Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

6 dk okuma süresi


65
12 Paylaşım, 65 puan

Geleneksel olarak bale, bir hikayeyi ifade etmenin bir tür yoludur. Dansçılar vücutlarını ve yüz ifadelerini sahnedeki diğer dansçılar ile iletişim kurmak için kullanırlar. Yetişkin balesinde nadiren sahnede olursunuz ama yine de balenin etkileyici doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Hareketleriniz sayesinde müziği gerçekten hissedebilir ve nüanslarından keyif alabilirsiniz. Baleyi duyguları ifade etmek, stresi azaltmak, hareket özgürlüğünün tadını çıkarmak ve ruh halinizi gerçekten ifade etmek için kullanabilirsiniz. Bunun gibi birçok faydasıyla, yetişkin balesinin harika bir egzersiz olmasının 10 nedeni ve çok daha fazlası sizi adeta dans etmeye çağıracak. Keyifli okumalar!

1. Kaslarınızı Güçlendirir

Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

Yetişkin balesi, kas gücünü artırmak için harika bir yoludur. Bacaklar, sırt ve karın, bale egzersizleriyle güçlenecek ana kas gruplarıdır. Balede yaptığınız her gerilme, kaldırma, zıplama ve bükülme, kaslarımızı güçlendirir. Aynı kasların tekrar tekrar kullanılması, gücü daha hızlı artıracaktır. Bu kas gruplarını her kullandığınızda, kaslarınız iyileşir ve güçlenir. Yaş ilerledikçe, kaslarımız kısalır. Kaslarımızı maksimum ekstansiyon noktalarının ötesine uzatamayız, ancak onları esnek tutabilir ve düzenli egzersizle daha fazla esnemeye teşvik edebiliriz. Yetişkin bir bale dersi, pek çok uzatma egzersizi içerir. Bunlar daha küçük, postüral kaslara ve tam bir hareket aralığına odaklanan egzersizlerdir. Bu egzersizler daha kuvvetli kaslar yapmak için harikadır.

2. Duruşunuzu Düzeltir

Bazen farkında olmasak da günlük yaşamımıza kambur durabiliyoruz. Hatta çoğumuz kambur durduğumuzu farkında olmadığımızdan dolayı, biri bizi uyarana kadar dik durduğumuzu zannediyoruz. Bale bunu düzeltmek için harika bir yöntemdir. Bir bale sınıfındaki her egzersiz, güçlü bir duruşa sahip olmamızı gerektirir ve bu, her pozisyonun ve hareketin merkezinde yer alır. Yetişkin bale dersleri, sizden rahatsız edici bükülme veya geriye kıvrılma yapmanız istenmeyeceğinden, duruşunuzu iyileştirmek için özellikle iyidir. Yetişkin balesinde, egzersizler sırasında nefes alırken göbeğimizi, karın kasımızı güçlü ve sırtımızı düz tutarız. Kolları çeşitli pozisyonlardan kaldırmak, omurgada boşluk yaratmamızı sağlar. Aynı zamanda, sırt kaslarını destekleyerek ve kötü pozisyonların oluşmasından kaynaklanan gerilimi serbest kalır.

3. Koordinasyon İçin Harikadır

Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

Bale egzersizleri genellikle çoklu görev gerektirir. Bu yüzden yetişkin balesinin harika bir egzersiz olmasının 10 nedeni arasında koordinasyon vardır. Bale, koordinasyonunuzu sağlamanız için harika bir pusuladır. Çünkü bale egzersizlerinde hem gücünüzü hem duruşunuzu sabitlemek durumunda kalırsınız. Aynı anda hem kolunuzu hem bacağınızı oynatırken dengede kalmak, ilk başta zor olabilir. Ancak bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar kolay olur ve beyniniz ve vücudunuz zamanla daha koordineli hale gelir. Bedeninizi müzikle koordine etmek için bilişsel işlevlerinizi çalıştırmak, hayatınızın diğer alanlarında koordinasyonunuza fayda sağlayacaktır. Gerçek şu ki, koordinasyonun iyileşmesi pratikle gerçekleşir, bu yüzden ilk denemelerden verim alamadıysanız denemeye devam etmelisiniz.

