Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

10 dk okuma süresi


18
14 Paylaşım, 18 puan

Girişim yapmak, yeni bir adım atmak cesaret ister. Herkes bunun iyi sonuçlanmasının hayalini kurar. Ancak kötü bitebileceği düşüncesi korkuya neden olur. Bu korku nedeniyle birçok insan hayallerini ertelemek durumunda kalır. Hayallerini gerçekleştirmek için pes etmeden çalışan, korkmayan ünlü iş insanlarından tavsiyeler dinlemek, girişimcilere cesaret veren, adeta hayat kurtaran motivasyon kaynağı niteliği taşır. Elbette ki; tüm dünyanın tanıdığı iş insanları için de başarıyı elde etmek kolay olmamıştır. Onlar pes etmemiş, var güçleriyle çalışıp emellerine ulaşmıştır. Şimdi de girişimcilere yol gösteren tavsiyeler ile yardımcı olmaya çalışan iş insanlarından duyduğumuz hayat kurtaran öneriler, belki de girişimci adaylarının kulağına küpe olur, ileride iş dünyasında oldukça ünlü ve başarılı olurlar.

1. Ali Sabancı

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Sabancı ailesinin 3. kuşak mensubu Ali Sabancı, Şevket Sabancı’nın en küçük oğludur. 1987-91 yılları arasında Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler eğitimi alan Ali Sabancı, Columbia Business School’da uluslararası finans alanında yüksek lisans yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Sabancı Holding kapsamında çalışan Ali Sabancı, 2004 yılının Mart ayında aile şirketinden ayrılmıştır. Babası ve ablası ile kurdukları Esas Holding’de çalışmaya başlamıştır. Başarılı iş insanı, şu an Pegasus Havayolları, Desas, Esaslı Gıda ve Gıdaser Gıda şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Ali Sabancı girişimcilere ve girişimci adaylarına her durumda neler yapabileceklerini düşünmelerini tavsiye etmiştir. Ali Sabancı: “Eşit doğmuyoruz, ancak eşit ölüyoruz. Hepimizin doğduğu maddi imkanlar farklı. Bize düşen, bulunduğumuz en iyi neler yapabileceğimizi düşünmek.” demiştir. Sözlerine, “Ben artık başardım.” diyen insanların girişimci olamayacağını söyleyerek devam eden Ali Sabancı, yenilikçi olmayı vurgulamıştır.

2. Bill Gates

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bill Gates, servetini ve başarısını sıkı ve disiplinli çalışmaya borçlu. Bill Gates, 2019 yılında 100 Milyar $ servete ulaşmıştır. Windows’u dünyanın tepesine koyan başarılı iş insanı, yeni girişimcilere de birçok tavsiyede bulunmuştur. Bill Gates, hatalardan ders çıkarmak gerektiğini, okulun en büyük tecrübe olduğunu savunmuştur. Gerçekçi olmak ve tutkulu olmak da Bill Gates’in en büyük tavsiyeleri arasındadır. Disiplinli çalışmak, gerektiğinde takım olabilmek de Bill Gates’e göre başarıyı getirmektedir. Başarılı iş insanı, iş hayatında şansa inanmamanın başarının kilit noktalarından olduğuna değinmiştir. Bill Gates’e göre başarının sırrı asla şans değil, sadece emin adımlarla sıkı çalışmaktır. Bill Gates’in izinde başarılı iş insanı olmak istiyorsanız eğer; alçakgönüllü ve pozitif olmayı da unutmamalısınız.

3. Brian Chesky

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Dünya’nın en popüler konaklama, tatil imkanı sunan Airbnb, en güvenilir rezervasyon siteleri arasındadır. Brian Chesky, 2008 yılında Airbnb’yi kurmuş, hala da şirketin CEO görevini yapmaktadır. Başarılı iş insanı, Airbnb’yi kurana kadar 3 adet şişme yatağı kiraya vererek geçiniyor, kirasını dahi ödeyemiyordu. Bugün 3.1 Milyar $ net servete sahip Brian Chesky, başarısını güçlü bir ekibe borçlu olduğunu söylemiştir. Başarının temelinde tutkuyla bağlanmak olsa da Chesky; “Kaliteli ve güçlü bir ekip olmadan yaptığınız iş veya ürettiğiniz ürün ne kadar kaliteli olursa olsun, kaybolup gitmeye mahkumdur.” demiştir. Tamamen dibe vurup, zirveye çıkan Chesky, inancını asla kaybetmemiştir. Brian Chesky, tutkuyla ve inançla bağlanıldığında başarının er ya da geç geleceğine inanmaktadır.

