Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

6 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Günümüz modern dünyasında hiçbir şey durağan değil ve aslında dikkatli bakılırsa hayat insanların karşısında birçok fırsat çıkarıyor. Son zamanlarda artmakta olan yatırım fırsatları da bunlara dahil. Yatırım fırsatları son dönemlerde ne kadar çeşitlenmiş olsa da yıllardır popülaritesini koruyan hisse senetleri, pandemi gibi dönemlerde kazandırdığı yüksek meblağlar ile tüm insanların dikkatini çekmekte ve iştahını kabartmaktadır. Yine de yatırımcılar kontrollü olup yatırım yapacakları hisseyi dikkatlice araştırmalı ve yatırımlarını uzun vadeli planlamalıdır. Bu planlamaları yaparken Borsa İstanbul’un yıllardır değerine değer katan, güvenilir hisselerine göz gezdirmeyi de ihmal etmemelidir. İşte Türkiye’de son yıllarda en çok kazandıran hisse senetleri… Keyifli okumalar!

1. ASELSAN

Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Kuruluşundan bu yana ileri teknoloji ürünleri yelpazesini, satış yaptığı alanı ve müşteri ağını genişletmekte olan ASELSAN Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından 1975 yılında Ankara’da kurulmuş bir savunma sanayii şirketidir. ASELSAN’ın hisselerinin %85’i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait iken %15’i halka arzdır. Askeri iletişim ve kontrol sistemleri alanında üretim sağlayan şirketin piyasa değeri 2017 itibariyle 34,5 milyar Türk lirasıdır. Şirketin hisse değeri 2016 yılına kıyasla 2020 yılı içerisinde %300 artış göstermiştir. 2012 yılı içerisinde bir hisse senedi fiyatı 2-3 TL civarında gezen şirketin, 2020 yılında bir hisse senedi fiyatı en yüksek 35-36 TL civarlarında bulunmuştur. ASELSAN hisselerinin gösterdiği performans ve şirketin köklü bir kuruluş olduğu göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların gözdelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

2. Ford Otosan

Ford Otosan, 1959 yılında kurulmuş, alanında öncü sayılabilecek bir Türk otomotiv şirketidir. 1997 yılında Koç Holding’in ve Ford’un hisselerinin eşitlenmesiyle Ford Otosan olarak kurulmuştur. Şirketin hisselerinin neredeyse %69’u yabancı yatırımcıların elinde bulunmaktadır. Şirket 2017 yılında Türkiye’nin otomotiv ihracatının %24’ünü tek başına gerçekleştirmiştir. Şirketin 2012 yılında bir hisse senedinin fiyatı 15-20 TL civarında iken 2020 yılında 148-149 TL civarını görmüş ve yükselişi hala devam etmektedir. Şirket son 10 yıldır sürekli olarak kâr açıklamıştır. Ford Otosan hissesinin, Türkiye’nin en önde gelen otomotiv şirketlerinden biri olmasından ve her geçen gün de talebin artmasından dolayı popülerliğini koruyan bir hisse senedi olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

3. Do & Co

Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Do & Co 1981 yılında Avusturya’da kurulmuş olan, yemek, uçak ve tren yemek hizmetleri, organizasyon, otelcilik gibi sektörlerde faaliyet gösteren bir şirkettir. Merkezi ise Viyana’da bulunmaktadır. Şirketin adı kurucusu olan Attila Doğudan’ın soyadında bulunan D-O harflerinden ve İngilizce şirket anlamında kullanılan “company” kelimesinin ilk iki harfinden gelmektedir. Son 10 yıldır hiç zarar açıklamayan şirketin hisseleri de %70 oranında yabancı yatırımcılara aittir. Şirket 2014 yılı itibarıyla Avusturya Havayolları, British Airways, Emirates, Etihad, Singapur, Katar, Cathay Pacific gibi birçok havayolu şirketine yemek ve ikram hizmetlerini sağlamaktadır. Şirketin 2012 yılında bir hissesinin değeri 50-80 TL civarında iken 2020 yılında en yüksek 660 TL civarlarını görmüştür. Düzenli olarak yatırımcılarına kazanç getiren DO & CO şirketi Türkiye’de son yıllarda en çok kazandıran hisse senetleri arasında yer almaktadır.

