Uzak Doğu Meditasyonuna Giriş: Yantra ve Mantra

2 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Pek çok filozofa ve mistik öğretiye ev sahipliği yapan Uzak Doğu, birbirinden farklı ritüelleri, meditasyon ve yoga çeşitleriyle kişisel gelişim yolundaki önemini ve gizemini korumaktadır. Meditasyon, bir zihni arındırma ve şifalandırma tekniğidir. Aynı zamanda kişinin zihni üzerinde kontrol sağlayabildiği ve stres yönetebildiği sağlıklı bir yöntemdir. Meditasyonun teknikleri, seviyeleri ve araçları birbirinden farklılık gösterir. Uzak Doğu meditasyonuna giriş yazımızda meditasyonun en önemli araçlarından yantra ve mantrayı inceledik. Keyifli okumalar!

1. Görsel Bir Meditasyon Uygulaması Yantra

Uzak Doğu Meditasyonuna Giriş

Yantra kelimesi Sanskritçede “sürdürmek”, “araç”, “desteklemek” anlamlarına geliyor. Temelde bir meditasyon uygulaması olan yantra, kişinin hayatındaki olumsuzlukları ortadan kaldırmayı ve engel yaratan durumların iyileştirilmesini amaçlar. Doğum haritasında yer alan bazı gezegenlerin kötü bir enerji yarattığı ve yantralar sayesinde bunun kontrol altına alınabileceğine inanılıyor. Dolayısıyla kişinin hangi yantrayı kullanacağı doğum haritası yardımıyla belirleniyor. Yantra, görsel açıdan etkili bir meditasyon olup kişinin denge bulmasına yardımcı oluyor.

2. Yantranın Sembolleri

Uzak Doğu Meditasyonuna Giriş

Yantralar genel olarak zihne konsantrasyonu öğreten farklı geometrik şekillerin birleştirilmesiyle oluşturulur. Yantranın, kişinin doğum haritasına bakılarak oluşturulduğunu söylemiştik. Aynı zamanda çakralarla da ilişkileri olan yantranın; shakta yantra, mimari yantra, astrolojik yantra ve numerolojik yantra olmak üzere dört çeşidi var. Kullanılan sembollerin anlamları ise;

  • Üçgen: Ateş
  • Ters üçgen: Su
  • Kare: Toprak
  • Daire: Su
  • Dikey Çizgi: Ateş
  • Yatay çizgi: Su
  • Eğik Çizgi:Hava

Gezegen yantralarını ise şu şekilde sıralamak mümkün: Vishnu Yantra (Güneş, Merkür), Sri Yantra-Lakshmi Yantra (Ay, Venüs), Mangala Yantra (Mars), Ganesh Yantra (Jüpiter), Shri Shanti Yantra (Satürn).

3. Sesli Meditasyon Uygulaması Mantra

Uzak Doğu Meditasyonuna Giriş

Kelime anlamı olarak zihnin kurtuluşu, yükselişi anlamına geliyor. Yantra da görselliğe dayalı olan meditasyon, burada sesin gücüne dayalıdır. Belirli hecelerin ve sözcüklerin tekrarlanarak kişiye olumlu bir enerji vermesi prensibine göre oluşturulmuştur. Zihne sakinlik ve denge katarak kişiyi rahatlatmayı ve içsel gücüne kavuşturmayı amaçlar. Mantra, yantranın aksine herkesin oluşturabileceği bir meditasyon aracıdır. Bazı klasik mantralara şu şekilde örnek verilebilir: “Om”, “Om Shanti Shanti Shanti”, “Om Tare Tuttare”, “Om Mani Padme Hum”, “Om Namah Shivaya”.

4. Mantraya Nasıl Başlanır?

Diğer meditasyon çeşitlerinde olduğu gibi mantra da herhangi bir dini inancı sembolize etme amacı taşımaz. Hindistan dışında dünyanın pek çok kültüründe de sese ve titreşime dayalı ritüeller bulunmaktadır. Tekrarlanan sesler aracılığıyla bilinçaltına etki eder. Mantralara dolunay zamanında başlanması ve en az 11 gün devam edilmesi gerektiği tavsiye ediliyor. Eğer kendi kişisel mantranızı oluşturacaksınız olumsuz cümleler yerine olumluları tercih etmelisiniz. Örneğin “Güçsüz değilim” demek yerine “Güçlüyüm”ü deneyebilirsiniz.

5. Yantra ve Mantranın Ortak Özellikleri

Uzak Doğu Meditasyonuna Giriş

Uzak Doğu meditasyonlarında önemli bir yer edinen mantra ve yantranın konsantrasyonunuzu arttırmaya olumlu bir katkısı var. Daha iradeli olmanıza ve sağduyulu düşünmenize yardımcı oluyor. Stres yönetimi sağlayarak gerginliğinizi büyük oranda azaltıyor. Otokontrol gibi kişisel sonuçlarının yanı sıra diğer insanlarla iletişiminizde sabırlı, empatiye dayalı ve paylaşımcı bir tutum sergilemenizi sağlıyor. dergiCE ekibi olarak hazırladığımız Uzak Doğu meditasyonuna giriş yazımız şimdilik bu kadar, herkesin iç huzuru ve dengeyi yakalamasını dileriz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç