Türkiye’de Doğallığı Bozulmamış Huzur Veren Yerler

2 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

Hepimiz kalabalık şehirlerin yorgunluğundan nasibimizi almışızdır. Huzur ve sessizlik olduğumuz yerlere çok uzakta olabilir ama oraya gitmek için pek bir engel yok gibi. Sizlere Türkiye’de doğa harikası, mutlaka uğramanız gereken huzur veren yerler listesi hazırladık. Şimdiden iyi gezmeler…

1. Muğla / Akyaka

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Akyaka, aslında Muğla şehrinin Ula ilçesine bağlı bir beldedir. Buraya göz gezdirdikten sonra “keşke her belde de böyle olsa” diyebilirsiniz. Akyaka, huzur ile tanıştığınız ender yerlerden bir tanesidir. Kesinlikle bu tatil beldesini uğramanızı tavsiye ediyoruz.

2. Çanakkale / Gökçeada

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Çanakkale iline bağlı kırsal bir bölgedir. Antik Yunan’dan beri adı İmroz olan fakat daha sonrasında Gökçeada olarak adlandırılmaya başlanan bu harika bölge, Türk ve Rum kültürünün iç içe geçtiği, görülmeye değer yerlerdendir.

3. Sakarya / Taraklı

Sakarya Taraklı

Taraklı, Sakarya şehri sınırları içerisinde kendini belli ediyor. Sakin ve huzur içeren atmosferi ile adeta insanları büyülüyor. Birbirinden hoş Anadolu evleri ve doğanın eşsizliği ile hayran kalmamak elde değil.

4. Artvin / Şavşat

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Dört tarafı da dağlar ile çevrili olan Şavşat, Karadeniz’in huzur adresi olarak da adlandırılır. Gürcüce “Kara Orman” anlamına gelir, ama Şavşat yeşilliği ile konuşmaktan kendini geriye bırakmıyor. Çevresinde birçok nehir ve göllerde bulunuyor. Mutlaka gitmenizi öneriyoruz.

5. Aydın / Yenipazar

Aydın Yenipazar

Ege bölgesinde bulunan Yenipazar, Aydın’a 40 km uzaklıkta bir ilçedir. Eski çağlarda bir ticaret merkezi olduğundan dolayı Yenipazar ismini almıştır. Doğa güzelliğinin yanında insanlarında samimiyeti sizleri çok iyi hissettiriyor. En çok dikkat çeken yönü ise okuma-yazma oranının %98 olmasıdır. Yenipazar, Türkiye’de görülmesi gereken huzur veren yerler arasındadır.

6. Ordu / Perşembe

Ordu Perşembe

Perşembe, bizlere hem yemyeşil alanından hem de engin maviliklerinden söz ettirmeyi başarıyor. Orada oluşturulan bisiklet ve yürüyüş parkurları bize doğayı keşfetmemize yardımcı oluyor. Karadeniz’de uğramadan geçmemeniz gereken Türkiye’de huzur veren ender yerler arasında akıllarımıza kazınıyor.

7. İzmir / Seferihisar

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Türkiye’de mutlaka uğramanız gereken huzurlu yerler listemizde Seferihisar’ı es geçmek pekte mümkün değil. Huzur ve sakinliğin birleşmesinin yanı sıra bizlere tarihi de anımsatıyor. Seferihisar, M.Ö. 2000 yılından buyana varlığını sürdüren tarihi bir yerdir. Bununla beraber popülerliğini bir hayli fazla arttırmayı başarmıştır.

8. Şanlıurfa / Halfeti

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Halfeti, tarihi değerlere sahip olan bir ilçedir. Eskiden vadiden akan Fırat Nehri, Halfeti’nin bir bölümünü sular altında bırakarak derinliklerinde saklamıştır. Belki de Halfeti ilçesini farklı kılan yönlerinden bir tanesi de bu olabilir. Eğer kafanızın içerisinde çok düşünce var ise, size tavsiyem buranın sessizliğine kendinizi bırakarak düşüncelerinize çözüm bulabilir, hayallerinizi çoğaltabilirsiniz.

9. Isparta / Akpınar

Isparta Akpınar

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde yer alan Akpınar muhteşem bir göl manzarasına sahiptir. Bu eşsiz manzaraya kendinizi teslim etmek istiyorsanız Akpınar’da seyir tepeleri de mevcut. Manzaranın bol bol keyfini çıkarın!

10. Manisa / Adala

Türkiye'de Huzur Veren Yerler

Ege Bölgesi’ne hayat kaynağı olmuş Gediz Nehri’nin, iki yakasını birbirine bağlayan belde olan Adala, geçmiş çağlardan günümüze kadar uzanmış uzun bir geçmişi ve coğrafya yapısıyla keşfedilmeyi bekleyen en gözde yerlerdendir. Adeta Türkiye’nin cennetten bir köşesidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!