Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Tarihi yer denilince akla ilk gelen yer Türkiye’dir. Çünkü birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu ülke, içinde günümüze kadar korunmuş veya bozulmuş sayısız yapı ve kültür barındırır. Bunlar arasında kalelerden evlere, mezarlardan anıtlara kadar oldukça geniş çeşitlilik bulunur. Her şehri ayrı bir hikaye olan Türkiye’de gezip görmek isteyeceğiniz değerli birçok yer bulunur. Bunlar arasından bir karar vermek ise oldukça zordur. Bu zorluğu azaltabilecek ekonomik olarak da rahatça gidebileceğiniz Türkiye’nin en ucuz şehirlerinden tarihi ve turistik yer önerileri içeriğimizde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Efes Antik Kenti

Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

İzmir, Türkiye’nin hem en ucuz hem de turistik şehirlerinden biri olması nedeniyle tarihi yer önerileri arasında önde gelen bir ilidir. İçinde bulundurduğu birçok tarihi yeriyle İzmir, kültürel bir gezi için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Özellikle Efes Antik Kenti ile dikkat çekmektedir. Günümüzde İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Cilalı Taş Devri döneminde kurulmuştur. Antik Yunan Dönemi’nde İyonya’nın on iki şehrinden biri olan Efes, MÖ. 129’da Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçmiştir. 2015 yılında Dünya Mirası olarak tescillenen antik kent, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Efes Antik Kenti’nde sizi Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, 25 bin seyircili tiyatro ve daha birçok anıtsal yapı karşılar.

2. Alanya Kalesi

Türkiye’nin masmavi deniziyle ünlü şehri Antalya, sayısız tarihi yere sahiptir. Yaşamak için olduğu kadar seyahat etmek için de uygun olan şehir aynı zamanda cep dostudur. Türkiye’nin en ucuz şehirlerinden olan Antalya’da gezerken bilgi edinebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise Alanya Kalesi’dir. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nde varlığını sürdüren Alanya Kalesi; şehri 6,5 km uzunluktaki surlarla korur. 250 metre yükseklikteki bir yarımada üzerinde kurulmuş olan kale, Alanya’nın simgelerinden biridir. Kalenin içinde medreseler, hanlar, hamamlar, sarnıç ve çeşme bulunur. Kalede toplam 83 kule ve 140 burç vardır. Alanya Kalesi’nde 1200’e yakın sarnıç da olduğu bilinmektedir.

3. Kral Kaya Mezarları

Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Amasya, Türkiye’nin de en ucuz ve en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak tarihi yer önerileri listesine giriyor. Amasya’da görülmesi gereken yerlerden biri ise Kral Kaya Mezarları’dır. Helenistik Dönem’de oluşmaya başlayan anıt mezarlar, Amasya’daki Harşena Dağı’nın eteklerine oyulmuştur. O dönemde Pontus Krallarına ait olan mezarlar, kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Kral Kaya Mezarları, Yeşilırmak’a kıyısı bulunan ve Krallar Vadisi olarak bilinen bölgede yer alır. Toplamda 21 kaya mezarı bulunan anıtta mezarların arkalarına oyulmuş geçitler vardır. Mezarlar; yüksekliği 15 metre, genişliği 8 metre, derinliği ise 6 metreye kadar uzanan boyutlara sahiptir. Tarih boyunca Kral Kaya Mezarları, hapishane olarak kullanılmıştır.

4. Aphrodisias Antik Kenti

Ara Güler’in fotoğraf çekimleri sırasında tesadüfen keşfettiği tarihi yer Afrodisias, Türkiye’nin en ucuz şehirlerinden biri olan Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunuyor. Aphrodisias, MÖ. 5. yüzyılda Roma İmparatoru Augustus tarafından güzellik ve aşk tanrıçası olan Afrodit’e adanmış bir şehir. Birçok eski çağ kentini içinde bulunduran bölge, Aydın’ın en ünlü tarihi yerlerindendir. 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası listesi ile koruma altına alınmıştır. Bölgede zengin mermer yataklarının bulunması sebebiyle Antik Kentin büyük çoğunluğu mermerden inşa edilmiştir. Deprem kuşağı bölgesinde bulunan ören yeri, tarih boyunca doğal afetlerden etkilenmiştir. Kentte Sebasteion Tapınağı, Afrodit Tapınağı, Aphrodisias Stadyumu ve Tetrapylon anıtsal yapısı gibi daha birçok yapı ziyaretçilerini bekliyor.

5. Midas Anıtı

Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

En ucuz şehir denilince akla ilk gelen seçeneklerden olan Eskişehir, tarihi yer bakımından da oldukça elverişlidir. Özellikle Han ilçesinde bulunan Midas Anıtı, binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor. Yazılıkaya olarak da bilinen anıt, 17 metre yüksekliğe sahiptir. Anıtın, MÖ. 600’lerde yapıldığı bilinmektedir. Bulunduğu yerin Antik Frigya olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bölgeye Frig Vadisi denilmektedir. Üzerinde bulunan Frig yazılarından ismini alan Yazılıkaya, dinsel törenlerde kullanıldığı düşünülmektedir. Midas Anıtı’nda, 3 farklı yazıt bulunmaktadır. Geometrik motiflerle süslenen anıt, Friglerin ana tanrıçaları Kybele’ye taptıkları en önemli kült merkezlerdendir. Ayrıca bölgede açık hava tapınaklarını, sarnıçları ve kaleleri de görmeniz mümkün.