4. TAV Hava Limanları

TAV, 1997 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ihalesini kazanan Bilkent Holding ve Akfen Holding’in ortaklığı ile kurulmuş olan bir şirkettir. Günümüzde Fransız Groupe ADP ortaklığı ile birlikte birçok ülkeye havalimanı hizmetleri sunmaya devam etmektedir. Tepe İnşaat’ın Bilkent Holding kuruluşu olmasından dolayı şirket isminde T harfi bulunmaktadır. Şirket hisselerinin %40’ı halka açıktır. 2012 yılında 8-10 TL civarında olan bir hisse senedi fiyatı 2020 yılında 29-30 TL civarlarına ulaşmıştır. Şirket istikrarlı bir şekilde yıllık olarak kar açıklamış ve son açıklamalarında ise Afrika ve Balkanlarda takip ettikleri projeler olduğunu yatırımcılarına bildirmiştir. Tüm bunlara baktığımızda TAV hisselerinin her geçen yıl büyüyen havacılık ağının getirisi olarak sektörde bulunan yatırımcılara uzun vadede kazanç sağlayacağını söylemenin mümkün olduğunu düşünüyoruz.

5. Yataş

Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Yataş, ya da eski adıyla Süntaş A.Ş. olan şirket 1976 yılında kurulan bir yapay sünger ve mobilya üretim firmasıdır. 1979 yılında tesis yatırımlarını genişleterek süngere ek olarak süngerli yatak da üretmeye başlamıştır. Yataş kuruluşundan 5 yıl sonra yaylı yatak üretimine başlayıp ardından 1987 yılında ev tekstili ürünleri, 1993 yılında ise yataklı kanepe ve koltuk takımları ile üretilen ürün yelpazesini genişletmiştir. Yataş Grup’un özgün ve yenilikçi markası olan Divanev de her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır. Şirket 2018 yılına kadar geçen 10 yıllık sürede %2,616 getiri sağlamıştır ayrıca bu yıllardaki ortalama yıllık getirisi de %39,12 olmuştur. 2012 yılında 0,30-0,40 TL civarında olan bir hisse senedi fiyatı 2020 yılında 15-16 TL seviyesine ulaşmıştır. Yarattığı farklı mağaza konseptleri ile müşteri yelpazesini genişletmeye devam eden Yataş Grup’un uzun vadeli yatırımcılara kazanç getirmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

6. Aksa Akrilik

Köklü sanayi gruplarından Akkök Holding’e bağlı bir şirket olan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak için Yalova’da kurulmuştur. Şirket 1971 yılında 5000 ton yıllık kapasiteyle üretime başlamıştır. Yıllar içerisinde birçok yatırım yaparak ve yenilikler geliştirerek dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi haline gelmiştir. Aksa, bugün 5 kıtada, 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan global bir şirkettir. Şirket 1200’den fazla çalışan sayısına sahip olup, 330.000 ton yıllık üretim kapasitesi ile de dünyadaki en büyük elyaf üreticisidir. Aksa 2018 yılına kadar geçen son 10 yıllık sürede %2,206 oranında gelir getirmiş olup bu yıllardaki ortalama geliri ise %36,86’dır. Şirketin bir hisse senedi fiyatı 2012 yılında 2,50-3 TL civarında iken 2020 yılında 15-16 TL seviyesine ulaşmıştır. Böylelikle Türkiye’de son yıllarda en çok kazandıran hisse senetleri arasına girmiştir. Yapılan son açıklamalarda da yenilikçi Ar-Ge teknolojisi ürünü Everfresh termal çoraplarının tanıtımını yapan şirket her geçen gün ürün yelpazesini genişletmeye devam etmektedir.

7. Türk Hava Yolları

Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin temsilcisi ulusal hava yolu şirketidir. Türk Hava Yolları’nın merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı ise Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar uzanan geniş bir ağdır. 2015 yılında 61,2 milyon, 2018 yılında 75,2 milyon, 2019 yılında 74,2 milyon kadar yolcuyu taşımış bir havayolu şirketi olan THY, 6 defa Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilmiştir. Şirket 2018 yılına kadar geçen son 10 yıllık sürede %1,862 oranında gelir getirmiş olup bu yıllardaki ortalama geliri ise %34,67’dir. 2012 yılında 1,80-5,80 TL olan bir THY hisse senedi fiyatı 2020 yılında 15-15,33 seviyelerini görmüştür. Ayrıca THY’nin pandemi sürecinde de en fazla uçuş yapan havayolu şirketlerinden biri olması ve aldığı hijyen tedbirleri ile de APEX tarafından gerçekleştirilen APEX Health Safety değerlendirmesinde en yüksek statü olarak Diamond seviyesinde sınıflandırılıyor olması yatırımcılarının beğenisini kazandırmıştır.

