Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

4 dk okuma süresi


109
57 Paylaşım, 109 puan

Yalın dili ve kendine has üslubu ile tarihte yerini almış şairlerden biridir Can Yücel. Onun şiire ve aşka tutkusu kalemine yansımış, gönlünden düşen her kelime yeni bir anlama bürünmüştür. Bu anlamlı sözleri kalplere dokunmuş, kalplere dokunan her söz okurlarına yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bunun için sizlere usta şair Can Yücel’in en sevilen sözleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Sevince çocuk oluyor insan.

Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

Şairler en çok sevgi kavramını konu alırlar çünkü sevmek herkesin ayrı değer biçtiği ve son derece duygu yüklü bir gerçektir. Asırlardan beri kaçınılmaz olan bu gerçek, birçok yazarın kalemiyle şekillenmiş ve mısralara dökülmüştür. Bu mısralar sevgiye somut gerçekçilik kazandırmıştır. Can Yücel’de sevgi kavramına can veren yazarlardan biridir. Sevince çocuk oluyor insan diyen Yücel, sevmeyi çocuk olmaya benzetmiştir. Çocukluğun o saflığını, masumiyetini, teslimiyetini hatta güzelliğini sevmek ile özdeşleştirmiştir.

2. Sevdiğin kadar sevilirsin.

Sevmek kavramına yeni bir boyut kazandıran ve neredeyse her şiirinde irdeleyen bir yazar olan Can Yücel, sevginin ölçütlerine de değinmeden geçememiştir. Doğru mudur bilinmez ama sevdiğin kadar sevilirsin sözü ile hatıralarda yerini almıştır. Usta şair Can Yücel’in en sevilen sözleri listesinde yer verdiğimiz bu sözü de birçok kişinin kalbine dokunmayı başarmıştır. “Sevdiğin kadar sevilirsin” sözüyle sevginin karşılıklı olunca güzel olduğunu vurgulayan Can Yücel, sevgi miktarının karşındakinin kalbi ile yakından bağlı olduğunu anlatmak istemiştir.

3. Gözler ve sözler ikisi de bir şeyleri gizler.

Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

Gözler gerçeğin aynasıdır derler. Bu yüzden bazen sözlerinizin yansıtamadığını yansıtır ustaca. Bu durum iyi midir bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki her zaman başarılı değildir. İşte bu durum ikisin de gizemli kılar. Can Yücel’de insanoğlunun bu bilinmezliklerle dolu hayatını keşfetmiş ve kaleminin perspektifinden bizlere anlatmıştır. Hayattan yola çıkan şair, “Gözler ve sözler ikisi de bir şeyleri gizler.” diyerek hayatımızın sırlarla dolu olduğunu kastederken, gözlerdeki ve sözlerdeki o dışa yansıtılamayan manayı vurgulamadan da geçememiştir.

4. Değişmek zor; ama bazen aynı adam olmak daha zor.

İnsan değişir zamanla ya değişmek zorunda kalır ya kendi isteğiyle farklılaşır. Ama değişir bir şekilde, tüm benliği ile… Dünü ile bugününü ayrıdır insanoğlunun bu nedenle farklı kimliklere bürünür ya da bürünmek zorunda kalır. Can Yücel’de bu konuya değinmiş ve “Değişmek zor ama bazen aynı adam olmak daha zor.” diyerek değişen bu dünyada özü hatırlayabilmenin daha zor olduğunu vurgulamıştır. Usta şair Can Yücel’e göre asıl zor olan şey değişmek değil hayata rağmen değişmemektir.

5. Aslında bütün insanları sevebilirdim sevmeye senden başlamasaydım.

Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

Sevmek insana doğuştan verilen bir özelliktir. Can Yücel’e ait “Aslında bütün insanları sevebilirdim sevmeye senden başlamasaydım.” sözü de sevginin en saf ve en çok halini yansıtır bizlere. Bu sözüyle birlikte şair tüm sevgi dolu ve sevgiden yana haliyle çıkıyor karşımıza. Bu dizelerde kalbinde tüm insanları sevebilecek kadar sevgi taşıdığını ancak sevgisinin hepsini bir kadına harcadığını söyleyen bir şair yatıyor. Şaire göre sevmek tüm sevgisini birine yönlendirmektir.