6. Sille Köyü

Türkiye’nin ucuz şehirlerinden ve Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış olan Konya, daha çok Mevlana ile bilinir. Ancak ilk medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehir, tarihsel birçok yeri de bünyesinde bulunduruyor. Bu yerlerden biri olan Sille Köyü, baştan başa tarihi bir alan sunuyor. Sessiz ve dingin bir yer olan Sille Köyü, pek fazla bilinmiyor. Frigyalılardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan köy, zamanında İstanbul-Kudüs hac yolunda önemli bir durak olarak yer almış. Köyün etrafında bulunan tepeler tüften oluşmuştur. Bizans Dönemi’nde ise bu tepelerde Hristiyanların saklanmaları ve ibadet etmeleri için şapeller oluşturulmuştur. Sille Köyü’nde Aya Elena Kilisesi, Zaman Müzesi, Sille Kent Müzesi, Mum Atölyesi ve daha nice tarihi yapıları görmeniz mümkün.

7. Ani Antik Kenti

Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

Kars’ta bulunan Ani Antik Kenti, tarihi yapısıyla görmeye değer yerlerden biridir. 2016 yılında Dünya Mirası olarak tescillenen antik kent, tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Yerleşime uygun olması ve savaş sırasında savunma yapmaya imkan veren coğrafyasıyla bölge, çeşitli medeniyetlerce tercih edilmiştir. İpek Yolu’nun Kafkaslar’dan Anadolu’ya giriş kapısı olan kent, ayakta kalmayı başarmış surları, mimari yapıları ve şehir planlamasıyla bir Ortaçağ kent örneğidir. Birçok kültür gelip geçerken hepsinden bir şeyler alan kent, günümüze kadar zengin tarihi ile gelmiştir. Bu çok kültürlülük de bize görülmesi gereken bir kent bırakmıştır. Kiliselerin ve camilerin yanı sıra Ateşgede Tapınağı, Ani Antik Kenti’nde yer alan tarihi yerlerdendir.

8. Sardis Antik Kenti

Lidya Devleti’ne başkentlik yapmış olan Sardes, Manisa’nın Salihli ilçesindedir. MÖ. 7. yüzyıldan itibaren önemli bir kent olan Sardis, Bizans dönemine kadar önemini korumuştur. Yapılan altın madenciliği sayesinde zenginleşen kentte; tarım, hayvancılık ve ticaret de etkili olmuştur. Dini açıdan da önemli bir yere sahip olan kentten İncil’de de bahsedilmektedir. Günümüze kadar korunarak gelen antik kent, İyonlardan kalma tapınaklara ve Roma yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Sardis Antik Kenti içinde hamam-gymnasium kompleksi ve havra görmek mümkündür. Ayrıca bu havra Antik dünyanın en büyük havrası olarak geçmektedir. Antik Çağın en göz alıcı yapısı olan “Bronzlu Ev” de Sardis Antik Kenti’nde görülebilecek yerlerdendir.

9. Soğanlı Vadisi

Kaya oluşumlarının yer aldığı Soğanlı Vadisi, Kayseri’de bulunur. Bu kaya oluşumları zamanında güvercinlik, kilise, mağara, manastır ve barınak olarak kullanılmıştır. Eski yerleşim yerlerine ev sahipliği yapan Soğanlı Vadisi, Roma döneminden kalma kiliseleriyle de ünlüdür. Aziz Barbara (Tahtalı), Kubbeli, Karabaş ve Yılanlı bölgedeki en bilinen kiliselerdendir. Kapadokya Peribacaları ile aynı oluşum özelliği gösteren Soğanlı Vadisi, Roma Dönemi’nde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yerli halk, kayaları oyup evler, depolar oluşturmuşlardır. Vadinin etekleri ise kaya mezarları olarak kullanılmıştır. Bölgede bulunan yaklaşık 50 tane kilise vardır. Ancak günümüzde sadece 10 tanesi ziyarete açıktır. Soğanlı Vadisi aynı zamanda bölge halkının yaptığı bez bebeklerle de ünlüdür. Hatta bu bez bebekler, Soğanlı Vadisi’nde ortaya çıkarak tüm dünyaya yazılmıştır.

10. Van Kalesi

Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden Tarihi Yer Önerileri

Türkiye’nin ucuz şehirlerinden bir olan Van, tarihi zenginlikleriyle de dikkat çeker. Bu zenginliklerden bir tanesi de Van Kalesi’dir. Urartu Krallığı tarafından yapılan Van Kalesi, şehre kuşbakışı bakar. Van Gölü kıyısında olan kale, kayalık bir zemine ve sarp ve dik bir yamaca inşaa edilmiştir. Anadolu’nun en eski yapılarından biri olan Van Kalesi; 800 metre uzunluğunda, 120 metre genişliğinde ve 80 metre yüksekliğindedir. MÖ. 9. yüzyılda kurulan kale, çeşitli yapılara ev sahipliği yapar. Bunlar arasında; burçlar, açık hava tapınakları, kaya mezarları vardır. Van Kalesi’nde Osmanlı Dönemi’nden Süleyman Han Camii’sinin minaresi ve askeri amaçlı kullanılmış çeşitli taştan yapılar kalmıştır. Van Kalesi’nde Perslerden kalma yazılara da rastlamak mümkündür. Ayrıca Urartuların tarihi ile ilgili bilgilere de Van Kalesi’nde bulunan yazılardan ulaşılabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!