4. Daniel Ek

Her yaştan insanın severek kullandığı, geniş yelpazeye sahip Spotify, Daniel Ek tarafından kurulmuştur. Başarılı iş insanı Ek, herkesin sevdiği ve bağlı olduğu hobilerini işe döndürmeleri gerektiğini savunuyor. Küçük yaşlardan beri müziğe düşkünlüğünü dile getiren Ek, başarısını böylesine ilgili olduğu konu üzerinden yapmış olduğuna borçlu olduğunu da dile getirmiştir. Daniel Ek, kişinin ilgisi ve sevgisi ne üzerine olursa olsun; onun üzerine gidip şirketleştirdiğinde başarılı olacağına inanıyor. Başarılı olamamış iş insanlarının da başarısızlığının sebebini, işi sadece para olarak görmelerine bağladığını birçok röportajında dile getirmiştir. Ünlü iş insanlarından Daniel Ek girişimcilere; başarının sırrının işini sevmek olduğunu, bunun iş dünyasında hayat kurtaran kilit nokta olduğunu ve bunun tavsiyeler arasında en önemli yerde olduğunu neredeyse her konuşmasında söylemiştir.

5. Elon Musk

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Elon Musk, dünyaca ünlü SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusudur. Böylesine başarılı şirketlerin kurucusu olmak ve başarıyı elinde tutmak elbette ki kolay bir iş değil. Elon Musk, girişimcilere mükemmel şirket için mükemmel ürünler gerektiğini vurgulamıştır. Elon Musk, başarıyı kek yapmaya benzetmiştir. Elinizde tüm malzemeler yoksa tam anlamıyla başarılı olamazsınız. Başarılı iş insanı Musk, çok çalışmak gerektiğini, haftada 80-100 saat çalışmak gerektiğinin önemine her zaman değinmiştir. İşlerin hızlı ilerlemesi ve hızla büyümesinin sırrının çok çalışmak ve disiplinli olmak olduğuna inanmıştır. Musk, iş dünyasında risk almak gerektiğine inanmış, trendlere uymak yerine daha az popüler işlere yoğunlaşıp risk almanın başarıyı getirebileceğine inanmıştır. Musk, yapılan her işte titizliğe inanmış, iyi ve kötü tüm eleştirileri dikkate almış ve bu doğrultuda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

6. Henry Ford

Henry Ford, 1903 yılında Ford Motor Company’yi kurmuş, başarılı bir iş insanıdır. Ulaşım endüstrisinde devrim yaratan Ford, adını tarihe en başarılı iş insanlarından biri olarak yazdırmıştır. Henry Ford, ilk kez böyle bir işe kalkıştığında, ulaşım için atın yeterli olduğunu söyleyerek vazgeçirmeye çalışanlar olmuştur. Ancak Ford, inandığı yoldan dönmemiş ve başarmıştır. Henry Ford, işe yarayacak yatırımların yapılmasını vurgulamış, her başarısızlığın yeni bir başarı fırsatı olduğunu savunmuştur. Henry Ford, imkansızın imkansız olduğuna inanmış, tutkulu olduğu konuda kaliteye odaklanmıştır. Ford, en büyük hatasının ise en güvenilir danışmanlarının bile tavsiyesini dinlememek olduğunu söylemiştir. Öğrenmeyi bırakan insanın yaşlı olduğuna inanan Ford, hata bulmak yerine çareler üretmenin başarının anahtarı olduğuna inanmıştır.

