Yalan Söyleme Hastalığı Mitomani Hakkında 10 Bilgi

2 dk okuma süresi


2
16 Paylaşım, 2 puan

Elbette hepimiz yalan söyleriz. Bazen kendimizi hoşlanmadığımız bir durumdan korumak, bazen saklamaya çalıştığımız şeyin ortaya çıkmaması, bazen de karşı cinsle iletişim kurarken onu etkilemek için… Beyaz, pembe ve kapkara yalanlar! İnsanoğlunun hem en büyük kandırmacalarından bir tanesi hem de kendini koruyarak varlığını sürdürme sebebi. Peki hepimiz mitomani hastası mıyız? Cevap kesinlikle hayır. Öyleyse bu mitomani hastalığı tam olarak nedir? dergiCE olarak sizin için yalan söyleme hastalığı mitomani hakkında 10 bilgi listesini derledik. Hepinize iyi okumalar!

1. Mitomani nedir?

mitomani hakkında 10 bilgi

Mitomani, en basit tanımıyla yalan söyleme hastalığıdır. Bu hastalığa sahip kişiler, ilgi odağı olabilmek için beyaz yalanlar söylemeye başlar. Sonrasında kontrolü kaybeder ve kendi söyledikleri yalanlara inanmaya başlarlar. Sonu gelmez yalanlar silsilesi içinde yalanları ortaya çıktığında hem kendilerini hem de yakınlarını zor duruma sokarlar fakat mitoman kişiler yalan söylerken bunu kasıtlı yapmaz.

2. Mitomaninin Özellikleri

mitomani hakkında 10 bilgi

Mitoman kişiler, hareketli, cana yakın kişilerdir. Bu kişiler sürekli yalan söyler fakat yalanların tutarlılığı yoktur. Yalanları kurgulasalar bile açıkları bulunabilir.

3. Mitomaniye Neden Olan Psikiyatrik Sorunlar

mitomani hakkında 10 bilgi

Kişilik bozuklukları, asosyal kişilik yapısı, narsistik bozukluklar, histerik yapı, çocukluk dönemindeki istismarlar bu hastalığa zemin hazırlayabilir.

4. Mitomani Ve Çocukluk Dönemi İlişkisi

mitomani hakkında 10 bilgi

Çocuklar, yeteri kadar dinlenildiğini, değer gördüğünü, anlaşıldığını hissetmediğinde tam tersi olumsuz duygulara kapılır. Tam da bu dönemde yalan, dikkat çekebilmek ve sevildiğini hissedebilmek için savunma mekanizması olarak gelişmeye başlar. Çocuk, duygusal açlığını bastırabilmek için bu yönteme başvurur. Bu olumsuz duygular, kendilik bozukluğu ve öz güven zedelenmesine yol açar. Çocuk, sosyal çevresinden ilgi görebilmek ve kabul edilmek için iç dünyasında kurguladığı yalanları anlatır. Kendisini olmadığı biri gibi gösterir. Yalan söyleyerek arzuladığı ortama ve statüye geldiğine inanan çocuk, yetişkinlikte de yalan söylemeye devam eder. Böylece, yalanlar kontrolsüzleşir ve tehlikeli evre başlar.

5. Mitomani Hastaları Yalan Söylerken Ne Hisseder?

Mitoman kişiler için yalan artık çok olağandır. Yalanlardan dolayı suçluluk duymazlar. Pişmanlık mekanizmaları yalanlar için işlemez.

6. Mitomani ve Normal Yalan Farkı

Kişiler, yalandan sonra pişmanlık duyuyorsa mitomani hastası değildir. Mitoman kişiler yalan söylemekten zevk duyarlar. Ayrıca yalan söylemeleri için hiçbir gerekçe yoktur.

7. Mitomani Hastaları Ne Zaman Yalan Söyler?

Bu hastalar en gereksiz ve basit şeylerde bile yalan söylerler. Üstelik yalanlar planlı bile değildir. Amaçları başkalarını kandırmaktan çok kendilerini yalan söylemekten alıkoyamamalarıdır.

8. Mitomani Hastaları Nasıl Anlaşılır?

Bu kişiler yalan söylemekte ısrarcıdır, bir çıkar gütmeden yalan söylerler, söyledikleri yalana kendileri de kolaylıkla inanır, yalandan dolayı pişmanlık duymazlar ve yalan ortaya çıkınca sinirlenirler.

9. Mitomani Tedavi Edilmezse Neler Olur?

Mitomani, ruhsal bir problemdir. Tedavisi oldukça önemlidir. Tedavi olunmazsa çeşitli psikolojik sorunlara yol açabilir hatta ileri derecede kişilik bozukluğu olan şizofreniye dönüşebilir.

10. Mitomani Nasıl Tedavi Edilir?

mitomani hakkında 10 bilgi

Mitomani hakkında 10 bilgi listemizin son maddesinde, bu hastalığın tedavisinden bahsedeceğiz. Mitomani hastaları kendilerinde bir sorun olduğunu düşünmez. Bu yüzden tedaviyi gereksiz bulur ve istemezler. Bu kişilerin hastalığını yakınları fark eder ve ortaya çıkarır. Tedavi için ikna edilmeye ihtiyaçları vardır. Mitomani için en uygun tedavi yöntemi bilişsel davranışçı terapidir. Tedavi iyi yapılırsa hasta iyileşir ve hastalığın tekrar etme olasılığı çok düşük olur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak