Tren Ekspres Seferleri İle En Keyifli Yolculuklar

4 dk okuma süresi


7
19 Paylaşım, 7 puan

Tren ekspres seferleri son yıllarda tabiri caizse küllerinden yeniden doğdu. Nostaljik bir gezi için tren yolculukları daha keyifli ve huzur vericidir. Peki her yere trenle gitmek mümkün mü? Bunun cevabı “hayır” olsa da önümüzde birçok seçenek artık mevcut. Özellikle yurtiçi yolculuklarda son dönemlerde tercih olarak otobüs yerine tren yolculuğu rağbet görmektedir. Bunun nedeni altyapı ve hizmetlerin geliştirilmesi, sosyal medyanın gücü diyebiliriz.

Hızlı Tren

Tren Ekspres Seferleri

Ekspres tren hatlarına başlamadan önce, hızlı tren hattının güzergahını sizlerle paylaşalım. Yolculuklar da rotanızı hızlı trenle başlatıp, ardından gitmek istediğiniz yere otobüs ya da diğer tren hatlarıyla varabilirsiniz. Hızlı tren, resmi tatiller haricinde günlük her saat başı seferler yapmaktadır.

Yüksek Hızlı Tren Ana Hattı: Ankara – Konya – Eskişehir – İstanbul

Yurtiçi Ana Hat (Uzun Mesafe) Trenleri

Tren Ekspres Seferleri

Yüksek hızlı trenden indikten sonra yolunuza başka bir tren hattı ile devam edebilirsiniz. Peki yurt içinde yapabileceğiniz tren yolculuklarında hangi rotalar bulunmakta? Hep birlikte inceleyelim!

1. 6 Eylül Ekspresi (İzmir-Balıkesir)

İzmir (Basmane) – Balıkesir (Bandırma) güzergahında her gün ekspres seferleri yapan bu tren, yalnız pulman vagonlara sahip. Yolculuk toplamda 6,5 saat sürüyor. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 23.5 TL.

2. 17 Eylül Ekspresi (İzmir-Balıkesir)

İzmir ve Bandırma arasında 6 Eylül treninin alternatifi olarak 17 Eylül Ekspresini kullanabilirsiniz. İzmir (Basmane) – Balıkesir (Bandırma) arasında her gün sefer yapan bu trende de yalnız pulman koltuk ile seyahat ediyorsunuz. Yolculuk 6 saat 40 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 23.5 TL.

3. Doğu Ekspresi (Ankara-Kars)

Tren Ekspres Seferleri

Ankara – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars güzergahında her gün ekspres seferleri yapan bu tren; kompartımanlı, pulman, örtülü kuşet, yataklı ve yemekli olmak üzere 5 çeşit vagon bulunmakta. Toplam yolculuk 24 saat 30 dakika sürmektedir. 2019 Haziran itibariyle kişi başına pulman koltuk: 47 TL iken, kuşetli koltuk: 63.5 TL‘dir.

4. Ege Ekspresi (İzmir-Balıkesir)

İzmir (Basmane) – Manisa – Akhisar – Soma – Balıkesir arasında her gün sefer yapan bu trende yalnız pulman vagon bulunmaktadır. Yolculuk toplam 4 saat 54 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 18 TL.

5. Erciyes Ekspresi (Kayseri-Adana)

Tren Ekspres Seferleri

Kayseri – Niğde – Ulukışla – Pozantı – Adana arasında her gün sefer yapan bu trende, sadece pulman vagon bulunmaktadır. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 18,5 TL.

6. Fırat Ekspresi (Elazığ-Adana)

Elazığ – Malatya – Gölbaşı – Osmaniye – Adana arasında her gün sefer yapan bu trende, sadece pulman vagon bulunmaktadır. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 30 TL‘dir.

7. Güney Kurtalan Ekspresi (Ankara-Diyarbakır)

Tren Ekspres Seferleri

Bu tren, Ankara – Kayseri – Sivas – Malatya – Diyarbakır – Kurtalan arasında işlemektedir. Ankara’dan Salı ve Pazar hariç diğer günlerde, Kurtalan’dan ise Salı ve Perşembe hariç diğer günlerde, haftada 5 gün sefer yapmaktadır. Trende; kompartımanlı, pulman, örtülü kuşet, yemekli ve yataklı olmak üzere toplam 5 çeşit vagon bulunmaktadır. Yolculuk toplam 25 saat 34 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk: 44 TL iken, kuşetli koltuk: 60.5 TL ve yataklı: 115 TL (tek kişilik farkı: 70 TL)’dir.

8. İzmir Mavi Treni (İzmir-Ankara)

Eskişehir – Kütahya – Balıkesir – Manisa – İzmir (Basmane) arasında her gün sefer yapan bu trende; pulman, yataklı ve yemekli olmak üzere 3 tip vagon bulunmaktadır. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk: 51,5 TL iken, yataklı: 112 TL (tek kişilik farkı: 42 TL)’dir.