7. Jack Ma

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

En büyük satış hacmine sahip e-ticaret platformu Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, başarısızlıklardan bük başarı yakalamış bir iş insanıdır. İnandığı yoldan vazgeçmeyerek dünyanın en zengin 21. insanı olan Jack Ma, başarısızlıklara hazırlıklı olmak gerektiğine inanmıştır. 30 iş başvurusunda red cevabı alan Ma, darbeleri kaldıramayanların başarılı olamayacağını söylemiştir. 1995 yılında internetle ilk kez tanışan Ma, Çin’le alakalı internet sitelerinin veya tanıtımların olmadığını görmüştür. Bunun üzerine kolları sıvayan Ma, 17 arkadaşıyla Alibaba’yı kurmuştur. İlk 3 yıl kazanç getirmeyen şirketine inancını kaybetmeyen Ma, “Başaracağız, pes etmeyeceğiz” vurgusunu yapmıştır. Jack Ma, başarısız olmanın çok önemli olduğunu, başkalarının başarılarına temel atıldığına inanmıştır. En önemli sözü ise: “Bugün acımasızdır. Yarın ise daha acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.” olmuştur.

8. Marissa Mayer

Başarılı iş insanı Marissa Mayer, internet devi Yahoo’nun CEO’sudur. Marissa Mayer, bigisayar bilimi okuduktan sonra nöronilime ve yapay zekaya yoğunlaşmıştır. Google’da ilk kadın mühendis olarak çalışmaya başladıktan sonra yapay zeka üzerine çalışmalarını arttıran Mayer, bu konuda kendini epey ilerletmiştir. Google’da ürün yöneticisi olup çok iyi bir performans gösteren Mayer, Yahoo’ya CEO olarak geçiş yapmıştır. Başarısını ise önceliklerini belirlemeye borçlu olduğunu söylemiştir. Marissa Mayer, başarılı olmak isteyen kişilerin önceliklerini iyi tayin etmeleri gerektiğini birçok konuşmasında vurgulamıştır. Kişi, hayatında önemli ve öncelikli olguları düzgün sıraya koyabilirse başarılı olabilir. Mayer için öncelik Yahoo’da olmuş, onun için çalışmalarını arttırmıştır. Öncelik sırasını doğru belirlediğine inanan Mayer, bunun performansını arttırdığına da inanmıştır. Her zaman etrafını bulabildiği en akıllı insanlarla çevrelemiş bu sayede başarı merdivenlerini hızla tırmanmıştır.

9. Mark Zuckerberg

Sosyal medya devi Facebook’u kuran Mark Zuckerberg, teknoloji alanında devrim yaratmıştır. Facebook’u kurarak hepimizin hayatını değiştirmiş olan Zuckerberg, yenilikçi olmayı savunmuştur. Zuckerberg, “Ya hep ya hiç” politikasıyla ilerlemiş ve mükemmel olma yolunda emin adımlar atmıştır. Başarının kolay elde edilmeyeceğini söyleyen Mark Zuckerberg, azimle çalışarak bugünkü konumuna gelmiştir. Zuckerberg, herkesin bir yeteneği olduğunu ve insanların bu yeteneği geliştirmesi gerektiğini vurgulamıştır. Böylece kişi hayalindeki sevdiği işi yapacak, yeteneği doğrultusunda hızla ilerleyebilecektir. Sevdiği işi yapan insanların başarı basamaklarını çok daha hızlı tırmanacağını düşünen Zuckerberg, sevmediği işi yapan insanların zengin olabileceğini ancak asla başarılı olamayacağını düşünmektedir. Yolundan şaşmayan, cesaretinden ödün vermeyerek emin adımlar atan girişimciler, Zuckerberg’e göre mutlaka başarıyı yakalayacaktır.