6. Önemli olan bir omuza yaslanmak değil; aynı omuzda yaşlanmaktır.

Usta şair Can Yücel ve en sevilen sözleri adlı içeriğimizin bir diğer maddesi de yine Yücel’in kaleme aldığı değerli bir söz. Şüphesiz ki insan en çok sevdiğine güvenir, sevdiğinden güç alır. Ancak güvenmek Can Yücel’in değimi ile bir ağaç gibi yaslanmak, sevmek için yeterli değildir. Ona göre sevgi de önemli ve yeterli olan saçlarına aklar düşene kadar aynı omuzda yaşlanmaktır. Bir başka değişle yaşlanana kadar aynı omuza yaslanmaktır Önemli olan beraber geçirilen günler, aylar hatta yıllardır.

7. Gözün arkada kalacaksa marifet değildir gitmek.

Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

Bazen alıp başını gitmek ister insan. Amacı düşüncelerinden, dertlerin, yüklerinden kaçıp gitmektir uzaklara. Ancak çoğu insan bunu yapamaz ve fikirlerini de alır yanına. Oysa kaçtığı şey, insanlardan ziyade insanların üzerinde bıraktığı etki yaşattığı histir. Bunları yok sayabilmek yani arkaya bakmadan gidebilmek Can Yücel için büyük marifettir. Bunun üzerine tüm gidenlere ve gitmek isteyenlere ithafen “Gözün arkada kalacaksa marifet değildir gitmek” sözünü söylemiştir.

8. Bir şanstan söz ettirmeyecek kadar mükemmel olmalı aşk.

Aşkın tanımını bir şair ancak bu kadar güzel yapabilirdi. Can Yücel bu sözünden de anlaşılacağı gibi aşkı mükemmel olmaya layık görmüştür. Usta şair Can Yücel’e göre, şans, olmak ve olmamak arasında kalmış bir olgudur. Oysa aşk netlik ister. Bu nedenle usta şair kalemini konuşturmuş ve “Bir şanstan söz ettirmeyecek kadar mükemmel olmalı aşk” sözünü dile getirmiştir. Onun bu sözü ardında bıraktığı bir nesli etkilemiş ve ardından gelecek nesilleri de etkileyecek niteliktedir.

9. Gülümsemek daha güzel bir görüntüye kavuşmanın bedava yoludur.

Şüphesiz ki gülmek şairlerin değimi ile insanın yüzünde çiçekler açtırır ve bu çiçekler güzelliğini tüm doğallığı ile insana yansıtır. Ancak gülmek kolay olduğu kadar zor bir meziyettir. Her şeye rağmen gülebilmek ise meziyetlerin en güzeli… Bunu fark eden Can Yücel de tüm samimiyeti ile “Gülümsek daha güzel bir görüntüye kavuşmanın bedava yoludur” sözünü kaleme almıştır. Can Yücel’in kaleminden çıkan bu söz güzelliğin aslında gülümsemek gibi çok kolay bir şey ile ortaya çıkabileceğini anlatır.

10. Unutma onu artık unuttum demek bir kez daha hatırlamaktır.

Usta Şair Can Yücel’in En Sevilen Sözleri

İnsanların bir şeyleri hatırlaması için birçok çalışma yapılır. Halbuki şairlere göre insanın kazanabileceği ön büyük özellik unutabilmektir; dertlerini, acılarını… Can Yücel de “Unutma onu artık unuttum demek bir kez daha hatırlamaktır.” sözüyle unutmanın ne denli zor olduğuna vurgu yapmıştır. Akla gelen her şey beraberinde duyguları da yansıtır. Sevmiş olmak duyguların en güçlüsüdür. Bu nedenle şaire göre unutulan bir sevgiliyse eğer, unuttum diyebilmek için kalp gibi aklında zikretmemesi gerekir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!