Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

6 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Sinemada başarılı yapımların arkasında görünmeyen kocaman bir ekip vardır. Biz izleyici olarak daha çok kamera önündekilerle ilgileniriz. Yani oyuncularla… Kimileri hep aynı oyuncuyu başrolde görmek ister, kimisi ise farklı bir bakış açısı yakalamak için yenilikleri arar. Asıl sorun ise çoğunluğa bakarak aynı kişileri ekranda ve sürekli başrollerde görmemizdir. Bu durum zamanla sıkıcı hale gelebilir. Bununla kalmayıp, yetenekli olmalarına rağmen sürekli yan rollerde oynayan başarılı sinema oyuncuları göz ardı edilmiş olur. Bu da büyük bir kayıp demektir. Biz de sizler için yan roller dışında pek göremediğiniz oyunculara yer verdik. Keyifli okumalar!

1. Cemre Gümeli

Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

24 Eylül 1993’te İstanbul’da doğan güzel oyuncu Cemre Gümeli, ilkokul ve lise hayatını Şişli Terakki Vakfı Okulları’nda tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi ile Medya ve İletişim Sistemleri bölümlerini birlikte okuyarak çift anadal yaptı. Gümeli’nin tiyatroya ilgisi ise lise yıllarında başlayıp üniversite yıllarında da devam etti. Bu süreç zarfında farklı tiyatro gösterilerinde ve kısa filmlerde yer almasının yanı sıra Müzikal Tiyatro ve Clown eğitimlerini de aldı. Bir süre New York’a gidip orada kalarak Meisner tekniği üzerine eğitim aldı. Daha sonra Türkiye’ye dönüp ekran macerasına başladı ve başarılı yapımlarda oyunculuğunu sergiledi. Yetenekli olmalarına rağmen sürekli yan rollerde oynayan ama projelerinde başarısından sıklıkla söz ettiren sinema oyuncuları arasında Cemre Gümeli’de yerini alıyor.

2. Selma Ergeç

Başarılı oyuncu 1978 yılında Türk bir baba ve Alman bir annenin ilk çocuğu olarak Almanya’nın Hamm şehrinde doğdu. Yurt dışında tıp fakültesinde okurken okulunun üçüncü yılında Türkiye’ye staj için geldi. Eğitim hayatına, eroin bağımlısı bir genç kız için oyuncu arandığını gördü ve tıp fakültesinden ayrılarak son verdi. Selma Ergeç “Böyle mi Olacaktı” ile oyunculuğa başladı. Ardından pek çok yapımda yer alan dizi ve sinema oyuncusu Ergeç, yetenekli olmalarına rağmen sürekli yan rollerde oynayan beyaz perde de gördüğümüz sinema oyuncuları arasındadır. Bilindik pek çok rolü vardır. Ekranların sevilen yüzüdür. Buna rağmen Selma Ergeç’inde yan rollerde oyunculuğu bulunmaktadır. Ama bu yetenekli olmadığı manasına gelmez. Bunu 2011 yılında 16. Sadri Alışık Ödülleri’nden aldığı Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü ve 2012 yılında Ahi Evran Üniversitesi’nden aldığı Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu Ödülü’nden de anlayabiliriz.

3. Özge Özder

Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

Özge Özder, 1978 yılında Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Ankara Özel Yükseliş Koleji’nde okuyan güzel oyuncu o yıllarda tiyatro ile tanışmıştır. 1996 yılında konservatuar sınavına girdi ve Bilkent Üniversitesi tiyatro bölümünü burslu olarak okudu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü ise yüksek dereceyle kazandı. Özder, 2000 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu ve profesyonel oyunculuğa BKM ile giriş yapmıştır. 2001 yılından beri aktif bir şekilde tiyatro sahnelerinde yer almaktadır. Televizyon ve sinema oyunculuğundaki başarısı ile günden güne dikkat çeken ve ünlü olan güzel oyuncu tiyatrodan hiçbir zaman vazgeçmemiş, halen Şehir Tiyatroları bünyesinde sahneye çıkmaktadır. Bu başarısına rağmen de onu yan rollerde görmekteyiz.

4. Begüm Kütük

Begüm Kütük Namık Kemal İlkokulu’nda okudu, ortaokul ve liseyi ise İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimi için Fransa’ya giden Kütük, burada Nancy 2 Üniversitesi’nde Medya İletişimi bölümünü tamamlayarak ülkeye döndü ve oyunculuğa başladı. Her ne kadar oyunculuk kariyerine TV dizisiyle başlasa da sanatçı bunun yanı sıra sinema filmlerindeki başarısıyla oyunculuğunu kanıtlamıştır. Rol aldığı Mar filmi SİYAD Film Festivali En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü. 2010-2011 yıllarında rol aldığı “Olağan Mucizeler” tiyatro oyununda canlandırdığı “Joy” karakteri ile 11. Dilekler Arası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. 5. İnönü Üniversite’si Kısa Film Festivali ve 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı. Kütük, ödüllerle dolu hayatında genellikle yan rollerde yer almaktadır.