4. Sakinleştirici Bir Etkisi Vardır

Bale egzersizlerinde kullanılan müzikleri çalışırken, okuma yaparken, bir işle meşgulken dinleyebilirsiniz. Hatta çoğu insan bu şekilde aktivitelerle meşgulken arka fonda bale müzikleri açar. Bunun nedeni, bu müziklerin rüya gibi melodileriyle sakinleştirici bir etkiye sahip olmasıdır. Bale dersleri, yavaştan hızlıya değişen egzersizlerden oluşur. Bu müzikler eşliğinde egzersizlere odaklanmak, kesin bir farkındalık durumunda olduğumuz anlamına gelir. Bu esnada, zihninizi başka bir şeyin meşgul etmesi pek mümkün değildir. Bu farkındalıkla beraber, yetişkinler için bir bale dersi sırasında duruş, denge, kollar, bacaklar, müzik ve tüm bunların koordinasyonuna odaklanılır. Zihnin başka bir şeyle meşgul olması için çok az zaman kalır. Bu farkındalıkla beraber, müziğe akan bütün hareketlerle gerginliğinizi giderebilir ve oksijen alımını arttırabilirsiniz.

5. Esnekliği Geliştirir

Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

Esneklik, balenin en bilinen özelliklerinden biridir. Bale hareketleri, vücudu esnetmeye çok yatkındır. Tabii ki, çocukluktan yapılan baleyle gelecek esnekliğin bir farkı vardır. Fakat tüm bedeninizi esnetmek için hiçbir zaman geç değildir. Yetişkin balesinden de çok güzel, hatta bazen şaşırtıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bale eğitimi, birçok büyük ve küçük kas grubunun gerilmesini içerir. Bale vücudun her yerindeki kasları gerer. Özellikli olarak da bacaklar, kollar, gövde, sırt, boyun ve ayakları. Vücut ağırlığı egzersizleriyle artan germe sayesinde kaslar daha uzun, daha güçlü ve yırtılmaya veya zorlanmaya karşı daha dirençli hale gelir. Yetişkin bale derslerine ne kadar çok katılırsanız, kaslarınız o kadar esnek hale gelir. Eğer düzenli bir şekilde bale egzersizlerine devam ederseniz, kaslarınızın yetişkin balesine ilk başladığına kıyasla ne kadar esnediğini siz de fark edeceksiniz.

6. Konsantrasyonu İyileştirir

İster yetişkin balesine yeni başlamış olun ister yıllardır dans ediyor olun, sınıftaki konsantrasyon seviyeniz sizi her zaman şaşırtacaktır. Duruş, konumlandırma, dönüş, müzikalite, zamanlama ve aynı anda vuruşları sayma büyük bir konsantrasyon getirir. Attığınız her adımda, kollarınızın ve bacaklarınızın koordine olmasından ötürü tüm konsantrasyonunuz yaptığınız hareketlerde olmalıdır. Bunun da ötesinde, egzersizleri doğru yapma çabası daha da odaklanma gerektirir. Onlarca kez tekrarlanan hareketler, nadiren tamamen doğru olur. İşte tam olarak da bu, konsantrasyon becerileri için harikadır. Çünkü sadece hareketleri denemek bile inanılmaz bir odak yeteneği gerektirir. Bale egzersizlerinden sonra, rutin hayatınıza devam ederken bile öncelik verme ve düşünme yeteneğinizin geliştiğini göreceksiniz.