10. Michael Dell

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

En büyük teknoloji alt yapı şirketlerinden biri olan Dell Technologies’in kurucusu olan Michael Dell, korkusuz olmanın başarının sırrı olduğuna inanmıştır. Dell, hataların olması gerektiğine, hatalardan korkmak yerine onlara tecrübe gözüyle bakmak gerektiğini vurgulamıştır. Michael Dell, başarılı olmak isteyen girişimcilere, farklı olmayı tavsiye etmiştir. Kimsenin düşünmediği ve piyasada olmayan bir fikir üretebilen girşimciler, Dell’e göre başarıyı yakalayacaktır. Dell, girişimcilerin fikrini başkalarına danıştığında muhtemelen çoğunluğun “kötü bir fikir” olduğunu söyleyeceğini bu yüzden kendi yollarından gitmelerini önermektedir. Michael Dell, başarılı bir iş insanı olmak için çok iyi okullara bitirmenin ya da çok zeki olmanın gerekmediğine inanmıştır. Gerçekten başarılı olmak için hayal ve bu hayali gerçekleştirmek için kararlı adımlar atmak yeterlidir.

11. Pete Cashmore

Genç ve başarılı Pete Cashmore, Mashamble blogunun kurucusudur. Pete Cashmore, hata yapmanın başarıya gitmenin önemli adımı olduğuna inanmıştır. Cashmore, bir işe girişirken okuyucu ve kullanıcı için ne kadar faydalı olduğunu göz önünde almış, en faydalı olanlar üzerine yoğunlaşmıştır. Genç yaşta çok büyük bir başarıya imza atan Pete Cashmore, kendisini kimseyle karşılaştırmamıştır. Tek rakibinin kendisi olduğunu vurgulayan Cashmore, kendi başarısını daha üst seviyelere çıkarmak için çalışmıştır. Yetenekli, yaratıcı ve başarılı bir ekiple çalışarak risk almanın en risksiz strateji olduğunu söyleyen Cashmore, iyi bir dinleyici olmanın başarı yolundaki kilit noktası olduğunu söylemiştir. İyi bir takımla çalışmak, takımda lider olmak ancak her zaman takım arkadaşlarının fikirlerini dinlemek, Cashmore için başarı kapılarını açmıştır. En genç ve ünlü iş insanlarından olan Cashmore, hayat kurtaran tavsiyeler isteyen girişimcilere, inanç ve takım ruhunun önemini anlatmıştır.

12. Rahmi Koç

Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, babası Vehbi Koç’tan sonra holding yönetimini ele almıştır. Koç Holding’in ülkemizdeki yeri ve önemi tartışılmaz. Ülkemizin sayılı ve en önemli iş insanlarından Rahmi Koç, başarısının sırrını girişimcilere anlatırken, hayat kurtaran tavsiyeler de vermiştir. Rahmi Koç’a göre piyangoyla zengin olan insanların hepsi başarısız olmuştur. Bunun sebebi, zenginlik ve başarı bir günde elde edilemez. Rahmi Koç; emek vererek, uzun uğraşlar ile büyütülen işlerin ancak başarı ve servet getireceğine inanmıştır. Disiplin ve azimle başarı merdivenlerini tırmanan Koç, bu sayede büyük bir holding olabildiğini söylemiştir. Koç, vizyon ve hedefin kilit nokta olduğuna inanmış, bu doğrultuda ilerlemiştir. Hedefi belirleyip, esnek ve değişebilen stratejiyle başarıya ulaşmanın mümkün olduğuna inanmıştır. Her başarılı ve köklü şirketin, vizyonunu belirlemesinin önemine her fırsatta değinmiştir.

13. Sakıp Sabancı

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Merhum iş insanı Sakıp Sabancı, Sabancı Holding’in başarısının sırrını şansları iyi değerlendirmeye bağlamıştır. Sabancı’ya göre, hayatta herkesin başına gelen tesadüf, fırsat ve şansı iyi değerlendirenler başarılı olabilir. Sakıp Sabancı, girişimcilere “Yerinizi emanet edebileceğiniz kişiler yetiştirin.” öğüdünü vermiştir. Sabancı, başarının tek kişiyle elde edilemeyeceğini söylemiştir. Takım ruhunun başarıyı getireceğine inanan Sabancı, takımda her zaman problemleri çözebilen yaratıcı insanlara yer verilmesini vurgulamıştır. Her ülkenin probleminin farklı olduğunu, bu yüzden de çözümlerin farklı olacağını söylemiştir. Ülkenin problemine göre çözüm üretebilen insanların takımın bel kemiği olduğunu eklemiştir. Başarısının sırrını paylaşan, ülkemizin güzide insanlarından Sakıp Sabancı’yı rahmet ve şükranla anıyoruz.