5. Jale Arıkan

Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

22 Ağustos 1965’te dünyaya gelen Türk asıllı Alman oyuncudur. 1971 yılında Almanya’ya göçmen olarak giden bir ailenin çocuğudur. Almanya’daki Türk kadınlarının dramını Alman toplumuna yansıtabilmek için sinemayı araç olarak kullandı. 3 yıl boyunca özel tiyatro eğitimi aldı. 1989 yılında başarılı oyuncu Arıkan’ın ilk sinema filmini “ Öykü Anlatıcısı” (Der Geschichtenerzahler), yönetmen Rainer Boldt çekti. 1992 senesinde Lars Becker’in yönettiği akabinde Diego Wallraff, Christian Redl ile Ralph Herforth’un birlikte yer aldıkları “Gölge Boksu” filmini çevirdi. 1993’te “Kedi ve Fare” (Maus und Katz) filminde yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Daha nice çeşitli filmlerde yer alan oyuncu 46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı Ödülü’nü aldı.

6. Ali Burak Ceylan

26 Mayıs 1991 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen oyuncu 14-16 yaşlarında Demirspor’da başarılı bir güreşçiydi ama geçirdiği bir rahatsızlık sonucu güreşi bıraktı ve binicilik sporuna başladı. Kocaeli Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü mezunudur. Uzun yıllardır at biniyor. Oyunculuğa şans eseri Diriliş Ertuğrul dizisinde profesyonel at binicisi, mavi gözlü ve sarışın karakter aranmasıyla başlamıştır. Oyunculuk kariyerine ise Osman Yağmurdereli Sanat Akademisi’nde devam etti. Şu sıralar ekranlardan uzak olan oyuncu daha önceleri dizi ve filmlerde başarısını gösterirken “Talihsiz İntikam” adlı tiyatro oyununda rol almıştır. Ali Burak Ceylan çok fazla projede yer almamış olsa da kısa zamanda kendini göstermiş bir oyuncudur.

7. Yiğit Özşener

Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

6 Nisan 1972 İzmir’de doğan Yiğit Özşener tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Yiğit Özşener, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1996 senesinde okulunu bitirdi. Koç Üniversitesi’nde 1997-1999 yılları arasında İşletme üzerinde master yaptı. Başarılı oyuncu 1994 yılında Studio Oyuncuları Topluluğu’nda eğitim aldı, 2001 yılına dek aynı yerde çeşitli oyunlarda yer aldı. 1995’te Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği “Gergedanlaşma” ile Özşener, profesyonel anlamda oyunculuğa adım attı. Tiyatro dışında sinema ve dizilerde de rol aldı. ÇASOD üyesi olan oyuncu aynı zamanda seslendirme yapmaktadır. Eskiye nazaran şimdilerde daha ön planda gördüğümüz sanatçı, 50. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı Ödülü’nü almıştır.

8. Hakan Gerçek

5 Mart 1964 Eskişehir’de doğan sanatçı aynı zamanda tiyatro, sinema filmi, seslendirme sanatçısı, TV dizileri oyuncusu ve tiyatro yönetmenidir. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1986 yılında oyuncu olarak Kent Oyuncuları’nda çalışmaya başladı. 2008 yılına kadar ise bu kurumda birçok oyunda yer aldı. Üstelik yıllarca İş Sanat Şiir Geceleri’nde Atilla Birkiye yönetiminde şiir performansları gerçekleştirdi. Oyuncu, pek çok projede sinema, televizyon ve seslendirme çalışmaları yapmaktadır. Yetenekli olmalarına rağmen usta oyuncu da yan rollerde oynayan sinema oyuncuları listesinde yerini almaktadır. Sanatçı, Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Lions Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Oyuncu ve Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri’nde En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı.

9. Teoman Kumbaracıbaşı

Teoman Kumbaracıbaşı 18 Ekim 1971 yılında Arjantinli bir annenin ve Türk bir babanın oğlu olarak Arjantin’de dünyaya geldi. 6 yaşındayken Türkiye’ye gelen oyuncu, Türkçeyi ilkokulda öğrendi. Liseyi ise Avusturya Lisesi’nde okudu. Okuldayken koroda yer alıp şarkı söyledi. Lisede okurken aynı zamanda tiyatroyla tanıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümünden mezun olup çeşitli tiyatrolarda sahne önünde ve arkasında çalıştı. Oyuncunun İlk uzun metrajlı filmi ise 2004 senesinde beyaz perdeye giren “Yazı Tura” isimli film oldu. Bu filmde Uğur Yücel yönetmen, senarist ve yapımcı olarak yer alırken başrollerde Kenan İmirzalıoğlu ve Olgun Şimşek yan rollerde ise Eli Mango, Engin Günaydın, Teoman Kumbaracıbaşı ve Erkan Can görev aldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü (Made in Europe) 15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde ve En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’nü ise (Yazı Tura) 12. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde aldı.

10. Yıldıray Şahinler

Yetenekli Olmalarına Rağmen Yan Rollerde Oynayan Sinema Oyuncuları

Yıldıray Şahinler, 7 Şubat 1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar ve yönetmendir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Yetenekli oyuncu 1986 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna girdi ve uzun seneler burada sahnelerde yer aldı. Usta oyuncu birçok tiyatro oyununda görev aldı. Tiyatro dışında kamera karşısına geçerek sinema ve dizi filmlerinde oynadı. 2019 senesinde Aras Bulut İynemli’nin başrolünde olduğu Yedinci Koğuştaki Mucize adlı sinema filminde ve Ferhat ile Şirin dizisinde rol aldı. Yetenekli olmalarına rağmen usta oyuncu Yıldıray Şahinler’de sürekli yan rollerde oynayan sinema oyuncuları olarak anılmaktadır. Bu başarısını elbette gölgeleyemez. Sanatçı, Afife Tiyatro Ödülleri’nde 2004’te Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü ve Sadri Alışık Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü almıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!