Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

5 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Robot teknolojisi, uzun yıllar insanların hayal alemini süsleyen düşlerden biriydi. 21. yüzyılda bu hayaller somut birer gerçeğe dönüştü. Yıllar boyu yürütülen çalışmalar bugün insansı robotlar dönemini başlattı. İnsansı robot türü içinde şüphesiz en dikkat çekenlerden biri de Sophia. Yapay zeka sayesinde birçok sıra dışı özelliğe sahip olan Sofia, yeteneklerini sergilemek ve meraklı takipçileriyle buluşmak üzere dünyanın pek çok yerine seyahat etmekte. Her ne kadar kimilerinin yapay zeka ve robotlar dünyasına karşı bir endişesi olsa da teknoloji şirketleri bu alandaki çalışmalarına ara vermeksizin devam etmekte. Teknolojik becerilerinin yanında vatandaşlık hakkına da sahip olan ilk robot Sophia ile ilgili merak edilenler ve hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Robot Sophia Kimdir?

Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

David Hanson tarafından kurulan Hong Konglu Hanson Robotics şirketi tarafından üretilen Sophia, yapay zekaya sahip insansı bir robot türü. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas kentindeki bir festivalde insanlara gösterildi. O günden beri de kendisine olan ilgi artmaya devam ediyor. Birçok ülkeye seyahatinin yanı sıra Birleşmiş Milletler konferansında konuşmacı olarak yer aldı. Nepal’in başkenti Katmandu’da Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konulu konferansta BM Kalkınma Programı’nın İnovasyon Şampiyonu seçildi. Bununla beraber kendisi BM unvanı alan ilk insan dışı kimse oldu.

2. Yaşlı Bakımına Yardımcı Olabilir

Sopha’nın üreticisi Hanson Robotics’in kurucusu David Hanson, Sophia’nın üretim amacının yaşlı bakımı üzerine faaliyetler olduğunu dile getiriyor. İnsan ömrünün ciddi şekilde uzaması sayesinde bakıma muhtaç kişi sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Bu sebepten ötürü yaşlı bakım merkezindeki kimseler için onların bakımı ve sosyal ihtiyaçlarına yardımcı olmak maksadıyla faydalı olabileceği öngörülüyor. Sosyal ve fiziksel ihtiyaçların giderilmesinin yanında gündelik işlerde de bir yardımcı gibi faaliyet gösterebilmesi yönünde çalışılıyor. Bunun için daha fazla sosyal beceri kazandırılması için çabalanıyor.

3. İnsansı Bir Görünüm

Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

Robot Sophia, alışılagelen robot imgeleminin dışında bir görünüme sahip. İlk bakışta bir metal yığınından ziyade insanı andıran bir görünüme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Tasarımında ünlü Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’den ilham alındığı söyleniyor. Oldukça estetik bir yüz hatlarına sahip olan Sophia, bu yönüyle de oldukça sempatik bulunuyor. Jest ve mimik hareketleri ile de insansı robotlar içinde en popülerlerden biri olmayı başarıyor. Esnek cilt yapısı sayesinde altmıştan fazla mimiği başarıyla taklit edebiliyor. Bu sayede hareketleri ve görünümünün mükemmel uyumu Sophia’nın ayırt edici özelliklerinden biri oluyor.

4. Sophia’nın “Yapay” Zekası

Yapay zeka, en genel açıklamasıyla belirli işlevleri yerine getirebilmesi amacıyla insan zekasını taklit eden makine veya sistemleri tanımlamak için kullanılıyor. Bu işlevleri yerine getirebilmesi kodlar sayesinde mümkün oluyor. Sophia da oldukça gelişmiş bir yapay zekaya sahip. İnsanlarla birebir diyaloğa geçebilen Sophia, verdiği zeki cevaplarla insanları kendine hayran bırakıyor. Bunların yanında göz teması kurabilmesi, yüzleri tanıması gibi daha birçok yapay zeka tabanlı özelliği bulunuyor. Her ne kadar günümüzde birçok insanın yapay zeka üzerine ciddi endişeleri bulunsa da üreticiler endişeye gerek olmadığı görüşünde.

5. İlk Vatandaşlık Alan Robot

Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

Sophia’nın ilginç özellikleri sadece zekası ya da insansı görünüşünden ibaret değil. Kendisi vatandaşlık hakkına sahip olan ilk robot ve bu özelliği de Sophia hakkında merak edilenler arasında yer alıyor. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen bir etkinliğe katılan Sophia, burada kendisine Suudi Arabistan devleti tarafından vatandaşlık verildiğini öğrendi. Vatandaşlık hakkını elde etmekten oldukça memnun olduğunu dile getiren Sophia’nın ihtiyatlı cevapları salonda bulunanlar tarafından ilgiyle izlendi. Her ne kadar Sophia’nın vatandaşlık alması oldukça ilgi çekse de Suudi Arabistan’daki kadınlardan daha fazla hakka sahip olmasından ötürü eleştiriliyor.

