Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

İnsanlar, ilk yaratıldığı andan günümüze kadar hayatları boyunca doğayı sevmişlerdir. Herkesin sevdiği doğa; bazı gelişmekte ve büyümekte olan çocukları iç içe yaşamaya mecbur bırakmıştır. Ancak doğada hayvanlarla büyüyen çocukların hayatlarına zarar gelmemiş, tam aksine çocuklar yabani hayvanlarla büyümüş ve yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Vahşi doğada yabani hayvanlarla büyümüş olan çocukların yaşam öyküleri fazlasıyla enteresan! Çocukların doğaya ve oradaki yabani hayvanlara alışıp aynı şartlar altında yaşamaları da bir o kadar ilginç. Biz de yabani hayvanlarla büyümüş zorlu yaşam öyküleri olan çocukların enteresan hayat hikayelerini sizler için araştırdık. Keyifli okumalar!

1. Köpek Kız Oxana Malaya

Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

Malaya, Ukrayna’nın Nova Blagovishchenka köyünde doğdu. Alkolik ailesi tarafından 3 yaşında ihmale uğrayan Malaya, etrafı köpeklerle çevrili bir şekilde yaşadı. Görevliler Malaya’yı bulduklarında 7 yaşındaydı ve insani duygularının çoğunu kaybetmişti. Köpekler gibi havlıyor, dört ayaküstünde yürüyor, yerde uyuyor ve onlar gibi yerden yemek yiyordu. Malaya, ailesinin velayetinden alınıp davranışsal ve sosyal yaşamına uyum sağlayabilmek için uzun yıllar özel terapiler gördü. Bu sorunları çözebilmek adına özel eğitimler aldı. Zaman geçtikçe Malaya’ya, köpek benzeri davranışlarına boyun eğmesi öğretildi; anlaşılır ve akıcı bir biçimde konuşmayı öğrendi ancak doktorların açıklamalarına göre Malaya’nın hiçbir şekilde normal topluma alışamayacağı belirtildi.

2. Maymun Kadın Marina Chapman

Kolombiya’da yaşayan Marina, 1954 yılında henüz 5 yaşındayken fidye için kaçırılmıştı. Marina’yı kaçıranlar onu ormana bırakıp küçük kızı ölüme terk etti. Daha çok küçük yaşlarda olan Marina, ormanda Kapuçin (Capuchin) maymun türünün kabilesiyle karşılaştı. Marina zamanla bu maymun kabilesini gözlemleyerek nasıl yaşadıklarını, nasıl beslendiklerini öğrendi. Maymunlarda Marina’ya zamanla alışıp benimsediler ve onu ailelerine dahil ettiler. Bir süre sonra Marina ormanda avcılar tarafından bulundu ve eski yaşamına geri döndü. Şuan ise evli ve iki çocuk annesi olan Marina’nın ormanda yaşadığı bu eşsiz serüvenini anlatan “Maymunların Büyüttüğü Kadın” isimli bir belgeseli çekilerek yayınlandı.

3. Kurt Adam Dina Sanichar

Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

Sanichar; Hindistan’ın, UttarPradesh eyaletinde, Bulandshahr bölgesindeki bir mağarada birkaç avcı tarafından, kurtların içinde yaklaşık 6 yaşındayken bulundu. Sanichar, cumartesi günü geldiği için ve o gün bulunduğu için kendisine “Sanichar” adı verildi. Daha sonra Sikandra Misyonu Yetimhanesi’ne yerleştirildi. Yetimhaneye geldiğinde kurtlar gibi dört ayak üstünde yürüdüğü, gündüzleri uyuyup geceleri uyumadığını, konuşamayıp kurt gibi sesler çıkardığı ve verilen yemeklerin yerine sürekli çiğ et yediği bildirildi. Sanichar 20 yıldan fazla diğer insanların arasında yaşamaya devam etti ancak konuşmayı asla öğrenemedi. Yaşamının geri kalan zamanını ağır bir sakatlık durumu içinde geçirmek zorunda kaldı.

4. Kuşların Çocuğu Vanya Yudin

Rus asıllı olan Vanya Yudin, henüz 7 yaşındayken hem yabani hem de evcil kuşlarla dolu bir apartmanın odasında tek başına bulundu. Terk edilmiş olarak bulunan Yudin, kuşlara çok alışmış ve onları benimsemişti. Küçük yaştan itibaren kuşlarla aynı ortamda uzun süre bulunan Yudin, kuşları ailesi olarak görmüş, onları örnek almıştı. Evcil bir kuş gibi büyüyen Yudin; bulunduğunda kuşlar gibi cıvıldıyor ve sürekli kollarını çırparak iletişim kurmaya çalışıyordu. Kuşlarla iletişimi çok iyi kurabilen Yudin, bir süreliğine akıl hastanesine yatırıldı. Akıl hastanesinin kontrollerinin ardından bir süre sonra rehabilitasyon gördüğü psikolojik bakım merkezine kaldırıldı ve tedavisine belli bir süre burada devam edildi.

5. Maymun Çocuk John Ssebunya

Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

Küçük yaşta gözlerinin önünde babasının annesini katlettiği gören ve sonrasında çok ağır travmalar geçiren John, Uganda’daki evinden kaçmıştı. Henüz 4 yaşında olan John; 3 sene boyunca ormanda yaşadı ve Vervet maymun sürüsü tarafından bakıldı. John 1991 yılında ekipler tarafından ormanda bulundu. Bulununca maymunların onu nasıl beslediğini, ona nasıl yiyecek arayacağını ve nasıl ağaca tırmanması gerektiğini gösterdiklerini birazda olsa fark ettiler. Ailesiz olan John Ssebunya, bulunduktan sonra yetimhaneye yerleştirildi. Belli bir süre sonra yetimhanedeki ortama ayak uydurdu, diğer çocuklarla iyi bir iletişim kurdu ve aldığı eğitimlerle de konuşma becerisini çok iyi bir şekilde geliştirdi.