7. Enerjiyi Arttırır

Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

Yetişkin balesinin harika bir egzersiz olmasının 10 nedeni arasında enerjinizi arttırması vardır. Egzersizin enerji seviyenizi artırdığını ve yorgunlukla mücadele ettiğini kanıtlayan binlerce çalışma vardır. Bale egzersizi de yapacağınız diğer her egzersiz gibi enerjinizi arttıracak ve belki de sizi daha aktif bir konuma taşıyacaktır. Yaptığınız her egzersizle kalp kaslarınızı güçlendirir ve kan dolaşımınızı arttırırsınız. Bu da vücudumuz için mevcut olan enerjinin artmasıyla sonuçlanır. Bu enerji artışı bale egzersizlerinden sonra bile devam eder. Yetişkin balesi tam bir vücut egzersizi olduğundan dolayı, aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasına katkıda bulunarak, kas aktivitenizi ve solunum hızını arttırır. Herkesin farklı bir metabolizma hızı olduğu bir gerçek ama bu metabolizma hızı ne olursa olsun, bale bunu hızlandıracaktır.

8. Mutlu Eder

Bale, mutlu edici bir etkiye sahiptir. Diğer danslarda olduğu gibi bale egzersizlerinin daha fazla endorfin sağladığı kanıtlanmıştır. Mutluluk kimyasalları sizi daha pozitif, daha işlevsel, daha mutlu insanlar haline getirir. Yetişkin balesinin her anında vücudunuzun neler yapabileceğini ve ne kadar güçlü olduğunu öğreneceksiniz. Balenin ne kadar zor olduğu düşünülürse, derslerden sonra özgüveninizin azalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçlar bunun tam tersini söylüyor ve yetişkin balesine katılan insanlar genellikle özgüvenlerinde bir artış yaşadıklarını, vücutları hakkında daha iyi hissettiklerini söylüyorlar. Yeni bir beceri öğrenmek ve bu beceriyi geliştirmek kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Yeteneğiniz ve koordinasyonunuzla kendinizi şaşırtacağınız bu derslerden sonra sadece mutluluk seviyeniz değil, kendinize olan güveniniz de kesinlikle artacak.

9. Dengenizi Sağlar

Bale denge için harikadır. Araştırmalar, bale eğitiminin günlük aktivitelerde denge ve koordinasyonu geliştirebileceğini gösteriyor. Duruş kontrolü, bacak kaldırma ve sırt hareketleri için bale harikadır ve bu da dengede durmanıza çok yardımcı olur. Bale egzersizlerinin her biri, büyük bir denge gerektirir. Dengemizi her kullandığımızda onu geliştiririz. Bunu, pozisyonlarımızı dengelemek ve tutmak için gerekli olan kasları güçlendirerek yapıyoruz. Aynı zamanda beynimiz, tutmak, düzeltmek veya telafi etmek için aynı anda birden fazla kasa mesaj gönderir. Bale esnasında dengenizi bulmakta zorlanıyorsanız, kendinize sağlam bir temel verin. Tabanınız sallanıyorsa, uzun bir denge sağlamak daha zordur. Ayağın yan yana hareketine izin veren kasları güçlendirerek ayak bileklerinize biraz özel ilgi gösterin.

10. Nefes Kesicidir

Yetişkin Balesinin Harika Bir Egzersiz Olmasının 10 Nedeni

Evet doğru okudunuz. Bale izlemekte, bale egzersizlerinin içinde olmakta estetik olarak size muazzam bir görüntü verir. Yetiştin balesinin harika bir egzersiz olması için en temel nedeni balenin güzelliğidir. Eğer küçükken fındıkkıran balesinin melodileri sizin bedeninizi de dansa çağırdıysa, bale resitallerinde olmak için can attıysanız, kuğu gölü balesini izlerken midenizin kelebeklerle dolduğunu hissettiyseniz, bir dakika daha beklemeyin. Bir çocukluk hayali gerçekleştirmek için asla geç değil. Sanatın en güzel formlarından biri olan bale ile, koordinasyonu ve zarafeti yeniden öğreneceksiniz. Klasik müzikle beraber dans eden bedeniniz sizi büyük bir ilhamla dolduracaktır. İlk dersinizden çıktığınızda, balenin zorlu olmakla beraber ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz. Kaslarınızı sık sık kullanmanız gerektiğinden, kelimenin tam anlamıyla nefesinizin kesildiği zamanlar da olabilir. Nefes almayı unutmayın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!