdiğiniz mesajın içeriğini incelerler. Ne giydiğinizden çok, neyi düşündüğünüz onları ilgilendirir. Çok pahalı bir restorandan ziyade kahve eşliğinde yapılan uzun ve anlamlı sohbetleri severler. Arkadaş ortamında kendisini gösteren, bilgisiyle boğmayan ama doğru yerde doğru cümleyi kuran kişilikler ilgi alanlarına girer. Popüler kültürden ziyade klasikleşmiş konular ilgilerini çeker. Pek çok sapyoseksüel kişiliğin sanatla ilgilendiği bilinir. İlgilenmiyorsa bile mutlaka bilgisi ve fikri bulunmaktadır.

5. Sapyoseksüel Libidosu Nasıl?

Zeka Aşıkları Buraya Sapyoseksüellikle Tanışın!

Biraz tartışmalı bir konu olsa da sapyoseksüel kişilerle yapılan anketler gösteriyor ki cinsel enerjilerini arttıran faktör de zekaya bağlı. Dış görünüşünü beğendiği kişiye karşı cinsel arzular besleyen birine karşılık, zekaya duyulan enerjiden bahsediyoruz. Anlaşılması zor görünse de sapyoseksüel kişiler bir zekâ pırıltısı görebildiği kişilere ilgi duyuyor, devamında ise bu kişiyle iletişime devam ediyor. Türkiye’nin en zeki insanlarının mühendislik ve tıp fakültelerinde olduğu düşünülse de sapyoseksüel kişileri buralarda her zaman görmek mümkün olmuyor. Zekanın yanı sıra kullanım alanları, hayata olan ilginin paylaştırılmış olması ve entelektüellik sapyoseksüel kişiler için oldukça önemli.

6. Entelektüel Bir Konuşmanın Etkisi Nedir?

Sapyoseksüel insanlar için entelektüel bir konuşma fiziksel bir dokunuştan çok daha etkilidir. Aşk nasıl çiftler için dokunuşlarla, bakışmalarla ve kalbe hitaplarla etkiliyse sapyoseksüeller için de kitabın içeriği, sosyolojik çıkarımlar, bilimsel tartışmalar aynı etkiyi verir. Cinsellik onların fikirlerinde ve düşünüş tarzlarındadır. Sapyoseksüeller için cinsel kıvılcım, aynı düşünce yapısına sahip kişilerin aynı konuda fikir alışverişiyle, yüksek entelektüel tartışmalara girmesiyle başlar. Bu aynı fikir yapısına sahip kişiler kısaca demiseksüel olarak adlandırılır. Demiseksüeller ise duygularını paylaşacak birilerini ararlar. Genellikle ileri zekalılar bu şekilde düşünür.

7. Sapyoseksüel Ünlüler Kimler?

 

Zeka Aşıkları Buraya Sapyoseksüellikle Tanışın!

Dünyada sapyoseksüel kişiler her zaman üstün başarılarıyla bilinir. Bu üstün başarı sebepleriyle de dikkatleri üzerine çekerler. Özellikle astrofizik, teknoloji, matematik, bilişim uzmanı ve mühendis gibi alanlarda büyük başarılar. Herkesin tanıdığı ünlü fizikçi Stephen Hawking örneğin. Yaşamı boyunca fizikle uğraşmış Hawking, özellikle çevresiyle fizik alanında tartışmalar ve sohbetler etmeye bayılırdı. Başka bir örnek ise astrofizikçi Neil DeGrasse Tyson. Ünlü Cosmos belgesellerini başarılıyla sunan Tyson da sapyoseksüel olarak bilinmektedir. Terence Tao (Matematikçi), William Kamkwamba (Mucit), Kim Ung-Yong (Mühendis ve deha) ve Chris Hirata (Kozmolog) da başka örnekleridir.

8. Kişi Sapyoseksüel Olduğunu Nasıl Anlar?

Eğer aynı telden iletişim kurduğunuz biriyle derin tartışmalara giriyor ve bundan büyük bir zevk alıyorsanız, tartıştığınız her konu ufkunuzu açıyor ve daha fazlasını istiyorsanız sapyoseksüel olabilirsiniz. Tabii ki bununla da kalmıyor. Seçtiğiniz partnerinizin dış görünüşüne, diline, dinine, ırkına bakmaksızın sadece zekasıyla ilgileniyorsanız yine muhtemeldir. Aslında olması gereken de bu değil midir? Zekalar karşılaşsın, hoş muhabbetler ortalığı yıksın istemez mi insan? Sadece sığ ve aptal sohbetler değil aynı zamanda fizik, kimya, dünya, düzen ve özellikle bilimsel konularda tartışmanın bir insana ne kadar yarar sağladığını bilen kişiler ne yazık ki azdır.

9. Sapyoseksüellik Hangi Sınıfta?

Sapyoseksüellik son zamanların en çok tartışılan konularından biri haline geldi. Özellikle cinsel kimlik üzerine olan tartışmalarda bu durumun hangi sınıfa dahil edilmesi gerektiği merak konusu. Sapyoseksüelliğin LGBTİ+ şemsiyesine dahil edilmemesi gerektiğini savunan bir kesim de mevcut. Çünkü cinsel kimlikleri cinsiyet tercihleriyle ilişkili değil. Bununla birlikte bazı cinsellik uzmanları da sapyoseksüelliğin geçerli bir yönelim olduğunu ve bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Sapyoseksüellikle ilgilenenler buraya biraz takılmış olabilir, ama cinsel kimliğe bakmaksızın zeka aşıkları ile tanışın ve buna odaklanın. Çünkü bu konu oldukça tartışmaya açık.

10. Türkiye’de Sapyoseksüellik Nasıl?

Zeka Aşıkları Buraya Sapyoseksüellikle Tanışın!

Aydınlatıcı bilgiler içeren sapyoseksüellik hakkında konuşmayı, her konuda yorum yapmayı, siyaseti genlerimizde taşıyormuş gibi tartışmayı seven bir ülke olduğumuz için sapyoseksüellik burada biraz kafa karıştırabilir. Çok konuşmaktan öte konunun özünü kavramış, gündemi takip etmiş ve tarihsel süreçteki yerini anlamış kişiler kendisini hemen belli eder. İşte sapyoseksüel kişiler kendisini belli eden kişilerdir. Yalnızca konuşmakla kalmaz, yaptıkları ve sergiledikleri tavırlarla bunu desteklerler. Seks kelimesinin kullanımının bile cinsel uyarıcı olduğu toplumlarda, sapyoseksüellerin anlaşılması zorlaşıyor. Özellikle “Aaa Seks dedi!” diye bir tepkiyle karşılaşılan ülkelerde ve kültürlerde anlaşılması bir tık daha zordur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!