Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Teknolojinin akıl almaz ilerleyişi hayatımıza her geçen gün yeni bir kolaylık sunmaktadır. Sınır tanımaz alanlarda çalışan bilim insanları icat ettikleri ürünler üzerinde bitmek bilmeyen değişimler ve gelişimler yapmanın yanında, hayatımızda bulunmayan teknolojileri de icat etmek için çalışmaktadır. Sağlık, inşaat, iletişim, hizmet gibi birçok farklı alanda bizlere zaman tasarrufu sağlayacak ve iş gücümüzü azaltacak teknolojik gelişmeler her dönemde ilgi ile karşılanmıştır. Fikir ve tasarım aşamasında olan bazı teknolojik icatlar yakın gelecekte birçok alanda çığır açacak konuma gelecektir. Bu icatların bazılarını sizler için derledik. İyi okumalar!

1. Robotik Rehber Köpekler

Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

Loughborough Üniversitesi’ndeki bir öğrenci, gerçek bir hayvanı barındıramayan görme engellilere yardımcı olacak “robotik rehber köpek” tasarladı. Mucidi Anthony Camu olan ürün, bir rehber köpeğin işlevlerini kopyalamanın yanında gerçek zamanlı verileri kullanarak varış noktalarına hızlı ve güvenli rotalar programlamaktadır. Cihaz, kullanıcıları hedeflerine doğru ve güvenli bir şekilde yönlendirmek için trafik yoğunluğu (yayalar ve arabalar) ve hava durumu gibi gerçek zamanlı çevrimiçi verileri işlemek üzere tasarlanmıştır. İşlek yollardan geçmek gibi yüksek riskli durumlar için arızaya karşı güvenli bir prosedürü olacak ve kullanıcıyı baston kullanmaya benzer şekilde “manuel moda” geri itecek.

2. Canlı Beton

Bilim adamları kum, jel ve bakteri kullanarak canlı beton dedikleri şeyi geliştirdiler. Araştırmacılar, bu yapı malzemesinin statiksel yük taşıma işlevi olduğunu, kendi kendini iyileştirebildiğini ve sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci malzeme olan betondan daha çevre dostu olduğunu söyledi. Colorado Boulder Üniversitesi’nden ekip, çalışmalarının gelecekte “kendi çatlaklarını onarabilecek, havadan zararlı toksinleri emebilecek ve hatta komut üzerine parlayacak” yapılar inşa etmenin yolunu açtığına inanıyor. Kendini onaran bu betonlar sayesinde inşaat sektörü akıl almaz bir hız kazanacaktır. Geri dönüşümün önem kazandığı dünyamızda geleceğin vazgeçilmez icatları arasında olması kaçınılmaz.

3. Kalp İzleme Tişörtü

Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

Kumaşa basılmış tek bir EKG kullanan akıllı malzeme şirketi KYMIRA’nın Kalp atış hızınızı ölçen yeni tişörtü, kalp atışlarını doğru bir şekilde ölçecek ve bunları bluetooth aracılığıyla buluta yükleyecektir. Algoritmalar, bir kez orada, aritmi kalp atışları gibi düzensiz kalp atışlarını doğru bir şekilde tespit etmek için verileri işler ve bu da hayat kurtarıcı olabilir. Bundan faydalanabilecekler sadece sporcular değildir. KYMIRA’nın CEO’su ve kurucusu Tim Brownstone, “Bu ürünün hem sporculara hem de genel halka sunduğu olanaklar şaşırtıcı” diyor. “Bu ürünü, halihazırda kalp rahatsızlığı olanlara kalp krizi konusunda yeterince uyarıda bulunmak için klinik uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirmeyi planlıyoruz.” diye ifade ediyor. Vücudun merkezi konumunda ve en önemli hayati organımız olan kalbin takibi sağlık açısından önemli bir aşama kat ettirecektir.

4. Akıllı İğneler

İngiltere’deki bilim adamları tarafından kanser tespit ve teşhis sürelerini hızlandırabilecek bir “akıllı iğne” geliştirildi. Araştırmacılar, teknolojinin özellikle lenfoma teşhisinde yardımcı olabileceğine ve sonuçlarını beklerken hasta kaygısını azaltabileceğine inanıyor. Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları yeni cihazın incelenen vücut kısmına düşük güçlü bir lazeri parlatmak için Raman spektroskopisi olarak bilinen bir teknik kullandığını ve endişeleri saniyeler içinde tespit etme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Exeter Üniversitesi’nden proje lideri Profesör Nick Stone, “Raman akıllı iğnesi, iğnenin ucundaki doku ve hücrelerde hastalıkla ilişkili moleküler değişiklikleri ölçebilir” dedi. “İğne ucuyla bir yumruya veya bir çıkıntıya ulaşabilirsek, sağlıklı olup olmadığını değerlendirebilmeliyiz.” diye ifade etti.

