Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

5 dk okuma süresi


21
16 Paylaşım, 21 puan

İnsan ömrü ortalama 75 yıldır. Bu süreçte iyi veya kötü birçok olayla karşılaşırız. Sonucunda olumlu ya da olumsuz deneyimler kazanırız ve değişiriz. Ancak bu değişimlerin kimi zaman farkında olmayabiliriz. Bilinçsiz bir şekilde yaşamımızı sürdürebilir, rüzgar nereye götürse oraya savrulabiliriz. Bu durum bizim birey olarak var olmamızı engeller ve sadece nefes alan canlılara dönüşürüz. Geçmişteki insanlar bunun ne kadar kötü bir durum olduğunu anlamış olmalı ki farkındalığınızı artıracak yaşam hakkında hepimizi bilgilendirecek aforizmalar ile bizleri aydınlatmaya çalışmışlar. Çeşitli düşünürlerden aforizmaları sizin için derledik. İyi aydınlanmalar!

1. Pozitif Düşün

Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

“Eğer düşüncelerinizin gücünü anlayabilseydiniz hayatınız boyunca asla negatif düşünmezdiniz.” der Peace Pilgrim. Pozitif düşünmek pozitif görmeyi ve pozitife odaklanmayı sağlar. Bu da negatifin arka plana geçmesine yardımcı olur. Pozitifi görmeye çalışan biri her şeye olumlu bakmaya başlar. Her ne kadar düşünmenin hayatımıza bir etkisi olmadığını düşünsek de durum bundan farklıdır. Ancak duygularımızı ve hislerimizi düşüncelerimiz belirler. Olaylara bakış şeklimiz ve onları algılama biçimimiz yaşamımızı şekillendirir. Bakış açımız bizim olayları nasıl gördüğümüzü belirler. Bu nedenle bakış açımız bütün yaşamımızın ana noktasıdır.

2. Anı Yaşa

Siddhartha Gautama, “Zihin ve bedenin aynı anda sağlıklı olmasının tek yolu; Geçmişin yasını tutma, gelecek için endişelenme ve olabilecekleri tahmin etmeyi bırak. Şimdide, şu anda yaşa.” diyerek bulunduğumuz anın ne kadar önemli olduğunu vurgular. Bazen gelecek hakkında çok düşündüğümüzü fark ederiz. Kendimizi nelerin olabileceğini veya olamayacağı hakkında fikir yürüterek buluruz. Bu durum çoğu zaman belirsizliğin neden olduğu gerginliğe yol açar. Bazen ise geçmişe takılı kaldığımızı fark ederiz. Sürekli geçmişi düşünerek farklı alternatif oluşturmaya çalışırız. Ancak bu geçmişin değişmesini sağlamaz. Sadece şimdiki zamanda geçmişe takılı kalarak zaman kaybetmemize neden olur. Neden ilerlemek varken durmayı tercih edelim ki?

3. Şüphe Et

Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

Rene Descartes; farkındalığınızı artıracak, yaşam hakkında sizi daha bilinçli yapacak aforizmalar deyince akla gelen ilk isimlerdendir. Şüpheciliğin yolunu açan önemli bir düşünürdür. Şu sözüyle bize hayatımızda şüphe etmenin ne kadar önemli olduğunu anlatır: “Kesin olan bir şey var; Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.” Körü körüne inanmayı reddeden şüphe; herhangi bir durumun araştırılmasını, kökenlerine inmeyi, nedenlerini ve temellerini irdelemeyi amaçlayan bir kavramdır. Descartes’e göre şüphe etmek, kesin bilgiye ulaşana kadar tüm bilinenleri gözden geçirmeyi kapsar. Bu yöntemle yanlış bilgiye inanmak imkansızlaşırken mutlak doğruya ulaşmak kolaylaşır.

4. Az Konuş

Ünlü düşünür Arthur Schopenhauer der ki; “Susma ağacının dallarında huzur meyvesi vardır.” Buradaki susma, olaylar karşısında sessiz kalma durumundan farklı bir eylemdir. Az konuşmak çok düşünmeyi ve çok dinlemeyi beraberinde getirir. Düşünmek ise sözlerinizin değerini artırır. Böylece doğru yerde doğru kelimelerle konuşmak kolaylaşır. Net ve açık bir şekilde konuşmak, karşı tarafa tam olarak ne anlatmak istediğinizi daha kolay bir şekilde aktarmanızı sağlar. Aynı şekilde karşı tarafı dinlemek, söylenenleri akıl süzgecinden geçirmek, konuşmadan önce yapılması gereken önemli noktalardandır. Sonuç olarak dinleyerek ve düşünüp konuşarak yaşam hakkında farkındalığınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

5. Başla

Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

“Yaşamak için hemen başlayın ve her ayrı günü ayrı bir yaşam olarak sayın.” der Seneca. Şimdi anda kalarak harekete geç ve değişimi başlat. En ufacık bir şeyde bile ertelemek çeşitli sorunlara neden olur. En basit örneğiyle her şey birikir ve en sonunda bir çöp yığınına dönüşerek sizi bir çıkmaza sokar. Bu türden bir yaşama yaşam demek ne kadar mümkün olabilir? Geçmiş ve geleceği düşünmeden şimdiki zamanda yaşayıp bir birey olarak sorumlulukların farkında olmak gerekir. Böylece yaşanabilir bir hayat yaşanabilir bir dünya kurmak kolaylaşır. Bahanelerden uzaklaşıp harekete geçmek hem yaşamınızı güzelleştirecek hem de daha aktif bir birey olmanızı sağlayacaktır.

6. Sade Düşün

Yaşam hakkında ufkunuzu genişleterek farkındalığınızı artıracak aforizmalar arasında Eckhart Tolle’den sizi harekete geçirecek bir söz vardır. Eckhart Tolle, “Günümüz yaşantısında, hepimiz çok fazla düşünüyoruz, fazla arıyor, çok fazla istiyoruz. Sadece var olmanın sadeliğini unutuyoruz.” der. Sade yaşam, sade düşünce… Yaşamın hızında çoğu zaman kendimizi düşüncelerle boğuşurken bulur ve bir çıkış yoluna varamayız. Bu durumda biraz durmak, derin bir nefes almak ve sakin bir şekilde düşünmek en iyi yöntemlerdendir. Bu sayede yaşadığımız hayatın farkına varırız. Kafamızı meşgul eden gereksiz düşüncelerden arınır, asıl düşünülmesi gereken konulara odaklanırız.

7. Düşüncelerine Kulak Ver

Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

David Burns, öz değerinizi bilmenin ne kadar önemli olduğunu “Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz; dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz.” diyerek anlatır. Başkalarını dinlemek veya diğerlerinin sizin hakkınızda ne söylediğini düşünmek sizi durdurmaktan başka bir işe yaramaz. Başkalarının bakış açısından kurtulup kendi bakış açınızı geliştirmeye çalışmalısınız. Çünkü sizi en iyi kendiniz bilirsiniz. Bu nedenle kendinizi sevmeyi ve başkalarını değil kendinizi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Böylece olumsuz düşüncelerden arınabilirsiniz. Olumlu düşünerek hayatınıza olumlu olayları çekebilirsiniz. Kendinizi olduğunuz gibi sevip olumlu ve olumsuz yönlerinizi belirledikten sonra sevmediğiniz özelliklerinizi değiştirmeye odaklanabilirsiniz.

8. Kendinin Farkına Var

Mevlana’nın bir sözü yaşamı anlamamızda bize yardımcı olur. “Sen fikirden ve düşünceden ibaretsin. Senin varlığın bunlardandır. Geri kalan sinir ve kemiktir ki onlar hayvanlarda da vardır.” der Mevlana. İnsan oluşumu beden ve zihin olarak iki ayrı olgudan oluşur. Ancak insanı insan yapan ve onu diğer canlılardan ayıran özelliği fikirlerinin ve düşüncelerinin olmasıdır. Düşünme yeteneği verilen insan, bu sayede kendi kararlarını verebilir ve olaylar karşısında eleştirel düşünebilir. Bu yöntemle doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırabilir. Fikir ve düşüncelerinden arındırılmış insanın hayvandan bir farkı yoktur. Bu nedenle insan içindeki hayvani özelliklerinden kurtulmalı ve insani özelliklerini yüceltmelidir.

9. Mantığını Dinle

Psikanalizin kurucularından Sigmund Freud, “Mantığın terazisinden başka yargı ölçütü yoktur.” diyerek mantığı her şeyin üstünde tutar. İnsan düşüncesi birtakım farklı sebeplerle yönlendirilebilir. Duygular ve hisler düşünceleri şekillendiren etmenlerdendir. Kimi zaman duygu ve hisler o kadar güçlü duruma gelir ki düşünceleri ele geçirmeye başlar. Bu noktada olaylar karşısında doğru karar alamayız. Hatta olayları doğru bir şekilde görmemiz bile engellenmiş olur. Mantıklı düşünmek iste olayları süzgeçten geçirerek doğru olana ulaşmamızı sağlar. Bizi çeldiren yanlışlardan uzaklaştırarak kesin doğruya ulaştırır. Hayatın gerçeğine ulaşmamızı sağlar.

10. Sabırlı ve Çalışkan Ol

Yaşam Hakkında Farkındalığınızı Artıracak Aforizmalar

Franz Kafka, “İnsanın asıl olarak iki günahı vardır, diğerleri bunlardan kaynaklanır: Sabırsızlık ve tembellik.” der. Yaşamı kaçırmamıza neden olan tembellik ve anı yaşamamızı engelleyen sabırsızlık… Bu iki durum da hayattan zevk almamıza engel olur. Yaşamı ertelememize veya zamanımızı yanlış harcamamıza yol açar. Ancak sabretmeyi öğrenirsek ve bunlar için çalışırsak elde etmek istediklerimize ulaşabiliriz. Önümüze bir hedef koyup ona ulaşmak için çaba göstermeliyiz. Bu yol uzun ve yorucu olabilir. Bu nedenle sabretmeli önümüze çıkan engellerle mücadele etmeliyiz ve asla pes etmemeliyiz. Sonucunda mutlu olacağımıza inanmalı ve umudumuzu korumalıyız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
33
Beğen
Mutlu Mutlu
18
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

  1. Lütfen aklımızı kiraya vermeyelim. Boş boş konuşan değil, şakır şakır bilgi akan donanımlı bireyler haline gelelim. Ve birlikte hareket edelim ki, güçlü bir toplum haline gelelim!

Lütfen üye girişi yapın!