6. Keçi Çocuk Daniel Andes

1990 yılında Peru dağlarında Daniel Andes, keçiler arasında yaşarken bulundu. Daniel Andes Goat Boy, yaklaşık 8 sene dağlarda yaşadı. Daniel; ot yiyerek, keçi sütü içerek ve dağda bulunan bitkilerden, meyve ve meyve köklerinden yiyecek bulup yaşamını sürdürdü. Daniel bulunduğunda keçiler gibi dört ayak üzerinde yürümekten, ellerinde ve ayaklarındaki yumuşak doku zedelenip sertleşmiş ve toynak sertliğine ulaşmıştı. Bulunduğunda görevlilerle hiçbir şekilde iletişim kurmadı. Keçiler gibi beslenip, yaşamını bu biçimde sürdüren Daniel, yapılan araştırma ve gözlemler sonucunda ailesi olarak gördüğü keçilerle rahat iletişim kurabildiği tespit edildi. Ardından Daniel bir rehabilitasyon merkezine kaldırıldı ve tedavisine başlanıldı.

7. Tavuk Çocuk Sujit Kumar

Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

Sujit, çocukken değişik davranışlar sergilediği için ailesi tarafından tavuklarla dolu olan kümese kapatılmıştı. Bir süre sonra annesi intihar eden ve babası öldürülen Sujit’in bakımını dedesi üstlenmiş ama onu kümesten çıkarmayıp, belli bir süre daha orda yaşamaya maruz bırakıldı. 8 yaşında yolda bulunan Sujit; yemeğini gagalayarak yiyor, sandalyelere tüneyerek oturuyor ve diliyle hızlı bir biçimde sesler çıkarıyordu. Yaşlı bakım evine götürülen Sujit, çok sinirli olduğu için 20 yıl boyunca yatağına bağlanmış ve istismara uğramıştı. Sujit şimdi 30 yaşının üzerinde ve onun istismar edildiği yaşlı bakım evinden Elizabeth Clayton isimli bir kadın tarafından kurtardı. Sujit, ömrünün geri kalanını Elizabeth Clayton’la birlikte geçirmektedir.

8. Köpeklerin Dostu Ivan Mujikov

Ivan, henüz 4 yaşındayken ailesi tarafından kötü muamele gördüğü için evden kaçmış ve bu yüzden sokaklarda dilenmeye başlamıştı. Bir süre sonra sokaktaki bir köpek sürüsüyle iyi anlaşmış ve köpeklerde ona güven duymaya başlamıştı. Zaman geçtikçe köpek sürüsünün lideri olan Ivan, 2 sene boyunca köpeklerle birlikte sokaklarda yaşamış ve onlarla bir bütün olmuştu. Daha sonra yetkililer tarafından yakalanan Ivan, hemen çocuk yuvasına yerleştirildi. Köpek sürüsüyle sokakta yaşadığı zamanlar dilendiği için konuşma kabiliyetini kaybetmemiş, insanlarla iletişimini kesmediği için yuvadakilerle kolaylıkla iletişim kurabilmiş ve yuvaya kısa zamanda adapte olabilmişti. Ivan’ın şimdilerde ise rahat ve normal bir hayatı bulunmaktadır.

9. Orman Kızı Rochom P’ngieng

Rochom P’ngieng ailesi ile Kamboçya’nın Ratanakiri eyaletinde yaşıyordu. Rochom 8 yaşındayken hayvanları otlatmak için ormanın içine girdi ve geri dönüş yolunu bulamayıp kayboldu. 2007 yılında bir köylü ormanda çıplak bir kadının yiyeceğini çaldığını görerek birkaç köylüyle birlikte Rochom’u yakaladı. 19 yıl sonra yakalanan Rochom’un babası, kızını yıllar önce oluşmuş olan yara izinden tanıyarak köylülere kendi kızı olduğunu söyledi. Rochom konuşmayı bilmiyor, yerden yemek yiyip su içiyordu. Ailesi yürümesine yardımcı olsa bile yürümek istemiyor yerde sürünerek ilerlemeye çalışıyordu. Rochom 3 yıl boyunca doktorların ve psikologların gözetimi altında yaşadı ama insanlık doğasını benimseyemedi. 3 yılın sonunda ormana tekrar kaçtı ve nerde olduğu belirsiz.

10. Şempanze Çocuk Bello

Yabani Hayvanlarla Büyümüş Çocukların Enteresan Yaşam Öyküleri

Kuzey Nijerya’da bir şempanze ailesiyle beraber 2 yaşında zihinsel ve bedensel engelli bir erkek çocuk bulundu. Vücudunda oluşan engeller yüzünden daha çok küçük yaşta terk edilen Bello’nun konuşma yetisi yoktu. Yapılan araştırma ve gözlemler üzerine Bello şempanze gibi ses çıkarıyor, bacaklarını yürüyebilmek için kullanıyor ancak kollarını şempanzeler gibi yere sürterek kullanıyordu. Bello, doğumundan 2 yaşına kadar şempanzeler gibi yaşamıştı. Etrafında bulunan şempanze kabilesini; ailesi olarak benimsemiş ve daha küçük yaşta onlar gibi hareket etmeye, bütün engellere rağmen onlar gibi yaşamaya ve beslenmeye devam etmişti. Bello bulunduktan sonra zihinsel engelliler hastanesine yerleştirildi ve yaşamına burada devam etti.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!