8. İş Yatırım Ortaklığı

İş Yatırım Ortaklığı A.Ş. 1995 tarihinde Türkiye İş Bankası tarafından kurulan, piyasalara çok sayıda ürün sunan, geniş yerli-yabancı kurumsal ve bireysel yatırımcı tabanıyla arz ve talebin kesişme noktasında yer alan bir şirkettir. İş Yatırım 2007 yılında halka açılmıştır ardından güçlü ortaklık yapısıyla yatırımcılarına ve hissedarlarına güven veren Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından biri olmayı başarmıştır. 2012’den 2019 yılına kadar yatırımcılarına %138,5’luk bir getiri sağlayan İş Yatırım Ortaklığı, ayrıca yatırımcılarına 5 kez kar payı dağıtmıştır. 2012 yılında 0,90-1,15 TL olan bir İş Yatırım hisse senedi fiyatı, 2020 yılına gelindiğinde 3,65 seviyesini görmüştür. Sermaye piyasalarını geliştirme hedeflerini sürdürdüğünü söyleyen şirket, yatırımcılarına verdiği güveni de korumaya devam ediyor.

9. Türk Tuborg

Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii A.Ş. 1967 yılında İzmir-Pınarbaşı’nda kurulmuştur. Tuborg 1969 yılında üretime geçip ardından Türkiye’de özel sektörün ilk birasını Tuborg markasıyla piyasaya sunmuştur. Tuborg dünyanın en büyük 5 bira şirketi arasında yer almaktadır ayrıca 140’ı aşkın ülkede faaliyet gösteren ve 40’tan fazla ülkede üretim yapan bir biracılık kuruluşu olan Carlsberg Breweries ile Türk Tuborg güçlü bir iş birliği içerisindedir. Şirket 2018 yılına kadar geçen son 10 yıllık sürede %1,516 oranında gelir getirmiş olup, bu yıllardaki ortalama geliri ise %32,41’dir. 2012 yılında 2-2,24 TL olan bir Tuborg hisse senedi fiyatı 2020 yılında 21,92 seviyesini görmüştür. Şirket yapılan son araştırmalarda da özvarlık kârlılığı ile öne çıkan şirketler arasında yer almıştır.

10. HEKTAŞ

Türkiye’de Son Yıllarda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

HEKTAŞ, 1956 yılında çoğunluğunu doktorların oluşturduğu, kimyagerler, ziraat mühendisleri ve eczacılarını birleştirdikleri tasarrufları ile beraber beşeri ilaç üretimi ve ardından pazarlaması amacıyla Adana ili sınırları içerisinde kurulmuştur. Yöneticiler, şirketin kurulduğu günlerdeki yerli ve yabancı büyük şirketlerin beşeri ilaç sektöründe yüksek pazar paylarına sahip olmasını göz önünde bulundurmuş ve esas faaliyet alanı olan tarım ilaçları üretimi ve pazarlamasına yönelmek için adımlar atmıştır. Bu kapsamda 1962 yılı içerisinde İstanbul Cevizli’de ilk üretim tesisi kurulmuştur. HEKTAŞ, 2017 yılı bilançosuna göre 49 milyon 240 bin TL net kâr elde etmiştir. Şirket 2018 yılına kadar geçen son 10 yıllık sürede %1,571 oranında gelir getirmiş olup, bu yıllardaki ortalama geliri ise %32,53’tür. 2012 yılında 1,20-1,85 TL olan bir HEKTAŞ hisse senedi fiyatı 2020 yılında 27,42 seviyesini görmüştür. Son yapılan açıklamalarda ise HEKTAŞ Arma İlaç ve Agriventis Technologies şirketini satın alma kararı verdiğini duyurmuştur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!