9. Konya Mavi Treni (Konya-İzmir)

Konya – Afyon – Uşak – Manisa – İzmir (Basmane) arasında her gün sefer yapan bu trende; pulman, kuşetli, yataklı ve yemekli vagon olmak üzere 4 çeşit vagon bulunmaktadır. Yolculuk toplam 11 saat 30 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk: 43 TL iken, yataklı: 95 TL (tek kişilik farkı: 52 TL)’dir.

10. Karesi Ekspresi (Balıkesir-İzmir)

Balıkesir – Soma – Akhisar – Manisa – İzmir (Basmane) arasında her gün sefer yapan bu trende, yalnız pulman vagon bulunmakta. Yolculuk toplam 4 saat 20 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 18 TL‘dir.

11. Pamukkale Ekspresi (Denizli-Eskişehir)

Tren Ekspres Seferleri

Denizli – Sandıklı – Afyon – Kütahya – Eskişehir arasında her gün sefer yapan bu trende, sadece pulman vagon bulunmakta. Yolculuk toplam 7 saat 55 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 35 TL‘dir.

12. Toros Ekspresi (Adana-Konya)

Adana – Pozantı – Ulukışla – Ereğli – Konya arası her gün sefer yapan bu trende; pulman ve kompartımanlı olmak üzere 2 çeşit vagon bulunmaktadır. Yolculuk toplamda 4 saat 20 dakika sürmektedir. 2018 Aralık itibariyle kişi başına pulman koltuk fiyatı: 20,5 TL‘dir.

13. Van Gölü Ekspresi (Bitlis-Ankara)

Tren Ekspres Seferleri

Ankara – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Tatvan arasında; Ankara’dan Salı ve Pazar, Tatvan’dan ise Salı ve Perşembe olmak üzere haftanın 2 günü sefer yapmaktadır. Trende; kompartımanlı, pulman, örtülü kuşet, yemekli ve yataklı olmak üzere 5 çeşit vagon bulunmakta. Yolculuk toplam 25 saat sürmektedir. 2019 yılı için kişi başına pulman koltuk: 48 TL iken, örtülü kuşet: 64 TL ve yataklı: 117 TL (tek kişilik farkı: 70 TL)’dir.

Vagon Çeşitleri

Tren Ekspres Seferleri

Yolculuk için tercih edebileceğiniz vagon çeşitleri ve özellikleri nelerdir kısaca açıklarsak;

  • Kompartımanlı Yolcu Vagonları: Bu vagonlar, her kompartımanda karşılıklı üçer kişi olmak üzere 6 kişi oturabilecek şekilde dizayn edilmiştir. İkinci mevki kompartımanlı vagonlarda ise kapasite 8 kişiye çıkar.
  • Kuşetli Yolcu Vagonları: Bu vagonlar yine kompartımanlı vagonlara benzer. Ancak, kompartımanlı vagonlarda bulunan oturma yerlerinde farklı bir dizayn yapılarak her kompartımanda 4 ile 6 kişinin yatabileceği şekilde yatak düzeni oluşturulmuştur.
  • Yataklı Vagonlar: Gece yolculuk yapacak olan yolcuların oturarak veya yatarak seyahat etmelerini sağlayacak şekilde kompartımanlı olarak tasarlanmıştır. Her kompartıman iki kişiliktir.
  • Pulman Vagonlar: Yolcu otobüslerine benzer şekilde koltuk oturum düzeni vardır. Ancak koltuklar daha geniş tasarlanmıştır. Ayrıca koltuklar arasındaki mesafeler daha fazladır ve dinlenmek yada uyumak için sırt bölümü geriye yatırılabilir şekilde hareket edebilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda kendi ekseni etrafında 180 derece dönebilecek şekilde özel olarak tasarlanmışlardır.
  • Yemekli Vagonlar: Bu vagonlar, mutfak bölmesi olan; yolculara yemek ve içecek servisi yapılacak şekilde tasarlanmış özellikte vagonlardır.
  • Banliyö Vagonları: Kısa mesafeli yolculuklar için tercih edilebilen bu vagonlarda oturma yeri az, ayakta seyahat etme alanı fazladır.
  • Salon Vagonları: Özel olarak tasarlanmış olup; salonu, banyosu, mutfağı, yatak kompartımanı, tuvaleti olan konforlu vagonlardır.
  • Yolcu Furgonları: Tren personelinin kaldığı veya kullandığı özel vagonlardır.
  • Posta Vagonları: Posta hizmetlerinde kullanılan özel tasarımlı vagonlardır.
  • Özel Vagonlar: Sinema gösterimi, sergi, konser, gösteri vb gibi özel davetlere uygun olacak şekilde tasarlanmış olup, konforu oldukça iyi vagonlardır.

Tren ekspres seferleri olarak 13 farklı rotaya giden hatları sizlerle paylaştık. Ülkemizin birbirinden güzel şehirlerine gitme fırsatınız varken neden hala duruyorsunuz? Hemen biletinizi alın ve keyif alacağınız bu nostaljik yolculuğa çıkın! Güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz. TCDD e-bilet sistemi‘nden online olarak, güncel fiyatlarla biletinizi satın alabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!