Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

4 dk okuma süresi


16
19 Paylaşım, 16 puan

Öğrencisiniz, evden uzaktasınız, her ihtiyacınızı kendiniz karşılıyorsunuz ve dahası… Hepimizin bildiği gibi kitap alma, yurtta isek yurt ücreti ödeme, kişisel ihtiyaçlarımızı karşılama, evde kalıyorsak ev ihtiyaçlarını alma, elektrik, su, doğalgaz faturaları ödeme gibi birçok sorumluluğa sahibiz. Bunun yanında kendimize de vakit ayırmamız gerekli. Bunlar maliyeti oldukça yüksek sorumluluklar. Harcamalarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle bu maliyetleri kısmak mümkün. Sizlere hazırladığımız üniversite öğrencileri için az parayla geçinme rehberi, işinize yarayacak ipuçları barındırıyor.

1. Gelir-Gider Tablonuzu Oluşturun!

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

Ekonomik açıdan refaha ulaşabilmek adına öncelikle elimizdeki bütçeden haberdar olmamız gerekmektedir. Bu sebeple ilk olarak gelir ve giderlerinizi gösteren bir tablo oluşturun. Elinizde somut bir liste olduğunda hem giden hem de kalan paranızı daha kolay bir şekilde hesaplayabileceksiniz. Bu tabloyu oluşturmak neye ne kadar bütçe ayırdığınızı görmeyi de mümkün kılar.

2. Borçlarınızı Ödeyin!

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

Öğrencisiniz, istemsiz olarak çoğu zaman arkadaşlarınıza ya da bankalara borçlanıyorsunuz. Borçlu olduğunuz sürece elinizdeki paranın miktarından haberdar olamayacaksınız. Bütçenizi net olarak bilmediğiniz için de ne gelir ne de giderlerinizi ne olarak hesaplayamayacaksınız. Böyle oldukça da ne bir birikim ne de tasarruf yapamayacaksınız. Bu durumlardan kurtulmak için borçlarınızı ödeyin. Borçlarınızdan kurtulmanız bütçenizi hesaplamak adına size büyük fayda sağlayacaktır.

3. Öğrenmeyi Bırakmayın!

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

Eğitim süreci belli bir aşamadan sonra sona erer. Ancak öğrenim süreci bunun aksine sürekli devam eder. Her yaşta öğreneceğiniz bir sürü bilgi mevcuttur. Bu sebeple öğrenmekten vazgeçmeyin. Bütçe yönetimi gibi konularda ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, paranız da aynı oranda çok olacaktır. Paranın doğru yönetilmesi konusunda birçok yatırımcı ve zengin iş adamı okuma alışkanlığının olmasından söz etmekte ve düzenli olarak okuduklarını dile getirmektedir. Yatırımcı ve zengin diye tabir ettiğimiz bu şahıslar okuma alışkanlığı olmalı diyor ise tecrübeyle sabittir.

4. Tasarruf Alışkanlığı Edinin!

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

Hepimiz gerekli gereksiz birçok harcama yapıyoruz. Maliyetleri kısmak istiyorsak gereksiz harcamalardan kaçınmamız esas maddedir. Bu harcamalardan kurtulmak bize tasarruf alışkanlığı kazanma kapısını açan anahtar rolü oynayacaktır. Tasarruf parayı doğru kullanmak adına önemlidir. Parayı doğru kullanmakta maliyetleri gerektiği miktara düşürmek demektir. Tasarruf alışkanlığı olan insan gelirine ve giderine dikkat eder, bütçesini yok yere sarsmaz. O yüzden temel ihtiyaçlara öncelik verip, gereksiz harcamalardan da kaçınmamız gerekmektedir. Tasarrufu alışkanlık haline getirmeniz için üniversitede harcamaları ve maliyetleri minimuma düşürmenin en basit yolu listemize bu maddeyi de ekledik.

5. Kullanmadığınız Şeyleri Bir Kenara Atın

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

Hepimizin bildiği üzere teknoloji son zamanlarda hızla gelişmeye devam etmektedir. Kullanmadığınız eşyalarınızı ekonomik destek sağlamak için satabilirsiniz. İkinci el ürünleri satabileceğiniz ve satın alırken kullanabileceğiniz çok fazla internet sitesi ve uygulama bulunuyor. İhtiyaçlarınızı karşılamak için bu maddeyi es geçmeyin.

6. Kampanyaları Takip Edin!

Birçok marka belirli günleri indirim günü olarak belirlemekte ve o günlerde çoğu ürünün fiyatını azaltmaktadır. Bu indirim günlerini takip ederek ürünleri normal fiyatının altında almak bütçenize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Böylelikle hem tasarruf edilmiş olunacak hem de istenen ve ihtiyaç olunan ürünler de temin edilmiş olacaktır.

7. Banka Hesaplarınızı Sürekli Kontrol Edin!

Bilindiği üzere banka hesaplarınızı artık telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok yerden bankaların kendi uygulamaları sayesinde takip edebiliyorsunuz. Hesabınızı mercek altına almak elinizde kalan paranın veya giden paranızın miktarını öğrenmek adına uygun bir adım olacaktır. Böylece bütçeniz aşılmamış olacak ve esnek hesaplarınız da kullanılmamış olacaktır. Yaptığınız alışverişlerin ardından banka hesaplarınızı kontrol edin. Üniversite öğrencileri için az parayla geçinme rehberi en başta kontrolü sağlamak ile başarı getirir.

8. İndirimli Hediye Kartları Satın Alın!

Yine birçok marka tarafından kullanılan indirimli hediye kartları maliyetinin altında bir ücretle temin edilebilmekte. O markadan alışveriş yaptıkça elinizdeki indirim kartında puanlar birikiyor ve bu sayede bir sonraki alışverişinizde biriken puanlarınız ürünün fiyatını normal fiyatının aşağısına düşürüyor. Birçok kozmetik markası, market vb. yerler bu yöntemi uygulamaktadır. Siz de bu yöntemi kullanıp bütçenizi artırın.

9. Faturalara Dikkat!

Elektrik, su, doğal gaz, telefon, internet gibi sayfalarca faturalarınız var. Hepsinin belirli bir ödeme tarihi ve yeri mevcut. Ayrı ayrı uğraşmamak için otomatik ödeme talimatları verin. İnternet servis sağlayıcılarınızdan indirim talebinde bulunun. Telefon faturanızı aşıma kapattırın. Kullanmadığınız odaların ışıklarını söndürün. Muslukları iyice kapatın. Evdeyken kalın giyinip kombi ayarını en düşük dereceye getirin. Bu gibi yöntemlerle fatura maliyetlerinin fazlalığından da kurtulmak mümkün.

10. Kötü Günler İçin Yedek Bütçe Ayırın!

Üniversite Öğrencileri İçin Az Parayla Geçinme Rehberi

En acil durumlarda ve en çok paraya ihtiyacınız olduğu vakitlerde çoğunuzun elinde hiç para kalmıyor. Buna çözüm olarak kötü günler için mutlaka cüzdanınızın bir köşesinde bir miktar para ayırın. Böylelikle acil bir durumda kötü bir duruma düşmeniz gerekmeyecek. Ayırdığınız parayı görünce gönül rahatlığıyla nefes alabileceksiniz.

Üniversite öğrencileri için az parayla geçinme rehberi yazımızı okuduktan sonra, üniversite hayatının olmazsa olmazları yazımıza da mutlak göz atın!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!