14. Sheryl Sandberg

Facebook COO’su olan Sheryl Sandberg, Facebook’ta Mark Zuckerberg’den sonra en önemli konuma sahip başarılı bir iş insanı. Sandberg, cinsiyet eşitliği için yürüttüğü çalışmalarla da kendinden oldukça söz ettirebilmiştir. Sheryl Sandberg, başarıya ulaşmak isteyenlerin önyargılarından sıyrılması gerektiğine inanmıştır. Sandberg, kendine güveni olmayan insanların başarılı olamayacağını çok kez vurgulamıştır. Önyargıların değiştirilmesi gerektiğini savunan Sandberg, iş dünyasında özellikle kadınların önyargılar nedeniyle tutunamadığını düşünmektedir. Kadınların iş dünyasında çok daha fazla yer sahibi olması gerektiğini söyleyen Sandberg, kadınların ihtiyacı olan tek şeyin cesaret olduğuna da değinmiştir. Sandberg’e göre rekabet dolu sektörde pazarlık ve strateji en önemli noktalardır. İş dünyasında başarılı olmak isteyen herkesin iyi bir pazarlıkla hedeflerine ulaşabileceğini söylemiştir. Gerektiğinde müşterek bir tutum, gerektiğinde ise tuttuğunu koparan inatçı bir yaklaşım, başarının kapılarını aralayacaktır. Sandberg için başarının en önemli sırrı ise hedeflere giden yolda motivasyonu kaybetmemektir. Sheryl Sandberg, başarıya giden yolu kişinin kendisinin belirlediğine inanarak başarılı olmuştur.

15. Steve Jobs

Ünlü İş İnsanlarından Girişimcilere Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Teknoloji devi Apple Şirketi’nin kurucusu Steve Jobs, iletişim dünyasında devrim yaratan inovasyon yapmıştır. Başarıyı yakalamasının kolay olmadığını söyleyen Jobs, girişimci olmaktan korkmayarak ve sevdiği işi yaparak başarılı olduğunu söylemiştir. Apple’a olan inancını kaybetmeyen ünlü iş insanı Steve Jobs, küçük başlangıçlar ve büyük düşüncenin bir arada olmasının girişimcilere hayat kurtaran tavsiyeler arasında olduğuna da değinmiştir. Hedefin pazar lideri olmak gerektiğine inanan Jobs, sonuç odaklı olmanın başarı kapılarını aralayacağını vurgulamıştır. Steve Jobs, yenilikçi olmayan ve öğrenmeyi bırakan kişilerin başarılı olacağına hiçbir zaman inanmadı. Jobs, tutkuyla bağlandığı Apple’ın başarısını kendisini sürekli yenilemesine ve kendisinin asla pes etmemesine borçlu. Dünyanın en önemli isimlerinden Steve Jobs, 2011 yılında pankreas kanserinden hayatını kaybetti.

16. Warren Buffett

Ünlü iş insanlarından girişimcilere hayat kurtaran tavsiyeler listemizin sonunda, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su Warren Buffett, yer alıyor. Buffett, 20. yüzyılın en başarılı iş insanlarından biri olmuştur. Warren Buffett, bugün dünyanın en zengin insanları arasında sayılmaktadır. Buffett, yatırımcılara inatçı olmayı ve bırakmaları gereken yeri bilmeleri gerektiğini tavsiye etmiştir. Warren Buffett, kazançlarla yeniden yatırım yapmamın kazancı katlayacağına inanmış, bu şekilde servet sahibi olmuştur. Buffett, iyi bir yatırımcının borçlarını sınırlandırması gerektiğini vurgulamış, risk hesabı yapabilen yatırımcıların başarılı olacağını söylemiştir. Warren Buffett, başarının gerçekte ne olduğunu bilmeyen kimselerin ise başarı ya da zenginlik sahibi olamayacağına inanmıştır. Buffett gibi büyük ve önemli bir iş insanı olmak isteyen girişimcilerin, onun tavsiyelerine kulak vermelerini öneriyoruz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!