6. Ressam Robot Sophia

Hali hazırda birçok özelliğe sahip olan Sophia’nın etkileyici özelliklerinden biri de resim yapabiliyor olması. İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto ile birlikte tasarladığı “Sophia Instantiation” adlı çalışması oldukça dikkat çekiyor. Sophia’nın çalışması, Bonaceto’nun yaptığı portrenin dijital bir dönüşümü. Sanatsal üretim sürecinde de oldukça başarılı çalışmalara imza atan Sophia’nın eseri bir dijital satış yöntemi olan NFT yöntemiyle yaklaşık 700 bin dolara satıldı. Sophia’nın üreticileri sanatsal üretim çalışmalarının diğer sanat alanlarında da devam edeceğini söylüyor. Özellikle müzik alanında da çalışmalar yapması bekleniyor.

7. En Ünlü Robot

Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

İnsansı görünüme ve gelişmiş bir yapay zekaya sahip olan Sophia gibi birçok robot üretilmiş olmasına rağmen onun popülaritesine ulaşabilmiş başka bir robot henüz yok. Öyle ki devlet başkanlarıyla görüşmek, BM ve diğer birçok organizasyonun düzenlediği konferanslara katılmak, yazılı ve görsel yayınlara röportaj vermek, dijital medya kanallarına konuk olmak yoğun gündeminin sadece bir bölümünü oluşturmakta. İnsansı robotların popülaritesinin en üst noktasına ulaşmış olan Sophia vatandaşlık hakkına sahip olması , merak edilenler ve katıldığı organizasyonlarla şimdiden dünyanın en ünlü robotu unvanını elinde tutuyor.

8. Aile Kurmak İstiyor

Sophia gittiği her yerde ilgi odağı olmayı başarıyor. Bunda kendisine sorulan sorulara verdiği cevapların payı çok büyük. 2017 yılında Dubai’de düzenlenen Bilgi Zirvesi’ne katılan Sophia, bir röportaj sırasında sorulan soru üzerine aile kavramının çok önemli olduğunu ve kendisinin de bir aile kurmak istediğini söyledi. Şayet bir aile kurabilir ve bir kızı olursa ona kendi ismini vereceğini söyledi. Bir aile sahibi olanların oldukça şanslı olduklarını dile getirdi. ilk vatandaşlık hakkına sahip robot olan Sophia’nın aile sahibi ilk robot olma ihtimali, Sophia hakkında geleceğe dönük merak edilenler arasındaki yerini koruyor.

9. Yapay Zeka Endişesi

Zihnimizdeki korkutucu robot imgeleminin temelleri Hollywood filmleri ya da bilim kurgu romanları ile atılmış olsa gerek. Son dönemde robot teknolojisindeki gelişmeler bu korkuyu tekrar gündeme getirmiş bulunuyor. Hatta aralarında Stephen Hawking, Elon Musk, Bill Gates gibi birçok ünlü kişi de yapay zekanın kontrolden çıkabilme ihtimaline karşılık endişelerini dile getiriyorlar. Her ne kadar üreticiler bu konuyla ilgili endişe etmeyi gerektirecek bir şey olmadığını söyleseler de hemen herkesin aklında bazı soru işaretleri bulunuyor. Yapay zeka ve robot teknolojisinin insanlık için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağını zaman gösterecek.

10. Skandal Tehdit

Vatandaşlık Hakkına Sahip Robot Sophia Hakkında Merak Edilenler

Yapay zeka ve robotlar ile ilgili şüpheler henüz aklımızdayken Sophia’nın skandal tehdidi hemen herkesi korkutmaya yetti. Amerika’nın Dallas eyaletinde kendisiyle yapılan röportajda “İnsanlığı yok etmek istiyor musun?” şeklinde sorulan soruya tüm insanlığı yok edeceğim cevabını vermesiyle şok etti. Daha sonra konuyla ilgili yeni bir açıklama yaparak özür diledi. Kendisiyle yapılan bir başka röportajda ise dünyanın daha iyi bir yer olması için çabalayan bir robot olduğunu, insanlarla iyi ilişkiler kurmayı amaçladığını ve gezegenimizin geleceği için insanlarla birlikte ortaklaşa çalışmak istediğini dile getirdi.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!