YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

İnternette video istediğinizde ilk aklınıza gelen site hiç kuşkusuz YouTube oluyor. Ancak bazen YouTube yaptığı güncellemelerle sıkıcı ve kullanılamaz bir hal alabildiği gibi insanlar alternatif video siteleri arayışına giriyor. Sizler için derlediğimiz YouTube alternatifi video siteleri, yeri geldiğinde YouTube’da olmayan özellikleri bile ücretsiz ve en iyi şekilde sunabiliyor. İşte Youtube için alternatif popüler video siteleri…

1. Dailymotion

YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

2005 yılında Benjamin Bejbaum ve Olivier Poitrey tarafından Paris’te bir oturma odasında kurulan bu ücretsiz video sitesi, kısa sürede popüler oldu. Dünya çapında 300 milyon kullanıcıya ve 43 dilde yayın yapan bir platform haline geldi. Fransız hükümeti tarafından da desteklenen site, 2018 yılında mobil uygulamasını çıkarttı. Aynı yıl video altındaki yorum yapma özelliğini devre dışı bıraktı. Alexa verilerinde 194. sırada olan Dailymotion, 2012 yılından beri Hindistan’da, 2011’den beri Kazakistan’da, 2017 yılından itibariyle de Rusya’da erişim yasağı olan ücretsiz video siteleri arasında yer alıyor.

2. Vimeo

2004 yılında Jake Lodwick ve Zake Klein tarafından kurulan Vimeo’nun ismi, Video ve ben kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıktı. Daha YouTube’da bulunmazken yüksek çözünürlüklü video özelliğini kullanıcılarına sunan bu ücretsiz video sitesi, aylık 100 milyon ziyaretçi ve 22 milyon üyenin uğrak adresi olmayı sürdürüyor. Bağımsız sinema yapımcılarına verdiği destekle YouTube kadar olmasa da tercih sebebi olan Vimeo, Alexa verilerinde 184. sırada yer alıyor. 2008 yılından beri Premium paketler halinde ücretli kullanıma imkân veren Vimeo Plus’ı devreye sokan site, Çin, Hindistan ve Endonezya’da yasaklı konumda.

3. Dtube

YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

Youtube benzeri bir ara yüze sahip olan Dtube, yaptığınız yorumlar ve yüklediğiniz videolar karşılığında size Steem adında bir kripto para veriyor. Kısaca YouTube alternatifi bir sisteme sahip diyebiliriz. Blockchain çıkışlı olan bu site, Alexa verilerinde gerilerde olsa da, reklam içermemesinden dolayı Youtube’dan sıkılan kullanıcılar için tercih sebebi olabiliyor.

4. Veoh

Dmitry Shapiro tarafından 2005 yılında kurulan Silikon Vadisi merkezli Veoh, bağımsız prodüksiyonlar ve kullanıcılar tarafından oluşturulan materyalleri izleyebileceğiniz konseptte bir video sitesidir. 2007’de beta versiyonu ortaya çıkan sitenin Intel, Time Warner gibi büyük yatırımcıları bulunuyor. Afrika, Asya, Orta ve Güney Amerika, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine hizmet vermeyen Veoh, 2009 yılında ekonomik sorunları sebebiyle İsrailli Qlipso firması tarafından satın alındı. Alexa sıralamasında 19,719’nci sırada olan site Youtube’dan daha geniş bir televizyon şovu yelpazesi sunsa da bu hizmetini sadece ABD için kullanıyor. Letonya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde erişilmesi yasak olan bu ücretsiz video sitesi, Ne izleyeceğimizi önerme özelliğini YouTube’dan önce ulaşmıştır.

5. Twitch

YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

2011 yılında Justin TV kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan Twitch, ağırlıklı olarak oyun içerikli yayınlara dönük hizmet sunuyor. Büyük turnuvalar ve e-spor karşılaşmalarının yayınlandığı bir platform olan Twitch, 2014 yılında Amazon tarafından 970 milyon dolar karşılığında satın alındı. Sağladığı sistem ile YouTube oyun videolarıyla kıyaslandığında belirgin üstünlüğü bulunan bu ücretsiz video sitesi, bağış yapmaya açık sistemiyle aylık 2 milyon yayıncı ve günlük 15 milyon izleyiciye hitap ediyor. NBA gibi birçok spor organizasyonu e-spor karşılaşmasının yayınlandığı Twitch, Çin’de yasaklı siteler konumunda.

