Yer Çekimini Keşfeden Büyük Dahi: Isaac Newton

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Dünyanın yetiştirdiği parlak zihinlerden birisi olan Isaac Newton, kafasına düşen elmanın ardından yer çekimini bulan saygıdeğer bilim insanıdır. Onun kafasına düşen elma, belki de Adem’in elmasından sonraki en önemli elmadır. Dinle ilgili yaptığı araştırmalar sebebiyle kendisine dindar ve dahi de denilmiştir. Fizik kuralları üzerinde çalışarak modern fiziği yaratmış. Hatta Royal Society’deki bilim insanları arasında yapılan bir ankette Newton’un Einstein’dan daha önemli olduğu kanısına ulaşılmıştır. Yer çekimini keşfeden bu büyük dahi Isaac Newton hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu yazı sizler için. Keyifli okumalar!

1. Büyük Bir Dahi Doğdu

Yer Çekimini Keşfeden Büyük Dahi: Isaac Newton

Newton’un sıfatları saymakla bitmez. Kendisi matematikçi, gök bilimci, ilahiyatçı ve fizikçidir. Bugüne kadarki birçok büyük dahi arasında Isaac Newton yer çekimini keşfeden kişi olarak tarihe geçmiştir. Tarihteki en etkili insanlardan kabul edilen Newton 1643’de doğmuştu. Newton, çok zayıf bir çocuktu; yaşaması beklenmiyordu. Babası o doğmadan önce vefat etmişti. Annesi ise Newton 4 yaşındayken başka biriyle evlenmiş ve Newton’u anneannesine bırakmıştı. Newton anneannesiyle 7 yıl kalmıştı. Daha sonra annesi onu çiftçi yapmak istese de Newton okuması gerektiğini gösterdi. Büyük başarıları sayesinde 1999’un sonlarında gerçekleştirilen tüm zamanların en iyi fizikçileri oylamasında Albert Einstein’dan sonra 2.sırayı almıştır.

2. Karantinada Kaldı

1665’de Londra’yı kasıp kavuran Veba salgını yüzünden okullar kapatılmıştı. Newton’un okuduğu Cambridge Üniversitesi de kapatılmıştı ve öğrenciler evlerine gönderilmişti. Newton da geçici olarak aile çiftliğine sığınmıştı. Uzun süre izole yaşayan Newton en önemli keşiflerinin temelini bu süreçte atmıştı. İzolasyon sürecinde Newton beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını fark etmiş ve tek başına yansıtmalı teleskobu geliştirmişti. Newton özellikle bu dönemde yaptığı icatlar sayesinde “modern bilimin babası” unvanına layık görülmüştür. Okul açıldığında ise okula dönmüş ve iki yıl sonra matematik profesörü olmuştur. Newton’un bu süreçte yaptığı icatlar bugünlerde bizlere de örnek olur belki.

3. Keramet Elmada Değildi

Yer Çekimini Keşfeden Büyük Dahi: Isaac Newton

Newton’un izolasyon sürecindeki büyük keşiflerinden biri yer çekimiydi. Ailesinin yanına döndüğünde yer çekimiyle ilgili teorileri vardı, konunun üstünde çalışıyordu. Bu teoriler üstünde çalışırken elmanın düşüşü de ona ilham verdi. Yani Newton elmanın düşüşüyle keşfetmedi yer çekimini, elma sadece teorilerini destekleyen bir ilham oldu. Bu şekilde teorilerini birleştirip yer çekiminin keşfini ortaya koydu. Ayrıca bu ağaç Newton’un Woolsthorpe Manor’daki evinde sergileniyor. 2002’de milli miras ilan edilen ağaç her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

4. Birçok Keşife İmza Attı

Herkesin bildiği gibi yer çekimi demek Newton demektir. Ancak Newton’un başarısı bununla sınırlı değildir. Beyaz ışığı üçgen bir prizmadan geçirip gökkuşağındaki renklerden oluştuğunu kanıtlamıştır. Newton’un en büyük katkısı mekaniğe olmuştur. Büyük çalışmalar sonucu kütle çekim yasasını ortaya koymuştur. Işık üzerinde yaptığı çalışmalarla da gökkuşağının nasıl olduğunu açıklamıştır. Ses dalgalarını incelemiş ve empirik soğuma yasasını bulmuştur. Matematikte ise eğrilerin teğetleri ve eğrilerin oluşturduğu alanları hesaplamada yöntemler geliştirmiştir. Diferansiyel ve integral keşifleri ise onu tarihin en büyük üç matematikçisinden biri yapmıştır. Ayrıca Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) kitabı tüm zamanlar için çok önemli bir bilimsel eserdir. Newton’un bu kitapta geliştirdiği fizik bugünün teknolojisi için de çok önemli bir kaynak olmuştur.

5. Din Felsefesinin Gelişimine Destek Oldu

Yer Çekimini Keşfeden Büyük Dahi: Isaac Newton

Newton’un bilim insanı olmasının dışında önemli bir yanı daha vardır. Aynı zamanda bir ilahiyatçı, din felsefecisi ve din tarihçisiydi. Newton din ve bilim arasında kurduğu köprüyle birçok insana örnek olmuştu. Ancak Newton’un bu alandaki araştırmaları gizli kalmıştır. Kendisi bu yöndeki çalışmalarını sadece yakın çevresiyle paylaşmıştı. Bu araştırmaların o dönemdeki din algısı için tehlikeli olması sebebiyle gizli bırakıldığı düşünülüyor. Newton geleneksel Hristiyanlığın önemli ögesi üçlemeyi reddetmiş, onu tanrıya bir hakaret olarak görüyordu. Ancak Newton’un yaşadığı dönemde üçlemeyi reddeden insanlara ölüme varan cezalar veriliyordu. Ayrıca Newton’un din ve bilim ilişkisini anlattığı kitabı “Kutsal Kitabın Yorumu” ismiyle Türkçeye çevrilmiştir. Konu hakkında daha fazla bilgi için kitaba göz atabilirsiniz.

6. Güzel Sonuçlar Büyük Çabalarla Doğdu

Newton bütün cisimlerin kütleleri ile doğru orantılı olarak birbirlerini çektiğini ve aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak ittiği ilkesini ortaya koymuştur. Ancak bu ilkeyi ortaya koymadan önce tam 6 yıl yıldızların hareketini düşünmüştür. Bu konuda kendine sorular sormuştur. 1679’da Royal Society’deki derslerinden biri esnasında Papaz Picard’ın bir meridyen yayını ölçtüğünü ve dünyanın yarıçapının büyüklüğünü doğru hesapladığını öğrenmişti. O gece uyuyamamıştı. Bu kanunu araştırmak istemişti. Araştırmalar sırasında tam 100 kez hesap yapmıştı. Sonuçlar, yaptığı hesabın Newton Kanunu’na uyduğunu gösteriyordu.

7. Bir Dahi Dünyaya Gözlerini Yumdu

Yer Çekimini Keşfeden Büyük Dahi: Isaac Newton

Newton 1696’da Kraliyet Darphanesinin müdürlüğü teklifini kabul etmişti. 1703’te Royal Society’nin başına getirilmişti. Ölümüne kadar bu görevde kaldı. Kraliçe Anne ona “Sir” unvanını vermişti. Newton hayatı boyunca araştırmalarını çok ciddiye almış. Bu sayede de Fransız Bilimler Akademisi’nin sayılı yabancı üyelerinden birisi olmuştu. Bu başarılar sonucunda Isaac Newton, 1727’de dünyaya gözlerini yumdu. Ancak arkasında hiç unutulmayacak başarıları ile yeni buluşlara ışık oldu.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!