5. Giyilebilir Ekranlar

Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

İletişim, her dönemin en çok ilgilenilen konusu olmuştur. İlk icattan günümüze kadar telefonların değişimi, taşınabilirliğinin kolay olması yönünde gelişmiştir. Şu anda da katlanabilir telefonların ve ekranların hayalini kuruyor olabiliriz ancak gelecek ekransız olabilir. Kullanılabilir ekranları cildinize, giysinize veya diğer yüzeylere ışınlayabilen çok sayıda dokunmatik özellikli projektör benzeri cihaz vardır. Akıllı telefon teknolojisinin geleceği, cebinizde bir cihaz bile olmayabilir ancak giydiğiniz veya yerleştirdiğiniz bir şey olabilir. Böyle bir teknoloji ile telefonu kaybetme, bir yerde unutma veya şarjın bitmesi gibi sorunların önüne geçilebilir. Giyilebilir ekranlar üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Teknolojinin ilerleyişi göz önüne alınırsa giyilebilir ekranları her an piyasalarda görmemiz mümkündür.

6. Sürücüsüz Kamyonlar

Kendi kendine giden otomobiller önemli ama Taşımacılık Araştırma Laboratuvarı (TRL), çok yakın bir gelecekte yollarda sürücüsüz kamyonlar istiyor. Buradaki fikir, arkasındaki iki aracın hızlanmasını ve frenlemesini kontrol eden öncü aracın konvoy halinde üç kamyona kadar sürülmesidir. “Köle” kamyonlar, onları yönlendirecek bir “sürücüye” sahip olsalar da, araç kullanan insanlara kıyasla birbirine çok daha yakın gidebilir ve dolayısıyla yakıt maliyetlerini ve emisyonları azaltabilir. Yakında, teslimatlarınızın ve kargolarınızın bilgisayar destekli nakliye ile taşındığı bir gelecekte yaşayacağız. Daha verimli ve her zaman zamanında.

7. Sipariş Veren Buzdolapları

Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

Çalışma hayatının yoğunluğundan bazen kendinize bile zaman bulmazken edindiğiniz boş zamanları da alışverişle doldurmak zorunda kalabiliyorsunuz. İnternet üzerinden hizmet veren marketler işinizi kolaylaştırsa da alış veriş listesini yapmak bile bazen zor gelebilir. İşte bu noktada bir şeyin azaldığını algılayan ve sizin için sipariş eden bir buzdolabını hayal edin. Bu teknoloji halihazırda var olsa da her yıl daha iyi hale geliyor. Sonunda, bu teknolojik icat her evde çok yaygın olacak ve bir daha asla süpermarkete gitmenize gerek kalmayacak. Yakın gelecekte birçok şeyin robotlar tarafından yapılacağı düşünülünce teknolojik icatlar arasında sipariş veren buzdolapları çığır açacak konuma gelecektir.

8. Robot Askerler

Robotlar, listemizdeki geleceğin teknolojisi için geçerli bir temadır ancak Boston Dynamics sürekli olarak orduda aktif bir rol almayı veya desteklemeyi amaçlayan makineler üzerinde çalışmaktadır. Erkeklerin ve kadınların yerine, savaşlarımıza robotların gönderildiği bir gelecek hayal etmek son derece mantıklı. Bu harcanabilir makinelerin işi korku ve yaralanma ile ilgili sorunlar olmadan halletme veya incinirlerse bakımı takip etme olasılıkları daha yüksektir. Savaşlarda kaybettiğimiz masum askerlerimizi düşünürsek yakın gelecekte teknolojik icatlar arasında çığır açacak bir yenilik olacaktır.

9. Akıllı Tuvaletler

Akıllı tuvaletler, hastalığı kontrol etmek için idrarınızı analiz edebilir. Böyle bir cihaz, insanların bağırsak kanseri belirtilerini önemli bir sorun haline gelmeden erken yakalamalarını sağlayabilir. Kötü beslenenler için tuvaletiniz size çok fazla şeker, yağ, tuz yediğinizi veya belki de yeterince su almadığınızı söyleyecektir. Ayrıca, sağlığınızı iyileştirmek için düzeltilmesi gereken diyet sorunları veya eksiklikleri konusunda sizi uyarabilir. Bu akıllı tuvaletlerde, genleriniz hakkında hayati bilgilere erişim sağlayan DNA’yı analiz eden çipler olacaktır. Bu genetik bilgi, bu noktada sağlığınızı günün her saati izleyebilecek olan doktorunuz için mevcut olacaktır. Doktor fobisi olanlar, doktora gitmeye vakit bulamayanlar ve bunun gibi birçok nedeni bulunanlar için akıllı tuvaletler evde bulunan küçük bir hastane görevi görecektir.

10. Enerji Depolayan Tuğlalar

Yakın Gelecekte Çığır Açacak Teknolojik İcatlar

Bilim adamları, evler inşa etmek için kullanılan kırmızı tuğlalarda enerji depolamanın bir yolunu buldular. ABD’de Washington Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar, ucuz ve yaygın olarak bulunan yapı malzemelerini bir pil gibi enerjiyi depolayabilen “akıllı tuğlalara” dönüştürebilen bir yöntem geliştirdiler. Araştırma hala kavram kanıtlama aşamasında olsa da, bilim adamları bu tuğlalardan yapılan duvarların “önemli miktarda enerji depolayabileceğini” ve “bir saat içinde yüzbinlerce kez şarj edilebileceğini” iddia ediyorlar. Günümüzdeki enerji kullanımının arttığı ve kaynakların giderek azaldığı düşünülünce yenilenebilir enerji üreten bu tuğlalar yakın gelecekte tükenme tehlikesinde olan enerji kaynakları açısından çığır açacak teknolojik icatların başında gelecektir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
29
Beğen
Mutlu Mutlu
21
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
6
Olamaz
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
15
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!