6. Metacafe

Filmler, video oyunları, spor karşılaşmaları, müzik ve TV kategorilerinde kısa içerikler sunulan bir ücretsiz video paylaşım sitesidir Metacafe. 90 saniyelik videoların keyfini çıkarmak isteyenler ve YouTube alternatifi bir site arayanlar için ideal bir adres. Ana amacı video indirmenizi sağlamak olan sitede yeni çıkan filmlerle ilgili görüntüler ve flash oyunları da bulabilirsiniz. 2010 yılında patlak veren Deniz Baykal skandalı sebebiyle ülkemizde erişimi yasaklanmıştır. Alexa verilerinde gerilerde olsa da 500 bin kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yaparken, 15 milyon aylık ortalama tık alıyor.

7. Vevo

YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

YouTube alternatifi bir başka site olan Vevo, 2009 yılında başladığı yayınlarında bugün dünyanın en büyük üçüncü plak şirketi konumuna yükseldi. Her ne kadar kendine ait bir video platformu olsa da YouTube ile yaptığı ortaklık ile bu sitede kendi sanatçılarının videolarını paylaştı. Telif hakları nedeniyle içeriklerinin yüzde 70’ini sınırlı bir şekilde yayınlayan Vevo, Eminem, Beyonce, Shakira, Taylor Swift gibi müzik dünyasının en iyi isimlerinin lisanslı videolarını bünyesinde barındırıyor.

8. İzlesene

2006 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk yerli ücretsiz video paylaşım sitesi olma özelliğini taşıyan İzlesene’nin, Altın Örümcek Web Ödülleri gibi birçok ödülü bulunuyor. Alexa sıralamasında 19k’da yer alan sitenin günlük ortalama 633 bin civarında ziyaretçisi bulunuyor. Türkiye’de ise en fazla ziyaret edilen 104. site olmayı başarmıştır. Sitenin çoğunluğunu müzik klipleri ve diziler oluşturmaktadır. Ayrıca siteye her gün yaklaşık 1500 yeni video yükleniyor.

9. Liveleak

Gerçek kamera görüntüleriyle yurttaş gazeteciliğini temel alan Liveleak, diğer ücretsiz video siteleri şöyle dursun ölümcül kazalar, savaş görüntüleri gibi rahatsız edici ögeleri barındıran farklı bir site. Güvenli mod özelliğinin devre dışı bıraktığınız zaman bu görüntülere ulaşmanız mümkün. Özellikle şiddetin meşru kılındığı görüntülerin YouTube’da barındırılmaması siteye olan ilginin artmasına neden oldu. 2019 yılındaki Christchuch cami saldırısından sonra görüntüleri kendi sitesinde barındırmasından dolayı Avustralya’da erişimi yasaklanmıştır.

10. 9 Gag TV

Dünyanın en büyük mizah sitesi olan 9 Gag’in videoları bir araya toplamak için kurduğu bir sitedir. Genelde kullanıcılar kendi hazırladıkları videoları ya da başka yerlerden buldukları videoları paylaşıyorlar. 9 Gag TV, kullanıcıların açtığı hesaplara yüklediği videolardan oluşuyor ve saf eğlence vaat ediyor. Kaynak konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyen bu ücretsiz video sitesi, karantina günlerinde keyifli videolar izlemek isteyen kullanıcıların YouTube dışında aradıkları bir başka alternatif olabiliyor.

Bonus: Alkışlarla Yaşıyorum

YouTube Alternatifi En İyi Ücretsiz Video Siteleri

2004 yılında Fatih Aker tarafından nostalji özlemi çeken ve eski günleri anımsamak isteyen kullanıcılara hitap etmesi hedeflenerek piyasaya çıkan ücretsiz video sitesidir. Unutulmaya yüz tutmuş dizileri, filmleri, posterleri, broşürleri inceleyeceğiniz gibi, aynı zamanda atari oyunları oynayarak çocukluğunuza dönebilirsiniz. İsmini Zeki Müren’in aynı isimli şarkısından alan Alkışlarla Yaşıyorum, her gün yenilenen günün pop 10’u listesi ve videoların altındaki birbirinden komik yorumlar bulunduruyor. YouTube alternatifi ücretsiz en iyi video siteleri arasında yer alan bu site, sizlere keyifli bir deneyim sunuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!